Luup peale | Belgia kaotas de Bruyne ja Hazardi, aga alistas Portugali. Ent kuidas edasi? (0)

Belgia võiduvärava autor Thorgan Hazard (üleval) võitluses Portugali äärekaitsja Diego Dalot'ga. Foto: Scanpix / Reuters / Thanassis Stavrakis

Meister on langenud. Portugali teekond EM-finaalturniiril lõppes 1/8-finaalis, kus nad võitsid Belgia vastu küll pealelöökide arvestuse 24:6, aga kaotasid mängu 1:0. Kohtumise ainsa värava lõi Thorgan Hazard 42. minutil.

Alagrupiturniiril kõik kolm kohtumist võitnud Belgia jaoks oli tegu turniiri kõige raskema kohtumisega. Oli näha, et kui nemad olid senise turniiri jooksul tõsise surve all olnud vaid ühe poolaja jagu (esimesed 45 minutit mängus Taaniga), siis Portugalil oli all surmagrupi karastus. Tiitlikaitsja tekitas rohkem võimalusi, aga realiseerimine – eelkõige Diogo Jota oma – polnud piisavalt tasemel, et viimaste aastatega paljude jalgpallisõprade lemmikuks tõusnud Belgiast jagu saada.

Portugal tekitas juba 6. minutil hea väravavõimaluse, kui Renato Sanches võitis keskväljal palli, vedas selle rünnakule ja söötis vasakult äärelt karistusalasse liikunud Diogo Jotale. Ääreründaja vasaku jala löök soodsalt positsioonilt aga ebaõnnestus. 25. minutil oli Portugalil kasutada karistuslöök trahvikasti parema nurga juurest. Cristiano Ronaldo tulistas, aga Thibault Courtois tõrjus.

Belgia polnud suutnud portugallaste väravavahti Rui Patriciot samasugusele tõrjetööle sundida, aga 42. minutil asuti kohtumist juhtima. Esmalt mängiti pikk pall ette Romalu Lukakule, kes seda hoidis ja jätkas. See võimaldas Belgial üles võtta rünnaku, mille peatamiseks polnud Portugali asetus paigas. Kõige selle tulemusel oli Portugali trahvikasti lähistel tühje tsoone. Ühes neist leiti sööduga Thorgan Hazard, kelle väga tugev välisküljevindiga Patriciost eemale kruttinud pealelöök raksatas võrku.

Üdini positiivse tooniga Belgia vaheajale aga minna ei saanud, sest 45. minutil sai haiget Kevin de Bruyne. Talle vea teinud Joao Palhinha sai küll vea eest kollase kaardi, aga mängu edasise perspektiivi osas palju tähtsam oli tõik, et kolm minutit pärast vaheajalt naasmist pidi de Bruyne mängu pooleli jätma. Ning põhjus oli ilmselgelt seotud Palhinha poolt enne vaheaega tehtud veaga.

Alagrupiturniiri teises mängus Taaniga oli de Bruyne vahetusest sekkumine asjaolu, mis aitas Belgial mängu enda kontrolli alla haarata ning 0:1 kaotusseisu 2:1 eduks ja võiduks pöörata. De Bruyne osalusel oli samasugune kaal ka selles mängus – tema platsilt lahkumise järel muutus Portugal selgelt domineerivaks pooleks. Tõsi, tasub rõhutada, et see võinuks juhtuda ka siis, kui Belgia mängujuht jätkanuks, sest väravajärgne mängupildinihe oli ju loogiline

Igatahes tekitas teisel poolajal teravusi ainult Portugal. Belgia sai aegajal mõne kontrarünnaku, aga nende lõpetamine jättis soovida. 58. minutil sai Diogo Jota trahvikastist kõmmutada, aga tulistas üle. Kolm minutit hiljem lõi Joao Felix peaga, aga Courtois püüdis. 73. minutil sai Ronaldo uuesti karistuslööki proovida, seekord keskmisest sektorist, aga tabas müüri.

Kui sel EM-il on mitu napis kaotusseisus võistkonda jäänud hätta korraliku lõpuspurdi sooritamisega, siis Portugalile seda etteheidet teha ei saa, sest viimasel 10 minutil pandi püsti korralik tulevärk. 82. minutil oli Portugalil teine nurgalöök ja Ruben Dias pääses seitsmelt meetrilt peaga löögile, aga pall lendas täpselt värava keskele ja Courtois tõrjus. Minut hiljem tabas Raphel Guerreiro trahvikasti joonelt posti.

Portugal ei andnud alla, vaid jätkas proovimist. 88. minutil mängis Ronaldo palli peaga tagumisse posti Andre Silvale, kelle löögi suutis aga Courtois summutada. Ning 90+5. minutil sai Joao Felix veel korra karistusala joonelt proovida, aga lõi paar meetrit mööda. Belgia võitis, sest neil jagus ühes momendis hiilgavat kvaliteeti, millest sündis värav, aga Portugalil täna seda polnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Hispaania on endiselt ainus

11 linnas toimuva võistluse näol on tegemist 16. Euroopa meistrivõistluste finaalturniiriga, aga selle ajaloo jooksul on ainult üks võistkond suutnud tiitlit kaitsta. Selleks oli Hispaania koondis 2012. aastal. Kaks MM-tiitlit järjest võitnud meeskondi leidub (Itaalia 1934 ja 1938, Brasiiia 1958 ja 1962), aga need ajad jäävad kaugele.

Et maailma kahel peamisel suurturniiril on viimase 59 aasta jooksul suutnud ainsana tiitlit kaitsta 2012. aasta Hispaania meeskond, näitab kahte asja: 1) Vincent edel Bosque'i juhendatud meeskonna fenomenaalsust, 2) Euroopa ja maailma tippjalgpallis valitsevat tihedat konkurentsi, mis muudab tõenäosuse, et sama koondis võidab kaks turniiri järjest, väga väikeseks.

2. Belgia murekohad

Kevin de Bruyne mäng jäi pooleli vigastuse tõttu ja telepildi järgi otsustades ka Eden Hazardi oma. Kui ääreründajast kapteni paikamiseks Belgial optsioone jagub (seekord teda asendanud Yannick Carrasco on ju väga hea mängija!), siis de Bruyne pakutav kvaliteet on ainulaadne. Tema visioon sisestab meeskonda rahulikkust ja säilitab mängu terviklikkust. Kui ta ei saa veerandfinaalis Itaalia vastu mängida, on Belgial suur mure.

Teine mure puudutab vastase summutamist. Pealelöökide arvestuse kaotas Belgia 6:24. Kui võidad mängu 1:0, pole see statistiline näitaja tänasel päeval probleem, vaid uhkuse allikas, aga pikemas perspektiivis asi muutub. Kui jätkusuutlik säärane mängupilt on? Oleme ausad, Belgial ikkagi täna vedas, et Portugal viigiväravani ei jõudnud. Ruben Diasi šanss oli hiiglav, Guerreiro oma soodne ning Diogo Jota raiskas ära kaks väga head võimalust.

3. Kui palju Ronaldol veel jaksu on?

Portugali kapten Cristiano Ronaldo lõpetas tänasega oma karjääri üheksanda finaalturniiri. MM-idelt on tal ette näidata üks 4. koht, kaks 1/8-finaali ja üks alagruppi toppama jäämine. EM-idelt meistritiitel, hõbemedal, poolfinaal, veerandfinaal ja 1/8-finaal. Tasub meenutada, et Portugali ei saa ei ajalooliselt ega rahvaarvu poolest liigitada suurte jalgpalliriikide sekka. Seda arvestades on Ronaldo saldo vägev.

Ning oleme ausad, Portugali edukus alates 2004. aastast on Ronaldoga ikka väga otseselt seotud. Ka sel EM-il lõi just tema otsustavad väravad, mis aitasid Portugali surmagrupist edasi. Ta mängis täna küll mitte hiilgavalt, aga kindlasti ei kadunud platsile ära. Kui palju 36-aastases fenomenaalses atleedis veel jaksu on? Järgmise aasta MM-ini jätkab ta kindlasti. Aga miks peaks ta enne 2024. aasta EM-i pillid kokku pakkima? On ju selgelt näha, kuidas Ronaldo naudib koondise esindamist.

Lähikaadrid lõpuvile järel tõestasid ilmekalt, et see läheb talle tohutult korda. Ning see on koondisejalgpallile kui institutsioonile tohutult tähtis. Klubijalgpalli kasvava surve tingimustes on koondisevuti parim garantiikiri asjaolu, et maailma parimad jalgpallurid väärtustavad EM- ja MM-tiitlite nimel võitlemist ning rahvushümnidega sissejuhatavaid kohtumisi. Ronaldo näitab selles osas eeskuju!

4. Mängu parim – Thibault Courtois

Belgia koondise väravavaht ei pidanud küll tegema ainsatki supertõrjet, aga Ruben Diase pealöögi peatamine 82. minutil oli võtmetähtsusega. Belgia kaitsemäng polnud täna nii raudkindel, et väravas võinuks seista keskpärane mees. Seal pidi seisma väga hea ja kindel sell, kelle kohalolek sisestab Portugali surve sattunud kaitsjatesse lootust ja usku. Seda Courtois tegi.