Luup peale | Esimene vastuoluline VAR-i otsus jättis mannetult mänginud Horvaatia võiduta (0)

Ivan Perišic lõi küll kauni värava, kuid omadele tõi see vaid näruse viigipunkti. Foto: Scanpix / AFP via Pool / Petr David Josek

Grupi esimeses mängus Inglismaale alistunud Horvaatia pidi ka täna väiksemat sorti pettumusega leppima. Nimelt jäädi kaotusseisu Tšehhi vastu ning kuigi lõpuks saadi tänu Ivan Perišici pommlöögile viigiseis tabloole, siis enamaks neil jõudu polnud.

Kohtumine kahe koondise vahel, kes ka 2016. aastal alagrupi jagasid (toona lõppes seis 2:2 viigiga), algas selgelt Tšehhi domineerimisega. Avamatšis Šotimaalt kolm punkti saanud mehed suutsid juba kolmandal minutil oma esimese ohtliku pealelöögi teha, kuid siis jäi veel Domagoj Vida pallile ette. Omamoodi huvitav oli see, et tšehhid läksid rünnakutele vägagi võimsalt, kuna alati, kui pall nurgalipu lähistele jõudis, seisis horvaatide kastis kolm-neli valgesärki.

Matši esimese karistuslöögi teenis Horvaatia, kui 10. minutil krabasid vastased Ante Rebici näost kätega kinni. Lööma võisid minna nii Luka Modric, Ivan Perišic kui ka Andrej Kramaric, kuid huvitaval kombel anti võimalus hoopis äsja põlvevigastusest taastunud Dejan Lovrenile. Sooritus kulmineerus nii nagu võis oodata ehk löök lendas otse tribüünidel olevasse rahvamassi.

Järgneva paariteise minuti jooksul pääsesid horvaadid üha rohkem mängu, kuid paremini läks Tšehhil, kes suutis palli Dominik Livakovici nina alt trahvikasti teisse otsa sööta. Kui lõpuks otsustati ka peale lüüa (seda tegi Patrick Schick), siis ebaõnnestus üritus täielikult ning mänguvahend jõudis suuremate raskusteta Zagrebi Dinamo kiipri käte vahele.

Šotlaste vastu ühe imevärava löönud Schickil sai mäng omamoodi jätku: 32. minutil lajatas Lovren ründajale küünarnukiga näkku ning tšehhi ninast voolas korralikult verd. Paarkümmend sekundit hiljem hakkasid peakohtunikuga vestlema videokohtunikud ning mis oli selle tulemus? Peale kiiret analüüsi otsustaski hispaanlasest vilemees hiljem sotsiaalmeedias poleemikat tekitanud penalti anda. 11-meetri karistuslööki läks lahendama justnimelt verise särgiga Schick ning erinevalt mõnest kolleegist lennutas tšehh kindlalt palli võrku - 1:0.

Poolaja lõpus said horvaadid korra veel rünnakule, kuid selle lahendus võttis MM-i finalistide esimesed 45 minutit suurepäraselt kokku: trahvikasti jooksma pääsenud Rebic pani jala palli alla ning löök vihises mitme meetriga väravaraamidest mööda ...

Veerandtunnine vahepaus mõjus horvaatidele aga värskendavalt: teise poolaja avaminutitel survestati tunduvalt aktiivsemalt ning viigiväravat ei pidanud kaua ootama. Umbes täpselt 110 sekundit peale esimesi pallipuuteid raksatas Perišic võimsa raketi Tomaš Vacliki selja taha - 1:1. Sellega horvaatide hoog ka ei peatunud, kuna palli hakati aina rohkem valdama.

Samas Horvaatia tugevamaks saamine mõjus pisut mängu uinutavana. Jah, korra veeres Tomaš Souceki kauglöök sentimeetritega postist mööda; jah, korra tegi Horvaatia pika ja ohtliku rünnaku, mille jooksul kolmel korral täpsust proovile pandi, ent lõpuks siiski pall vastastele anti; jah, teeniti ka karistuslööke, mis enamjaolt raamidesse ei jõudnud. Aga kõik need olukorrad olid haruldased ning suures osas veeres pall kaitsjate ja poolkaitsjate vahel.

Lõpuks rohkem väravaid ei löödudki ning seega leppisid koondised taas viiki. Kusjuures pall oli kokkuvõttes platsil vähem kui esialgu lubatud: kuigi kohtunikebrigaad andis kohtumisele kolm lisaminutit, siis reaalsuses vilistati matš lõppenuks 30 sekundit varem. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. 2018. aasta Horvaatia jõudis väljakule üheks poolajaks

Me kõik mäletame, kuidas kolm aastat tagasi olid horvaadid hingega asja juures ning lõpuks alistati nii Argentina kui ka Inglismaa ning purjetati välja maailmameistrivõistluste finaali. Vahepealse ajaga on koondisest lahkunud mitmed põhitegijad, sealhulgas Mario Mandžukic ja Ivan Rakitic, kuid kas tõesti omasid nad tiimis nõnda olulist rolli?

Täna oli Horvaatia avapoolaeg näotu. Paaril korral jõuti küll vastaste trahvikasti lähistele, ent väravat ei olnud üldse õhus: Tšehhi domineeris täielikult ning nende teine värav polnud sugugi kaugel.

Poolajapausilt naastes saime aga üle pika aja näha ründavat ning palli valdavat Horvaatiat. Tulemust oli samuti kohe näha: Ivan Perišic vahetas äärt, lõikas paremale ning saatis korraliku kuuli väravasse. Järgnenud minutid olid horvaadid domineerivamas rollis ja paaril korral tekkis võimalus nii Nikola Vlašicil, Bruno Petkovicil kui ka Luka Ivanušecil, kuid kõigil jäi pisut puudu täpsusest või reageerimiskiirusest.

Ühesõnaga, Horvaatia teine poolaeg näitas, et nad suudavad ka hästi mängida, kuid kas äkki on nüüd selleks liiga hilja? Kui Šotimaa vastu maksimum võetakse, siis tõenäoliselt siiski saadakse alagrupist edasi, ent mis juhtub siis?

2. Jala said valgeks märkimisväärsed mehed

Väravalööjaid täna palju polnud - ainult kaks - kuid mõlemad mehe jaoks oli tabamus omamoodi eriline. Alustades varasema kolli autorist ehk Patrik Schickist, siis 25-aastane Leverkuseni Bayeri ründajast sai turniiri esimene mängija, kes löönud üle kahe värava. Koondises kuraditosin väravat kõmmutanud Schick säras eredalt ka šotlaste vastu, kuna pall jõudis tema puutest võrku kahel korral. Nendest teine oli eriti vägev, sest ründaja saatis mänguvahendi teele ju 45,4 meetri (!) kauguselt.

Schicki nina oli küll verine, kuid penaltilöömist see ei seganud. Foto: Scanpix / Paul Ellis / AFP

Ajaloolise verstapostini jõudis ka horvaatide Ivan Perišic, kes lõi värava oma neljandal suurturniiril (2014 MM, 2016 EM, 2018 MM, 2021 EM). Seejuures pole taolise saavutusega varasemalt hakkama saanud mitte kui ükski horvaat. Selle turniiriga ühtegi nime staažikasse gruppi lisanduda ei tohiks, kuna teine pikaajaline mängumees Luka Modric jäi kuivale Brasiilia MM-il.

3. Kas Tšehhist võib saada turniiri must hobune?

Kevadel 6:2 ka eestlasi tümitanud kesk-eurooplased on seni näidanud üsnagi osavat pallimängu. Nagu juba korduvalt mainitud, siis avamängus tegid nad tänu Schickile tuule alla Šotimaale ning täna hoiti horvaate avapoolajal täielikult kinni ja teisel poolajal, mil vastased ärkasid, suudeti oma seljatagune suures plaanis tühjana hoida. Eks nad tegelikult võivad ka viigipunktiga rahul olla, kuna neli punkti on nüüdseks juba tabelis.

Kuigi nende viimane vastane Inglismaa on turniiri üks mitmest suuremast favoriidist, siis suure tõenäosusega on inglastel selleks mänguks edasipääs juba kindlustatud ehk Tšehhi vastu oma parimaid mehi ei saadeta. See võib omakorda anda tšehhidele järjekordse viigipunkti, millega nad kindlustaksid omale teise koha. Aga kuhu edasi?

Alagrupi hõbe peab vastamisi minema E-grupi esikohaga ehk arvatavasti saadakse sealt oma vastaseks kas Rootsi või Hispaania. Tegemist pole sugugi lihtsa konkurendiga, ent kui tšehhid suudavad edaspidigi head mängu näidata, siis ei saa välistada midagi.

4. Horvaatia teise vooru seadus sai jätku

Balkani poolsaarelt tulnud mehed on peale iseseisvumist saanud osa võtta mitmest suurturniirist ning üllataval kombel pole kordagi kaotatud alagrupivooru teist kohtumist: võidetud on nii Argentinat (3:0, 2018 MM), Itaaliat (2:1, 2002 MM), valitsevat Euroopa meistrit Taanit (3:0, 1996 EM) kui ka Saksamaad (2:1, 2008 EM). Seejuures on viigipunkte napsatud nii hirmkõvalt Prantsusmaalt kui ka Itaalialt. Üksteist katset ning null kaotust - pole ju sugugi paha!

Horvaatia - Tšehhi 1:1 (0:1)