Luup peale | Ajaxi pressi jagus 25 minutiks. Kas Liverpool on ikkagi tagasi ree peal? (0)

Darwin Nunes ei kuule kriitikuid. Foto: Scanpix / AP Photo / Peter Dejong

FC Liverpool kindlustas Meistrite liiga alagrupist edasipääsu, vajades Amsterdami Ajaxit külastades vaid viiki, aga naasedes Hollandist kindla 3:0 võiduga. Võit ei tulnud siiski päris nii kergelt kui skoor näitab.

Ajax alustas mängu palju paremini ning pidanuks juba kolmandal minutil ka juhtima asuma, kui nad liikusid mängleva kergusega horisontaalis läbi Liverpooli trahvikasti, aga lõpuks põrutas Steven Berghuis suurepärasest võimalusest palli vastu posti.

Liverpool jätkas tuimalt, kuid edaspidi said nad Ajaxi rünnakud siiski paremini enda kontrolli alla. Umbes 25 minuti järel hakkas Ajaxi pressing rahunema ning Liverpool hakkas ka esmakordselt vastaste väljakupoolel ohtu kujutama.

Külaliste paari poolvõimaluse järel torkas teravamalt veelkord Ajax, kui 36. minuti vasturünnakul avanes neil superšanss, aga Dušan Tadicil tuli lõpetuseks pall nii kaitsjast kui ka väravavahist mööda toimetada ning tema löök tabas Trent Alexander-Arnoldit.

42. minutil ilmutas ennast Mohamed Salah, kellele aga piisaski vaid ühest momendist, et Liverpool juhtima viia. Salah unustati Ajaxi keskkaitsjate poolt uskumatult vabaks ning Jordan Hendersoni tsenderduse järel kõksas ta palli kastijoonelt ühe puutega üle vasturutanud väravavahi - 0:1!

Kaks minutit hiljem pidanuks Darwin Nunes eduseisu duubeldama, kuid Uruguay ründaja lõi Andy Robertsoni ja Roberto Firmino eeltöö järel tühja värava eest palli vastu posti.

Ka teise poolaja algus kuulus Liverpoolile ning peagi tõi surve ka tulemuse. 49. minutil skooris Darwin Nunes nurgalöögist, mille ta ise välja oli teeninud, saates Robertsoni tsenderduse järel pealöögi postipõrkest võrku - 0:2!

Ning juba kolm minutit hiljem viis Salah' läbisööt Harvey Elliotti jooksu, 19-aastane keskväljamees mängis kaitsja üle ning kõmmutas viiekastinurgast palli esimesse ristnurka - 0:3! Sellega oli kohtumise ja Ajaxi Meistrite liiga hooaja saatus juba otsustatud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Voolav ja dünaamiline vaatemäng

Teoreetiliste edasipääsulootuste säilitamiseks vajas Ajax võitu, realistlikumate võimaluste säilitamiseks mitmeväravalist võitu. Livepoolile piisas samal ajal viigist, et edasipääs lõplikult ära tagada.

Need eeldused kajastusid ka avapoolaja mängudünaamikas, kui Ajax alustas ülimalt näljase pressingu ja ründehimuga, Liverpool aga eelistas oma poolel palli kõigutades mängu rahustada ja võimaluse avanedes Ajaxi riske ära karistada. Ometi ei toonud see kaasa palju vigu ega mängukatkestusi, sest mõlemad meeskonnad valisid sümpaatse lähenemise, pakkudes pealtvaatajatele ausat ja voolavat jalgpalli.

Dünaamika muutus, kui Ajax tõmbas avapoolaja teisel poolel oma kõrget pressi konservatiivsemaks. Liverpool lükkas siis söötu senisest kõrgemal, kuid nende plaan jäi suures osas samaks - ikka eelistasid nad palli enda valduses hoida ning ründefaasi liiguti siis, kui nähti võimalust välkrünnakuteks.

Teisele poolajale tuli Liverpool välja aga selge plaaniga ise domineerida, Ajax suruti kaitsesse ning väravad ei lasknud end kaua oodata. Ajax kosus end alles tunni aja täitudes, aga vahetusest sekkunud meeste ees seisis juba kolmeväravaline mägi, mille ületamine polnud realistlik.

2. Liverpool tagasi ree peal?

Just kui Liverpool paistis olevat oma hooaja alguse raskustest üle saanud, jäid nad nädalavahetusel alla Premier League'i punasele laternale Nottingham Forestile. Kas tänane seljavõit näitas, et tegu oli juhusliku libastumisega?

Esimesed pool tundi seda kindlasti ei teinud, sest Liverpooli esitus oli mitte lihtsalt ettevaatlik ja passiivne, aga ka lohakas ja närviline. Sealt edasi haarati aga mäng enda kätte ning pandi Ajax veenvalt paika, enne kui lõpu eel mängupilt arusaadavalt taas võrdsustus. Lõplikku tõde esindab jalgpallis teatavasti tabloo ning see kinnitab, et Nottinghami värav on viimase nelja mängu jooksul ainus, mis Liverpoolile löödud.

Samuti on Liverpooli reaktsioon Meistrite liiga avavoorus Napolilt saadud 1:4 sahmakale olnud eeskujulik, sest kahel korral on seljatatud nii Ajax kui ka Glasgow Rangers. See jätab neile veel isegi teoreetilise võimaluse alagrupivõiduks, kuid kuna ka Napoli oli täna võidukas, siis peavad inglased grupivõidu jaoks viimases voorus itaallasi võõrustades vähemalt nelja väravaga võitma.

3. Ajaxi üleminekuaasta

Ajaxi eurohooaeg jätkub ülisuure tõenäosusega Euroopa liigas. Sellest jäädakse ilma ainult juhul, kui nad kaotavad viimases voorus Glasgow's Rangersile viie või enama väravaga.

Pärast mälestusväärset 2018/19 hooaega, mil hollandlased poolfinaali välja purjetasid, on Ajax neljast katsest ainult ühel alagrupist edasi pääsenud ning ka siis langeti välja kohe esimeses sõelmängude ringis.

Hollandi jalgpalli valitseja jaoks on eurosarjade ebaõnnestumised kahtlemata suureks pettumuseks, kuid tänavu võidakse ka Euroopa liiga koha üle pigem rahul olla. Arvestades just suvel läbi tehtud verevahetust, mille käigus jäädi ilma nii oma kauaaegsest peatreenerist kui ka mitmetest võtmemängijatest.

Teatav kvalitatiivne tagasilöök näib nii suurte muudatuste järel igati loomulikuna. Meistrite liiga alagrupiturniir ongi näidanud, et kuigi aegajalt suudab Ajax näidata hiilgavat jalgpalli, puudub neil veel vajalik kogemus, et stabiilsust hoida ning vajalikud tulemused ära vormistada.

4.  Mängu parim - Mohamed Salah

Enda standardite järgi võib Salah ju teha mitte kõige säravamat hooaega, kuid sellele vaatamata on talle kogunenud Meistrite liigas juba kuus väravat. Isegi kui ta jäi mängu algfaasis pigem nähtamatuks, piisas talle vaid paarist olukorrast ja puutest, et kohtumise saatus värava ja väravasööduga ära otsustada.

Amsterdami Ajax - Liverpool  0:3 (0:1)