Financial Times: Meistrite liiga kuulub kõige rikkamale, kelleks on ja jääb Inglismaa (0)

Meistrite liiga võidukarikas. Foto: Scanpix / AFP / Paul Ellis

Suurbritannia majandusleht Financial Times võttis tänase Meistrite liiga finaalkohtumise Liverpool - Madridi Real valguses arutada ja lahata Euroopa tippklubijalgpalli olukorra puhtmajanduslikust perspektiivist.

Järeldus oli ühene: Inglismaa klubide mõjuvõim ähvardab veelgi suureneda, sest nad on mandri-Euroopast lihtsalt üha jõukamad. Ajakirjanik John Burn-Murdoch toob oma artiklis välja mitmed konkreetsed numbrid.

"Liverpool - Real finaal on neljas viie aasta jooksul, kus üheks osaliseks Inglismaa klubi. Kaks neist finaalides on mängitud üksnes Inglismaa klubide vahel ja ilma Reali tõenäosusteooriat trotsiva tagasitulekuta poolfinaalis olnuks käesoleva näol tegu kolmanda sellisega (Real oli Manchester City vastu veel 89-. minutil kokkuvõttes 3:5 taga, aga päästis Rodrygo kahe väravaga lisaaja - O. J.).

Et ühe riigi klubid valitsevad Euroopa kaalukaimat jalgpallivõistlust pole midagi uut. Enne Liverpooli 2019. aasta triumfi võitsid Hispaania klubid viis Meistrite liiga tiitlit järjest. Aga praegune olukord on varasemate hegemooniatega võrreldes kurjakuulutavam.

REKLAAM

Kümme aastat tagasi paiknesid Real ja FC Barcelona pidevalt Deloitte'i koostatava sissetulekute edetabeli tipus. Praegu on Barcelona rahaline seis kehv ning edetabeli juhtkoht kuulub Premier League'i uut rikkust sümboliseerivale Manchester Cityle," kirjutab tänane Financial Times.

Ajaleht osutab, et juba kuus-seitse hooaega näeb olukorda, kus mängijate ostmiseks kulutatava netosumma (ostudele tehtud kulud, millest arvatakse maha müükidest saadud tulud) poolest on Premier League ülejäänud neljast tippliigast (Serie A, La Liga, Bundesliga, Ligue 1) pikalt eest ära. Premier League kulutab uutele mängijatele rohkem raha, kui ülejäänud neli tippliigat kokku.

"Kui Inglismaa klubid hooajal 2007-08 Euroopatvalitsesid, olid Premier League'i klubide kogutulud 1 miljardi naela võrra suuremad kui La Liga klubide omad. Praegu on see vahe 2,4 miljardit ja kasvab. Lõppeval hooajal teenis Premier League teleõigustega 3,1, aga La Liga 1,8 miljardit. Järgmisel hooajal kahaneb La Liga summa Football Benchmarki analüüsi järgi 1,6 miljardile, aga Premier League'i oma tõuseb 3,4 miljardile," märgib ajaleht.

Financial Times toob esile ka asjaolu, et Meistrite liigas kogeb edu üha vähem Euroopa piirkondi. "1990ndatel jõudsid poolfinaali 13 riigi esindajad. Viimase viie hooaja jooksul on 75% poolfinalistidest esindanud viite piirkonda - Pariis, Madrid, München, London ja Loode-Inglismaa (Liverpool ja Manchester)," märgib Financial Times ja toob esile, et ebavõrdsus on suurenenud ka Inglismaa kõrgliiga sees, kus Manchester City edestas viimaseks jäänud Norwich Cityt koguni 72 punktiga.

"On arvestatav risk, et Inglismaa tippklubid ei domineeri ainult kodust jalgpallimaastikku, vaid teevad Meistrite liigast Premier League, Inglismaa karikasarja ja Inglismaa liigakarikasarja kõrval neljanda siseriikliku auhinna. Euroopa Superliiga oli halb idee, aga selle tekkepõhjus - Inglismaa klubide majanduslik ülekaal - on vägagi tegelik," sedastab Financial Times. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK