Järgmisel hooajal on kõikidel Premium liiga mängudel VAR! (14)

Foto: Brit Maria Tael

Eesti Jalgpalli Liit (EJL) teeb järjekordse suure investeeringu Premium liigasse - alates järgmisest hooajast on kõikidel mängudel ametis videokohtunik (VAR).

EJL-i presidendi Aivar Pohlaku sõnul on tegu mitmenda väga olulise sammuga Premium liiga arendamisel. "Premium liigal on tähendus nii Eesti professionaalseima ja jälgituima võistlussarjana kui ka mängijate, klubide ja kohtunike ettevalmistajana rahvusvahelisteks mängudeks. Videokohtuniku projekt puudutab mõlemat nimetatud tähendust ja muudab liiga veel atraktiivsemaks," ütles Pohlak.

Videokohtuniku toomist Premium liigasse valmistas EJL ette väga põhjalikult, suheldes kokku kümne erineva videokohtunike süsteemi tehnilist lahendust pakkuva ettevõttega. Eestis hakkavad videokohtunikud töötama VOGO süsteemiga, millesse kuuluvad Vokkero peakomplektid, videoserverid, videokohtuniku tööks vajalikud kuvarid ja kordustemasin. Lahendus on lihtsustatud, kuid olemuselt sarnane EM-valikmängudel kasutatava süsteemiga.

2023. aastast alates määrab EJL igale Premium liiga mängule videokohtuniku (VAR) ja abivideokohtuniku (AVAR), kes viibivad A. Le Coq Arenal spetsiaalselt videokohtunike jaoks välja ehitatud keskuses. Rahvusvahelise videokohtunike juhendi järgi saavad videokohtunikud sekkuda neljas mängumomendis: väravate puhul; punase kaardi olukordades; penalti situatsioonides või kui kohtunik annab kollase või punase kaardi valele isikule. Videokohtuniku süsteem aitab parandada inimlikke eksimusi, mis võivad mõjutada tulemust, ja annab panuse ausa mängu tagamisse.

REKLAAM

Koos videokohtunike kasutuselevõtmisega arenevad edasi Premium liiga otseülekanded, kuhu lisanduvad täiendavad kaamerad. Rahvusvahelise videokohtunike juhendi järgi peab kasutusel olema vähemalt neli, Premium liigas hakatakse kasutama nelja kuni seitset kaamerat.

Videokohtuniku kasutuselevõtmine käib EJL-i ja FIFA tihedas koostöös ning FIFA põhjaliku juhendi järgi. EJL alustab video- ja abivideokohtunike koolitamist novembris. Esimene kursus kestab neli kuud, mille jooksul toimub süsteemi katsetus Taliturniiri mängudel. Eestis on videokohtunike koolitamise õigus endistel tippkohtunikel ja praegustel UEFA kohtunike vaatlejatel Uno Tutkil ja Hannes Kaasikul, kes kaasavad FIFA spetsialiste.

14 kommentaari

Ernst Rajasaare   •  
(90.190.253.***)
JESSSSS!!!!!
Mõtiskleja   •  
(194.150.65.***)
Väga põnev!
Thugie   •  
(87.119.179.***)
Lõpuks hakkavad alumise otsa tiimid ka penalteid saama
keitsik   •  
(87.95.33.***)
Nalja number😅 kõigepealt tehke investeeringuid et pealtvaatajad staadionitele jõuaks
IUdutuli   •  
(90.190.244.***)
Videokohtunik VAR, abivideokohtunik AVAR ja kohtunike pealik AIVAR.
Adek Vaatne   •  
(91.129.106.***)
Kas just naljanumber, aga VAR väga palju tõenäoliselt asja ei mõjuta. Õnneks kaob ära see jutt, nagu kõik toetaksid salajasti Florat. Noh, jutt võibolla jääb, aga otsused, mis kõneainet tekitavad, räägitakse/näidatakse lahti. Hea!

Vingem pool on kaamerate lisandumine, mis teeb vaatamise oluliselt vingemaks ning kogu olemuse professionaalsemaks. Lisaks on ka liiga reklaamimine kindlasti oluliselt lihtsam ning üleüldine sotsiaalmeedia pool ka huvitavam - saab kasutada n-ö reelse või lühiklippe mängudest jne. See on suurepärane!

Mis aga puudutab viimast kommentaari pealtvaatajate kohta - see on ikkagi eeskätt võistkondade enda teema. Nemad saavad ka otseselt tulu selle pealt ning peaksid/võiksid sellesse rohkem panustama. Väga vinge ja vist ainus (kui korraks kõrvale jätta noorte esindusse edutamine) asi Levadia tänavuse hooaja jooksul on nende publiku arvu tõus. Väga väga meeldiv, sest eelnevalt ikkagi reeglina seal heal juhul tabeli keskel enda publiku arvuga olnud. Super!

Vaadates teisi klubisid, siis negatiivselt paistavad publiku ja üleüldise sellise poole pealt silma Legion, mis näitab, et pole jätkusuutlik, ning Tammeka, kes on sootuks alla andnud inimeste väljaku äärde toomises. Tartu tundub mängivat välistudengite peale, kes seal laulmas käivad - õnneks ülikool Tartust ära ei kao ning praegune punt saab sama tuulega lõputult purjetada.

Minu silmis on mängukorraldus ning publiku arv konkreetselt klubide enda probleem ning pigem seotud sellega, et klubid ei soovi väga rahaliselt panustada selleteemalistesse töögruppidesse, visates kuuldavasti kõikvõimalikult ülesanded ühe inimese (so siis kogukonnajuht) õlule. Kahju. Sellist teemat doteerida on täitsa mõttetu, olgem ausad - klubid peavad initsiatiivi näitama.
Suvaline Jope   •  
(81.90.124.***)
Adek Vaatne,
Küsi endalt küsimus miks peaks Harju keskmine kodanik end staadionile vedama ja Eesti jalgpalli vaatama.
Mõtiskleja   •  
(84.50.90.***)
Adek Vaatne,
... ma leian, et see lisakaamerate toomine ei anna päris nii palju ülekandele juurde, kui annaks enne/-peale mängu, /-poolaja stuudiod ning ALATI 2 kommentaatorit, VÄHEMALT esineliku omavahelistele mängudele, mida teeb juba aastaid ERR. Soccernet pole siiamaani suutnud ligilähedalegi sellisele kvaliteedile jõuda, aga eks tuleb aru saada, et SNi rahakott on tunduvalt hõredam ka. Aga vb EJL võiks siis siinkohal appi tulla ja aidata Premium liiga mängude ülekanded eri kanalitel sarnasele kvaliteedile aidata. Praegu on suht nii, kus ühte ülekannet teeb nagu Christopher Nolan oma tiimiga ja teist ülekannet kuskil teisel lehel Mart Sander v keegi oma tiimiga. No ei paista ilus.
Raiko Leht   •  
(91.129.108.***)
Jee suuremad klubi läbi nüüd
tpx   •  
(213.180.19.***)
@mõtiskleja, ERRi ülekannete tootmiskvaliteet on täiesti teiselt planeedilt. Eks nad ole saanud seda ka omajagu harjutada. Samas selge on ka see, et ERRi finantsilised vahendid on samuti kordades suuremad. Seda kõike arvesse võttes, esiteks ei ole ma päri pakutud ideega, et EJL peaks SNi ja konkreetselt ülekannete tootmisesse täiendavat raha pumpama. See kommunism peaks kord lõppema. Teiseks on SN teinud strateegilise vea pakkudes ülekandeid tasuta. Võibolla kihlveoputkadele pakutakse võimalust ülekannete eest ka maksta, aga see on pigem mäng aususe peale - tasuta striim on vabalt saadaval. Ma arvan, et ei ole pääsu kuumaksu kehtestamisest, millega saaks katta tootmise püsikulud ja veidi panustada ka ülekannete arendusse. Tasuta asjad lihtsalt ei ole jätkusuutlikud.
Mõtiskleja   •  
(84.50.90.***)
Good point @tpx. See ka hea mõte jah. Teha tasuliseks, et kuu aega on 2€ ja terve hooaja pakett nt 10€. 10 euri aastas poleks mingi probleem maksta, et terve aasta premi mänge vaadata. Oletame, et mingi 5000 inimest ostab selle ja ongi olemas mingi palgaraha jms lisakommentaatorite jaoks ja stuudio inimeste jaoks, kes Lillekülasse kuhugi tuppa laua taha istuma saaks panna "stuudioteks", nagu nad seal valikmängude ajal olnud on nt.
tpx   •  
(213.180.19.***)
@ mõtiskleja, tasu suurus on muidugi vaieldav, aga pakutu, millelt mõtet edasi arendada, on täitsa jumekas. 2 - 5 eurot "kuupileti" eest tundub täiesti mõistliku ja mis peamine ka kogutavana. Sellise hinnaga ei tohiks väga vaatajatest puudust olla.
Mõnuagent 007   •  
(85.253.10.***)
Arnod, ärge unustage taktikalauda!
tpx   •  
(90.190.***)
Taktikalaua rendime, või vastasel juhul võib kolme aasta pärast sellel laual vaid vorsti lõigata ;)

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK