Eesti kurioosumi magnet? Eelmises karikaringis virutati vastasele 48 väravat, nüüd vehkisid konkurendid omale ise neli punast kokku (0)

Kahe aasta eest läks Team Helmi Tipneri karikavõistluste mäng Esiliiga klubi Elvaga koguni lisaajale. Erko Litvjakov (paremal) käis väljakul ka toona. Foto: Liisi Troska (arhiiv)

Eesti tugevuselt viiendas liigas mängiv Tartu Team Helmist on kujunemas kurioosiumi magnet. Kui väikeste karikavõistluste 1/32-finaalis virutasid nad 48 väravat, siis nüüd lõid vastased sõna otseses mõttes neid ja teenisid seeläbi kokku neli punast kaarti.

Paljuski Tartu Tammeka kasvandikele tuginev sõpruskond, mis hoiab III liiga lõuna tsoonis Team Helmi nime all FC Otepää järel teist kohta, murdis kolmapäeval väikeste karikavõistluste 1/8-finaali, kui kodusel Annelinna kunstmuruväljakul alistati 2:1 II liiga klubi Lasnamäe Ajax. See tulemus iseenesest ei oleks märkimisväärne. Ent Team Helmi teekond on olnud ütlemata ebatavaline.

Väikeste karikavõistluste 1/64-finaalis sai Team Helm võõrsil Tallinna FCI Levadia U19 võistkonna vastu algse 1:2 kaotuse asemel hoopis 1:- võidu, sest võõrustajate koosseisus osalesid mänguõigust mitteomavad mängijad. Sama sarja 1/32-finaalis võideti Tallinnas Wismari staadionil rahvaliiga klubi FC Balticut koguni 48:0! Endine Premium liiga mees Daaniel Maanas lõi tolles kohtumises juba üksinda 14 väravat. Penaltist skooris isegi väravavaht. Koos vahetusmeestega said võrgu sahisema 11 erinevat pallurit. Vaid kaks jäid kuivale.

1/16-finaal tõotas tulla sportlikult tihedam andmine. Tuligi. Koduväljakule pääsenud Team Helm läks 10. minutil juhtima, kui täpne oli Premium liigaski korra skoorinud Rait Läll. Ent liiga võrra kõrgemal mängiv Lasnamäe Ajax viigistas 59. minutil Andrei Kobjakovi abiga seisu.

Matši lõpus hakkas aga juhtuma. 87. minutil teenis Ajaxi kaitsja Anatoli Božko ilmse väravavõimaluse ära hoidmise eest punase kaardi ning peakohtunik Artis Loho osutas penaltipunktile. Team Helmi kapten Erko Litvjakov lõi palli 11 meetrilt võrku, viies võõrustajad 2:1 juhtima.

See ei olnud aga veel kõik! Kaks minutit pärast väravat teenis Ajaxi keskkaitsja Dmitri Tšistjakov oma teise kollase kaardi ja eemaldamise, kui lükkas vastase pikali väljaku kõrval olevale asfaltile. Üleminutitel said Helmi mehed Kristjan Põldmaa ja Andri Viinapuu lugupidamatusest mängu vastu kollased kaardid, Ajaxi väravavaht Kirill Andrejev ja ründaja Andrei Kobjakov aga vägivaldse käitumise eest punased kaardid!

Andrejev viskas tartlase provokatsiooni peale vastasele palliga paarilt meetrilt kuklasse. Kobjakov virutas Viinapuule rusikaga piki pead, kui väravavaht oli palli püüdes Ajaxi mängijale otsa kukkunud.

Niisiis lõpetas Ajax kohtumise seitsmekesi, mis on viimane piir, mis lubab jalgpallireeglite kohaselt võistkonnal veel väljakul olla. Üks seitmest oli teiste seas Ajaxi mängiv peatreener, Eesti kõrgliigas 360 matši pidanud ja 72 väravat löönud, tänaseks 53-aastane Andrei Borissov.

Andrei Borissovi hoolealused lõpetasid ühes treeneriga väljakul seitsmekesi. Foto: Liisi Troska (arhiiv)

Füüsiline vägivald viis asja üle piiri

Helmi kapten Litvjakov kirjeldas tuliseks läinud mängu lõppu Soccernet.ee-le: "Pärast meie 2:1 juhtima asumist toimus vastase selge vaimne lagunemine. Kindlasti ei olnud ka meie selles mängus kõige rahulikumad, aga Ajaxi füüsiline vägivald viis asja üle piiri."

Mis on Helmi kõik senised väikese karika mängud nii kurioosseteks muutnud? Litvjakovi sõnul siin ühest vastust pole. "Esimene mäng oli meile tulemuse mõttes kindlasti pettumus, kuna mängupildiliselt ei saa öelda, et Leva noored oleksid väärinud edasipääsu. Aga nende keelatud mängijate kasutamise tõttu saime sisse anda apellatsiooni, mis lõppes meile edukalt.

Teises mängus oli tegu tõelise kaheksanda maailmaimega, kus lootsime ja eeldasime vähemalt mingisugust vastupanu, aga saime esimese viie minutiga aru, et vastastest asja pole. Pärast 20:0 lõppenud poolaega oli mõtteviis lüüa teisel poolajal veel rohkem, mis lõpuks kulmineerus suurepärase Eesti rekordiga 48:0. Ka mingisugused välismaised lehed tegid sellest hiljem artikleid.

Kolmandas mängus sisendasime endasse tiimina, et meis kõigis on vajalikud oskused olemas võidu koju jätmiseks ja järgmisesse ringi tüürimiseks, kuid emotsioonid tegid mängu väga pingeliseks. Lõpuks suutsime piisavalt palju kainet mõistust säilitada ja võidu ära võtta," meenutas poolkaitsja omapärast karikateekonda.

1/8-finaaliks Litvjakov ebatavalisusi enam ei oota. Team Helmi soov on lihtsalt võita. "Oleme vastamisi Keilaga, kes mängib sarnaselt Ajaxiga meist kõrgemas liigas. Sellest hoolimata läheme mängule kindla sooviga võita ja täita enda hooajaeelne miinimumprogramm: III liiga lõuna tsooni võit ja väikese karika finaal," ütles pallur.

Keila ja Helmi kohtumine toimub esialgse plaani kohaselt järgmisel nädalal.