Luup peale | Austria katkestas Itaalia hullud seeriad, kuid murdus lisaajal (0)

Lõpuvile oli itaallastele tohutu kergendus. Foto: Scanpix / Ben Stansall / POOL / AFP

Itaalia sattus EM-i kaheksandikfinaalis Austria vastu ootamatult suurde hätta, kuid vahetusmeeste väravad tõid neile lisaajal siiski dramaatilise 2:1 võidu.

Mäng algas närviliselt ja kompavalt, kui Austria tipuründaja Marko Arnautovic võttis juba teisel minutil ründetsoonis tehtud vea eest kollase kaardi ja Itaalia poolelt oli samale tembule lähedal Ciro Immobile. Mõneti ootamatult ei asunud Itaalia mängu domineerima, vaid kasutas igal võimalusel püstsööte ette.

Esimese pealelöögi sooritas alles 11. minutil Leonardo Spinazzola, esimese löögi väravale Lorenzo Insigne 14. minutil, aga kumbki ei kujutanud Austria väravavaht Daniel Bachmannile  erilist ohtu. Alles veerandtunni paiku hakkas Itaalia vastaste trahvikasti ümber söötu lükkama ning 17. minutil sattus värav esimest korda ka tõsisemalt ohtu, kui Nicolo Barella ühe puutega kastijoonelt löögile pääses, aga lõi Bachmannile pihta.

Austria poolelt oli Arnautovic 18. minutil kontrarünnakul läbi pääsemas, aga kaitsjate surve all otsustas ta juba karistusalakaare peal kauglöögi kasuks, mis lendas üle värava. Kõige lähemale jõudis avapoolajal Itaalia 32. minutil täiesti tühjast kohast, kui Immobile läks ülikaugelt pöördelt löögile ja pall raksatas ristnurga juures postis.

Teine poolaeg algas tuttavas rütmis, kuid peagi algas hoopis Austria parim periood. Kõigepealt pääses Arnautovic 49. minutil lubavale kontrale ja konksutas seal tublisti Itaalia kaitsjaid, kuid väljamängitud väärt löögivõimaluseks tal enam jõudu ei jagunud ja pall lendas küljejoone suunas. Minut hiljem teenis Christoph Baumgartner karistusalajoone juurest keskelt trahvilöögi ning David Alaba jõudis sealt väga lähedale, aga mitte piisavalt lähedale, keerutades paarkümmend sentimeetrit üle ristnurga.

Itaalia kaotas kindla kontrolli, mäng kiskus mõlemapoolselt lahtisemaks ja Mancini trampis väljaku ääres jalgu. 62. minutil võttis Marcel Sabitzeri kauglöök ohtliku rikošeti ja põrkas nurgalöögiks. Nurgalöögijärgselt pääses Arnautovic terava nurga alt jalaga proovima, aga Gianluigi Donnarumma püüdis esimese posti kõrvalt. Itaalia pani juba vahetusi valmis, kuid need olid ikkagi hiljaks jäämas, kui 65. minutil suunas Arnautovic Alaba söödust palli lati kaudu väravasse. Mitu minutit jooni tõmmanud VAR tuvastas aga lõpuks selge suluseisu.

67. minutil tehti keskvälja topeltvahetus ära, kui Manuel Locatelli ja Matteo Pessina asendasid Verrattit ja Barellat. 72. minutil kombineerisid värsked mehed hästi Locatelli kasti tagant löögile, kuid ta ei leidnud tagumist nurka. Samal minutil otsis kastist sooritatud löögiga sama nurka ka Insigne, aga temagi oli ebatäpne. Mäng jätkus mõlemapoolsete poolvõimalustega, kuniks 83. minutil pääses Berardi healt positsioonilt käärlöögile, aga ei tabanud korralikult palli.

Mancini tegi seejärel veel kaks käiku, vahetades ründekolmikust välja Berardi ja Immobile ning tuues nende asemele Federico Chiesa ja Andrea Belotti. Austria loots Franco Foda tõi esimese värske jalapaari väljakule alles normaalaja viimasel minutil. Neljandal lisaminutil viiest võttis Jorginho trahvikasti nurga juurest karistuslöögi välja, aga Insigne tsenderduse järel löögile ei pääsetud ja nii suunduti lisaajale.

Lisaaja neljandal minutil pääses Chiesa terava nurga alt proovima, Bachmann püüdis. Torino Juventuse terav äär oli aga tulnud, et päästa, ja vaevalt minut hiljem pani ta ikkagi Austria väravavõrgu sahisema. Spinazzolalt hea söödu saanud Chiesa tegutses kiiresti, tõmmates konksuga kaitsja kohvile ja kõmmutades viiekasti nurga juurest palli tagumisse küljevõrku - 1:0!

Foda vahetas tipuründajat, asendades Arnautovici kahemeetrise Sasa Kalajdziciga, ja viis suured jõud rünnakule. Itaalia tundis end sellises olukorras aga mugavalt ning ähvardas kontrarünnakutega. Ühest sellisest teeniti karistuslöök, mille Insigne ristnurka saatis, kuid Bachmann jõudis suurepäraselt jaole. 105. minutil ei olnud aga enam ka väravavahist abi, kui Pessina väravaesise segaduse järel viiekasti nurgast palli võrku tulistas - 2:0!

Austria ei olnud veel murtud, sest kohe lisaaja teise poole esimesel minutil kõmmutas Louis Schaub palli kasti tagant posti kõrvale, kust Donnarumma selle hiilgava tõrjega siiski kätte sai. Vaevalt minut hiljem ulatas Chiesa vasturünnakul Belottile hea šansi, aga tema löök ebaõnnestus täiesti. 111. minutil pääses omakorda Sabitzer Austria poolelt kaks korda järjest lähedalt löögile, aga esimene blokeeriti ja teise saatis ta üle lati. Austria jõudis lõpuks sihile eriskummalisel moel 114. minutil, kui Kalajdzic surus nurgalöögist tulnud madala palli peaaegu nullnurga alt peaga väravasse - 2:1!

120. minutil oli Chiesa vasturünnakul palli juba üle väravavahi tõstnud, kuid põrge oli talle ebasoodne ning kaitse jõudis vahele. Austrial 1:2 kaotusseisus korralikke löögivõimalusi enam ei tekkinud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Itaalia mängis käigukangiga

Itaalia esitus esimesel poolajal meenutas kavaldavat käikude vahetamist, aga piisavalt kõrget käiku nad üles ei leidnudki. Esimesed viisteist minutit oldi äärmiselt sirgjoonelised, järgmised viisteist palliga väga domineerivad, puhuti langeti jälle madalale ja otsiti võimalusi kiiresti vastu nõelata. Paiguti harrastas Itaalia väga kõrget pressi, valdavalt lasti Austrial aga suurema vastupanuta tõusta.

Tempomuutused näisid vajalikud, sest Austria oli Itaalia positsioonirünnakuteks väga hästi valmis ning organiseeritud kaitseplokk ei lubanud peaaegu mitte midagi läbi. Itaallased üritasid ikka ja jälle äärtelt tsenderdamise asemel palliga keskele murda, kuid austerlased olid valmis ja trahvikasti esine oli külluslikult mehitatud. Samal ajal ei kibelenud Roberto Mancini veel täiskäigu kallale, sest Austria tõestas korduvalt enda ohtlikkust vasturünnakutel.

2. Austria näitas sisu

Kohe teise poolaja alustuseks võttis Berardi paremal äärel palli ka paremale jalale ja läks tsenderdusele, mis külvas kohe ohtu. Seejärel vallandunud Austria hea periood tegi aga selgeks, et põhiküsimus ei olnud siiski Itaalia käiguvalikus, vaid selles, et Austrial oli neile vastu panna väärilised vastukäigud.

Mancini esimene topeltvahetus näitas selgelt, et ta ei olnud sugugi rahul keskvälja toimimisega. Teine topeltvahetus lõpu eel oli omakorda selge märk sellest, et ta soovis mängu ära otsustada nii kiiresti kui võimalik, et mitte lubada mängu nugadele ja väsitavale lisaajale. Pääsu aga polnud, sest korralikku survet Itaalia normaalajal enam peale ei saanudki.

3. Kas võidusurve painas itaallasi?

Viigilise normaalajaga katkes ametlikult Itaalia 11-mänguline võiduseeria, lisaajal sai lõpu ka võimas nulliseeria - Itaalia võrk ei olnud Kalajdzici värava eel legaalselt sahisenud koguni 1169 mänguminutit järjest!

Itaallased olid olnud nii valikturniiril, finaalturniiri eel kui ka alagrupis sedavõrd veenvad, et Austria sedavõrd südikas vastupanu näis suure üllatusena. Kui vaimustavad grupimängud tõstsid Itaalia hoobilt turniiri peafavoriitide hulka ning Austria vastu eeldati neilt isegi lihtsat triumfi, siis kas see võidukohustus võis nende esitusele tugeva jälje jätta?

Muidugi oodati, et tippjalgpallis karastunud Itaalia ässad peaks olema võidusurvega harjunud, kuid ega Austriagi mehed pole mingid kollanokad. 21 austerlast 26st mängisid möödunud hooajal Saksamaa Bundesligas, samas kui 23 itaallast 26st teenisid leiba Itaalia Seria A-s. Mõistagi on itaallaste koduklubid ja mängijate rollid keskmiselt väheke teisest klassist, kuid ühe Euroopa tippliiga mehed ei ole kellelegi lükata-tõmmata ning Bundesliga klubide viimaste aastate tulemused on paremadki kui Serie A-l.

4. Või lasti rütm ise paigast?

Teiseks ilmselgeks variandiks, millega Itaalia säratut esitust selgitama hakatakse, on Mancini otsus viimases grupimängus varumehed platsile panna. Valdav osa Itaalia põhimeestest mängis viimati kümme päeva tagasi, samas kui Austria tänane algkoosseis oli täpselt sama, mis viis päeva tagasi otsustavas grupimängus Ukraina vastu. Niisiis võisid itaallaste rütm ja kooskõla selle arvelt kannatada.

Olgu kuidas oli, lisaajal oli Itaalia täna värskem ja selle taga võib otseselt näha just väiksemat mängukoormust. Samuti räägib see nende kasuks edasisel turniiril ning mängurütmi taha ei tohiks enam küll midagi jääda.

Itaalia esmakülastus Wembley'le lõppes õnnelikult, kuid aeg peab näitama, kas nad naasevad sinna ka poolfinaaliks ja finaaliks. Veerandfinaalis ootab neid 2. juulil Münchenis ees esimene tõeliselt suur test ehk Belgia ja Portugali mängu võitja.

Federico Chiesa. Foto: Scanpix / Frank Augstein / POOL / AFP

5. Mängu parim - Federico Chiesa

23-aastane Juventuse äär on senisel turniiril jäänud Sassuolo mehe Berardi varju, kuid täna esitas ta küll tõsise avalduse põhikoosseisukohale, pakkudes vahetusest sekkudes seda särtsu, teravust ja otsustavust, millest Itaalia terve kohtumise vältel puudust oli tundnud.

Itaalia - Austria 2:1 (0:0; 0:0; 2:0)
95. Federico Chiesa, 105. Matteo Pessina - 114. Sasa Kalajdžic

Hoiatused: 50. Giovanni Di Lorenzo, 51. Nicolo Barella - 2. Marko Arnautovic, 103. Martin Hinteregger
Peakohtunik: Anthony Taylor (Inglismaa)

Itaalia: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola, Barella (68. Pessina), Jorginho, Verratti (68. Locatelli), Berardi (84. Chiesa), Insigne (108. Cristante), Immobile (84. Belotti).
Varus: Bastoni, Belotti, Bernardeschi, Chiesa, Cristante, Emerson, Locatelli, Meret, Pessina, Raspadori, Sirigu, Toloi.

Austria: Bachmann, Lainer (114. Trimmel), Dragovic, Hinteregger, Alaba, Schlager (106. Gregoritch), Grillitsch (106. Schaub), Laimer (114. Ilsanker), Sabitzer, Baumgartner (90. Schopf), Arnautovic (97. Kalajdžic).
Varus: Baumgartlinger, Gregoritsch, Ilsanker, Kalajdžic, Lienhart, Pervan, Posch, Schaub, Schlager, Schopf, Trimmel, Ulmer.