Luup peale | Eesti kaotas jälle. Kuus mängu väravata, üheksa mängu võiduta – seis on väga halb! (0)

Gruusia jalgpallikoondis alistas Eesti 1:0. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Eesti alustas Rahvuste liigat 0:1 kaotusega Gruusiale, mis pikendas kahte kurba seeriat – koondis on kuus mängu järjest jäänud väravata ja üheksa mängu järjest võiduta. Olukord on väga halb.

Kohtumist alustas paremini Gruusia ja esimene ohtlik moment Eesti värava all tekkis juba 4. minutil läbi Karol Metsa jämeda praagi. Karl Jakob Hein sundis targa väljatulekuga Giorgi Tšakvetadzet löögiga kahel puhul viivitama ja söötma Tornike Okriashvilile, kelle löögi Joonas Tamm väravajoonel blokeeris.

Järgnes periood, kus pall rohkem Eesti valduses. Teeniti ka kaks nurgalööki, millest paraku midagi ohtlikku ei sündinud. Gruusia hakkas tasapisi initsiatiivi haarama ning Eesti vajus liinidega liiga alla. Vastase surve kutsuti endale peale ja Gruusia ei lasknud end kaks korda paluda. Esmalt prooviti kaugelt, aga löödi mööda, ent 32. minutil saavutati läbimurre.

Gruusia jalgpalli imelaps, 19-aastane Hvitša Kvaratskhelia oli oma osavuse ja kiirusega terve kohtumise Henri Järvelaidu terroriseerinud. See ei olnud otseselt ootamatu, sest kui Järvelaid mängib Taani esi-, siis grusiin Venemaa meistrisarjas (Kaasani Rubiinis).

Gruusia tekitas pika kombinatsiooni tulemusel äärele olukorra, kus Järvelaid oli Kvaratskhelia vastu üksi. Toetuse puudumisel ei tohtinud Eesti vasakkaitsja riskida ja vastasele liiga lähedale minna. Kvaratskhelia kasutas talle jäetud ruumi ära perfektse tsenderduse andmiseks. Värava ees võitis 198 cm pikkune ründaja Nika Katšarava õhuduelli Joonas Tammega ja avas skoori.

Järgnenud tunnist võiks kirjutada päris pikalt, aga võib ka lihtsalt märkida, et ülejäänud kohtumise jooksul ei tekitanud kumbki meeskond ainsatki selget väravavõimalust. NB! Väravavahid tegid kahe peale kokku ühe tõrje (Hein 87. minutil). Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Gruusia individuaalne kvaliteet selgelt parem

Külaliste peatreener Vladimir Weiss oli küll päev enne mängu öelnud, et kavatseb proovida noori ja vähekogenud mehi, aga põhikoosseisus oli üheksa vähemalt 25-aastast ja 20-mängulise koondisekarjääriga meest. Nende kõrval ka kaks nooremat meest (Giorgi Tšakvetadze ja Hvitša Kvaratskhelia), aga nende mängupaigaks Venemaa ja Belgia kõrgliigad ehk karastust enam kui piisavalt.

Eesti ridades läks platsile kolm debütanti ja veel kaks meest, kel vanust 22 aastat või vähem. Seega oli Gruusia rivistus igatpidi kogenum. Kogemused üksi ei mängi, kuigi neist on kõvasti abi. Näiteks 1:0 eduseisu kaitsmisel, mida Gruusia tund aega edukalt tegi, sest reaalset võimalust viigivärava löömiseks Eesti meeskonnal ei tekkinudki.

Miks? Sest Gruusia individuaalne kvaliteet oli selgelt parem. Gruusia algrivistuses oli kolm meest Küprose, kaks Venemaa ja Kasahstani, üks Ukraina, Šveitsi, Belgia ja Gruusia kõrgliigast. Eestil oli vastu panna kaks meest Eesti, üks Norra, Rootsi, Ukraina, Kashahstani ja Sloveenia kõrgliigast, lisaks mängija Itaalia, Taani ja Poola esiliigadest ning Arsenali noortemeeskonnast.

Vaata, kust otsast tahad, aga mängijate koduklubisid võrreldes peabki Gruusial individuaalse kvaliteedi osas selge eelis olema. Mahajäämust individuaalses kvaliteedis on jalgpallis võimalik korvata targa võistkondliku esitusega. Minevikus on Eesti meeskond sellega korduvalt ka hakkama saanud. Täna jäädi aga sellest kaugele.

Liiga palju praaki ja liiga palju umbe jooksnud rünnakuid ei võimaldanudki Gruusiat tõsiselt kimbutama hakata. Kui Eesti oleks suutnud 90+3. minutil teenitud nurgalöögi abil või Henri Järvelaiu karistuslöögist viigivärava lüüa, olnuks Gruusial põhjust väga nördinud olla, sest tänase esituse põhjal oli külalismeeskond igal juhul võitu väärt.

2. Konstantin Vassiljevi mäng läks aia taha

Mängujuht on Eesti koondise jaoks jätkuvalt asendamatu mängija. See on ühelt poolt tunnustus Vassiljevile, aga teisalt ka murekoht, sest ta on juba 36-aastane ja mängib Premium liigas, mitte Venemaa või Poola kõrgliigas, nagu oma karjääri tippaegadel. Tänane mäng läks Vassiljevil igatpidi aia taha. Rohke praak rikkus mitmed Eesti rünnakud. Ning kui liider eksib, võib ebakindlus kaaslastele üle kanduda.

Kas täna debüteerinud Georgi Tunjov võib olla mees, kes tulevikus ründava poolkaitsja positsiooni täidab? Võib-olla. Kas koondisel peaks olema võtta mänguplaan, kus ründava poolkaitsja rolli ei pea mängima nii, nagu seda teeb Vassiljev (kasvõi põhjusel, et tema jäljendamine on Kostja ainulaadse oskustepagasi tõttu neetult keeruline)? Kindlasti.

Konstantin Vassiljevi esitus ebaõnnestus. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Gruusialt mängutuju võtmise plaani õnnestus täita napid 10 minutit

Gruusia on füüsiliselt tugev ja tehniline meeskond, aga tujukas, kellele ei meeldi palli järele joosta. Ning kui grusiine sellele sundida ja mängutuju ära võtta, on hõlpsam mäng endale sobivatesse rööbastesse juhtida. Selle mõtte tõi päev enne kohtumist välja Vassiljev.

Seda plaani õnnestus täita napid 10 minutit. Kui Gruusia algsurve oli üle elatud ja Metsa jämedast eksimusest terve nahaga pääsetud, jätkasid Eesti kaitsjad palli vallates kergete riskide võtmist, sest just nii oli võimalik Gruusia edurivi enda peale meelitada ja tekitada väljaku keskel vaba ruumi, kuhu pall toimetada.

Samuti oli näha, et kui Eesti võitis palli endale ja selget võimalust kontrasse sööstmiseks polnud, siis ehku peale välja ei mindud, vaid võeti hoog maha, mängiti pall kaitsjatele ja hakati sealt ehitama. Eelpool mainitud kerge riskiga. Niimoodi tegutseti vahemikus 8.-18. minut, mis oli kindlasti Eesti parim periood esimesel poolajal.

Seejärel paraku enam grusiinide mängutuju rikkuda ei õnnestunud. Ning kui külalistel oli eduseis käes, olid nad varmalt valmis selle kaitsmise nimel kannatama ja pallita rabama.

4. Debütantidest tuleb enim kiita Heina

Eesti ridades tegid koondisedebüüdi väravavaht Karl Jakob Hein (18), vasakkaitsja Henri Järvelaid (21) ja poolkaitsja Georgi Tunjov (19). Kõige keerulisem oli mäng Järvelaiu jaoks, kõige paremini sai hakkama Hein.

Arsenali U23 meeskonna esiväravavahil polnud midagi parata mängu ainsa värava puhul, aga ta oli jalaga mängus kindel ja täpne, kiirates rahulikkust ja kontrolli olukorra üle, mis kandusid edasi kaitsjatele, kelle koostöö väravavahiga sujus ladusalt. Heina tegutsemine 4. minuti ohuolukorras oli esmaklassiline, sest kiire jalgade tööga sundis ta Tšakvetadzet söötma, mitte ise peale lööma.

Järvelaid sai ründefaasis hakkama paremini kui kaitses, kus ta oli terve esimese poolaja Kvaratskhelia takistamisega (suures) hädas. 19-aastase grusiini tehniline meisterlikkus ja kiirus olid lihtsalt sedavõrd kõrgest klassist. Peatreener Vladimir Weiss ütles pärast mängu, et talendi poolest võib Kvaratskheliast saada sama klassi mängumees kui Giorgi Kinkladze, Shota Arveladze või Levian Kobiašvili…

Tunjov tegutses paremal äärel 70 minutit ja mängis koha kenasti välja. Kui eelmisel hooajal Itaalia kõrgliigas mänguminuteid pälvinud ja algaval hooajal neid Serie B-s koguma hakkava mitmekülgne poolkaitsja välja vahetati, pälvis ta terve Eesti vahetuspingi käest üksmeelse ja tugeva aplausi. Mehed nägid, et nende ridades on nüüd juures üks kõva klassiga mängumees.

Georgi Tunjov tegi korraliku debüüdi. Eesti koondisel on juures väärt mängumees! Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

5. Karel Voolaidi valikud ja vahetused

Peatreener Karel Voolaid tegi algkoosseisus ühe üllatava otsuse, kui saatis tipuründajana platsile Sergei Zenjovi. Kuna Eesti mänguplaani üks osa oli võimalus mängida edurivisse pikki ja kõrgeid palle, oli Premium liiga parimal väravakütil Rauno Sappinenil, kes eelistab madalamaid palle, keeruline algkoosseisu mahtuda.

Et Henri Anier on viimase poole aasta jooksul mänginud võistlusjalgpalli 155 minutit, siis oli Zenjovi eelistamine talle loogiline. Lisaks on Kasahstani kõrgliiga ju tasemelt Premium liigast üle. Zenjov ei mänginud hästi (seda sai üldse öelda väheste Eesti mängijate kohta), aga ka mitte halvasti. Tema asendamine Anieriga oli loogiline otsus, mille võinuks vast teha ka kümmekond minutit varem.

Sama – loogiline otsus, aga veidi hilja – kehtib ka Vassiljevi välja- ja Mihkel Ainsalu sissevahetamise kohta. Enim küsimusi tekitas otsus saata Tunjovi asemel platsile Flora vahetusmees Frank Liivak. Tema sirgjoonelisus on omadus, mis Voolaidile ilmselgelt meeldib, aga Gruusia kaitses 1:0 eduseisu üpris madalalt ning ruumi, kus Liivak oma kiiruse ja sirgjoonelisuse maksma saaks panna, nappis.

6. Kolm kurba seeriat

Kurb seeria nr 1. Kui mängus on olnud valiksarjapunktid ja Eesti on jäänud 0:1 kaotusseisu, pole koondisel õnnestunud kaotust vältida… seitse aastat! Viimati ei lõppenud valikkohtumine, kus avavärava lõi vastane, Eesti kaotusega 2013. aasta septembris, kui Hollandi vastu mindi pärast kiiresti kaotusseisu jäämist 2:1 juhtima ja saadi lõpuks kirja 2:2 viik.

Kurb seeria nr 2. Eesti võitis viimati 2019. aasta märtsis, kui võõrsil peetud maavõistluses oldi tänu Vassiljevi väravale 1:0 paremad Gibraltarist. Seejärel on väljakul käidud üheksa korda, kirjas on kaheksa kaotust ja üks 0:0 viik Valgevenega.

Kurb seeria nr 3. Värava lõi Eesti koondis viimati 2019. aasta septembris kodus Valgevenele, kui skoori tegi Erik Sorga. Seejärel on platsil käidud kuus korda ja alati nullile jäädud. Kaks korda Hollandi, korra Valgevene, Saksamaa, Ukraina ja Gruusia vastu.

Kõik need seeriad tuleb kiiremas korras lõpetada, et taastada Eesti jalgpallisõprade usk koondisesse, mille nukrad tulemused on viinud nii madalale, kus see oli viimati ilmselt 90ndate keskpaigas. Aga pole üldse välistatud, et enne, kui läheb paremaks, läheb hoopis halvemaks.