Luup peale | Adjöö, Marseljees! Šveits tõmbas emotsioonide keerises pikema kõrre ja saatis prantslased eesotsas Mbappega koju (2)

Kapten Granit Xhaka sai rõõmustada. Südamest rõõmustada. Foto: Scanpix / Marko Djurica / AFP

Emotsionaalse avapaugu saanud jalgpalliõhtu sai veelgi võimsama lõppakordi, kui Šveits Bukarestis valitseva maailmameistri Prantsusmaa kukutas ja nende asemel ise EM-finaalturniiril kaheksa parema sekka purjetas.

Esimest korda lõid šveitslased Prantsusmaale luu kurku juba 15. minutil, mil Haris Seferovic karistusalas teisel korrusel Barcelona keskkaitsja Clement Lenglet' vastu võimutses ning palli täpselt allanurka saatis. Prantsusmaa polnud sellega veel mõistagi murtud, ent tubli algus oli tehtud.

Prantsusmaa vajas muutuseid ja Didier Deschamps proovis neid juba vaheajal ka teha. Teine poolaeg aga algas nende jaoks taas šokiga, sest videokohtunike abiga teenis Šveits penalti. Hugo Lloris suutis aga Ricardo Rodrigueze löögi tõrjuda ning siis hakkas kohe juhtuma teisel pool väljakut. Nelja minuti pärast oli Prantsusmaa omakorda 2:0 ees, kui Karim Benzema kaks väravat kirja sai ja oma isikliku saldo sel turniiril nelja peale kasvatas.

Põnevus oli sellega alles hoogu kasvamas. Kui Paul Pogba fantastilise kauglöögiga maailmameistrid 3:1 ette viis, siis olid optimistlikumad prantslased juba veendunud, et asi on tehtud. Siiski mitte, sest 81. minutil oli teistkordselt täpne Seferovic ja tõi omad mängu tagasi. Visa punnimise peale saadi pall ka kolmandat võrku, aga sellele eelnes Mario Gavranovici suluseis. Mõni minut hiljem oli aga Gavranovic just see mees, kes kaunite liigutustega normaalaja lõpuks viigi tabloole tõi.

Lisaajal vahetas Prantsusmaa peatreener Didier Deschamps Karim Benzema välja ja tõi platsile kolm aastat tagasi tiitlivõidus suurt rolli mänginud Olivier Giroud'. Giroud oligi paaril korral aktiivne, aga esimese löögiga tabas ta Kylian Mbappet, lisaaja lõpus tõi tema löögi lati alt ära Yann Sommer. Parim võimalus tekkis just Mbappele, kuid ka tema oli ebatäpne.

Penaltiseeria puhul kehtib kuldreegel, et kui saad valida, siis tuleb alati valida esimese löögi õigus. Statistiliselt võidab 60 protsenti penaltiseeriatest alustav võistkond, nii läks ka seekord. Šveitslased tabasid kõik oma viis lööki, kuigi Ruben Vargase löögile sai Lloris' käe vahele. Viiendana lööma asunud Mbappe aga eksis. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Deschamps läks kavaldama, aga kavaldas hoopis iseennast üle

Prantsusmaa koondises peaasjalikult neljast kaitseliini rakendanud Didier Deschamps otsustas mängu ootamatul kombel alustada kolme keskkaitsjaga. Nendeks olid Presnel Kimpembe ja Raphael Varane, kes seni koondises põhiraskust kandnud. Kolmandaks meheks oli aga Clement Lenglet, keda Deschamps ei mängitanud isegi kontrollmängudes. Viimati käis Lenglet väljakul 16. mail Barcelona särgis. Mängupraktikat ei saanud prantslane isegi viimases liigamängus, sest kandis seal mängukeeldu.

Kui Šveits prantslaseid 15. minutil šokeeris, siis just Lenglet' pealt. Iseenesest paistis olukord keskkaitsjal kontrolli all olevat - kui pall vasakule äärele liikus, siis hoidis ta pilku Seferovici liikumisel peal. Kui aga pall õhku jõudis, pani Seferovic korraks Lenglet'le õlga ja sellega oli olukord võidetud. Edasi kerkis ta üksinda ja pani pall täpse löögiga alla nurka.

Kylian Mbappe. Foto: Scanpix / Justin Setterfield / AFP

Juba esimese poolaja lõpus tunnistas Deschamps oma viga, kui mindi üle 4-2-3-1 formatsioonile. Kimpembe liikus keskkaitsest vasakule ja Adrien Rabiot ettepoole. Riietusruumist tulles otsustas Deschamps aga Lenglet' mängu ära lõpetada ja sisse tuli naturaalne ääremängija Kingsley Coman.

Tagantjärele tarkusena polnud aga Lenglet ainus eksija ning kolmanda värava olukorras kohvitati teiste seas ära ka Kimpembe.

2. Kui karm võib jalgpall olla

Kui mängitud oli 50 minutit, siis oli Šveits 1:0 ees. 52. minutil hakati VAR-i vaatama ning sealt nähtus selgelt, et Benjamin Pavard tõmbas napilt, aga kindlalt karistusalas Steven Zuberi maha. Lööma läks Ricardo Rodriguez, aga Hugo Lloris tõrjus. Jalg oli kenasti joonel ja penalti kordamisele ei läinud.

Šveitsil jäi seega kasutamata hiilgav võimalus lüüa end 2:0 ette, aga 4 minutit ja 3 sekundit hiljem leiti end juba kaotusseisust. Esmalt Karim Benzema lihtsalt oivaline pallikäsitlus - videot siia panna ei saa, aga ei häbene teid korraks ERR-i spordiportaali saata -, mille järel viigistas ta seisu. Ja seejärel tõstis Antoine Griezmann tühja värava ette taas Benzema, kes mõnekümnelt sentimeetrilt palli peaga sisse koksas.

Seejuures oli Benzemal teatav roll ka penaltitõrje juures. Just tema oli mängija, kes vahetult enne lööki veel karistusalasse sisse jalutas ning Lloris'ga kaks sõna juttu ajas. Vestluse sisu ei saa me ilmselt kunagi teadma, aga fakt on see, et Lloris tegi pärast seda hea tõrje.

3. Käibefraasid said kinnitust

Teine punkt näitas edukalt, et kui ise ei löö, siis lüüakse sulle. Klišee pidas taas paika.

Kusagilt, ei oska öelda kust, on igaveseks minu mällu sööbinud fraas, et penaltiseerias eksivad suurim staar ja keskkaitsja. Raske öelda, kes on hetkel Prantsusmaa koondise suurim staar - Pogba, Benzema, Griezmann, Kante, Varane, Mbappe või keegi seitsmes? Mbappel on selle tiitli haaramiseks aga erinevaid ja üsnagi pädevaid argumente. Esiteks mängib ta igapäevaselt Neymari kõrval PSG rünnakul ehk täielikus maailma tipus. Teiseks tegi ta kolm aastat tagasi suurepärase turniiri ja vedas Prantsusmaa maailmameistriks. Vaieldamatult on ta hiigelsuure kaaluga ka tänases Prantsusmaa koondises, sest ega ilma asjata Didier Deschamps temale keset turniiri karistuslööke ei usaldanud. Seejuures on statistikud kindlaks teinud, et Mbappe pole oma karjääri jooksul kunagi karistuslööki otse sisse löönud.

Kylian Mbappel läks pahasti. Foto: Scanpix / Daniel Mihailescu / AFP

Erinevalt 2018. aasta MM-ist polnud aga seekordne EM Mbappe turniir. Ta tegi koguni 14 pealelööki, aga mitte ükski neist ei lennanud võrku. Lisaajal oli tal hea võimalus mäng ära otsustada, aga löök vihises meetreid mööda. Liidrina läks ta viiendana penaltit lööma - seda teadmises, kus kõik üheksa eelmist lööjat olid olnud täpsed -, aga eksis.

4. Patrick Vieira oli karm, aga õiglane

"Me peame Šveitsi tunnustama, sest ma tõesti usun, et parim võistkond võitis. Prantsusmaa esines kehvalt. Polnud mingit ühtekuuluvustunnet, polnud hinge. Me ei mänginud võistkonnana ja seega ei väärinud ka edasipääsu."

Need sõnad kuuluvad legendaarsele prantslasele Patrick Vieirale, kes kajastas mängu ITV kanalil. Ainult statistikat vaadates tundub, et Vieira teeb prantslastele liiga. Tehti ju ikkagi 26 pealelööki Šveitsi 13 vastu. Sõnade sisu kallale minnes on seal aga märkimisväärne osa tõtt. Šveitsi esitus oli igati hingestatum ja platsil oli tõesti võistkond. Kui veel klišeesid kasutada, siis kõik jätsid endast väljakule 110 protsenti. Prantsusmaa mäng oli aga hüplik - oli väga häid perioode, aga ka lahjemaid. Ja kaitses ei saadud Šveitsi ründajatega just liiga hästi hakkama.

Aga see, kuidas Šveits ka 1:3 pealt alla ei andnud, oli muljetavaldav. Tõenäoliselt oli üle kogu ilma miljoneid inimesi, kes seepeale kanalit vahetasid või sootuks magama läksid. Nende seas oli ilmselt ka tuhandeid šveitslaseid, aga õnneks jätkas koondis võitlemist.

Prantsusmaa - Šveits 3:3 (0:1; 3:3; 3:3, 3:3)penaltitega võitis Šveits 5:4
57., 59. Karim Benzema, 75. Paul Pogba - 15., 81. Haris Seferovic, 90. Mario Gavranovic