Kas Eesti koondis peaks tegelema koosseisu noorendamisega? (9)

Thomas Häberlil on vaja teha tulemust. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 187. saates arutlesid Kasper Elissaar, Ott Järvela ja Kristjan Jaak Kangur selle üle, kas Eesti koondis peaks koosseisu noorendama. Üldiselt leiti, et seda ei peaks jõuliselt tegema.

Järvela juhatas teema sisse: "Möödunud nädal tõstis üles debati sellest, kas ja kuivõrd palju peaks Eesti koondis tegelema noorendamisega, noorematele võimaluse andmisega. Ja ma sissejuhatuseks viitan oma kolleeg Joosep Susile, kes meenutas eelmise nädala Kuku saates, mida me koos teeme, et millise koosseisuga jõudis Eesti koondis 2011. aastal Euroopa meistrivõistluste play-off'i ehk tegi oma läbi aegade parima tulemuse, jõudes Euroopa 20 parima sekka. Ennekõike 20ndate eluaastate lõpus ja 30ndate alguses olnud mängijatega, kellest osade mänguaeg koduklubides oli üpris napp. Seal ei olnud toona teab mis palju noori mängijaid. Noorematest oli Kaimar Saagil mingisugune roll, aga verinoori võistkonnas toona tegelikult ei olnudki. Olid kogenud mängijad ja nendega tehti tulemust ning see on minu meelest oluline asi, mida meeles pidada ka nüüd.

Järgmisel aastal ootab Eesti meeskonda ees see koht, kus on võimalus teha tulemust, millel oleks ka reaalne käegakatsutav ja Eesti jalgpalli jaoks ülimalt oluline tagajärg, ehk on võimalik mängida EM-finaalturniirile pääsemise nimel. Kui rääkida ülejäänud võistlustest, mida Eesti peab, siis MM-valikturniirilt ei ole MM-ile pääsemine reaalne, kuna Euroopal on 13 kohta ja seda on väga vähe; Balti turniiri võitmisest ei sõltu mitte midagi; Rahvuste liigas oleks uhke mängida B-divisjonis, kui see õnnestuks (A-divisjoni tõusmine oleks ulme), aga ka sellel tegelikult otsest tagajärge, mis tekitaks tohutu uhkusetunde, ei ole. Asi, mida Eesti meeste jalgpallikoondis püüab - nüüd juba üle 30 aasta -, on ikkagi pääsemine finaalturniirile. Ja pääsemine EM-finaalturniirile, kus mängib 24 koondist, on küll väga keeruline, aga ei ole ebareaalne. 2024. aasta märtsis peetavasse EM-valiksarja play-off'i jõudmisele loodi võimalus läbi selle, et oldi D-divisjoni parim alagrupi võitja, edestades selles arvestuses Lätit.

Nüüd on nelja aasta jooksul esimene koht, kus on võimalik ja vajalik teha tulemust. Eelmine kord oli aastal 2019, kui mängiti eelmist EM-valiksarja. Sest EM-valiksarjad on Eesti koondise jaoks kõige tähtsamad ja kõige olulisemad turniirid, seal on võimalik midagi saavutada. Ning tulemust tuleb teha nendega, kes on parajasti kõige paremad. Ei mingeid avansse! Ei mingeid niisama minuteid!

REKLAAM

Thomas Häberli on väga selgelt ka mõista andnud, et tema teeb koondisega tulemust ja noored, kes tahavad peale pääseda, peavad selle võimaluse välja võitlema, kas koduklubides või koondise treeningutel näidatuga. Rocco Robert Shein ja Georgi Tunjov teenisid San Marino vastu selle võimaluse ja minu meelest kasutasid mõlemad selle ka hästi ära. Mõlemad sekkusid sümpaatselt, eriti meeldis mulle Shein. Ja eks näis, ma usun, et nad on ka edaspidi koondise juures hõivatud. Aga 2023 on tulemuse tegemise, mitte noorte sissemängitamise koht. Kui 2023 on möödas, siis tuleb vaadata edasi. Kui aastal 2024 finaalturniiri ei ole, siis seal võib olla see koht, kus tuleb teha jällegi mingisugune põlvkondade vahetus. Tuletame meelde, et Karel Voolaid algatas oma ametiajal päris korraliku põlvkondade vahetuse, tema mängitas seal sisse Vladislav Kreida, Vlasi Sinjavski ja mõned mehed veel, tema ajal tuli koondisesse Märten Kuusk. Temal oli seda vaja toona teha. Aga praegu Häberlil ei ole vaja seda teha, Häberlil on vaja teha tulemust."

Elissaar võttis jutujärje üle: "Üldse Eesti jalkas on hästi palju juttu olnud sellest, et millal kellelegi anda võimalusi. Kui pärast Malta mängu oli edasipääs käes, siis juba öeldi, et andke San Marino vastu võimalusi katsetamiseks. Aga mulle väga meeldis see, mida Thomas Häberli ütles San Marino mängu eel - ma ei debateeri selle üle, kas mulle kui jalgpallihuvilisele meeldis selle jutu sisu, aga mulle meeldis, et ta selle välja ütles. Ma küsisin temalt, et kuna meil on edasipääs olemas, siis kas see muudab kuidagi tema lähenemist. Tema esimene küsimus oli, et oota, kas me siis nüüd täna ei lähegi võidu peale või mida sa silmas pead. Ma ütlesin, et ei, äkki annad mõnele mängijale mingisuguse võimaluse. Ja siis ta ütles nii konkreetselt ära, et tema jalgpallilises maailmavaates, tema jalgpallikultuurilises taustas, kust ta tuleb, ei ole võimalik, et sa annad kellelegi lihtsalt avanssi. Et Eesti koondis peab olema see koht, kus mängivad igal hetkel ainult parimad mehed. Sest kui nad seda ei tee, siis see tekitab ka võistkonna sees imelikke signaale ja nii ei peaks üldse asjad käima. Ehk alati, kui Eesti koondis mängib Thomas Häberli käe all, siis mängivad need vennad, kes on tema arust sel hetkel kõige paremad. Lihtsalt sellepärast, et äkki siin kolme aasta pärast oleks vaja mõnda nooremat mängijat Kostja Vassiljevi asemele või mida iganes, ta neid samme ei tee."

Kristjan Jaak Kangur jätkas: "See koht, kus sa võid katsetada ja proovida, oli näiteks Albaania mäng. Maavõistluses võid sa tõesti katsetada, aga mõistlikult, mitte rohkem kui paari meest, mitte kõiki noori korraga sisse visates. Nende mängupaneku tingib juba natuke ka see, et mõni põhimees vajab puhkust, kui on olnud järjest mänge. Kui on kaks mängu, siis ei ole selleks vajadust. Isikliku maitse järgi oleksin tahtnud San Marino vastu lihtsalt huvi pärast näha Tunjovi natukene pikemalt. Aga küsimus on seal ikkagi nüanssides.

Juba Malta mängu järel pressikonverentsil, kui küsiti, et kas me nüüd San Marino vastu läheme kuidagi teistsuguse koosseisuga, küsis Häberli vastu: "Aga kellega, kas U19-ga või U21-ga?" Oli mingi selline vastutorge. Natuke isegi ootamatu, kuna küsimus oli tegelikult täiesti aus ja põhjendatud, sest edasipääs oli tagatud. Aga minu meelest ilmes juba sellest vastusest, et tal on väga selge arusaam. See läheb ka vahel minu meelest kõrvaltvaatajatel meelest ära, et treener otsustab ja treener vastutab. Oli selgelt näha, et Häberli oli viimaste mängude ajal heas mõttes isegi natuke pinges. D-divisjonist väljasaamine oli tema jaoks ikkagi nii suur kohustus, nagu see peabki olema. Ka meeskonna jaoks.

Pole mõtet vägisi noorendada lihtsalt selleks, et noorendada ja uuendada. On kaua lauldud seda laulu, et kui Kostja Vassiljev lõpetab, siis me oleme omadega käpuli, mis siis küll saab? Aga seda on räägitud ka eelmiste mängijate puhul, ikka tuleb keegi kuskilt, tuleb võib-olla mõni mees, kellest me praegu väga palju ei teagi. Nagu tuli koondisesse näiteks Mattias Käit."

Elissaar lisas: "Ja veel üks nüanss, mis meil võib-olla vahel ära unustatakse - koondis mängib koos nii harva ja nii vähe, et kui Thomas Häberlil ongi eesmärgiks järgmise aasta EM-valiktsükkel, siis ta tahab ilmselt kasutada igat minutit selleks, et just omaenda plaani väljakul nende meestega kokku mängida. Jah, siin võib ju ilkuda, et pooled vennad mängivad Floras nagunii igapäevaselt koos, nad teavad ja tunnevad üksteist. Aga see jalgpall, mida mängib FC Flora, ja see jalgpall, mida mängib Thomas Häberli Eesti koondis, on nii erinevad asjad."

Täispikk Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 187. saade:

9 kommentaari

Calma7   •  
(84.50.223.***)
Kõigepealt ütleks, et noorte aeglane ja vähene integreerimine nendel vanadel headel aegadel oli ilmselt üks põhjuseid, miks koondis järgnevatel aastatel korraliku regressiooni läbis millest siiamaani vaikselt toibume. Jah, tehti küll korralik tulemus ja jõuti play-offi, aga finaalturniirile jäi lõpuks saamata ning järgnevate valiksarjadega polnud me isegi lähedal.

Mis puudutab praegust koondist, siis mingit suurt põlvkonnavahetust vaja ei ole. Pigem on küsimus selles, et kui Häberli väidab, et koondises peaks olema "hetkel parimad", siis miks oli eelmises koondiseaknas kutsutud mehed, kes olid poolvigased, või mõned, kes üldse kogu aasta jooksul klubi eest vaevalt 90 minuti jagu jalgpalli on mänginud? Isegi kui vanus täiesti kõrvale jätta, siis on meil puhtalt selle hooaja vormi ja resultatiivsuse pealt võtta noori, kes oleks seda kutset palju rohkem väärinud. Mängijate valik hakkab pehmelt meenutama veidike Southgate-i, kellel on ka välja kujunenud grupp "lemmikmängijaid", kes olenemata vormist või mänguajast alati Inglismaa koondises kohal on.
Wingback   •  
(84.50.7.***)
JAH!
kesa   •  
(85.253.99.***)
2012 a EM valiktsüklis, kui jõudsime play-offi, oli koondise keskmine vanus 2010 a 26 ja 2011 a. 27 . Põhitegijatest mängijad, kel vanust 30+, olid ainult Pareiko ja Piiroja, Rähn sai tsükli jooksul 30. Oper, Stepanov ja Londak said platsile paaris-kolmes mängus 12-st Põhimängijatest enamik olid vanuses 26-27 a.
vigastus   •  
(194.150.65.***)
see on täiesti normaalne kui treeneritel on oma lemmikmängijad ning selles pole midagi imeliku. halb on siis kui su lemmikmängjad enam välja ei vea ja tulemus puudub (southgate). häberli on ju praegu pmts kõik vajaliku ära teinud, tundub et selle peale ta rõhubki ning me ei tea mis plaaniga on jalkaliit häberli siia toonud, ilmselgelt mitte noorenduskuuri eesmärgiga.
Hyrax   •  
(80.235.105.***)
"häberli on ju praegu pmts kõik vajaliku ära teinud"
nope. Küprosele alla jäämine ja eriti kuidas jäädi alla pigem ikka räägib sellest, et Häberlil pikka pidu pole. Koondise mängupilt on viimasel ajal olnud stabiilselt kole ja kui mingit ime ei juhtu, siis kõvemate vastaste vastu hakkame korralikult pähe saama.
Kui aus olla, siis Läti ja Leedu koondis ongi meist nõrgemad hetkel ja see, et me balti karikat polnud siiani võitnud oli pigem mitte selle prioritiseerimine. Nüüd kui keskenduti sellele, siis võideti see ära ja pigem ütleks, et see oli kohustuslik tulemus.

Mulle pakub nalja, et me räägime noorenduskuurist kui põhiline teema on, et miks Lilanderit (ei ole enam noor) ei ole platsil. Või Saarma, või Tamm või Liivak. Keegi neist pole verinoor. See pole mingi noorenduskuuri teema.
Jaak   •  
(46.131.46.***)
Hyrax, kui Saarma ja Tamm pole piisavalt noired,siis mis sa arvad,et peaks 16-aastased A-koondisesse viima või?
nonoh   •  
(87.119.177.***)
Sest lilanderi agentuur on trequarista ja tenistel pole üldse agentuuri ja koondises käib trequarista meeste pushimine, sest harri ja aivar on mestis ja neil on häberli läbi hurda käpa all. Kuidas sa aru ei saa?!?!!??
Hyrax   •  
(80.235.105.***)
@Jaak ma just kirjutasingi ju et täiesti normaalses vanuses. Nende kaasamine küll mingi probleem ei tohiks olla ega ka mingi noorenduskuur kui sul tuleb 2-3 mängijat valikusse juurde, kes on 20ndate alguses.
Paarile mängijale võimaluse andmine kes on 18-20 vanuses ka pole mingi noorenduskuur. Ma ei tea mida see SN sokib.
Raiko Leht   •  
(91.129.108.***)
Wingback

Ei sobib nii praegu

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK