Eestimaalane osseedi asemel: mis toimub Venemaa jalgpallikoondise eesotsas? (0)

Venemaa koondise peatreener Valeri Karpin ja jalgpalliliidu president Alexander Djukov. Foto: Scanpix / Juri Kotšekov / EPA

2. juuli 2021. Samal päeval, mil Hispaania ja Itaalia kindlustavad Euroopa meistrivõistluste poolfinaalikoha, kutsub Venemaa koondise peatreener Stanislav Tšertšessov kokku pressikonverentsi, kus püüab selgitada turniiri katastroofilist tulemust. Nagu hiljem selgub, osutub see üritus tema koondisetreeneri karjääri kirstunaelaks ...

  • Lugu ilmus esimest korda ajakirja Jalka septembrikuu numbris.

Segased vastused, arusaamatud laused ja põiklemine ajakirjanike otseste küsimuste eest. Tšertšessov vaid kinnitas imagot, mille ta enda ümber viimase kolme aastaga kujundas.

"Koduse MM-i edu pani talle pähe krooni." Just selline arvamus peatreeneri kohta liikus fännide seas viimased kaks-kolm aastat. Arvati, et võistkonna tagurlik mängustiil, ebaõnnestumised Rahvuste liigas ja kahvatu esitus pooleldi kodusel EM-il tulenesid Tšertšessovi ebakompetentsusest ning treeneri pidi viivitamatult välja vahetama. Ja nii ka juhtus!

Vaid mõni päev pärast pressikonverentsi teatab Venemaa jalgpalliliit lepingu lõpetamisest peatreeneriga. Aga kellest saab järgmine loots?

REKLAAM

See küsimus oli pikalt õhus ning kandidaate oli mitu. Kogenud venemaalaste kõrval seostati Venemaa koondisega pikalt Saksamaa U21 koondise peatreenerit Stefan Kuntzi. Väidetavalt sai otsustavaks see, et kõik sakslase abitreenerid ei olnud nõus temaga kaasa liikuma. Ja siis teeb Venemaa jalgpalliliit kiire otsuse ning võtab ette hädaabivariandi – määrab peatreeneriks Valeri Karpini. Või polnud see nii lootusetu manööver miskit?

Kes on Valeri Karpin?

52-aastane Valeri Karpin ei ole Eesti jalgpallihuvilisele sugugi võõras inimene. Ta on sündinud Narvas ning lapsepõlves tegeles jalgpalliga just piirilinnas. Noorena esindas ENSV noortekoondiseid nii jalgpallis kui ka isegi jäähokis. 15-aastaselt kolis Tallinnasse ning hakkas esindama Kalinini rajooni spordikooli. 1986. aastal mängis ta Nõukogude Liidu teises liigas Tallinna Spordi ridades.

1988. aastal saadeti Karpin Moskva CSKA-sse. Kuue aasta järel sai temast Hispaania La Liga pallur Real Sociedadi ridades, kus ta vahepealsete käikude järel Valenciasse ja Celtasse oma mängijakarjääri ka lõpetas.

Treenerikarjääri algus

Valeri Karpini treenerikarjäär algas täiesti juhuslikult ning on selle aja jooksul näinud huvitavaid keerde. 2009. aastal oli narvalane ametis Moskva Spartaki tegevjuhina. Klubi peatreenerina töötas Michael Laudrup ja tiimil tundus kõik ülesmäge minevat. Kahjuks jõudis Spartaki juhatus ebaõnnestunud mängude seeria pärast otsusele, et peatreener tuleb vallandada. Uueks peatreeneriks määrati ... Karpin!

Alates sellest hetkest kuni 2012. aasta suveni pidas Karpin just seda ametit. Seejuures on mees pidevalt toonitanud, et treeneritöö ei ole tema prioriteet. Jõudnud 2012. aasta kevadel teisele kohale, mis garanteeris Spartakile koha Meistrite liigas, otsustas Karpin taanduda ja uueks treeneriks määrati Unai Emery.

Hispaaniast pärit treener ei pidanud aga Moskvas vastu isegi poolt hooaega – õige pea asendas teda taas Karpin ja taas tegevjuhi ametikohalt. Tema teine ametiaeg Spartakis ei päädinud aga suurte õnnestumistega ning peagi pidi ta klubist lahkuma.

Järgmised sammud treenerikarjääris

Spartakist lahkumise järel oli Karpinil kaks võimalust oma karjääri taasalustada. Kõigepealt proovis ta õnne Hispaania esiliigas Mallorca lootsina. Tulemused ei olnud kõige paremad, võistkond oli väljalangemistsoonile oluliselt lähemal kui La Ligasse tõusmisele. Teisest küljest – kes teab, äkki algas Marco Asensio tõus Hispaania jalgpallitäheks just sealt, sest sel hooajal oli just Valeri Karpin tema juhendaja.

Hispaania järel pidi endine narvalane leppima oluliselt kõledama paigaga. Armaviri Torpedo oli Venemaa esiliiga punane latern ja sellest staatusest ei rabelenud klubi välja ka Valeri juhendusel. Karjäär tundus minevat allamäge ning juba võeti Karpin tööle riikliku spordikanali Matš TV eksperdiks.

Murranguline 2017

Seda võib pidada kokkusattumuseks, aga just aastal 2017 abiellus Valeri Karpin kolmandat korda. Seekordseks väljavalituks osutus naine Eestist. 2017. aasta juunis abiellus mees Narva-Jõesuust pärit õpetaja Darja Gordejevaga. Sama aasta lõpus sai Karpin uue võimaluse end treeneripingil tõestada.

Jalgpalliklubi Rostov palkas mehe oma peatreeneriks ja ei pidanud pettuma. Karpin viis klubi uuele tasemele ning hooaja 2019-20 lõppedes saavutati Venemaa kõrgliigas viies koht, millega garanteeriti võimalus panna end proovile ka eurosarjas. Kahjuks ei suudetud pandeemia-hooajal Euroopas ühest mängust enamat ning järgneval hooajal langeti teise tabelipoolde. Juba oli õhus vallandamismärke. Hooaeg 2020-21 ei olnud parimate killast, kevadel lagunes Rostovi mäng aga sootuks koost.

Valeri Karpin. Foto: Scanpix / Juri Kotšetkov / EPA

Miks siis Karpin?

Paljudele oli Valeri määramine Venemaa koondise peatreeneri kohale paras üllatus. Ainus kogemus suures klubis on tal Moskva Spartakiga, kus ta oli siiski eristaatuses ning lõpuks ei võitnud midagi. Kõik muud klubid on teisejärgulised ning sellist survet, mis teda koondise lootsina ootab, pole ta nendes kogenud.

Suur vastuargument on ka Valeri Karpini suhted Venemaa koondise kapteni ja olulisema figuuri Artjom Dzjubaga. Kui nad viimati koos Spartakis töötasid, ei lõppenud see kõik hästi ja Dzjuba pidi klubist lahkuma. Kuulduste kohaselt istusid mehed Karpini uue ametiaja esimesel nädalal maha ja rääkisid asjad selgeks.

Aga mis siis Karpini kasuks räägib? Ennekõike karisma. Valeri Karpin on Venemaa klubijalgpallis josemourinholiku iseloomuga treener, keda mängijad austavad ja kelle eest võitlevad. Karpin ütleb asju otse ja oskab teha natuke sõud. Pärast Stanislav Tšertšessovi ametiaega, mil kõik oli ülimalt salajane ja sarnanes sõjaväerežiimiga, peaks vastupidine suhtumine tooma tiimiaurasse mõningat leevendust, mis võiks parandada ka tulemusi.

Üleüldse kestab Karpini leping vaid aasta lõpuni. Seda põhjusel, et MM-i valiksari on pooleli ja Venemaa väljavaated järgmisel aastal Katari finaalturniirile lennata ei ole liiga head. Alagrupis, kus on veel Horvaatia, Sloveenia ja Slovakkia, ollakse kolme mänguvooru järel kuue punktiga teisel kohal. Karpinil on vaja vaimu kaotanud tiim kokku võtta kohe ja tulemus koju tuua – just lühiajaliste tulemuste tekitamise suhtes ongi Karpin sageli head käiku näidanud.

Kuidas Karpinil läheb?

Venemaa jalgpallis on ennustuste tegemine üks perspektiivitu tegevus, kuid üht võib öelda: Narvast pärit mees on enesekindel ja oma uuele tööle täielikult pühendunud. Seda võib öelda ka selle põhjal, et kõigest kaks nädalat pärast koondise peatreeneriks saamist pani ta Rostovi peatreeneri ameti maha, tunnistades avameelselt, et ei suutnud enam klubitreeneri tööle piisavalt keskenduda.

Siiski näib, et Karpin liiga pikaks koondisesse ei jää. Kuigi tal on olemas noormängijate arendamise kogemus (sel suvel AS Romaga liitunud usbeki Eldor Šomurodovi tõus karjääriredelil sai alguse just Karpini juhendatavast Rostovist), ei tundu ta õige isik, kes peaks koondises läbi viima põlvkondade vahetuse, mis on peagi tulemas. Selleks võetakse keegi suurema kogemusega ja laialdasema profiiliga loots.

Küll aga võib Karpin panna kollektiivi kolme kuu jooksul ühise eesmärgi nimel kõvasti pingutama ja saavutada ihaldatud pääsu MM-ile, mis vähemasti hetkeks varjutaks paljud probleemid, mis Venemaa jalgpallis esile kerkivad. Aga nende lahendamiseks läheb juba kedagi teist vaja ... 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK