Luup peale | Belgia "varumehed" kahandasid Soome suure võimaluse teoreetiliseks lootuskiireks (0)

Tänu teiste alagruppide soodsatele tulemustele astus Soome alagrupiturniiri viimases voorus Belgia vastu platsile teadmisega, et viik viib nad kindlasti 1/8-finaali. Unistus püsis realistlikuna kuni 74. minutini, mil belglased oma teed läksid ja 2:0 võiduga soomlased sisuliselt auti lükkasid. Teoreetilised edasipääsulootused neil siiski veel säilisid, sest Venemaa kaotas samal ajal suurelt Taanile.

Belgia alustas küll suure pallivaldamise ülekaaluga, kuid samas ründesuunal marurahulikult, mistõttu möödus veerandtund ilma igasuguste väravavõimalusteta. 16. minutil oli Romelu Lukaku läbi pääsemas, aga jäi suluseisu ja ei leidnud ka taganurka üles. Sealt alates hakkas oht tugevnema ning võimalusealged langesid nii Lukakule kui ka Kevin De Bruynele, enne kui Axel Witsel 23. minutil lõpuks ka mängu esimese ametliku pealelöögini jõudis. See kauglöök kasti tagant langes aga suuremate probleemideta Lukas Hradecky saagiks.

Sama mees saatis 32. minutil kohtumise teise löögi trahvikasti tagant üle värava, Trossard tegi sama 33. minutil. Belgial oli küll ka palju ohtlikumaid momente kui need kauglöögid, kuid korduvalt põrkas pall kastis ringi ilma löögile jõudmata või siis ulatusid kaitsjad blokeerima. Alles 37. minutil jõudis Belgia esimese tõeliselt hea šansini, kui De Bruyne leidis püstsööduga Lukaku, kelle pealöök üheksalt meetrilt ei suutnud siiski Hradeckyt üle mängida. 42. minutil murdis Jeremy Doku vasakult kasti ja sooritas terava löögi tagaposti suunas, aga Hradecky hiilgas välkkiire ühekäetõrjega.

Avapoolaja lõpus sõiduvette jõudnud Belgia jätkas samas vaimus ka teise poolaja alguses, kuid olukorrad kippusid siiski lõppema ebatäpsete kauglöökidega. 56. minutil pääses Nacer Chadli ka kastist löögile, kuid pall lendas mängijate vahelt otse väravavahile sülle. 58. minutil sai Eden Hazard nurgalöögi järel väga heast positsioonist jalaga proovida, kuid saatis samuti palli otse Hradecky peale.

62. minutil ähvardas vahelduseks kontrarünnakul ka Soome ning Glen Kamara pääses 17 meetrilt löögilegi, kuid ei kujutanud Thibaut Courtois'le erilist ohtu.

Minut hiljem vastas Belgia aga senise mängu parima võimalusega, kui Witseli söödu järel pääses Hazard kaheksalt meetrilt löögile, aga Hradecky suutis sellegi löögi imelise ühekäetõrjega ära võtta. 65. minutil võrk küll sahises, kui De Bruyne andis vasturünnakul läbisöödu, Lukaku avanes näiliselt ideaalse ajastusega ja saatis palli Hradecky'st mööda, ent ligi kaks minutit kestnud videokohtunike ülevaatus tuvastas sealt juuksekarva suuruse suluseisu.

74. minutil Soome siiski murdus ja seda kõige õnnetumalt senise kangelase Hradecky omavärava läbi. Thomas Vermaeleni pealöök nurgalöögi järel põrkas väravaraamidest tagasi ja Soome väravavahi instiktiivne käeliigutus lükkas selle üle joone - 0:1!

Soome oli sunnitud rünnakule suunduma ning 78. minutil pääses Teemu Pukki kastis palliga toimetama, kuid Jason Denayer blokeeris tema ürituse. 79. minutil saatis Robin Lod karistusala kaare tagant palli üle värava.

Need poolvõimalused jäidki Soome viimaseks lootuskiireks, sest Belgia kasutas tekkinud ruumi peagi ära, kui Lukaku pööras end 81. minutil kaitsja pealt maha ja saatis palli rikošeti kaudu väravasse - 0:2! 85. minutil lõi Hazard veel ühe hea võimaluse väravast mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Belgia "varumehed" De Bruyne, Hazard, Witsel jt

Kohtumise võis Soome loota selle peale, et edasipääsu kindlustanud Belgia annab viimases alagrupimängus võimaluse varumeestele ning mingil määral need lootused ka täitusid, sest Belgia algrivistusse kuulus tõepoolest koguni seitse mängijat, kes esimeses kahes mängus ei alustanud.

Paraku mahtusid nende seitsme “varumehe” hulka ka sellised tegelased nagu Kevin De Bruyne, Eden Hazard ja Axel Witsel. Lisaks neile veel Thomas Vermaelen, Leandro Trossard, Nacer Chadli ja Jeremy Doku. Need neli meest ei mängi tõesti absoluutsetes tippklubides, kuid Vermaelen ja Chadli on siiski ülikogenud mehed nii klubijalgpallis kui ka rahvuskoondises. Vähem nimekatest meestest pääsesid platsile niisiis vaid Trossard, kes ometi teenib leiba Inglismaa kõrgliigas Brightonis, ning 19-aastane Doku, kes mängib Prantsusmaa kõrgliigas Rennes'is.

2. Tähtede seis Soomele soodne

Ometi olid mängu ümbritsevad asjaolud täna Soomele suureks abiks, sest Belgia koosseis paberi peal on üks asi, aga nende motivatsioon ja suhtumine hoopis teine asi. Suurte muutuste järel võttis rütmi leidmine aega ja pealegi teadsid belglased, et nende jaoks piisab alagrupi võidu kindlustamiseks ka viigist. Ning lõppude lõpuks võis isegi siinkandis leviv kuumalaine täna rääkida põhjamaa koondise kasuks, sest see pärssis mängutempot ja Belgia ründeindu.

Kõigele lisaks kindlustasid A- ja C-gruppide lõpptulemused, et Soomele piisanuks alagrupist edasipääsemiseks igal juhul ka viigist. Isegi kui see jätnuks nad tabelis kolmandaks, edestatuks juba nii A- kui ka C-grupi kolmandaid kohti, mis taganuks koha nelja parema kolmanda koha omaniku seas.

Selle kõige kaastoimel jõudis Belgia esimese pooltunni jooksul ainult ühe pealelöögini, mis oli pealegi ebatäpne. Tõsi, poolaja lõpp läks soomlastel raskeks ning vaheajale suundumise hetkeks oli Belgial seitse pealelööki, millest kolm lendasid Soome raamide vahele.

Teisel poolajal tuli isegi Lukaku varvas soomlastele appi, tingides belglaste esimesele väravale ülinapi suluseisu. Paraku sellest kõigest ikkagi seekord ei piisanud, sest belglaste surve oli kasvanud niivõrd tugevaks ja kestnud niivõrd kaua, et isegi ära neetud väravalukk murdus.

3. Soome võttis sisuliselt maksimumi välja

Esmakordselt ajaloos jalgpalli suurturniirile kvalifitseerunud Soome võib lahkuda pead uhkelt püsti, sest vaevalt ootas keegi, et nad püsivad edasipääsuvõitluse konkurentsis kuni viimase grupimängu viimase veerandtunnini. Ametlikult ei ole nad siiamaani veel välja langenud, sest alagrupi kolmas koht on tõsiasi, kuid 3 punkti ja väravate vahe -2 jätavad neile vaid teoreetilised lootused. Soome edasipääsuks peaksid gruppides D, E ja F leiduma kaks kolmanda koha meeskonda veel halvemate näitajatega.

Mängijate individuaalset taset ja koduklubisid vaadates ei oleks tohtinud Soomel suurde mängu üldse asja olla, ent meeskondlik esitus, distsiplineeritud tegutsemine ja pragmaatiline lähenemine lubasid neil ennast tugevalt ületada. Kui teine tänavune debütant Põhja-Makedoonia valis ründava lähenemise ning panustas lahtisele jalgpallile, aga kaotas kõik kolm mängu üsna kindlalt, siis Soome püsis põikpäiselt nii Taani, Venemaa kui ka Belgia särgisabast kinni ja valmistas palju nimekamatele vastastele kõvasti peavalu.

4. Mängu parim - Romelu Lukaku

Lukakul ei olnuks tingimata vaja kolmandat grupimängu järjest nii palju rassida, kuid tahtmine oli suur ja sai kahe värava näol ka tasutud, millest üks küll suure varba tõttu tühistamisele läks. Igatahes hoolitses ta selle eest, et tema suure sõbra Christian Erikseni Taani pääseb tänu Soome alistamisele grupist edasi.

Soome - Belgia 0:2 (0:0)