Luup peale | Alati saaks paremini, kuid Kirss ja Tamm kasvatasid Eesti lootusele vajalikud juured alla (galerii!) (9)

Joonas Tamme värav kindlustas Eestile 2:0 võidu ning peagi isaks saav kaitsja tähistas seda vastaval moel. Foto: Oliver Tsupsman

Eesti jalgpallikoondis tegi Rahvuste liiga uuele hooajale loodetud alguse, alistades koduväljakul 2:0 San Marino. Avapoolajal löödud väravate autorid olid Robert Kirss ja Joonas Tamm.

Eesti alustas nii, nagu plaanis oli – ründavalt. Juba kolmandal minutil jäi Sergei Zenjovil värava ees pallini ulatumisest napilt puudu, ent teeniti nurgalöök, mille Karol Mets peaga värava poole suunas. Paraku oli ta selleks hetkeks vastasega võideldes juba põlvili surutud ja San Marino kaitsjatel õnnestus end palli teele ette sättida.

Konstantin Vassiljevi teise nurgalöögi lõi vastaste väravavaht Elia Benedettini rusikatega minema. 13. minutil otsis Vassiljev tsenderdusega Kirssi, pall jõudis kaitsja pea kaudu Vlasi Sinjavskile, ent tema löök ebaõnnestus täielikult. Vassiljevi nurgalöögid olid läbivalt ohtlikud, neist kolmanda puhul ei ulatunud napilt pallini ei Mattias Käit ega Zenjov.

Et tempot alla lüüa, otsisid sanmarinolased esimese paarikümne minuti jooksul kahel puhul abi ka Lilleküla murult. Fännitribüünilt käivitati seepeale kiirabisireen, kui 20. minutil pidigi poolkaitsja Alessandro Golinucci vigastuse tõttu platsilt lahkuma.

Initsiatiivi, mille ülesnäitamist Thomas Häberli mängu eel meestelt ootas, siiski käest ei antud ja 24. minutil tõi see ka oodatud tulu. Vladislav Kreida teenis karistuslöögi, Vassiljev keerutas selle tagumisse posti, Käit suunas palli peaga värava ette tagasi ning õiges kohas olnud Kirss tegi töö perfektselt ära – 1:0!

Et San Marinogi mängida oskab, tõestati mõni minut hiljem. Filippo Fabbril lubati teha pikk soolo ning Nicola Nannil seejärel karistuslas kaks Eesti kaitsjat pikali petta ja teravalt peale lüüa. Tõrjet Karl Jakob Hein siiski tegema ei pidanud, pall lendas mitu meetrit üle põiklati.

Kerge äratuse saanud Eesti kombineeris seejärel kohe pikalt ja ilusti San Marino värava lähistel, surve lõpetanud Vassiljevi löök karistusala joonelt lendas üle. Kohe teeniti järjekordne karistuslöök, mille vastased lubasid Eestil segamatult lahti mängida ja seejärel Vassiljevil otse Tamme pea peale tsenderdada. Kui seekord päästis külalised supertõrjega Benedettini, siis minut hiljem oli temagi võimetu. Tsenderdajaks oli seekord vasakult äärelt Sinjavski, segamatult karistusalasse jooksnud Tamm sai hoo pealt pallile lihtsalt pea vastu panna ja võrk sahises teist korda – 2:0!

Teine tabamus võttis Eestilt suurema pinge maha ja mängu kontrolliti küll endiselt, aga hirmhäid võimalusi enam ei loodud, kuigi Vassiljev suutis jätkuvalt oma tsenderdustega kaitsjatele ja Benedettinile peavalu valmistada. Korra proovis jalga ka Kirss, kuid lõi pisut mööda. Pausile mindi Eesti 2:0 eduseisus.

Teine kolmveerandtund algas küll San Marino nurgalöögiga, aga kohe proovis Käit eemalt – napilt mööda. Järgmise rünnaku lõpetuseks pidi Benedettini tõrjuma jalgadega Vassiljevi löögi, ehkki olukorra nullis lõpuks väravavahi ees seisnud Kirsi suluseis. Minut hiljem olid keskjoonelt pika palli teele saatnud Vassiljev, selle ühe puutega väravaesisele suunanud Sinjavski ja Kirss lähedal kombinatsioonile, mis olnuks aasta lõpus tugev kandidaat ilusaima koondisevärava eest jagatavale Hõbepallile. Paraku jäi meeleheitliku sirutuse teinud Kirsil pallini küündimisest ülivähe puudu ja kolmas värav jäi sündimata.

Kui Häberli oli teiseks poolajaks toonud Kreida asemel platsile Martin Milleri, et rünnakuid veelgi teravamaks muuta, siis San Marino proovis 57. minutil värskust hoida kolmikvahetusega. Heina väravale suudetigi teha paar pealelööki, mis erilist ohtu siiski ei kujutanud. 80. minutil pidi aga Londoni-tandem ehk vastavalt Tottenhami ja Arsenali ridadesse kuuluvad Paskotši ja Hein kõik oma oskused mängu panema, et San Marinot mitte tagasi mängu lubada.

Paremalt äärelt antud keskjoone kandist antud tugev sööt leidis vasakult Jose Hirschi, kelle sööstu Eesti kaitsjad täielikult maha magasid. Vastu rutanud Heinast suutis Hirsch mööda mängida ja teravalt lüüagi, kuid Eesti koondise päästis pika spurdi teinud Paskotši, kes end värava ees palli ette sättis. Kohe sai Hirsch uuesti üritada, nüüd aga oli tema teel juba Hein.

Ehmatusega pääsenud Eesti valdas viimastel minutitel taas ise palju palli, proovis veel korra ka Benedettini valvsust, ent leppis lõpuks 2:0 võiduga. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kõige tähtsam oli võit võtta

Kas võib nuriseda, et Eesti rohkem väravaid ei löönud? Alati, sest kolmanda värava järel olnuks lõpuminutid, kus San Marino võimalusi tekitas, märksa vähem närvilised. Kas on tingimata vaja? Ei, sest tähtis oli võtta võit ja see võeti. Eesti valdas palli 70 protsenti mänguajast, tegi kümme pealelööki ja saatis neist neli ka raamide vahele.

Küprose-fiasko järel tuli enesekindlus tagasi saada ja küllap saadi ka. Sellele aitas kahtlemata kaasa nullimäng, samas lasti San Marinol teha koguni seitse lööki ja neist kolme puhul pidi sekkuma ka Karl Jakob Hein. Kindlasti jääb miinuspoolele teine poolaeg, mille käigus külalised suutsid kohati isegi domineerida.

Mängu eel tahtis Häberli näha, et meeskond võtaks initsiatiivi. Avapoolajal suudeti seda hästi teha, igale San Marino sähvatusele vastati omapoolse pressinguga. Teisel poolajal ilmutati aga niisugust aktiivsust vaid ajuti ja sellega ei saa kindlasti rahule jääda.

2. Koondiseaken on maraton, mitte sprint

San Marino kohta võib kui palju tahes "karjakud ja agronoomid, kalurid ja postiljonid" võtmes nalju teha, ent samas pole mõtet ülbeks minna ega eeldada, nagu peaks Eesti nad maa sisse tampima. Lisaks on alanud koondiseaken pikk ja sisaldab teistki Rahvuste liiga valikmängu, kui nädala pärast minnakse võõrsil vastamisi Maltaga.

Sestap pidi Thomas Häberli arves pidama pikka plaani, et säilitada mängijates värskust nii Malta-mänguks kui ka eelnevaks maavõistluseks Argentinaga. Ehk oli just teiseks poolajaks platsilt ära võetud Vladislav Kreida asendamine Martin Milleriga see lüke, mis ei lubanud Eestil mängu enam niivõrd hästi kontrollida? Teisalt on selge, et meie alagrupis on Eestile võrdväärsem ja keerulisem vastane Malta, kelle vastu on kindlasti vaja värsket Kreidat.

Olulise nüansina said vajalikud mänguminutid kirja nii Märten Kuusk kui ka Maksim Paskotši. Eriti olulised olid Kuuse 70 minutit, mis olid talle pärast 12. märtsil klubi eest saadud tõsist peavigastust esimesed. Igaks juhuks jätkuvalt kaitsva näomaskiga mängiv Kuusk tõestas, et tema klass pole vahepealse ajaga kuskile kadunud, sest mööda temast ei mindud. Ka Paskotši, kes pole Tottenhami eest ammu platsil käinud, päästis koostöös Karl Jakob Heinaga mängu lõpus eestlased kindlana tundunud väravast.

3. Valikud läksid täppi

Henri Anieri koht algkoosseisus näis enne mängu pea sajaprotsendiliselt kindel, kuid Häberli üllatas, valides Erik Sorga kõrvale teiseks alustajaks hoopis Robert Kirsi. Eelmisel aastal Levadia ridades karjääri parima hooaja teinud Kirss õigustas usaldust täielikult ning need, kes mängu eel lõõpisid, et mees lööb kübara, ei olnudki tõest ülemäära kaugel. Kirss avas klassikalise "õigel ajal õiges kohas" ründajaliku tabamusega skoori, ühtlasi oli tegu tema esimese koondiseväravaga.

Sellest indu saanuna oli ta veel paaril korral tabamusele lähedal ning tõestas, et temaga mitte ainult võib edaspidi arvestada, vaid suisa peab seda tegema. Sisemine konkurents on Eesti-sugusele koondisele alati ülioluline ja seega tuleb Kirsi esiletõusu kõrgelt hinnata.

Samuti võis Kuuse edutamist algkoosseisu hinnata veidi riskantseks, ent Häberli usaldas õigeid mehi õigel hetkel. Äärtele valis Häberli algkoosseisu Sergei Zenjovi ja Vlasi Sinjavski ehk kaks väga selgelt ründava suunitlusega meest, kuigi seni on tema käe all alati mängitud nii, et vähemalt üks ääremängija on kaitsvamate oskustega. Mõistagi tuleb arvestada ka seda, et San Marino suguse vastasega pole Eesti varem tema käe all heidelnud, kuid positiivne oli näha, et võimalusel läheb Häberli mängima ründavalt, isegi kui sellega kaasnevad teatavad riskid.

Ka Milleri teiseks poolajaks sissevahetamine oli pikas plaanis õige otsus, isegi kui see antud mängu käigus Eesti elu veidi keerulisemaks muutis. Sel hetkel muutus koosseis väga ründavaks, kuna platsil oli vahepeal vaid kolm kaitsva suunitlusega väljakumängijat. Ent kuniks oma värav puhtana hoitakse, võib taktika lugeda õigustatuks.

4. Mängu parim – Robert Kirss

Värav, aktiivne tegutsemine kogu kohtumise vältel ning mitu võimalust veel skoori teha – Kirsile pole vähimatki ette heita isegi juhul, kui üritaks. Enesekindel tegutsemine oli eeskujuks kõigile mängijatele, kel soov koondise peatreenerile tõestada, et nad väärivad algkoosseisukohta.