Warning: getimagesize(https://soccernet.ee/public/gallery/1623956010.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data01/virt6865/domeenid/www.soccernet.ee/htdocs/template/compile/bdbb89172078b5a5ca2de0a66f65468193407eee_0.file.article.html.cache.php on line 75
Luup peale | Taani võitles number kümne nimel visalt, aga Belgia geeniuse vastu ei saanud - Soccernet.ee - Jalgpall luubi all!

Luup peale | Taani võitles number kümne nimel visalt, aga Belgia geeniuse vastu ei saanud (0)

Taani suutis EM-il B-grupi kohtumises Belgiat küll kiire avaväravaga šokeerida, aga lõpuks võttis vähemalt paberil maailma parima jalgpallikoondise tiitlit kaitsev meeskond 2:1 võiduga oma ja tagas alagrupist edasipääsu.

Turniiri üks suursoosikuid Belgia oleks justkui mängule hiljaks jäänud. Avavooru kaotuse järel väravat vajanud Taani läks kiirelt kõrget pressingut tegema ja neid saatis ka edu. Võrreldes eelmise kohtumisega algkoosseisu lülitatud keskkaitsja Jason Denayer eksis sööduga keskväljale, tegi siis olukorda päästa püüdes veel paar sammu kaitseliinist välja ning jättis palli näpanud Pierre-Emile Höjbjergile suurepärase võimaluse lükata see Youssuf Poulsenile.

Taanlaste ründaja pealelöök oli madal, terav ja täpne ega jätnud Thibaut Courtois’le tõrjeks võimalust. Stopperid mõõtsid värava sünniajaks avavilest arvatuna täpselt 99 sekundit – EM-finaalturniiride kõigi aegade kiiruselt teine värav oligi sündinud.

Kui Belgia lootis, et kiire tabamuse kätte saanud taanlased rahunevad, eksisid nad rängalt. Kohe pärast väravat oli küll poolvõimalus Youri Tielemansil, kelle löök blokeeriti, ent Taani dünamiit jätkas paugutamist. Courtois pidi tõrjuma Joakim Mahle ja püüdma Daniel Wassi löögi, kuni kümnenda minutini pressis Taani nii nagu jõudis.

Siis, 10. minutil, tehti peakohtuniku Björn Kuipersi eestvedamisel eelnevalt kokkulepitud paus ja aplaus Christian Erikseni toetuseks, kuid seegi tempolangus ei röövinud taanlaste indu. Mikkel Damsgaard ei küündinud värava ees napilt Poulseni sööduni, Martin Braithwaite tegi ideaalse eeltöö, kuid keegi kaaslastest ei jõudnud värava ette palli võrku suunama. Alles 33. minutil tekkis belglastel üle pika aja taas esimene väravavõimaluse moodi olukord, kuid Kasper Schmeichel tõrjus tsenderduse lati alt.

Otsekohe vastas sellele Belgia karistusalas soolotsenud Damsgaard, kaitsjate vahelt teele saadetud löök veeres siiski napilt postist mööda. 43. minutil õnnestus viimaks midagi kasulikku teha seni edukalt nullitud Belgia esiründajal Romelu Lukakul, ent tema teenitud karistuslöögi keerutas Yannick Carrasco lootusetult väravast mööda.

Jalgpalliklišeede kulunud kukeaabitsast on tuttav tõde, et mäng koosneb kahest poolajast. Taani õnnetuseks seekord täpselt nii läkski ning selle "peasüüdlane" oli üks mees.

Teise poolaja alguses üritas Taani sama hooga küll jätkata ja 50. minutil teeniski Damsgaard heast kohast karistuslöögi, mille ta küll ise müüri kõmmutas. 55. minutil sai Belgia aga oma ning seda suuresti tänu pausi järel mängu sekkunud jalgpalligeeniusele Kevin de Bruynele. Lukaku sööstis paremalt karistusalasse ja söötis keskele de Bruynele, kes jättis palli ootamatult veel endast vasakule, karistusalasse tormanud Thorgan Hazardile. Hazardi-vennastest nooremale jäi vaid vormistamise vaev.

Mäng oli nüüd belglaste kontrolli all, ehkki teist tabamust tuli oodata veel veerand tundi. Taas tegi eeltöö Lukaku, kes hoidis väljaku nurgas mitme kaitsja vahel suurepäraselt palli, vedas selle karistusala nurgani ning mõni sekund hiljem oli see kombinatsiooni Tielemans – Thorgan Hazard – Eden Hazard – de Bruyne kaudu teist korda taanlaste väravas.

Taani ei andnud alla ning riigi au kaitsmise võttis pea ainuisikuliselt enda kanda Braithwaite. Tema esimese löögi tõrjus alumisest väravanurgast Courtois ja teise blokeeris meeleheitliku jalasirutusega viimasel hetkel Toby Alderweireld. Mõni minut enne aja täistiksumist sai Barcelona ründaja proovida pealööki – pall riivas põiklatti.

Vahetusmehe Mathias Jenseni kauglöök, mis ristnurgast mööda keeras, ning Taani viimane, belglaste pallikaotusele järgnenud meeleheitlik rünnak viiendal lisaminutil, mille Braithwaite ebaõnnestunud löögiga lõpetas, tegid kohtumisele lõpu, jättes Taani kahe vooru järel endiselt nullile. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud.

1. Taanilt superstart, aga raske hetk maksis kätte

Meeskond, kes teeb parimas rivistuses Belgia vastu 22 pealelööki ja jääb kokkuvõttes ka raamilöökide arvestuses 6:4 peale, väärib ainult kiitust. Enamasti ka võitu, kuid seekord oli vastane siiski lihtsalt liiga hea.

Oli selge, et taanlased mängisid ehmatavast kokkuvarisemisest taastuva Christian Erikseni nimel, ent vahel võib selline emotsionaalne ülim motiveeritus meeskonnale hoopis pärssivalt mõjuda. Taanlased oskasid seevastu kogu mängu jooksul tundeid täpselt doseerida.

99-sekundi-värava järel varitses esimene libastumise oht neid otsekohe, kuid Taani jätkas belglastele kõrge pressingu tegemist ja võimaluse loomist. Järgmine potenstsiaalne komistuskivi oli Eriksenile toetuse avaldamiseks 10. minutil tehtud paus, mis lõhkus tegelikult taanlaste head hoogu. Ent sellestki saadi väga edukalt üle.

Ka teist poolaega alustas Taani hästi, ent siis astus lavale de Bruyne. Saatusliku paarikümneminutilise mängu jooksul lasi Taani mänguohjad käest, või tegelikult oleks õigem öelda, et Belgia võttis need jõuga endale. Kummagi värava puhul ei saa taanlasi süüdistada suurtes eksimustes, ehk vaid 2:1 puhul võinuks Schmeichel eesmist posti paremini katta.

Belgia oli neist lihtsalt parem. Ometi ei lasknud taanlased pead norgu ja võitlesid lõpuni, tekitasid ka võimalusi, ent ei suutnud neid realiseerida.

Just sellest jäigi Taanil puudu ja sellega otsustas Belgia mängu ära – niisuguseid kohtumisi pööravad enda kasuks meistrid. Taanlaste liidrid Schmeichel ja Simon Kjaer tegutsevad tagaliinis, sealt aga väravat ei löö. Ehk pikemalt keerutamata otse välja öeldes, Taani mängis küll Christian Erikseni nimel, aga vajanuks väljakul päris Erikseni.

2. Vorm on ajutine, klass …

Avapoolajal oli Belgia asemel väljakul belglaste laadne toode – tuttavad näod ja nimed-numbrid särgil, aga võõras tegutsemine. Lukaku oli mängust täiesti väljas, kaitses küpsetati üks kook teise järel ja meeskonnas valitses üleüldine ebakindlus. Kõik muutus teiseks poolajaks tehtud ühe vahetusega.

Kevin de Bruyne on jalgpalligeenius. Nii lihtne see ongi. Meistrite liiga finaalis saadud tõsine näovigastus hoidis teda EM-i eel treeningutest eemal, avamängus ta kaasa ei teinud ja ka nüüd sekkus alles pingilt, ent oli see vast sekkumine! Viis, kuidas de Bruyne viigivärava puhul pealelöögi asemel – selle kasuks oleks ilmselt otsustanud üheksa mängijat kümnest ja õigustatult – veel kaks kaitsjat pikali pettis ja palli vormistamiseks Thorgan Hazardile suunas, oli imeline.

Teise tabamuse puhul näitas ka paljukirutud Eden Hazard, miks ta vahepealsetel aastatel samuti eelmises lõigus de Bruynele omistatud tiitlile kandideeris. Vorm võib olla kehv ja vahepeal ehk isegi mitme kilo jagu jalgpallurile sobimatu, aga mängulugemine ja platsinägemine nii lihtsalt ei kao.

Avapoolajal väga varju jäänud Lukaku lõikas kasu de Bruyne sekkumisest. See tähendas, et teise ründaja Dries Mertensi asemel oli nüüd platsil veidi madalamal, aga samas suurema raadiusega tegutsev ründav poolkaitsja, mis võimaldas Lukakul nihkuda äärele, kus talle tekkis ruumi. Staatilises positsioonivõitluses suutsid Taani kaitsjad Lukakut piisavalt takistada, hoo pealt on see tema füüsist arvestades aga pea võimatu. Ning Lukaku tegigi eripalgelise eeltöö mõlemale belglaste väravale.

Viimase lükke eest võib muidugi samavõrd kiita ka Belgia peatreenerit Roberto Martinezt. Üks asi on poolajavahetuse ja muudatuse taktikaline külg, teine aga meeskonna ümberhäälestamine.  Eksimust pelgavatest jalaväristajatest sai teiseks poolajaks meeskond, kes võis maailma esinumbri tiitlit auga omaks pidada.

3. Mis saab edasi?

Taanil on tabelis küll ümmargune null, ent miski pole veel kadunud. Venemaa vastu piisaks kolmeväravalisest võidust, et väravate vahe plussi keerata. Ning see oleks kolmanda koha meeskondade arvestuses juba arvestatav avaldus. Ja kui mängitakse nii nagu täna Belgia vastu, pole selline tulemus üldse võimatu.

Belglaste tänane võit tegi kindlasti meele rõõmsamaks ka soomlastel. Muidugi ei tähenda edasipääsu kindlustamine, et Belgia tuleks viimases alagrupikohtumises mütsiga lööma, sest ka alagrupivõidu tagamine on neile oluline. Kuid viik viiks Soome ülima tõenäosusega edasi ka grupis kolmandaks jäädes ning selle peale mängimine pole enam sugugi võimatu. Igatahes on viimase vooru eel pinget jätkuvalt küllaga ja kõigil meeskondadel edasipääsušanss vägagi olemas.

Taani - Belgia 1:2 (1:0)
2. Yussuf Poulsen - 55. Thorgan Hazard, 71. Kevin De Bruyne

Hoiatused: 59. Daniel Wass, 69. Mikkel Damsgaard, 82. Mathias Jensen - 90+4. Thorgan Hazard
Peakohtunik: Björn Kuipers (Holland)

Taani: Schmeichel, Maehle, Vestergaard (84. Olsen), Kjaer, Christensen, Delaney (72. Jensen), Höjbjerg, Wass (62. Larsen), Braithwaite, Damsgaard (73. Cornelius), Poulsen (62. Norgaard).
Varus: Lössl, Rönnow, Andersen, Skov, Skov Olsen, Dolberg, Jörgenson, Nörgaard, Stryger, Wind, Cornelius, Jensen.

Belgia: Courtois, Vertonghen, Denayer, Alderweireld, T. Hazard (90+5. Vermaelen), Dendoncker (59. Witsel), Tielemans, Meunier, Carrasco (59. E. Hazard), Lukaku, Mertens (46. De Bruyne).
Varus: Mignolet, Sels, Vermaelen, Boyata, Witsel, De Bruyne, E. Hazard, Benteke, Batshuayi, Trossard, Doku, Praet.