Klinsmannile omistatud väljamõeldud kõnest (0)

Eelmise nädala teisipäeva õhtul võisid Berliinis asuva hotelli Hotel de Rome baari sattunud külastajad kohata seal Saksamaa koondise kunagist ründajat ja hilisemat peatreenerit Jürgen Klinsmanni, kes väikeses seltskonnas õlleklaasi taga juttu puhus. Teame seda väita põhjusel, et baari üks külastajatest tolle seltskonna fotole jäädvustas ning ajalehe Bild toimetusele saatis.

Bildi veebilehele jõudis foto järgmisel päeval kell 13.41 ning siis ei piirdunud tolle foto väärtus vaid kinnitusega Los Angeleses elava Klinsmanni ootamatust Saksamaa-visiidist, vaid illustreeris fakti, et Klinsmann oma Ameerika kodu mõneks ajaks hoopistükkis maha jätab, Berliini kolib ning hooaja lõpuni sealse Hertha peatreeneri kohustused üle võtab. Noid plaane Klinsmann seal fotol siis ajabki! Päev hiljem avaldas Bild kõnealuse ülesvõtte ka paberväljaandes.

Võime olla päris kindlad, et kui teisipäevaõhtusele baarikohtumisele saanuks selle toimumise ajal jälile elukutselised ajakirjanikud, jõudnuks toimetused oma teemavalikud nii ümber kohandada, et teade Klinsmanni treeneriks asumisest paberväljaannetesse juba järgmisel päeval jõudnud oleks. Klinsmanniga seonduv läheb inimestele Saksamaal väga korda. Kuna aga sedakorda osutus esimese fotoklõpsu autoriks Bildi lugeja, inimene, kellel treenitud ajakirjanduslik tunnetusnärv tõenäoliselt puudus, jõudsid teemakäsitlused paberväljaannetesse 24-tunnise nihkega.

Ent jätame selle iseenesest suhteliselt spetsiifilist väärtust omava ajalise faktori nüüd kõrvale. Viidatud sai sellele vaid seetõttu, et juhatada sisse Klinsmanni Saksamaale tagasipöördumise meediakäsitlused. Noile tasub aga sel korral tähelepanu juhtida põhjusel, et Klinsmanni näol on tegemist väga eriilmelise treeneriga, kelle suhtes pole pikkade aastate jooksul suudetud pihta saada, kas tema suhteliselt eduka treenerikarjääri aluseks on mängutehnilised oskused või töötemperament. Õigupoolest tuleks sõnastada nii: Klinsmanni töötemperamenti ja isiklikku sära peetakse sedavõrd oluliseks, et pigem just neile, mitte aga treenerite traditsioonilistele oskustele viidatakse. Eelmisel nädalal saime selle kohta lausa harukordse kinnituse.

REKLAAM

Teeme aga esmalt sündmustele põgusa kronoloogilise tagasivaate. Teisipäeva õhtul jõuab Klinsmann Berliini, päev hiljem kirjutab alla lepingu, neljapäeval ja reedel viib läbi juba treeningud ning laupäeval võõrustab Berliini olümpiastaadionil oma esimeses mängus Dortmundi Borussiat. Me ei tee kellelegi ülekohut, kui väidame, et nende kolme päeva jooksul haarab Klinsmanniga seonduv spordimeedia peamise tähelepanu.

Mõned teemavalikud. Millist rolli täidab Jürgeni Berliini tuleku otsuses tema 14 aastat tagasi surnud isa? Kuidas küll suutis Klinsmann paariks kuuks Saksamaa koondise juurest Berliini meelitada väravavahtide treeneri Andreas Köpke? Kas Klinsmann suudab Dortmundi treeneri Lucien Favre kõikuma löönud toolilt lõplikult minema lüüa?

Veel räägiti Klinsmanni palgast (2 miljonit 171 tööpäeva eest); sellest, et ta lepingu lõpuni tõenäoliselt hotellis elama hakkab; samuti inimestest, kes tema treenerimeeskonna moodustavad ning ka sellest, et tänu Klinsmannile Berliini olümpiastaadion pooleaastase vaheaja järel välja müüdi. Uurimist ja arutamist seega küll ja veel.

Kõige selle juures kippus aga ära kaduma teema, mis lahutamatult ühe jalgpallitreeneriga seonduma peaks ning mille siinkirjutaja tolles mõnepäevases tekstimassis silmist lasigi. Tähelepanu sellele juhiti alles laupäevases Eurospordi vahendatud Hertha – Dortmundi mängus, kui ingliskeelne kommentaator mängu keskel mainis, et võibolla on Klinsmanni
4-4-2 kasutatav süsteem veidi vanamoeline.

Too vahemärkus oli valgustava iseloomuga. Tõepoolest, eelnevate päevade teemadevalikus domineerisid rangelt mänguvälised elemendid, seevastu taktika ning mängijate valikuga seonduvat mainiti vaid möödaminnes.

Keeruline on uskuda, et taoline valik juhuslik oli. Pigem oleks alust arvata, ja seda toetab ka Klinsmanni treeneriks olemise ajalugu, et tema puhul ei jäädaks taktikalisi analüüse tehes mitte niivõrd hätta, kuivõrd, nagu juba öeldud, valitsevad ja innustavad Klinsmanni tegutsemiste üle analüüsijaid veendumus tema töötemperamendi vaieldamatust olulisusest rangelt mängutehniliste oskuste ees.

Vähemalt sellise veendumuse on meedia aastate jooksul loonud ning millest ka täna kiivalt kinni hoitakse. Ja nagu me eelmisel nädalal nägime, hoitakse sellest kinni ka juhul, kui objekt konkreetsel juhul selleks ise põhjust ei anna. Nimelt saab meedia objekti ootustele mittevastamist iseenda väljamõeldud sündmustikuga asendada.

Enne tolle väljamõeldud loo esile toomist tuleb tähelepanu osutada sellelegi, et meedia ei tee vähimatki saladust, et kõnealune sündmustik tema enda poolt väljamõeldud on, enamgi veel, seda lausa rõhutab ja nagu peagi näeme, selle autoriõigusele vastastikku koguni pretensioone esitab. Kõik see samas ei muuda aga väljamõeldud sündmustiku reaalset võimalikkust – just, just, nii ongi, võime kujuteldavat lehelugejat näha innukalt kaasa noogutamas.

Nüüd aga lugu ise. See räägib sellest, kuidas Klinsmann enne laupäevast kohtumist Dortmundiga riietusruumis oma mängijaid innustab:

"Dortmundi mängijatel on teie ees hirm (s.k "haben Muffe vor euch")! Nad püüavad meid mängust välja lüüa, sest muidu teeks nad end hirmust täis. See aga tähendab, et meie ei tohi neile hetkekski hingamisruumi jätta. Marius Wolf, ja too Reus, ükskõik, kuhu nad ka oma pilku ei pööra, meie hingame neile ikka kuklasse!

Nad kõik on vastu seina surutud – meie aga põrutame mesilase Maiana läbi seina!

Aga kui peaks midagi valesti minema? Muidugi võib nii juhtuda. Näiteks lähevad nad standardsituatsioonist 1:0 juhtima. See pole üldse mitte mingi probleem! Kalou – kuidas me siis reageerime, mis!? Rind kummi, eks! Grujic, ma tean, et sa suudad enamat – ikka edasi!

Kui nad vaid näevad, millised Herthinhod me oleme, siis kaob neil vähimgi mängutahe. Ja siis ründame me neid otsustavalt – täie jõuga!

Pärast seda ei taha enam keegi Herthaga mängida. Olgu selleks Bayern, Leipzig või kes muu iganes. Kuid esmalt peame me täna noile vastu molu andma. Kõik sõltub sellest, millise nähvaka me neile anda suudame. Siin peab Capitano meile meie eeskuju näitama ja pole üldse oluline, kas selleks on Ibiševic või Stark.

Me oleme selleks täna suutelised, ma vannun teile – me oleme seda! Me haarame sellest hetkest kinni, koos kõigi nende staadionile tulnud 74 000 inimesega. Pool linna ning ka Brandenburgist on mõned inimesed täna meiega. Nad on meist lausa lummatud! Me oleme üks võistkond! Me ei lase seda tunnet kellelgi ära võtta, mitte kellelgi – kõige vähem muidugi sellele Favrel!"

Siin täispikkuses ära toodu tekst ilmus eelmisel reedel Bildis ning paari lause võrra lühemana ka sama päeva Berliini päevalehes BZ. Enne selle teksti kirjutamise ja avaldamise võimalikkuse üle mõtisklemist tuleb aga rõhutada, et mõlemad väljaanded seda enda tööks peavad ning seda üksteist sõna sõnalt korrates ka välja ütlevad.

Bild: "Bildil on ette valmistatud enda koostatud kõne, millest Hertha mängijad osa võivad saada."

BZ: "BZ-l on ette valmistatud enda koostatud kõne, millest Hertha mängijad osa võivad saada."

Laskumata juriidilistesse üksikasjadesse võib arvata, et taolise teksti samaaegse avaldamise rangelt võttes konkureerivates väljaannetes võimaldas mõlema ajalehe kuulumine Axel Springeri meediakontserni, meile on aga veelgi olulisem teadmine, et taoline väljamõeldud tekst üldse avaldamiseks võeti.

Saksa jalgpallihuvilisele selle teksti algupära tutvustamist ei vaja, kuna selles kohati lausa sõna-sõnalt korratakse tekste, mille Klinsmann Saksamaa koondise peatreenerina pidanud on ning mis tänu režissöör Sönke Wortmanni 2006. aastal ilmunud ülipopulaarsele dokumentaalfilmile "Deutschland. Ein Sommermärchen" kultusliku tähenduse omandand.

"Sie haben Muffe von Euch!" (Neil on teie ees hirm!). Nii innustas Jürgen Klinsmann oma hoolealuseid enne 2006. aasta MM veerandfinaalmängu Argentinaga. Režissöör Sönke Wortmanni 2006. aastal ilmunud dokumentaalfilm "Deutschland. Ein Sommermärchen" ei lase noil Saksamaale tähendusväärsetele päevadel unustusse langeda.

Klinsmanni kuulus kõne enne mängu Argentinaga algusega 1:02:30.

"Sie haben Muffe vor euch!" karjub helesinise triiksärgi varrukad poolde kätte üles käärinud Klinsmann enne veerandfinaalmängu Argentinaga, mis kõige dramaatilisemal moel Saksamaa võiduga lõppes ja mis turniiri kalendrit silmas pidades tähendas seda, et Saksamaa koondis vähemalt turniiri eelviimase päevani sportlikult mängus püsis.

Küllap tähistas too Berliinis saadud võit tolle suve emotsionaalset tippu, mille kaastulemiks on peetud nii 2007. aasta varakevadel märgitud kümne protsendi võrra suuremat sündivust, kui ka saksa keele institutsionaalse juhtimise kohustust täitva Dudeni sõnaraamatu otsust 2006. aasta sõnaks "Fanmeile" (e.k fänniala) valida, sõna, mida veel vähemalt 2000. aastal välja antud sõnaraamatust ei leia.

Lühidalt kokku võetult ollakse üldisel seisukohal, et 2006. aasta Saksamaa koondise tähendus ühiskonnale hoopis enamat pakkus, kui seda sportlikud sündmused üldjuhul pakkuda suudavad. Ka ollakse ühisel meelel, et võitlusvalmiduse ja emotsionaalse laengu võlgneb too koondis Klinsmannile, samas ollakse ka veendunud, et puhtsportlikud nüansid teiste treenerite hooleks jäid. Täpsemalt öeldes Joachim Löwile.

Tollessamas Wortmanni dokfilmist on jäänud mällu episood, kus treenerite kollektiiv nurgalöögi lahenduskäike otsib ning kuidas Klinsmann kolleegi märkuse peale karistusalasse tehniliselt osav peaga mängija leida, karjatades hõikab: "Klose!"

Too episood, too röögatus, on küll äärmuseni naiivne, kuid oma siiruses armas. Toonase Saksamaa koondise põhiründaja ning meeskonna parima peaga mängija Miroslav Klose "avastamises" väljenduv entusiasm võib tõesti nakkav olla! Vähemalt tolle filmi põhjal võib väita, et Klinsmann ei häbenenud end lolliks teha, kuid niisama hästi teadis ta ka oma kohta meeskonnas. Väärtust loonud taktikaanalüüsid kuulusid Löwi kompetentsi, mida on hiljem toonased koondislased ühest suust kinnitanud.

Sportlik-ajaloolisest perspektiivist vaadatuna tuleks treener-Klinsmanni tähtsaimaks panuseks pidada 2004. aastal tunnustatud jalgpallitreenerite epitsentrist tõrjutud Löwi taasavastamist, kogu ülejäänud taustameeskonna loomist ning veel korra korrates – oma positsiooni ja teadmiste adekvaatset hindamist selles. Eks sellest kõnele ka Klinsmanni omaalgatuslik koondise peatreeneri kohast loobumine 2006. aasta maailmameistrivõistluste järel.

Alles kirjeldatud fooni taustal võib hakata otsima selgitusi, miks saksakeelne jalgpalliajakirjandus täna Klinsmanni mängutaktikalised plaanid või koosseisustrateegiad tähelepanu keskmest esimese hooga välja on jätnud.

Pigem näib nii, et Klinsmanni töövõtete arsenalis tuleb esmalt tähelepanu pöörata tema taustajõudude moodustamisoskusele ning mängutaktikalisi analüüse seejärel hoopis nonde taustajõududeks kutsutute pinnalt edasi uurida. Seepärast on ka võimalik, et kuigi Bildi ja BZ väljamõeldud kõne esmapilgul ülepingutatud liialdusena võib näida, see Klinsmanni eelseisvat tööd Berliinis siiski kõrge adekvaatsuskoefitsiendiga selgitada suudab.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK