Luup peale | Edasipääs oli vormistamise küsimus, aga teisel poolajal lagunenud Flora eurohooaeg lõppes krahhiga (lisatud galerii!) (0)

Terve meeskond oli lõpuvile järel pettunud, sealhulgas vahetusest sekkunud Mark Anders Lepik. Foto: Brit Maria Tael

Tallinna FC Flora mängis Konverentsiliigas esimeses eelringis maha 3:0 edu, kaotades kahe mängu kokkuvõttes soomlaste Seinäjokile 3:4. Kodus 1:0 võidu teeninud Flora asus võõrsil korduskohtumist 2:0 juhtima, aga lagunes seejärel täielikult ja langes lõpuks lisaajal.

Kui eelmisel nädalal peetud avamängu alustasid soomlased agressiivselt ja surusid florakad kohe enda karistusala lähistele, siis korduskohtumises oli Flora paremini valmis. Flora suutis esimestel minutitel palli Seinäjoki väljakupoolel hoida. Seejärel oli Seinäjokil mõned tsenderdused, aga florakad klaarisid need kindlalt oma karistusalast minema.

Mängu esimene värav sündis nagu välk selgest taevast. Karl-Romet Nõmm pani 9. minutil pika palli vasakule äärele Ken Kallastele, kes võttis söödu rinnaga omaks ja andis edasi keskväljale sattunud Henrik Ojamaale, kes omakorda viis palli Martin Milleri kaudu paremale äärele, kus Sergei Zenjov jätkas edasi Michael Lilanderile, kes purjetas ja purjetas, kuni vajutas umbes 18 meetrilt peale ja pall lendas latipõrkest väravasse - 0:1.

Tabamuse järel haarasid võõrustajad palli enda kontrolli alla ja Flora panustas kontrarünnakutele, millest üks oleks peaaegu resultatiivselt lõppenud. Ojamaa pääses 23. minutil Milleri söödust Jesse Östiga silmitsi, kuid ei saanud palli Seinäjoki väravavahist mööda. Sellele järgnenud olukorras sai Kallaste soomlaste otsajoone juures jooksu, aga Öst tõrjus palli nurgalöögiks.

Mängu esimese kollase kaardi sai Zenjov, kes tegi 32. minutil Pyry Hannola vastu vea. Seinäjoki, kes peamiselt otsis väravavõimalusi läbi tsenderduste, mängis karistuslöögi lahti, misjärel Nooa Laine lõi kaugelt peale, aga pommlöök lendas rikošetist üle värava.

Esimese poolaja esimesel üleminutil oli Floral ohtlik kontrarünnak, kuid Zenjovi madal sööt paremalt äärelt värava ette Ojamaale kohale ei jõudnud, vaid selle noppis Öst. Flora läks poolajapausile 1:0 ja kahe mängu kokkuvõttes 2:0 eduseisus.

Seinäjoki nõelas kohe teise poolaja alguses, kui Jake Jervis sai kuuekasti joone juurest löögile, aga palli raamidesse mitte. Kui ise ei löö, siis lüüakse sulle. Ojamaa lõi 47. minutil küljesisseviske järel karistusala nurgast peale ja pall lendas Seinäjoki väravavahi näppudest väravasse - 0:2.

Teise poolaja alguses oli kõik ilus. Foto: Brit Maria Tael

Floral oli kahe mängu kokkuvõttes kolmeväravaline edu, aga asi ei olnud tehtud. Kaugel sellest. Henrik Pürg kukutas karistusalas Jervise ja peakohtunik Jörgen Burchardt määras Seinäjoki kasuks penalti. Jervis realiseeris enda teenitud penalti 59. minutil, lüües palli keskele - 1:2.

Seinäjoki läks järgmisel rünnakul taas väravajahile, kui Daniel Hakans proovis kauglööki, aga Nõmm püüdis kindlalt. Võõrustajate surve oli suur ja see kandis vilja 66. minutil, kui Hannola leidis karistusalast Jervise, kes lõi esimese puutega palli alla nurka - 2:2.

Seinäjoki kolmas värav oli esimest korda väga lähedal 74. minutil, kui Diego Rojas sai Hakansi tsenderdusest peaga löögile, aga Nõmm päästis florakad pantrihüppe ja suurepärase tõrjega.

Kogu aeg kasvanud surve all olnud Flora olukord muutus veel hapumaks 82. minutil, kui Kallaste tegi Kingsley Asante Ofori vastu vea, sai teise kollase kaardi ja saadeti väljakult minema. Esimese kollase kaardi sai kogenud vasakkaitsja vaid minut varem ajavenitamise eest.

Seinäjoki kasutas arvulise ülekaalu ära 89. minutil, kui meeskonna kangelaseks kerkis ei keegi muu kui Jervis, kes ennetas Flora kaitsjaid ja suunas Hannola söödu tagumise posti juurest väravasse - 3:2.

Võõrustajad muutusid veel näljasemaks ning proovisid pealelööke igalt poolt ja igast asendist, aga Nõmme supertõrjed aitasid Flora lisaajale. Flora väravavaht tegi normaalaja lõpus kaks maailmaklassi tõrjet, kui pareeris Rojase ja Ofori lähilöögid.

Lisaaja alguses oli Seinäjokil järjekordne sajaprotsendiline väravavõimalus, kui Tuomas Kaukua pääses penaltipunkti juurest löögile, aga Nõmm oli taas valvel. Lisaks korjas Nõmm veel mõned Seinäjoki poolvõimalused ära.

99. minutil pääsesid aga Miller ja Zenjov kontrarünnakusse. Zenjov küsis söötu, aga Miller läks ise karistusala joone juurest löögile ja lõi palli rikošetist üle värava. Sellele järgnenud nurgalöögi ajal olid paljud florakad võõrustajate karistusalas, kuid keegi löögile ei pääsenud, misjärel spurtisid mängijad tagasi kaitsesse, et peatada Seinäjoki kontrarünnak.

Kui florakad arvasid, et enam raskemaks minna ei saa, siis ... 111. minutil jäi Zenjov Seinäjoki karistusala lähistel olukorda hiljaks, sai teise kollase kaardi ja jättis meeskonnakaaslased üheksakesi väljakule. Seinäjoki ei halastanud, sest vaid kaks minutit hiljem pääses keskkaitsja Ville Tikkanen karistusala juurest löögile ja keerutas palli postipõrkest väravasse - 4:2.

Seinäjokil oli veel kaks superšanssi, kuid neid ära ei kasutatud. Floral järelejäänud aja jooksul väga häid väravavõimalusi ei avanenud ja nende eurohooaeg lõppes krahhiga. Soccernet.ee tähelepanekud:

Karl-Romet Nõmm tõrjus palju, aga Flora langes konkurentsist. Foto: Brit Maria Tael

1. Mis juhtus teisel poolajal?

Kui Ojamaa lõi Flora teise poolaja alguses 2:0 ja kahe mängu kokkuvõttes 3:0 juhtima, näis, et edasipääs on vaid vormistamise küsimus. See on küll klišee, aga peab peaaegu alati paika, et pisasjad otsustavad. Mis oleks saanud, kui Ojamaa oleks esimesel poolajal üks-üks olukorra realiseerinud? Mis oleks saanud, kui Pürg ei oleks Jervise vastu penaltiviga teinud? Mis oleks saanud, kui Kallaste ei oleks punast kaarti saanud? Need on vaid mõned oleksid.

Tagantjärele saab öelda, et määravaks sai penaltiviga, sest Seinäjoki vähendas kaotusseisu ja haaras kontrolli mängu üle kindlalt enda kätte. Flora sattus paanikasse ja jäi meeletu surve alla. Flora vajus madalale, karistusalas oli sageli lubamatult palju segadust, Seinäjoki tsenderdused olid ohtlikud. Nõmme tõrjed hoidsid florakaid mängus, aga see oli tohutu kannatamine.

Seinäjoki oli nagu ümbersündinud, sest avamängus Tallinnas ja esimesel poolajal Soomes sellist meeskonda väljakul polnud. Soomlased mängisid teisel poolajal sirgjoonelisemalt ja kindla sihiga värava suunas. Samal ajal lagunes Flora täielikult - palju praaki, söödueksimusi ja enda väljakupoolelt palliga korralikult minema ei saadud.

Kallaste teine kollane kaart ja eemaldamine olukorrale kaasa ei aidanud. Flora oli siis veel kahe mängu kokkuvõttes minimaalses eduseisus, aga see ei püsinud kaua, sest Jervis vormistas mõned minutid hiljem kübaratriki. Kallastet asendas vasakkaitses Ojamaa ja hiljem, kui Markkus Seppik sisse vahetati, siis mindi üle viiemehelisele kaitseliinile. Loogiline otsus, aga ka see ei pidanud lõpuni vastu, sest Seinäjoki lõi lisaajal ennast järgmisesse ringi.

2. Seinäjoki vangerdas koosseisuga, Flora mitte

Flora läks korduskohtumisele vastu samasuguse algkoosseisuga nagu avamängus. Seinäjoki tegi kolm muudatust. Lisaks tegid võõrustajad kordusmängu vaheajal kaks vangerdust, kui välja vahetati paremkaitsja ja üks keskkaitsja. Ka Flora vahetas vaheajal, aga see oli sunnitud käik: Lilander lonkas avapoolaja lõpus ja teist poolaega alustas tema asemel Kristo Hussar. Flora ülejäänud vahetused sõltusid mängu käigust.

Löödud Jürgen Henn. Foto: Brit Maria Tael

Tagantjärele saab alati targutada ja mõelda, miks ei teinud Flora lisaajal järelejäänud kahte vahetust, et väljakule tuua värskeid jalgu. Pingil olid oma võimalust ootamas näiteks Daniil Kuraksin, Markus Poom, Tristan Koskor ja Mihkel Järviste.

3. Šapovalov vahetati sisse-välja

Flora treeneritetiim tegi 61. minutil vahetuse ründeliinis, kui võttis algkoosseisus alustanud Rauno Alliku välja ja saatis väljakule Aleksandr Šapovalovi, kelle karjääri esimene kohtumine eurosarjas lõppes ootamatult kiiresti.

Šapovalov sai mängida umbes täpselt 17 minutit, kui tehti järgmine vahetus: Šapovalov välja, Mark Anders Lepik sisse. Üldjuhul käitub treener niimoodi, kui mängija ei täida väljakul antud ülesandeid, mängupilt ei muutu või vastased on ta täielikult isoleerinud. Šapovalov sai mõned korrad palliga mängida, kuid sisse lipsas rumalaid pallikaotusi. Ka Lepik ei olnud eriti särav, aga kuna ta on pikem ja füüsiliselt tugevam mängija, siis ta andis teisel korrusel jõudu juurde.

4. Mängu parim - Jake Jervis

Kui esimesel poolajal said Flora kaitsjad, eelkõige keskkaitsjad Pürg ja Marco Lukka, pikakasvulise ründajaga korralikult hakkama, siis teine poolaeg kuulus Jervisele.

Ka Hannola ja Ofori tegid Seinäjoki eest suurepärase mängu, kui harutasid eestlaste kaitseliini korduvalt lahti, kuid Jervis oli mängija, kes võimalused väravateks realiseeris. Kui lööd poolajaga kübaratriki ja aitad meeskonna esmakordselt klubi ajaloos eurosarjas järgmisesse ringi, siis oled kangelane.

14. juulil kell 19.00 Seinäjoki staadionil

Seinäjoki JK - Tallinna FC Flora  4:2 (0:1; 3:2; 3:2) - kahe mängu kokkuvõttes 4:3
59. pen., 66., 85. Jake Mario Jervis, 113. Ville Tikkanen - 9. Michael Lilander, 47. Henrik Ojamaa

Hoiatused: 34. Pyry Hannola, 117. Alfie Bates, 120. Jake Dunwoody - 32., 111. Sergei Zenjov, 81., 82. Ken Kallaste, 116. Henrik Ojamaa
Eemaldamised: 82. Ken Kallaste, 111. Sergei Zenjov
Peakohtunik: Jörgen Burchardt
Abikohtunikud: Jakob Lodal Lynge Mastrup, Deniz Yurdakul
Neljas kohtunik: Aydin Uslu (kõik Taani)

Seinäjoki: Jesse Öst, Niko Markkula (46. Kingsley Asante Ofori), Matej Hradecky, Martti Haukioja (46. Ville Tikkanen), Pablo Andrade (88. Jake Dunwoody), Diego Rojas, Nooa Laine (101. Alfie Bates), Mehmet Hetemaj (63. Tuomas Kaukua), Pyry Hannola, Jake Mario Jervis, Daniel Hakans.
Varus: Tuomas Pöyhönen, Markus Uusitalo, Tuomas Koivisto, Alfie Bates, Josepablo Monreal, Jake Dunwoody, Ville Tikkanen, Tuomas Kaukua, Kingsley Asante Ofori.

Flora: Karl-Romet Nõmm, Ken Kallaste, Marco Lukka, Henrik Pürg, Michael Lilander (46. Kristo Hussar), Konstantin Vassiljev (86. Markkus Seppik), Martin Miller, Markus Soomets, Henrik Ojamaa, Rauno Alliku (61. Aleksandr Šapovalov; 78. Mark Anders Lepik), Sergei Zenjov.
Varus: Ingmar Krister Paplavskis, Evert Grünvald, Marko Lipp, Mihkel Järviste, Aleksandr Šapovalov, Erko Jonne Tõugjas, Mark Anders Lepik, Kristo Hussar, Tristan Koskor, Markus Poom, Markkus Seppik, Daniil Kuraksin.