Luup peale | AS Roma jõudis lõpuks sihile ning Jose Mourinho jätkab alistamatuna (2)

AS Roma alistas Konverentsiliiga finaalis 1:0 Rotterdami Feyenoordi. Foto: Scanpix / Reuters / Florian Goga

Konverentsiliiga esimeses finaalkohtumises alistas AS Roma tänu Nicolo Zaniolo 32. minuti väravale 1:0 Rotterdami Feyenoordi. Triumf Albaania pealinnas Tiranas on Romale nende ajaloo esimene eurosarjatiitel. Nende peatreener Jose Mourinho püsib eurofinaalides alistamatuna.

Nagu finaalidele kombeks, oli mäng, eriti esimesel poolajal ja enne skoori avamist, kinnine ja ettevaatlik. Nii ajalooline statistika kui ka jalgpallurite sisetunnetus väidavad ju sama – finaali võidab reeglina esimese värava löönud võistkond. Suure saavutuse lävel viibides toob see teadmine tahes tahtmata hinge ja tegutsemisse paraja doosi ettevaatust.

Nii ka Konverentsiliiga esimeses finaalkohtumises. Esimene tähtis sündmus oli… vahetus. Veerand tunni möödudes oli Armeenia jalgpallilegend Henrik Mkhitarjan sunnitud vigastuse tõttu mängu pooleli jätma, tema asemel saatis Jose Mourinho väljakule Sergio Oliveira. 25. minutil sai Feyenoordi keskkaitsja Gernot Trauner kohtumise esimese kollase kaardi.

Läbimurre saabus 32. minutil, kui AS Roma läks juhtima. Gianluca Mancini andis väga hea pika diagonaali karistusalasse, kus Nicolo Zaniolo võttis palli rinnaga hiilgavalt omaks ja koksas siis varbaga üle Feyenoordi väravavahi Justin Bijlowi väravasse.

Roma juhtvärav muutis kohtumise iseloomu, mis muutus agressiivsemaks. Avapoolaja viimasel veerandtunnil nägi platsil päris mitut nagistamist, kus prooviti vastast provotseerida ja talle naha alla pugeda. Rumeenia kohtunik Istvan Kovacs suutis olukorrad lahendada finaalidele omaselt – kaarte näitamata.

Vaheajalt naastes võttis Feyenoord mängu väga selgelt enda kontrolli alla ning surus Roma kaitsesse. 47. minutil mängis Hollandi klubi nurgalöögi lahti nii, et Mancini oli lähedal omaväravale, kui kõksas vastast kattes palli enda värava posti. Kohe seejärel sai proovida Lutsharel Geertruida ja siis jõudis pall Guus Tilile, kes tulistas 13 meetri pealt, aga Rui Patricio tõrjus suurepäraselt.

Roma väravat kaitsnud portugallane pidi uuesti oma oskusi näitama juba kolm minutit hiljem, kui lükkas posti Tyrell Malacia põrgulikult tugeva kauglöögi. Feyenoord ohustas ka järgnenud nurgalöögist, ent sihile Hollandi klubi ei jõudnud ja pidi sügavalt kahetsema, sest turmtule alla jäämise järel suutis Roma oma rivid korrastada ja võistkondliku kaitsemängu taastada.

Üritavamaks pooleks jäi mänguseisust tulenevalt siiski Feyenoord, aga Patriciot proovile panna neil ei õnnestunud. 73. minutil pidi oma oskusi näitama hoopis Bijlow, kui korneri järel sai kaugelt proovida Jordan Veretout. Mängumeeste minutitel ehk viimasel veerandtunnil tõestas Roma kõva võidutahet ja distsipliini, sest Feyenoordil ühtegi selget šanssi ei tekkinudki.

Kohtumise lõpusirge parim võimalus avanes hoopis 85. minutil Lorenzo Pellegrinil, aga Biljow suutis lähilöögi tõrjuda. 90+3. minutil tõttas Feyenoordi puurivaht nurgalöögi ajaks vastase karistusalasse, aga Roma kaitse pidas vastu ka sellele proovile. Kovacsi lõpuvile fikseeris Roma ajaloo esimese eurosarjatiitli. Soccernet.ee tähelepanekud:

AS Roma peatreener Jose Mourinho on karjääri jooksul võitnud kõik viis eurosarjafinaali, kus osalenud. Foto: Scanpix / Reuters / Lisi Riesner

1. Jose Mourinho südamlik triumf

Kohe, kui AS Roma poolfinaalis Leicester Cityst jagu sai, oli selge, et Tiranas mängitava finaali keskne persoon on Jose Mourinho. Ükski teine osaline ei oma ju jalgpallimaailmas ligilähedaseltki sama suurt staatust. Keegi teine pole nii palju võitnud või nii paljusid välja vihastanud, nii värvikalt sõna võtnud ja vastuolusid külvanud. Aga milline on Mourinho jalgpallitreenerina?

"Ta on parim treener maailmas. Küsimus on tema motiveerimisoskustes. Tal on oskus mängijatele naha alla pugeda ja ta oskab jalgpalluritest parima esile tuua," kirjeldas portugallast Roma ründaja Tammy Abraham.

Konverentsiliiga finaali eel rõhutati, et Mourinho on võitnud kõik oma karjääri neli varasemat eurosarjafinaali (FC Portoga UEFA karikasari 2003 ja Meistrite liiga 2004, Milano Interiga Meistrite liiga 2010 ja Manchester Unitediga Euroopa liiga 2017). Mourinho vaenlased – ja neid jagub – võivad ju proovida end lohutada jutuga, et see on juhus, aga saavad sisimas ise ka aru, et ei ole.

Mourinho on tohutu auraga treener. Kui tema senise karjääri jooksul on aura sisaldanud väga palju arrogantsi, siis väike faasinihe toimus juba eelmises töökohas Tottenham Hotspuris ja hoopis suurem nüüd Romas, kus näeb Mourinho südamlikku poolt. Leicesteri alistamise järel valatud pisarad või see, kuidas ta Zaniolo värava üle ülevoolavalt rõõmustanud Roma vahetuspingil tuure maha võtta manitses, olnuks 2000ndatel või 2010ndatel mõeldamatu. Enam ei ole.

Et Mourinho lõpuvile järel treenerite puntratantsu keskel viit võidetud eurosarjafinaali tähistanud viie harali sõrmega kätt taeva poole hoidis, ei mõjunud mitte mingilgi moel ülbitsemise, vaid teeneka jalgpallitreeneri siira rõõmuna. Neutraalsel vutisõbral oli Mourinhoga praegu hoopis lihtsam samastuda kui tema karjääri varasemas faasis.

Kohtumise ainsa värava lõi sellest episoodist Nicolo Zaniolo. Foto: Scanpix / Reuters / Lisi Riesner

2. Konverentsiliiga triumf

Euroopa suuremate jalgpalliriikide poolt varjamatu skepsisega vastu võetud Konverentsiliiga debüüthooaeg läks igati korda. Võistlus tarnis eurosarja alagrupiturniiri ainulaadseid emotsioone riikidesse, kus neid oli seni kogetud harva või üldse mitte – Eesti, Soome, Armeenia, Gibraltar – ning tagas, et eurosarjade kevadhooajal oli mängus sees rohkem riike kui varem.

Konverentsiliiga on Euroopa jalgpalli solidaarsusprojekt, et ka keskmikel ja väiksematel oleks midagi, mille nimel rahvusvahelisel rindel mängida. Osalisi, kelle jaoks Konverentsiliiga oli tähtsusetu, peaaegu polnudki. Kui mäng läheb hinge, pingutavad klubi, võistkond, peatreener, mängijad ja fännid selle nimel tuliselt ning hingestatus jõuab ka platsile, mis tagab huvitava jalgpalli.

Argument "keda huvitab, kes võidab tugevuselt kolmanda eurosarja?" lükati ammendavalt ümber. See tekitas huvi, intriigi ja ažiotaaži, sest UEFA kvaliteedikontroll ja rangelt sportlikul printsiibil põhinev kvalifitseerumissüsteem tagavad, et võistlus on usaldusväärne ja esinduslik. Konverentsiliiga debüüt õnnestus ja see on ainult hea uudis.

3. Mängu parim – Rui Patricio

Portugallase tõrjed teise poolaja alguses olid võtmetähtsusega. Roma oli mõtetega veel selgelt rõivistus, kui Feyenoord ahnete terjeritena nende kallale sööstis. Hollandi klubil olid väga head võimalused, aga Patricio suutis teha meisterlikud ja tähtsad tõrjed, millega säilitas meeskonna 1:0 eduseisu, mis püsis lõpuni välja.

AS Roma väravavaht Rui Patricio. Foto: Scanpix / Reuters / Bernadett Szabo

Roma - Feyenoord 1:0 (1:0)