Allkirjad all: kas Leedu jalgpall saab viimaks uue ja uhke staadioniga aastakümneid kestnud häbist vabaks? (0)

Leedu koondis peab juba aastaid oma kodumänge amortiseeruval LFF-i staadionil, kus võõrustati sel suvel Balti Turniiri raames ka Eestit. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

BaltCapi Infrastruktuurifond allkirjastas eelmise nädala lõpus lepingu Leedu haridus-, teadus-, ja spordiministeeriumi ning Vilniuse linnavalitsusega Leedu rahvusstaadioni kompleksi finantseerimiseks ja väljaehitamiseks, kirjutab ehitusuudised.ee.

Juba eelmise aasta lõpus kirjutas Leedu meedia, et Vilniuse linnavolikogu andis viimaks rohelise tule pealinna 156 miljonit eurot maksva uue kompleksi ehitamisele. Toona prognoosis linnapea Remigijus Simasius, et lepinguteni ehitajate ja rahastajatega jõutakse tänavu veebruaris, ent see sündis alles nüüd. Sellegipoolest on leedulastel põhjust rõõmustada, kuna riigi rahvuskoondis on alates 2012. aastast pidanud kohtumisi vananenud ja väikesel LFF-i staadionil. See mahutab vaid 5000 pealtvaatajat ning on lisaks kunstmurukattega, mida vahetati viimati küll eelmisel aastal, ent mis pälvib sellegipoolest külaliskoondistelt järjepidevat kriitikat.

Esialgsete plaanide kohaselt loodavad leedulased uue staadioni avada 2023. aastal. Lisaks 15 000 pealtvaatajat mahutavale peastaadionile, mis hakkab võõrustama rahvuskoondise mänge, ehitatakse veel kolm treeningväljakut, 3000 kohaga kergejõustikustaadion, samuti rajatised võimlemise, käsipalli, võrkpalli, poksi ja korvpalliga tegelemiseks. Kompleksi kuulub ka kultuurikeskus ühes raamatukogu, lasteaia ja spordimuuseumiga.

Kompleksi projekteerisid ühiselt Populouse arhitektuuribüroo arhitekt Damon Lavelle ja Leedu büroo Cloud Architektai. Ehitajaks on Leedu firma Axis Industries. Populous on UEFA ametlik arhitektuuripartner, kes ongi keskendunud spordirajatiste projekteerimisele. Nende loodud on näiteks uus Wembley, Arsenalile kuuluv Emiratesi staadion ja värskelt valminud Tottenhami uus staadion, samuti Benfica koduks olev Estadio da Luz Portugalis, Kaasanis asuv Kazan Arena, Lyoni viie aasta eest valminud kodustaadion ning kümnekonna aasta eest Solnas uksed avanud Skandinaavia suurim staadion Friends Arena, kus peab oma kodumänge Rootsi koondis.

REKLAAM

Hinnanguliselt maksab uue staadionikompleksi ehitamine 93 miljoni euro ringis, ent kuna Vilniuse võimud on valinud maksete jaotamise 25 aasta peale, ennustatakse kogukuluks tervelt 156 miljonit eurot. Sellest umbes 100 miljonit annavad Vilniuse kohalikud võimud ning ülejäänu Leedu riik. Staadionikompleksi hakkab opereerima Kauno Arena ehk ettevõte, mis hoolitseb Kaunase Žalgirise korvpallimeeskonna koduks oleva Baltikumi suurima sisehalli toimimise eest.

Aastakümneid juttu, aga olemas on vaid amortiseerunud betoonkarkass

Vilniuse uue rahvusstaadioni rajamise protsessil on pikk ja keeruline ajalugu. Uut esindusareeni plaaniti ehitama hakata juba 1987. aastal ning see oleks asendanud linnas asuvat kolme väiksemat staadionit. Kui Nõukogude Liit 1991. aastal lagunes, jäi betoonkarkass aga poolikuna seisma. 2008. ja 2009. aastal püüdis Leedu oma jõududega ehitust jätkata, kuid edutult.

2010. aastal pandi nimetatud projekt seisma, taaselustati 2016. aastal, ent hüljati lõplikult õige pea pärast seda. Sama aasta sügisel kuulutati siiski välja uue ning moodsa kompleksi arhitektuurikonkurss, aga ka seda saatsid kohtuasjad ning Leedu pidi protsessi venimise tõttu loobuma Euroopa Liidult saadud rahastuselt, suunates selle teistesse projektidesse. 

Veel mullu peatas Leedu riigihangete komisjon projekti elluviimise, leides, et riik võtab endale selle raames liiga riskantseid kohustusi. Linnavõim läks selle otsuse vastu kohtusse ning nii ringkonna- kui ka apellatsioonikohus andsid vastavalt mullu novembris ja tänavu aprillis õiguse neile.

Nii on leedulastel lõpuks taas lootust, et aastakümneid vindunud rahvusstaadioni projekt, mis on kujunenud kohaliku spordirahva silmis juba rahvuslikuks häbiks, viiakse võiduka lõpuni. Näiteks ajakirja Jalka juulikuises numbris tõdes Leedu uudisteportaali 15min.lt ajakirjanik Mantas Krasnickas kodumaa jalgpallitaristust rääkides järgmist: "Vilniuses tehakse iga valitsuse ja iga linnapea tulekuga mingisugused uued kokkulepped ja lepingud, aga asi on iga kord lõpuks kokku kukkunud. Asi on nii hull, et ma ei soovi enam rahvusstaadionist midagi kuulda, sest liiga palju lubadusi on juba murtud. Kui minu eluajal see valmis saaks, oleksin tohutult õnnelik – ja ma olen vaid 26!"

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
EM-EELVAATED

F-grupp:

E-grupp:

D-grupp:

C-grupp:

B-grupp:

A-grupp:

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK