Koondise ankur väärib juubeli puhul kvaliteetset esitust (3)

Sanja Dmitrijev omas mahlas - kompromissitult võitlemas. Foto: Catherine Kõrtsmik

Eesti koondist ootab ees tähtsam mäng järgmise nädala teisipäeval, kui MM-valiksarja alustatakse Bosnia ja Hertsegoviina vastu, kuid võitlus poolehoiu ning õlitatud mängumasina taastamise nimel algab täna Malta vastu.

Koondis astub esmakordselt Pärnu Rannastaadioni kaunile murulapile - kvadraatide ning lihasevenituste taustal kõlavad aga stardipaugud. Ükski esindusmees ennast kõrvalisest häirida ei lase ning lähemal inspekteerimisel selgus, et tegemist oli Päästeameti spordiüritusega kõrvalasuval staadionil, kus parasjagu selgitati välja Eestimaa parimad päästjad.

Kuid tuletõrjemundris rassivad reaalelu kangelased kahjuks rahvustiimi aidata ei saa. Eesti koondis peab leidma ise varuväljapääsu, millest läbi kulgedes saaks taastatud veenvalt stabiilne mängustiil ning ka toetajate igakülgne poolehoid. Kesine suvi ning Balti turniiril kokku kuivanud väravasaldo annab põhjust sinimustvalgetel omaenese oskuste tõestamiseks.

Lisaks on mäng nii mõneski mõttes Eesti koondisele ajaloolise tähendusega, mistõttu võiks rahvustiim antud võimalusest haarata ning mängumootori käima tõmmata.

REKLAAM

Kaljukindel Dmitrijev liitub 100 klubiga?

Pärnus Mudaravila hoones (nüüdses Hedon Spas - toim.) toimunud kohtumisel ajakirjanikega proovis Aleksandr "Sanja" Dmitrijev meenutada, ega tema koondise debüüt just mitte Malta vastu tulnud. Paljuga 34-aastane poolik puusse ei pannud - oma esimese maavõistluskohtumise pidas 99-kordne internatsionaal tõepoolest Malta pealinnas Vallettas, kuid seda Moldova vastu, keda ka Joel Lindpere väravast 1:0 võideti.

Oma 22. sünnipäeval Eesti eest esmakordselt väljakule sammunud keskväljamees kuulus toona algkoosseisu ning vahetati 74. minutil meie rekordinternatsionaali Martin Reimi poolt välja. Esinduse peatreener Arno Pjipers iseloomustas mängujärgselt noore talendi esitust Soccernet.ee-le üsnagi kiitvalt: "Ta mängis stabiilselt, ei teinud apsakaid ning sai väärt kogemuse - esimese mängu kohta hea."

Dmitrijev on aja möödudes teinud kaasa aga koguni viie erineva rahvuskoondise peatreeneri all. Lisaks eelnevale oli ta ka üks Eesti jalgpalli suursündmuse, EM-valikturniiril play-off-i jõudmise, sepistajaid.

Paraku ei ole suutnud kaitsva suunitlusega mängumees Eesti eest ühtegi väravat kirja saada, kuid selle asemel on Dmitrijevi ennatlik tegutsemine ning mängulugemisoskus suutnud aastate jooksul ära hoida mitmeid vastaste potentsiaalseid kolle. Dmitrijevi halli kardinalina tegutsemine oponentide mängu lõhkumisel on see, tänu millele koondise peatreener Magnus Pehrsson näeb jätkuvalt 34-aastases palluris koondisele vajalikku lüli.

Pärnu kaasaaegne Rannastaadion. Foto: Gertrud Alatare

Koondise käimasoleva sajandi esimene mäng suvepealinnas

Muuhulgas on märgilise tähendusega ka maavõistlusmängu toimumiskoht - 17-aastase vaheaja järel naaseb Eesti vutikoondis suvepealinna. Viimane sinisärkide kohtumine Pärnu rannaliivast kiviviske kaugusel asuval Rannastaadionil leidis aset 1999. aastal, kui suudeti alistada Armeenia skooriga 2:0.

Koondise peatreener Magnus Pehrsson suhtus mängu Pärnus toimumisse positiivselt: "Kogu linna ajalugu ei tea, aga olen siin eelmisel suvel olnud - siin on väga kena. On huvitav mängida väljaspool Tallinnat. Loodan, et see toob meile positiivseid emotsioone inimestelt ja samuti loodan, et staadionil valitseks hea atmosfäär."

Publiku huvi on tõepoolest muljetavaldav - piletid kohtumisele on välja müüdud, uuele areenile on oodata ligi 2600 pealtvaatajat.

Malta legend Mifsud Eestile veel sahistanud pole. Foto: politiken.dk

Eesti läheb domineerima

Pehrsson avas pressikonverentsil ka veidi kaarte oma ootuste osas: "Ma eeldan meilt initsiatiivi haaramist, loodan, et suudame rohkem palli vallata. Need on minu ootused. Meil on olnud eile ja täna aega mänguks valmistuda. Üritaksime luua ka toimivat suhtlust väljakul mängu igas aspektis. Peamiselt on tarvis meil valmistuda aga sellele järgnevaks kohtumiseks, kuid loodan, et ka siit saab midagi positiivset kaasa võtta."

Vastast iseloomustas koondise loots järgmiselt: "Kui vaadata Maltat, on nad kasutanud mängudes 3-5-2 ning ka 5-3-2 süsteemi, mille vastu me pole kuigi palju mänginud. See nõuab veidi teistsugust ettevalmistust kuna Maltal on väga omanäoline formatsioon. Kui neile palliga piisavalt ruumi anda, on nad oskuslikud seda ära kasutama. Neil on mitmeid häid mängijaid just keskväljal, mistõttu ei tohiks me liialt kaitsma jääda, sest nad võivad seda ära kasutada. Samuti meeldib neile teha ka kiireid kontrarünnakuid, kus viiakse pall kiiresti ründajateni."

Eestlaste vastasel ei ole käsil aga just kõige helgemad ajad. Hetkel on Malta koondis oma lähiajaloo madalaimal positsioonil FIFA edetabelis, asudes 176. tabelireal. Viimane võit jääb saareriigil möödunud suvesse, kui suudeti sõpruskohtumises alistada Leedu skooriga 2:0.

Peamiselt koduliiga meeskondades pallivate maltalaste seast võib leida ka pallureid, kellel selja taga kogemusi nii Itaalia kui Saksa madalamatest liigadest. Malta koondise legendaarseim mängumees on aga kahtlemata Michael Mifsud. Olles 116-kordne internatsionaal ning oma riigi läbi aegade parim väravakütt 40 tabamusega, on Mifsud täna ka mänguks Eestiga Malta koosseisus. 35-aastase palluri sangaritegude hulka kuuluvad ka nii testiperiood Manchester Unitedis 1999. aastal kui ka viis väravat Liechtensteinile 7:1 võidetud sõpruskohtumises.

Eestlaste senine saldo Malta vastu on paraku aga külaliste kasuks - neljast mängust on Malta võitnud kaks, Eesti ühe ning üks kohtumine on mängitud viiki.

31. augustil kell 18.30 Pärnu Rannastaadionil

Eesti - Malta

Peakohtunik: Michael Tykgaard
Abikohtunikud: Lars Rix, Niels Hög (kõik Taani)
Neljas kohtunik: Sten Klaasen (Eesti)

Eesti eeldatava algkoosseis:

Eesti voimalik algkoosseis - Football tactics and formations

Eesti koondise koosseis:

Väravavahid
Mihkel Aksalu (07.11.1984) – Seinäjoen Jalkapallokerho (FIN) 24/0
Andreas Vaikla (19.02.1997) – IFK Norrköping (SWE) 1/0
Mait Toom (07.05.1990) – Tallinna FC Flora 0/0

Kaitsjad
Andreas Raudsepp (13.12.1993) – Tallinna FC Levadia 7/0
Dmitri Kruglov (24.05.1984) – Tallinna FC Infonet 103/4
Taijo Teniste (31.01.1988) – Sogndal Fotball (NOR) 47/0
Gert Kams (25.05.1985) – Tallinna FC Flora 42/2
Artur Pikk (05.03.1993) – FK BATE Borisov (BLR) 15/1
Nikita Baranov (19.08.1992) – Tallinna FC Flora 9/0
Markus Jürgenson (09.09.1987) – Tallinna FC Flora 8/0
Joonas Tamm (02.02.1992) – Tallinna FC Flora 6/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Brent Lepistu (26.03.1993) - Tallinna FC Flora 1/0
Aleksandr Dmitrijev (18.02.1982) – Tallinna FC Infonet 99/0
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Jagiellonia Białystok (POL) 88/21
Ats Purje (03.08.1985) – Nõmme Kalju FC 56/8
Sergei Zenjov (20.04.1989) – Gabala FK (AZE) 50/9
Henri Anier (17.12.1990) – Kalmar FF (SWE) 29/6
Karol Mets (16.05.1993) – Viking Stavanger (NOR) 29/0
Ilja Antonov (05.12.1992) – Tallinna FC Levadia 28/1
Ken Kallaste (31.08.1988) – Korona Kielce (POL) 28/0
Maksim Gussev (20.07.1994) – Tallinna FC Flora 8/1
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 8/0
Igor Subbotin (26.06.1990) – Nõmme Kalju FC 5/0
Pavel Dõmov (31.12.1993) - Tallinna FC Infonet II 0/0

Triobeti koefitsiendid:

Eesti võit - 1,45
Viik - 4,10
Malta võit - 9,30

SEOTUD MÄNGUD
3 kommentaari

Kalle   •  
(117.20.114.***)
Kannab yle ka kuskil?
Etv3   •  
(217.71.44.***)
Etv2
jep   •  
(84.50.16.***)
Palju õnne Dima.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK