255 päeva jalgpallita elanud Ukraina alustas sõjategevuste kiuste uut hooaega (0)

Avamatši eel toimus leinaseisak hukkunute mälestuseks. Foto: Scanpix / Gleb Garanitš / Reuters

Ukraina kõrgliiga alustas vaatamata riigis toimuvale sõjategevusele oma tänavust hooaega.

Mullu detsembris algas Ukraina kõrgliigas mängupaus, mis pidi kestma 25. veebruarini. Päev varem algas Venemaa sissetung Ukrainasse, mis pani jalgpalli ja kogu sporditegevuse pausile. Ukrainas mänginud eestlased naasid kodumaale.

27. aprillil teatas kõrgliiga, et sõjaseisukorra pikenemise tõttu jääb tabeliseis tänavuse aasta 24. veebruari seisuga lõppseisuks, võitjat ei kuulutata. 18. vooru järel oli esikohal Donetski Šahtar 47 punktiga, kellele järgnesid Kiievi Dinamo 45 ning Dnipro 40 silmaga.

Eesti aja järgi täna kell 13.00 pandi pall mängu Kiievi olümpiastaadionil, et alustada uue hooajaga. Avamatšis kohtusid Donetski Šahtar ja Harkivi Metalist, kes mängisid väravateta viiki.

REKLAAM

"Jalgpalli mängimisega uuesti alustamine on suur samm meie riigile. See on märk, et Ukraina suudab võita ja võidabki. Samuti näitab see, et oleme ühiskonnana tugevad," lausus Ukraina jalgpalliliidu juht Andrii Pavelko.

Nõnda alustati tänavuse hooaja avamänguga - pealtvaatajateta, vajadusel pommivarjendi ja õhusireenidega. Foto: Scanpix / Roman Pilipey / EPA

Kuna suurem sõjategevus toimub Ukraina idaosas, on sealsed klubid pidanud kolima läände. Näiteks Harkivi Metalist on pidanud trenne tegema Užgorodis, mis asub Slovakkia piiri ääres, 1300 kilomeetrit Harkivist eemal. Donetski Šahtar on juba kaheksa aastat pidanud mänge kodust eemal, sest alates 2014. aastast on just Donetski oblastis suurim sõjategevus toimunud.

"Mu süda valutab, kui ma mõtlen Harkivi peale. Rakett tabas meie treeningbaasi. Mitte midagi pole sellest alles, kus me mängisime," sõnas Metalisti väravavaht Deniss Sidorenko.

Alaliidu presidendi Pavelko sõnul käib tihe koostöö kaitseministeeriumiga selle osas, kus mänge pidada. Poola, Slovakkia ja Rootsi on välja pakkunud variandi, et vajadusel võidakse kõrgliigamatšid mängida nende juures. Hetkeseisuga on kõikidel mängudel pealtvaatajad keelatud ning iga staadion on varustatud õhuhäire sireenide ja pommivarjenditega.

"Häire korral on meil omad reeglid, peame varjuma maa alla. Meeskonnad ja mängijad on uhked, et hooaeg algab. Oleme valmis, oleme tugevad ning peame kogu maailmale näitama, milline on Ukraina võidutahe," rääkis Šahtari kapten Taras Stepanenko AP-le.

Eesti koondislase Joonas Tamme endise koduklubi Tšernigivi Desna kodustaadion tehti vene vägede poolt pihuks ja põrmuks. Desna treeneritetiimi liikmed liitusid kevadel kaitseväega, et linna kaitsta ning klubi kogus raha erineva sõjavarustuse soetamiseks. Aprillis otsustasid punaväed linnast taanduda, kuid staadion on siiani täbaras seisus.

Kõik, mis Desna staadionist alles jäi. Foto: Scanpix / Nicola Marfisi / AGF / SIPA

Endine Mariupol FC mängija Oleksandr Drambajev rääkis BBC-le, kuidas ta 15 minutit enne Ukraina lennuki peale istumist teada sai, et riiki on sisse tungitud. "Mariupol FC-d ei eksisteeri enam," kõneles Drambajev, kelle sõnul lendasid venelaste raketid tema meeskonnakaaslaste majade lähistel.

Tänasel päeval on Mariupol punavägede poolt okupeeritud. "Igatsen Mariupolit kogu südamest," lausus Drambajev.

Kiievi Dinamo, Donetski Šahtar ning Ukraina rahvuskoondis mängisid kevade hakul mitmeid sõprusmänge, et hoida sportlikku vormi ning koguda Ukraina jaoks raha. Dinamo külastas ka Eestit, kui A. Le Coq Arenal mängiti Tallinna Floraga.

Mõistagi otsustasid Ukraina kõrgliigas mänginud välismaalased veebruaris ja märtsis riigist pageda ning neil oli võimalus sõlmida pooleks aastaks mujal laenulepinguid. Juunis otsustas FIFA, et mängijad ei pea soovi korral Ukrainasse naasma ja tohivad ühepoolselt lepingud lõpetada.

"Veidi vähem kui 20 välismängijat tulid Ukraina klubide juurde tagasi enne uut hooaega. Väga suur osa võõrleegionäre kasutas FIFA poolt lubatud ühepoolset lepingu lõpetamist, mistõttu koosnevad Ukraina klubid suuresti ukrainlastest. Donetski Šahtar on tundmatuseni muutunud, sest sealt on kõik brasiillased pagenud," kirjeldas olukorda Suurbritannia päritolu Andrew Todos, kes töötab Ukrainas spordiajakirjanikuna.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK