Kristjan Jaak Kangur | Agulipoisile särab karikas teisiti ehk Kuidas mõõta jalgpalluri pärandit? (2)

Raphinha ja Antony on sarnaselt paljudele koondisekaaslastele sirgunud karmides oludes. Foto: Scanpix / Chine Nouvelle / SIPA / Xu Xijian

Kas Lionel Messist saab ikka rääkida kui kõigi aegade ühest paremast jalgpallurist, kui ta tänavu Argentinat maailmameistriks ei vea?

Seitsmekordse Ballon d'Ori võitja kohta sellise küsimus esitamine tundub iseenesest peaaegu pühaduseteotuse või lihtsalt asjatundmatusena. Ometi andis Argnetina üllatuskaotus Saudi Araabiale taas hoogu sisse juttudele, mida hakati ääri-veeri veeretama juba turniiri eel, sisuks "Messi viimane võimalus". Justkui poleks ta juba piisavalt kulda ja karda võitnud - aga midagi on endiselt puudu?

Kui isegi mees, kellel pole enam ammu kellelegi midagi vaja tõestada, sedasorti närimise-norimise ohvriks langeb (ja meenutagem, et enne 2021. aasta Copa America võitmist torgiti teda samasisulise küsimusega veel sagedamini), annab see aimu, et koondisejalgpall ja sealsed saavutused on endiselt au sees. Ehkki erinevad rahvuste, meistrite ja superliigad pressivad uksest ja aknast peale, suudab MM-finaalturniir neist endiselt eristuda.

Soovitus mitte nõuda "kõigest jalgpalluritelt" sõnavõtte millegi laiema teemadel on praeguse MM-i eel ja ajal päevakorral. Mõni usub, et sport ja kõik muu seisku lahus. Teine arvab, et jalgpalluri pärand ei ole enam ammu piiritletav vaid väljakuga. Üht ja õiget vastust siin vaevalt leidub, tõde on igaühe jaoks erinev sõltuvalt sellest, kust tullakse ja kuhu soovitakse minna.

REKLAAM

Neymar liidab Brasiilia nooremat põlvkonda. Foto: Scanpix / Reuters / Kai Pfaffenbach

Serblaste võrku kaks palli saatnud Richarlison ja tema koondisekaaslane Vinicius Jr on Brasiilia ajakirjanike hinnangul kodumaal kujunenud uue põlvkonna sümboliteks, kes ei unusta oma juuri. "Richarlison on iidol, keda meie paljukannatanud rahvas vajab," kirjutas spordiajakirjanik Talyta Vespa pärast neljapäevaõhtust kohtumist.

Suuresti seostub eelkirjeldatu Brasiilia poliitilise olukorraga. Koroonaeitajast ekspresidendi Jair Bolsonaro jäärapäisus lõi ühiskonna kahte leeri, käest lasti keskkonnahoid ja pandeemia nõudis enam kui 700 000 inimelu. Äsja kaotas Bolsonaro napilt valimised ning Richarlison, kes on korduvalt võtnud sõna rassismi, vaesuse, politseivägivalla, keskkonnaküsimuste ja inimõiguste teemadel, esindab selgelt vastasleeri.

Teise Brasiilia tippjalgpalliajakirjaniku Juca Kfouri sõnul on noorem ja edumeelsem põlvkond kaua oodanud võimalust uuesti riigi jalgpallikoondisesse armuda. "Richarlison kujutab endast hoolivamat ja armastavamat poolt koondislastest. Näib, et talle läheb Brasiilia käekäik tõepoolest korda," märkis Kfouri, tõmmates seejuures paralleeli Neymariga, kes toetas Bolsonaro tagasivalimist, lubades oma esimese MM-värava just talle pühendada.

Poliitika poliitikaks - sama hästi võib ju küsida, miks peaks värske presidendi Lula toetajatel olema kollasele jalgpallisärgile suurem õigus kui Bolsonaro pooldajatel, ehkki nad on viimastele canarinho "kaaperdamist" korduvalt ette heitnud. Väljakul vajab Brasiilia ühtviisi võrdselt nii Richarlisoni kui ka Neymari, kes on nüüd sunnitud kaks viimast alagrupikohtumist vigastuse tõttu vahele jätma. Ka tema puhul tõusetub alatasa küsimus - on's ilma MM-tiitlita tema pärand täielik?

Paljude meelest kerkib Neymar tõeliselt suureks alles MM-tiitlit tuues. Foto: Scanpix / LPS / Zuma Press / Matthieu Mirville

Kuid kas suudame Euroopa heaoluühiskonnas üldse lõpuni aru saada, mida Lõuna-Ameerika riikidele nende jalgpalliedu tähendab? Vaevalt küll. Selleks tuleks mõista, mis tunne on elada, kui sul pole ainsatki muud rõõmuallikat. Ääreründaja Antony, kes jõudis Sao Paulo slummist kolme aastaga Amsterdami Ajaxi kaudu Manchester Unitedisse, kirjutab oma jalgpallisaabastele iga mängu eel ühe sõna: favela. Et mitte unustada. 

"Euroopas on kõigil igal õhtul leib laual. Ja vahel läheb inimestel meelest, et jalgpall on mäng. Kaunis mäng, ent ikkagi kõigest mäng. Nende jaoks, kes on sündinud mõnes maailma pisikeses põrguaugus, pole jalgpallis midagi rasket. Elu on see, mis on raske."

Need Antony sõnad, millele võiks sama hästi alla kirjutada samuti vaesuses sündinud Richarlison ja paljud teised Lõuna-Ameerika mängijad, mõjuvad vajaliku nõelatorkena. Tiitlid ja karikad on pelk vormistus, ent kas pole Messi, Neymar või kes tahes juba ammu iga täpse söödu ja iga löödud väravaga tuhandekordselt oma pärandit niivõrd suureks kasvatanud, et see on tänaseks objektiivselt mõõtmatu?

2 kommentaari

Raigo Pärnpuu   •  
(46.131.24.***)
"Euroopas on kõigil igal õhtul leib laual." Kohe aru saada et mees ei tea mida räägib. Eestiski (mis osa euroopast) 20% läheb magama tühja kõhuga (okei ehk vähem aga siiski liiga paljud)
humorist   •  
(213.180.19.***)
“In Europe, where every evening there is bread on the table, sometimes people forget that football is a game. Beautiful, but still a game. And life is serious, at least for those of us who were born in the "little hells" of this world."

Ta vist pidas rohkem silmas, et Euroopas on inimesi, kelle jaoks on mäng väga tõsine, sest neil alati leib laual.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK