Liiga poolitamine – sunnitud lahendus või oodatud tulevik? (5)

Jalgpallihooaja kestvus ja vorm on alati asjad, mis kodumaises vutielus arutelu põhjustavad. Et teema on aktuaalne ja kütab parajalt kirgi, võttis seekordne "Silm peale!" episood uurida, kuidas erinevad tippjalgpalliga seotud osapooled suhtuvad Premium liiga poolitamisesse.

Aastaid on Eesti tippliigad toiminud süsteemi alusel, kus kümme meeskonda mängivad omavahel neli korda läbi ehk üks hooaeg koosneb 36 matšist. Teist aastat järjest on aga nüüd olukord teine. Koroonaviiruse laia leviku tõttu on tulnud pidada planeeritust vähem kohtumisi. Et võistkondi tippliigades on endiselt sama palju, on Eesti Jalgpalli Liit nii möödunud kui käimasoleval jalgpalliaastal kasutanud liigade poolitamist.

See tähendab, et kümme klubi mängivad omavahel kolm ringi tavapäraselt, mille järel eraldatakse tabeli ülemised ja tagumised satsid, kes peavad siis neljanda ringi juba kujul, kus tipud heitlevad omavahel ja nõrgemad võistkonnad omavahel.

Milline on seni poolitamisega kaasnenud kogemus? Millised on plussid ja miinused? Kas seda võiks kasutada ka tulevikus? Arvamusi jagavad jalgpallitreener Vladimir Vassiljev, Premium liiga mängija Märten Pajunurm, jalgpalliajakirjanik Kristjan Jaak Kangur, vutifänn Mario Tromp ning EJL-i tehniline direktor Janno Kivisild.

REKLAAM

"Silm peale!" ilmub Soccernet.ee-s igal nädalal. Telli kindlasti meie Youtube'i kanal, et värsketest videotest mitte ilma jääda! 

5 kommentaari

Hyrax   •  
(90.190.162.***)
10 tiimiga 27 mängu esimeses pooles. Teises pooles ülemistel 5 mängu ja alumistel 3 mängu. Ehk 32 mängu vs 30 mängu. Kui teaduslikult 35 on vajalik mängude arv hooajas siis tuleks teha 12 tiimine liiga. 33 mängu hooaja esimeses pooles ja 5 mängu teises pooles. Kokku 38 mängu.
Teine variant.on liiga teistpidi poolitada et esimesed neli mängivad omavahel ja tagumised 6. Eeldusel et esimesed neli saavad euro mängudega niikuinik rohkem mänge siis tagumised saaksid liigast vähemalt 32 mängu. Üldiselt tundub 12 tiimiga liiga pisut parem ikkagi.
kesa   •  
(85.253.155.***)
Mida krdi Šveitsi. Meiega sarnases kliimas ja kevad-sügis hooajal. Island 22 mängu hooajal. Soome ja Fääri s. 27 mängu hooajal Rootsi, Norra ja Valgevene 30 mängu hooajal. Kas seal ei arenetagi?
Hyrax   •  
(90.190.162.***)
aga üldiselt Janno Kivisilla põhjendused ja näited on vähe ebateaduslikud. Mingi 4-0 loputamine tippude vahel juhtub meistri liigas ja teiste euroopa tippliigades ka - seda näiteks tuua on mõttetu. Jalgpall on ettearvamatu ja 1 mängu pealt midagi järeldada on vale. Samuti on veider rääkida ka sellest, et Flora, Leva ja Paide on Kaljust palju paremad või Legionist. Vaadates mis mängijad mängivad meie tippklubides siis kunagi varem pole nii tugevad koosseisud olnud meie klubides - Ojamaa, Vassiljev, Zenjov, Klavan, Luts, Anier, Sappinen, Zaka, Mosnikov jne jne. Väga paljud mängijad on välismaal mänginud tugevates liigades ja klubides. Flora on mänginud suht mitte piinliku jalgpalli eurosarjas suurtes klubide vastu euroopas, mis näitab et taseme mõttes on tehtud suur samm edasi meie 3 suure klubi poolt. Ma imestan, et üldse tagumised klubid saavad vastu meie top 3 meeskondadele ja Kalju, kes pmts midagi juurde pole pannud 2-3 aastaga peabki ilmselgelt maha neist jääma.
Ei tea kas teaduses on käsitletud ka seda, et viimased 5-6 mängu mängitakse suvalt kuskil kunstmuruväljakul ja detsembri ilmaga? Need 5-6 mängu kindlasti arendavad palju. Kui on viited mingile teadusele, siis soccernet/EJL võiks need artikli juurde linkidena panna, et saaks lugeda ka, mida seal täpselt öeldakse.
plain   •  
(85.253.102.***)
Janno üritab lihtsalt leida põhjuseid, miks mitte seda poolitamist implementeerida. Nendest 2st näitest esimene, mis ta tõi ju räägib poolitamise kasuks isegi. Kui tabeli neljas koht ei suutnud top 4 mängudes võtta ühtegi punkti seal eelmise hooaja lõpus, mida need Vaprused ja Tammekad seal veel teevad? Mis mõte oleks jälgida hooaja lõpus väljalangemisheitlust, kui Vaprus mängiks näiteks Flora vastu ja Tammeka Tuleviku. Teada on ju, et esimene niikuinii seda mängu ei võida ja kukub liigast välja. Ausam oleks ju lasta tagumisel poolel omavahel läbi mängida veel ühe korra lõpus. Pajunurm tõi ka hea aspekti välja, et need viimased mängud seal Talvel kunstmuru ja jäätunud väljaku peal ei anna ju tegelikult sportlikus mõttes midagi juurde. Lähed lihtsalt platsile, et see mäng ära mängida, kuna Liidu poolt on kästud. Selline sunnitud mängude tampimine ei tundu nagu oleks tegelikult noortele kasulik, eriti meie jäätunud kunstmuru ja kliima juures. (nii mõnedki noored ju vigastuste pärast lõpetanud ja see võib otseselt olla nende sunnitud talvemängude süü, kus ennast lõhutakse)

Ideaalis oleks tõesti parim variant 12 võistkonda ja poolitamine aga lihtsalt ei tea kas on seda sportlikku taset Eestis. Vassiljev muidugi ütles hästi, et liiga arenguks oleks vaja ehk tõesti välismaalastele ruumi juurde teha, kuna tundub, et meil pole lihtsalt piisavalt palju tasmel mängumehi Premium Liiga jaoks. (Paide, Levadia ja Kalju on palju kasu külvanud välismaalaste pealt minevikus ning Tulevik, Legion ja Trans üritavad ka sama teha) Tegelikult oleks ju top 4 tiimidel ka raskusi piisavalt heade mängijate kokku saamisega, enda sportliku taseme saavutamiseks, ilma osade välismaalasteta. (Välja arvatud Flora siis) Eelmine hooaeg Natkho sisuliselt tassis Nõmme Kalju võistkonda ja oli võimalusi enne koroonaintriige ka kõrgematele kohtadele sihtida aga see hooaeg oli sisuliselt tiitlivõitlus juba 10daks vooruks lõppenud nagu fänn ilusti välja tõi.
Jaak   •  
(62.65.211.***)
Poolitamine läbi liiga 12-neseks tōstmise oleks väga mõistlik. Oleks ühtlast taset nii alumises kui ülemises otsas. Ühtlasi võiks sama teha ka Esiliigaga ja esiliiga b ära kaotada.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK