Hea uudis Florale ja Levadiale: FIFA andis välismaalastele ajutise loa Ukrainast ja Venemaalt lahkuda, mängijate ühing siiski nuriseb (0)

Joonas Tamm saab lepingust Ukraina klubiga ametlikult vähemalt suveni priiks. Foto: Brit Maria Tael

Pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale ja selle käigus korda saadetud sõjakurjategusid, mis tõid kaasa lääneriikide ulatuslikud sanktsioonid, kerkis küsimus ka Venemaa ja Ukraina jalgpalliliigade kohale - kas seal pallivatel välismaalastel on õigus lahkuda või loetakse seda lepingu rikkumiseks? Nüüd otsustas Rahvusvaheline Jalgpalliliit ehk FIFA, et leegionäridel on õigus ajutiselt leping peatada ning Ukrainast ja Venemaalt ära tulla.

Eesti seisukohalt tähendab see, et Ukrainas mänginud koondislased Joonas Tamm, Vladislav Kreida ja Bogdan Vaštšuk on lepinguliselt vabad mehed. Poltava Vorskla ridadesse kuulunud Tamm liitub otsuse tulemusena tõenäoliselt FC Floraga, kelle spordidirektor Norbert Hurt kinnitas nädalavahetusel, et nad on Tamme palkamisest vägagi huvitatud. Samas klubis laenul olnud Bogdan Vaštšuk saab aga naasta Levadia ridadesse.

Florast Rivne Veresis samuti laenul olnud Kreidale otsitakse esialgu uut tööandjat välismaalt, aga tema naasmist Florasse ei saa samuti välistada. Vaštšuki osas sai pilt värske otsusega selles plaanis selgeks, et tema laenuleping kehtiski suveni. Kreida laen oli sõlmitud kuni käimasoleva kalendriaasta lõpuni, Tamme tööleping Vorsklaga kehtis kuni 2023. aasta suveni.

Eelmisel nädalal määrasid FIFA ja UEFA kõikidele Venemaa klubidele ja rahvuskoondistele kõigis oma võistlussarjades ajutise mängukeelu. "Välismaa mängijatel ja treeneritel on nüüd õigus oma töölepingud kuni Venemaa ja Ukraina liigahooaja lõpuni ühepoolselt peatada," kinnitas FIFA värskes teadaandes. Hooaeg lõpeb mõlemas riigis ametlikult 30. juunil.

REKLAAM

Kuni selle kuupäevani on Venemaalt lahkuvad välismaalased FIFA kinnitlusel ametlikult igasugusest lepingulisest suhtest vabad ning võivad lüüa käed ükskõik millise klubiga. Seejuures märgiti, et kuna paljudes riikides on talvine üleminekuaken juba sulgunud ja näiteks Eestiski läheb see kinni sel neljapäeval, on Ukrainast ja Venemaast saabuvate mängijate üleminekutähtaega pikendatud.

Neid jalgpallureid on kõigil klubidel võimalik enda ridadesse registreerida kuni 7. aprillini. Samas seati nende arvule piirang - üks klubi tohib palgata vaid kaks niisuguse erandi alla käivat mängijat.

Fifpro: tegu on probleemi ajutise edasilükkamisega

Mängijate ühendus Fifpro pidas FIFA sammu siiski ebapiisavaks. "Kuigi tegu on kasulike käikudega, jääb otsus, mis kuulutab välismaa mängijate lepingud vaid ajutiselt kehtetuks ning lubab neil Venemaa klubidest vaid kuni suveni lahkuda, liialt leebeks," teatas ühendus. "Esiteks on mängijatel väga raske senise hooaja lõpuni tööandjat leida, kui nende tulevik on niivõrd ebaselge. See tähendab, et õige pea on nad uuesti sama keerulises seisus. Kõigile mainitud mängijatele peaks andma loa oma lepingu lõpetamiseks."

Venemaa alaliit on lubanud pöörduda Rahvusvahelisse Spordiarbitraaži, et nende klubidele ja koondistele määratud võistluskeeld vaidlustada. Samas on juba praegu selge, et ainsa Venemaa klubina eurokonkurentsi jäänud Moskva Spartak löödi välja Euroopa liigast ning Venemaalt on võetud ka tänavuse Meistrite liiga finaali korraldusõigus. 28. mail Peterburis toimuma pidanud mäng peetakse Pariisis.

Nii mõnigi Venemaa klubi on oma välismaalastega juba ühel või teisel moel ise kokkuleppele jõudnud. Näiteks kõrgliigas viiendat kohta hoidvast Krasnodarist lahkusid mõne päeva eest poolte kokkuleppel alles jaanuaris palgatud värske peatreener Daniel Farke ja tema treeneritetiim, kes ei jõudnudki klubi üheski ametlikus kohtumises juhendada.

Päev hiljem peatati lepingud Wandersoni, Kaio, Erik Botheimi, Cristian Ramireze, Junior Alonso, Jhon Cordoba, Viktor Claessoni ja Remy Cabellaga, kes asusid ülejäänud klubist eraldi treenima. Meeskonna juurde jäi välismaalastest vaid klubi kapten, poolakas Grzegorz Krychowiak. Nüüd aga on kõigil neil meestel ametlik luba otsida endale vähemalt suveni uus tööandja.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK