Brittide tõehetk koidab vutipühamutes, kuid tšehhid ja horvaadid võivad alagrupi veel pea peale pöörata (0)

Kas seni kuival püsinud Harry Kane aitab inglased jalule? Foto: Scanpix / AFP / Carl Recine

Jalgpalli EM-il on selgunud juba 11 edasipääsejat 16st, teiste seas kindlustasid esmaspäeva õhtul ise mängimata kaheksandikfinaalkoha D-grupi meeskonnad Inglismaa ja Tšehhi. Grupi sees on aga kohad jaotamata ning viimane mängudeõhtu Wembleyl ja Hampden Parkil tõotab tulla ütlemata põnev.

  • 22.06. kell 22.00 D-alagrupp Tšehhi - Inglismaa
  • 22.06. kell 22.00 D-alagrupp Horvaatia - Šotimaa

Nii tšehhidel kui ka inglastel on koos neli punkti ning mõlemad on isegi kaotuse korral seisus, kus nad pääseksid minimaalselt parimate kolmanda koha meeskondade seas edasi. Kuid tähtis on ka koht alagrupis, sest sellest sõltub kaheksandikfinaali vastane.

Tšehhid alustasid 2:0 võiduga Šotimaa üle, kuid leppisid siis Horvaatia vastu 1:1 viigiga. Inglismaa võitis alustuseks horvaate 1:0, aga tegi seejärel 0:0 viigi šotlastega. Oluline on see, et omavahelise viigi korral jääks ettepoole Tšehhi, kuna nende väravate vahe on +2 Inglismaa +1 vastu. Võitja saab igal juhul alagrupis esikoha, kuid kahe parema seas edasipääsuks piisab mõlemale ka viigist.

Omapäraseks muudab olukorra see, et D-grupi võitja läheb tabeli alumises pooles kokku F-grupi ehk surmagrupi teise koha meeskonnaga, kelleks võib sattuda nii Saksamaa,  Prantsusmaa kui ka Portugal. Teise koha omanikku ootab aga E-grupi teise koha meeskond, kust on vähemalt paberil oodata pisut kergemat vastast. Samas on tabeli ülapoolel juba edasipääsejate sekka murdnud senisel turniiril head minekut näidanud Belgia ja Itaalia, mis muudab võimaliku vastase valimise kahe teraga mõõgaks.

REKLAAM

Inglismaa ja Tšehhi läksid viimati vastamisi käesoleva EM-i valiksarjas. Inglismaa võitis 2019. aasta kevadel kodumängu tänu Raheem Sterlingu kübaratrikile koguni 5:0, sügisel võtsid tšehhid oma kodus aga 2:1 revanši. Nüüdse mängu eel valmistab inglastele muret asjaolu, et Mason Mount ja Ben Chilwell võivad kohtumisest eemale jääda, kuna suhtlesid pärast mängu Šotimaaga klubikaaslase Billy Gilmouriga, kes andis hiljem positiivse koroonaproovi. Täit selgust, kas Mount ja Chilwell saavad Tšehhi vastu kaasa lüüa, on lubatud mängupäeva hommikuks.

Tšehhide peatreener Jaroslav Šilhavy märkis, et inglastel lasub võidukohustus. "Nad tulevad meid seetõttu kindlasti kõvasti suruma ja peame selleks valmis olema. Pealegi on Inglismaa üks neist meeskondadest, kes suudab turniiri käigus aina paremaks minna. Kuid mul on hea meel, et meie meeskonnas on mitu Premier League'is mängivat meest, kes vastaseid hästi tunnevad. See, mis kohal me lõpetame, sõltub teistestki mängudest ja pole meie teha, seega ei maksa meil ka sellele mõelda. Aga kui võidame, on alagrupi võit selge, mistõttu tasubki oma tegemistele keskenduda."

West Ham Unitedis mängiv Tomaš Soucek rõhutas, et ootab mängu väga. "Kui kord EM-i järel uuesti West Hami riietusruumi astun, võetakse see mäng kindlasti pidevalt jutuks. Küsimusi on juba palju esitatud, loodetavasti leidub meil ka vastuseid. Loodetavasti saan kohtumisele Inglismaaga pärast heatujuliselt tagasi vaadata," lausus poolkaitsja.

Inglismaa juhendaja Gareth Southgate märkis, et teab hästi, miks Šotimaa vastu kõigest viigiga lepiti. "Me ei suutnud äärtel soovitud ülekaalu tekitada, see oli selgelt probleem. Tšehhi on teistsugune, aga samuti väga tugev meeskond."

Southgate lisas, et kahes senises mängus kuivale jäänud Harry Kane'i ümber tiirlevaid jutte tuleb võtta kui paratamatust. "Selline ongi väga suure mängija elu. Neil pole kuidagi võimalik varju jääda. Aga minu Inglismaa-karjääri jooksul olen pidanud Harry osas juba kolm-neli korda samadele küsimustele vastama ja lõpuks saab tema väravapõud alati jälle otsa. Ta on meie parim, mõjukaim ja tähtsaim mängija. Miski muu ei loe."

Aston Villa poolkaitsja Jack Grealish, keda paljud eksperdid algkoosseisu ootavad, treenis vana vigastuse tõttu teistest veidi kergemini, kuid kinnitas, et on mänguks valmis. "Kui võimaluse saan, plaanin tegutseda võimalikult kartmatult. Olen alati püüdnud olla sirgjooneline mängija ja see näib inimestele meeldivat. Ent ma ei muretse ega põe iial enne mängu. Lähen väljakule alati sama suhtumisega nagu Villa eest noorteklassis mängides. Mis mõtet on sellele mõelda, kui suure mänguga on tegu? Viis minutit pärast avavilet oled niikuinii juba oma tsoonis ja see ei oma enam mingit tähtsust," sõnas Grealish.

Kristjan Jaak Kangur: "Inglismaa ei vaja võitu tingimata edasipääsu jaoks, küll aga selleks, et kõikuma löönud enesekindlust turgutada. Selle põhjal võib omakorda eeldada üsna tugevat algkoosseisu, mille toel usutavasti võit ka võetakse ning ehk saab Harry Kane'gi lõpuks jala jälle valgeks?"

Coolbeti koefitsiendid:

Tšehhi võit - 7,60
Viik - 3,61
Inglismaa võit - 1,58

Luka Modricit ja teisi MM-finaliste ähvardab varajane kojusõit. Foto: Scanpix / Cropix / Boris Kovacec

Senisest kahest mängust ühe punkti kogunud Horvaatia ja Šotimaa jaoks on olukord lihtne - viik ei vii kuskile ja kaotus jätab grupis viimaseks, seega kõlbab võit ja ainult võit! Ühtlasi tähendaks see teise mängu tulemusest sõltumata pääsemist kolme parema sekka, sest kolmanda koha meeskondade seas on juba kolme punktiga Ukraina ja Soome, keda oma nelja punktiga niisugusel juhul kindlasti edestataks.

Viimati mängiti omavahel 2013. aastal MM-valiksarjas, kusjuures toona jäi mõlemas kohtumises peale Šotimaa. Vahepeal on meeskondade tee käinud eri radu pidi, ent kolme aasta tagune MM-hõbe Horvaatia on praeguseks võitnud viimasest 11 mängust kõigest kaks. Samal ajal on šotlastel viimasest 18 mängust ainult kolm kaotust ehk lõpptulemus näib üsna ettearvamatu.

Horvaatide juhendaja Zlatko Dalic märkis, et kaitsetöös on šotlased niikuinii kõvad. "Tšehhide vastu olid neil ka rünnakul head võimalused ja nad ei väärinud kaotust. Samuti meeldib neile kõrgelt pressingut teha. Peame oma mängujoonisest kinni pidama, näiteks Tšehhi vastu me seda avapoolajal ei suutnud."

Ründav poolkaitsja Ivan Perišic oli kindel, et positiivse koroonaproovi tõttu eemale jäävale Billy Gilmourile leitakse vääriline asendaja. "Kindlasti on nad valmis meid vastu võtma. Nad mängivad kodus, aga meiegi teame, et kõik on meie enda kätes.  Homme peab platsile astuma teistsugune Horvaatia, mitte see, kes käis väljakule eelmistes kohtumistes."

Šotlaste peatreener Steve Clarke lükkas soosikurolli lahkelt horvaatide õlule. "Nad on ikkagi MM-finalistid, tugev meeskond. Püüame lihtsalt endast parima anda. Ning kui arvestada, kui palju meil on senises kahes mängus väravavõimalusi olnud, võiks ka õnnejumalanna nüüd veidi appi tulla."

Kapten Andy Robertson rõhutas, et mäng käib elu ja surma peale. "Meie vajame ainult võitu, nemad vajavad ainult võitu. Muidu on emmal-kummal kojusõit. Väga raske on kirjeldada, mis tunne on poisid sellisel hetkel kaptenina lahingusse viia. Olen sellest turniirist iga minutit nautinud ja teised kindlasti samamoodi. Me ei taha veel kuskile minna."

Kristjan Jaak Kangur: "Horvaatia on senises kahes mängus olnud kolme aasta taguse MM-meeskonna nukker vari. Ent Šotimaal on siiamaani värav löömata ja kangelasliku punktivõiduna esitletud viik Inglismaaga polnud tegelikult samuti ülemäära kaunis etteaste, eelkõige oldi hädas võimaluste realiseerimisega. Kisub vägisi sinnapoole, et tehakse hirmvõitluslik viik, mis kokkuvõttes ei kõlba kummalegi."

Coolbeti koefitsiendid:

Horvaatia võit - 2,20
Viik - 3,82
Šotimaa võit - 3,10

Tabeliseis enne viimast vooru:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
2
1
1
0
3:1
4
2.
2
1
1
0
1:0
4
3.
2
0
1
1
1:2
1
4.
2
0
1
1
0:2
1

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
EM-EELVAATED

F-grupp:

E-grupp:

D-grupp:

C-grupp:

B-grupp:

A-grupp:

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK