Luup peale | Alaba praak avas linnusevärava ning oranž vutivägi marssis sisse ja vormistas võidu (0)

David Alaba viga Denzel Dumfriesi vastu andis Hollandile mängu alguses penalti, mille Memphis Depay realiseeris. Foto: Scanpix / Reuters / Koen Van Weel

1988. aasta Euroopa meister Holland alistas Austria 2:0, millega tagas endale C-alagrupi esikoha ja pääsu 1/8-finaali. Ühtlasi tähendas Hollandi võit, et Põhja-Makedoonia on selle EM-i esimene võistkond, kes kindlasti alagrupist edasi ei pääse.

Hollandi esitus avakohtumises Ukrainaga andis küll 3:2 võidu, aga jättis üles küsimärgid Frank de Boeri juhendatava meeskonna kaitsevõimekuse ja vaimutugevuse osas, sest 2:0 eduseisu mahamängimine oli ohumärk. Tänane kindel esitus duellis Austriaga vaigistas arvestava osa kirjeldatud kahtlustest.

Kui tugeva meeskonna tunnusmärgiks on võita ilma tohutult hästi mängimata, siis Holland seda täpselt tegigi. Nad olid selgelt kvaliteetsem meeskond, kes ootas ja kasutas ära neile avanenud šansid ning suutis vastase võtmemängijad vaigistada. Hollandi esitus polnud midagi hiilgavat, aga töö tehti korralikult ära.

Amsterdamis kodupubliku toetust nautinud Hollandit aitas Austria kapteni David Alaba 8. minuti tormakus, kui ta kehva puute järel Denziel Dumfriesile karistusalas jala peale astus. Kohtunikul Orel Grinfeeldil (Iisrael) jäi juhtum nägemata, aga VAR kutsus ta monitori juurde ning siis polnud penaltis enam mingit kahtlust.

Memphis Depay ei saanud viiendaks penaltiga eksinud mängijaks sel EM-finaalturniiril, vaid realiseeris 11 meetri karistuslöögi tugeva löögiga vasakusse alumisse nurka. Kuuest sel EM-il määratud penaltist on nüüd väravasse jõudnud kaks ehk 33%.

Depay oli sündmuste keskmes ka edaspidi. 24. minutil pääses ta karistusalast löögile ja rammis küljevõrku. 40. minutil suunas Wout Weghorst diagonaalpalli talle peaga värava ette, aga põrge polnud mugav ja Depay lõi palli kõrgelt üle. Vaid minuti hiljem vajas Austria Andreas Ulmeri blokki, et hoida väravast eemal Georgino Wijnaldumi madal löök.

Holland jätkas domineerivalt ka vaheaja järel. 61. minutil hiilgas tõrjega Daniel Bachmann, kes sai käed ette Stefan De Vrij lähedalt sooritatud pealöögile. Kuus minutit hiljem oli aga pall Bachmanni selja taga, sest Holland pääses kontrarünnakusse. Äsja vahetusest sekkunud Donyell Malen lükkas palli paremalt tõusnud Dumfriesile, kes lõi teist mängu järjest värava ja kindlustas Hollandile võidu.

Austria ärkas alles pärast kaheväravalisse kaotusseisu jäämist. 71. minutil oli Holland austerlaste nurgalööki kaitstes lähedal omaväravale, aga pall põrkas Owen Wijndali põlvest ikkagi napilt väravast mööda. 81. minutil lendas Alaba kauglöök napilt mööda ning 84. minutil lõi peaga Stefan Lainer, aga Maarten Stekelenburg püüdis. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kui liidrid eksivad, siis autsaider reeglina kaotab

Austria koondis oli koos Ukraina, Türgi ja Taaniga üks neljast, keda turniiri eel kõige tõenäolisema musta hobusena mainiti. Mustaks hobuseks liigitatakse esimesse soosikuteringi mittemahtuvad ja hetkel Euroopa tugevate keskmike sekka kuuluvad koondised, kellel nähakse põhjusel või teisel potentsiaali üllatada.

Hollandi koondise fänn. Foto: Scanpix / imago-images / XinhuaEsmalt olgu märgitud, et praeguseks on need neli koondist igaüks pidanud kaks kohtumist ja kamba peale on kaheksast mängust teenitud kaks võitu ja kuus kaotust, väravate vaheks on 8:16. Samas E-alagruppi juhtivat Slovakkiat ei mainitud turniiri eel pea mitte kuskil.

Sir Alex Fergusonil oli selle kohta üks hea tsitaat ("Football, bloody hell!") ning samuti tasub meelde tuletada jätkuvalt kehtivat maksiimi, mis sätestab, et ekspert teab üha rohkem ja rohkem üha vähemast kuni lõpuks teab ta absoluutselt kõike mitte millestki.

Aga naastes mustade hobuste juurde, siis õnnestumiseks vajavad nad võistkondlikku sitkust, liidrite õnnestumist ja natuke sportlikku õnne kindlasti kah. Türgil pole olnud neist midagi, Ukrainal nappis sitkusest ja õnnest ning Taanil õnnest, sest see, kui su mängujuht platsil infarkti saab, on nii suur ebaõnn kui üldse võimalik.

Austriat vedas aga tänases mängus alt liidrite sooritus. David Alaba 8. minuti jäme eksimus, kust Holland teenis penalti, mille Memphis Depay realiseeris, pani nad edasiseks sundseisu, kus nad end kordagi mugavalt ei tundnud. Müncheni Bayerniga 10 Saksamaa meistritiitlit võitnud koondise kapten ei ole mängija, kellelt säärast praaki kartma peaks. Ometi Alaba eksis ja rikkus Austria partii kohe alguses ära.

2. Holland pälvis õiguse treeningkohtumiseks

Holland tagas võiduga C-alagrupi esikoha, sest sarnaselt neile võivad kuus punkti koguda Ukraina ja Austria, kelle mõlema suhtes ollakse omavahelise mänguga plussis. Hollandi vastaseks on Põhja-Makedoonia, kelle viimane koht sai seoses Hollandi võiduga kindlaks. Makedoonlasi oleks aidanud ainult Austria võit.

Hollandil on seega võimalik pidada alagrupiturniiri viimases voorus treeningmäng. Kas ja kui palju de Boer seda võimalust kasutab, on huvitav jälgida. Ühelt poolt tuleks võtmemeestele puhkust anda, teisalt tuleks hoiduda võistkonna rütmi lõhkumisest. Ning ühised mänguminutid on üksteistmõistmise tekitamisel tõhusam ükskõik kui heast treeningust.

Holland – Põhja-Makedoonia kohtumisega samal ajal peetavas Austria – Ukraina mängus on aga kaalul väga palju. Tegu on järjekorras teise alagrupiga, mis jõuab lõpplahenduseni. Seega pole kummalgi meeskonnal teadmist, et milline tulemus kindlasti edasipääsu tagab.

Võib üpris kindel olla, et viigist piisab, sest stsenaarium, kus nelja parema kolmanda koha omaniku sekka ei mahu võistkond, kel tabelis neli punkti ja väravate vahe nullis, on tõesti väga ebatõenäoline. Aga viigi peale mängimine pole alati nii lihtne. Ning lisaks sõltub lõppkohast ka järgmine vastane.

Hollandi koondise esiväravavaht Maarten Stekelenburg. Foto: Scanpix / Reuters / Piroschka Van De Wouw

3. Holland püstitas EM-rekordi

38-aastasest Hollandi väravavahist Maarten Stekelenburgist sai esimene EM-finaalturniiri kohtumises oma värava puutumatuna hoidnud Hollandi koondise väravavaht pärast 25-aastast Maarten Stekelenburgi, kes tegi nullimängu 2008. aasta EM-il Rumeenia vastu. Muuseas, ka too kohtumine toimus 17. juunil.

Aga see pole rekord, vaid lihtsalt vahva fakt. Rekord on asjaolu, et mängupäeval 38 aasta ja 268 päeva vanune Stekelenburg on 19 aastat ja 236 päeva vanem, kui vahetusest sekkunud Ryan Gravenbach, kel vanust 19 aastat ja 32 päeva. Tegu on EM-finaalturniiride ajaloo suurima vanusevahega platsil viibinud meeskonnakaaslaste seas.

4. Mängu parim – Memphis Depay

Penalti realiseerimine on tulemus, mida lööjalt eeldatakse, aga tegu pole lihtsa väravaga. Eriti mitte EM-finaalturniiril, kus vastutus eriti suur, kuna võimalust võimaliku eksimuse korvamiseks erinevalt klubihooajast sageli tulla ei pruugigi. Depay tegi selle töö kenasti ära ja andis ka muidu Hollandi mängule hoogu juurde.