Luup peale | Briljantne Kostja hiilgas, aga Põhja-Iirimaa järjekindlus jättis Eesti punktideta (galeriid!) (27)

Artjom Dmitrijev (eesplaanil) ja Konstantin Vassiljev 90+3. minutil, kui Dmitrijev luhtas hiilgava võimaluse 2:2 viigiväravaks. Foto: Brit Maria Tael

2020. aasta Euroopa meistrivõistluste valikmängus A. Le Coq Arenal kaotas Eesti koondis 8378 pealtvaataja ees vastuolulisel moel 1:2 Põhja-Iirimaale, kes jätkab EM-valiksarja täisedu ehk üheksa punktiga kolmest mängust.

Põhja-Iirimaa esmase survega toime tulnud Eesti sai kümne minuti järel kenasti mängu sisse ja hakkas üha sujuvamat ründemängu näitama. Selle tulemusel teeniti karistuslöök, kust Konstantin Vassiljev meeskonna 25. minutil juhtima viis. 53. minutil oli Vassiljev lähedal 2:0 väravale, kui tema pommlöök latti raksatas.

Põhja-Iirimaa mäng ei tahtnud ülearu sujuda, aga külalised ei väsinud proovimast. Lõpuks otsustasid kohtumise vahetusest sekkunud Josh Magennise väravad 77. ja 80. minutil. Eestil avanes 90+3. minutil hiilgav võimalus viigistada, aga Artjom Dmitrijevi pealöök läks mööda. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

NB! Artikkel on parandatud. Eemaldatud on ekslikuks osutunud tekst, justkui sündinuks Põhja-Iirimaa esimene värav suluseisust.

1. Geniaalne ja tehniliselt briljantne Kostja

Portugali kohtuniku Fabio Verissimo joon oli oodatult lõuna-euroopalik ehk lubatud füüsilise kontakti nivoo oli pigem madal. Seega polnud üllatav, et Sergei Zenjov teenis 24. minutil Eestile karistuslöögi olukorras, kus vastane õrnalt tema jala vastu koputas. Eestile sobis see oivaliselt, sest tööle sai asuda maestro Vassiljev.

Kostja esitas mõnekümne sekundi jooksul etüüdi "Viplala", kus nimikangelase osas oli ta ise ja tinistamissubjektideks Põhja-Iirimaa koondislased eesotsas väravavaht Bailey Peacock-Farrelliga. Kui pall paigas, aga kohtunik veel müüri sättimas, seisis Kostja palli taha nii, nagu kavatseks sooritada vintlööki. Ilmselt üle müüri ja esimest ristnurka sihtides.

Kui müür paigas, siis vaatas Kostja kohtunikule otsa ja näitas üles oma rahulolematust selle kaugusega. Kui vilemees näitas, et nii jääb, vahetas Kostja demonstratiivselt oma asukohta. Ta sammus pallist palju kaugemale ja muutis hoojooksu trajektoori kaugemat nurka sihtiva pommlöögile viitavaks.

Kõik Põhja-Iirlased eeldasid seda või tsenderdust või mingit planeeritud lahtimängu. Aga mitte müüri kõrvalt esimesse alumisse nurka sihitud tehniliselt briljantset vintlööki, millega Kostja Eesti 1:0 juhtima viis. Muidugi pidanuks Põhja-Iirimaa väravavaht oma müüri hoolsamalt ja vintlöögi võimalust arvestades paika seadma. Aga ta ei teinud seda, sest langes Vassiljevi viplalalike manöövrite ohvriks. Kostja tinistas vastased meisterlikult ära!

2. Kaks järjestikust eksimust kaitses rikkusid kõik ilusa

Teise poolaja alguses oli Eestil kaks head varianti 2:0 väravaks, kui 53. minutil tabas Vassiljevi pommlöök latti ja 67. minutil suutis Peacock-Farrell tõrjuda karistusalasse murdnud Vlasi Sinjavski madala pealelöögi. Poolaja edenedes hakkas aga Eesti üha suurema surve alla jääma ja 75. minutil andis peatreener Martin Reim korralduse muuta asetust. 4-2-3-1 asemel rivistuti kaitsvama 4-1-4-1 formatsiooni järgi. Abi sellest kahjuks polnud, sest 77. ja 80. minutil lõi Põhja-Iirimaa väravad, mis andsid neile võidu.

Mängu tegid ära vahetusmehed. 77. minutil murdis Connor Washingtoni karistusalasse ja läks pealelöögile, mis võttis enne võrku jõudmist rikošeti Josh Magennisest. Eesti mängijad aplelleerisid suluseisule ja Portugali kohtunikud pidasid mikrofoni teel ka aru, aga värav jäi jõusse. Telekordused viitavad, et otsus oli õige.

Üks külm sahmakas krae vahele Eestit ei äratanud, vaid kolm minutit hiljem ei saadud oma karistusalas taas kaitsetööga hakkama, kui Jordan Jonesi madala söödu lükkas värava eest võrku kolmest Eesti kaitsjast ümbritsetud Magennis.

3. Artjom Dmitrijevi võimalus

Jalgpalliklišee ütleb, et ühte väravat vajaval võistkonnal tekib alati vähemalt üks võimalus mängu päästmiseks. See klišee pidas täna paika, sest 90+3. minutil mängisid Vassiljev ja Sergei Zenjov paremalt äärelt tsenderdusele vahetusest sekkunud äärekaitsja Gert Kamsi, kes riputas värava ette perfektse palli.

Adressaadiks osutus ennast perfektselt Põhja-Iirimaa kaitsjate tähelepanust vabastanud Artjom Dmitrijevil, kelle jaoks oli see perfektne võimalus jäädvustada end pikaks ajaks Eesti jalgpallisõprade mälestustesse, kui perfektse viimase minuti viigivärava autor. Dmitrijevi pealöök ei pidanud selleks olema isegi mitte perfektne, vaid lihtsalt hea. Aga kahjuks läks see mööda. See oli terve kohtumise parim väravavõimalus.

4. Martin Reimi taktikaline kannapööre

Märtsis Belfastis Põhja-Iirimaa vastu peetud EM-valiksarja avamängu järel ei saanud Eesti koondis suurima kriitika osaliseks mitte 0:2 kaotuse, vaid väljakult 90 minutit vastu vaadanud gangreenilise mängupildi tõttu. Viie kaitsjaga mänginud Eesti esitus oli puine, visioonitu ja liigestest lahti. Igatpidi negatiivne. Kui pahameel ühte lausesse koondada, siis kõlas see umbes nii: "Sellist sihitut ja ambitsioonitut vutti me enam vaadata ei taha."

Publiku arvamus ei ole asi, mida jalgpallitreener peaks otsuseid langetades arvesse võtma, sest nemad ei ole spetsialistid, aga tema on. Ent ju jäi ka Eesti koondise juhtkonnale Belfastist mõru maitse suhu. Igatahes häälestati end seekord juba varakult ambitsioonikamale ja julgemale hoiakule. Seda nii taktikalise plaani kui ka mängiva koosseisu mõttes.

Reim andis juba eelmisel nädalal mõista, et mängima minnakse neljase kaitseliiniga, mis tähendas võimalust mängitada FC Flora ridades heasse vormi tõusnud Vassiljevit tema lemmikuimal, ründava poolkaitsja positsioonil. Koosseisuvalikutest üllatavaim oli Vlasi Sinjavski eelistamine Henrik Ojamaale või Sander Purile. Reim eelistas kogemusele kiirust ja pidevat mängupraktikat klubis.

Eelkõige seisnes muutus aga retoorikas, mis oli varasemast oluliselt julgem ja heas mõttes sõjakam. Mängijatele oli see täielikult kohale jõudnud, sest Eesti mängis julgelt, ambitsioonikalt ja ahnelt. Ehk olemas olid kõik need asjad, millest Belfastis puudu jäi.

Soovitud tulemust see kõik ei toonud, aga Eesti meeskonna esitus oli esimese 70 minuti jooksul kahtlemata haarav ja publiku jaoks nauditav. Seejärel väsiti ja Põhja-Iirimaa suutsid oma jalgpallurite kõrgema sportliku taseme ära kasutada.

5. Mängu parim – Josh Magennis

Inglismaa esiliigaklubi Bolton Wanderersi ründaja vahetati platsile 69. minutil viimase lootusena, sest kaks vahetust oli Põhja-Iirimaa peatreener Michael O'Neill tolleks hetkeks juba teinud, aga tablool oli ikka 0:1 kaotusseis. Vahetus oli briljantseks, sest Magennis lõi kaks väravat ja viis meeskonna võidule. Esimene oli küll suluseisust, aga luges. Ründajat muu ei huvita.

Magennise väravad hoiavad elus Põhja-Iirimaa lootust 2020. aasta EM-finaalturniirile jõudmiseks, sest kolme mängu järel on neil C-alagrupis täisedu. Järgmise ülesandena tuleb teisipäeval saada Borissovis jagu Valgevenest. Kui see õnnestub, tuleb proovida sügisel hammustada Hollandit või Saksamaad või mõlemat.