Armutu Haaland tekitab rivaalides nõutust. Kas isegi James Bondist poleks abi? (0)

Just nii sündis Erling Braut Haalandi jalast kolmapäevases Meistrite liiga mängus võiduvärav. Dortmundi Borussia kaitsjatel polnud midagi parata - norraka võim oli liiga suur. Foto: Scanpix / Reuters / Carl Recine

Kolmapäeva õhtul Dortmundi Borussiale imelise akrobaatilise soorituse tulemusel 2:1 võiduvärava löönud Manchester City ründaja Erling Braut Haalandi jaoks oli tegu karjääri 26. tabamusega Meistrite liigas. Luis Suarez suutis neid lüüa 27, Wayne Rooney 30. Aga Haaland on alles 22-aastane.

Rivaalides tekitab suvel Borussiast Man Citysse siirdunud norralase ülimalt võimas hooaja algus nõutust. Eelmisel nädalal ringlesid jutud, et teiste Premier League'i klubide peatreenerid olla omavahel vägagi avatud kaartidega nõu pidanud, et mida oleks üldse võimalik Haalandi peatamiseks ette võtta.

Manchester Unitedi endine kaitsja Gary Neville töötab nüüd juba aastaid telekanali Sky Sports ekspert-kommentaatorina ja leidis paari nädala eest, et Haalandi võimsus on midagi erakordset: "Eeldan, et Manchester City tuleb meistriks ja võib juhtuda, et päris suure eduga teiste ees. Erling Braut Haaland ... see tundub minu meelest lihtsalt pisut ebaaus!

Mäletan, kuidas vaatasin lapsena James Bondi filme ja seal oli antikangelane Jaws (Lõuad), kes oli umbes 2.20 pikk, tõstis inimesi üles ja loopis neid sinna, kuhu tuju oli. Haaland vs keskkaitsjad meenutab Jawsi, sest ta on kohati täiesti pidurdamatu. Millist nõu anda kaitsjatele, kes peavad teda karistusalas katma?"

REKLAAM

Haalandi tänavune saldo Premier League'is on 10 väravat kuue mänguga, mis annab talle väravaküttide edetabelis selge liidrikoha. Aleksandar Mitrovic (Fulham) on löönud kuus, Harry Kane (Tottenham) ja Ivan Toney (Brentford) viis väravat.

Meistrite liigas oli kolmapäevane tabamus Haalandi jaoks tänavu kolmas ja esikoht kuulub talle sealgi. Tõsi, mitte ainult talle, sest kolm väravat on kahe vooruga kirjas ka Robert Lewandowskil (FC Barcelona) ja Kylian Mbappel (Pariis Saint-Germain).

Haaland lööb lihtsaid väravaid? Ei vasta tõele!

Haalandi tänavune kogusaldo on seega 13 väravat kaheksa mänguga ehk 1,625 väravat kohtumise kohta. Tegelikult on norralase resultatiivsus veelgi muljet avaldavam, sest päris mitmes matšis on ta enne lõppu puhkama võetud. Iga 90 platsil viibitud minuti kohta on Haaland tänavu löönud 1,86 väravat.

Näitaja pöörasust ilmestab tõik, et kui Haaland jätkaks sama rütmiga ning Manchester City jõuaks igas võistlussarjas finaali, koguneks hooaja lõpuks Haalandi arvele 102 väravat. Cristiano Ronaldo ja Lionel Messi võisid ka oma parimatel päevadel sellistest kõrgustest ainult unistada. Kõigi eelduste kohaselt ei küüni sinnani ka Haaland, aga näiteks 70-väravaline hooaeg tundub vägagi reaalne.

Sky Sportsis avaldatud artikkel toob välja, et Haalandi kohta kipub levima arvamus, et ta lööb päris palju lihtsaid väravaid. Eriti ladusa söödumängu poolest tuntud Manchester Citys, mis suudab talle palju võimalusi tekitada. Statistika aga väidab vastupidist - Haaland lööb oluliselt rohkem väravaid, kui talle avanenud võimaluste põhjal võiks arvata.

Tippjalgpallis armastatakse juba mitu aastat kasutada näitajat xG (expected goals), mis kirjeldab ühele võistkonnale või mängijale kohtumise jooksul avanenud šansside kvaliteeti. Näiteks ühe meetri pealt tühja värava ees seistes on xG 0,99, sest värava löömise tõenäosus sealt on 99%. Penalti sooritaja xG on umbes 0,8, sest 11 meetri karistuslööke realiseeritakse keskeltläbi viiest neli.

Manchester City ründaja Erling Braut Haaland. Foto: Scanpix / Jose Luis Contreras / DAX ZUMA Press

Haalandi koond-xG senise kuue Premier League'i mänguga on 6,4, aga väravaid on ta löönud 10 ehk 56,25% rohkem kui talle avanenud võimaluste põhjal võiks eeldada. Et norralane suudab teha skoori väga ebatõenäolistest olukordadest, tõestas vägagi ilmekalt seesama kolmapäevane Borussiale löödud värav.

Kui mitte midagi muud ei aita, siis Haaland ikka aitab!

"Haaland võib olla põhjus, miks tänavune Manchester City meeskond erineb eelmistest ja võidab Meistrite liiga. Kui kohtumise vaheajal riietusruumis on sees tunne, et täna küll hea päev ei ole, siis tõstad korraks pilgu, näed teda ja mõtled kohe: üks võimalus ja ta lööb meile vajaliku värava ära,“ kirjeldas Haalandi mõju pärast võitu Borussia üle telekanali BT Sport stuudioekspert Rio Ferdinand.

Endine Manchester Unitedi ja Inglismaa koondise keskkaitsja võrdles Haalandit näiteks Ruud van Nistelrooy, Sergio Agüero, Robin van Persie ja Cristiano Ronaldoga, kes kõik on Ferdinandi sõnul mängijad, kellele võis raskel hetkel loota, sest nad aitasid meeskonna ikka ja jälle hädast välja.

Manchester City peatreener Pep Guardiola saab väga hästi aru, millise kroonjuveeli ta Haalandi näol meeskonda sai. Borussiale löödud võiduväravat kirjeldades mainis juhendaja oma iidolit ja õpetajat Johann Cruyffi. "Mäletan, et kaua aega tagasi (jutt käib 1973. aasta väravast – O. J.) lõi Cruyff ühe sarnase värava Atletico Madridile. Tore, et Erling teda matkis!"

Aga kas ongi siis nii, et Haaland on Jaws, kelle jõul pole piire? Isegi kui jah, siis tasub meeles pidada, et James Bond sai lõpuks alati Jawsist võitu. Ka jalgpallis on läbi tema enam kui 150-aastase ajaloo leitud lõpuks igale asjale vastumürk. Ükski nähtus või stiil või mängija pole jäänud igavesti valitsema. Tõsi, Haalandi puhul võib see võtta päris palju aega. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK