Luup peale | Inglased näitasid turniiri ainsas võõrsilmängus kindlaimat minekut ja sõidavad nüüd tagasi koju - heas mõttes (2)

Harry Kane aitas Inglismaal tagasi koju minna - võitjatena! Nüüd ootab ees poolfinaal kodusel Wembleyl. Foto: Scanpix / Ettore Ferrari / AP Photo

Inglismaa jalgpallikoondis sai oma senise EM-finaalturniiri suurima võidu, kui alistas oma esimeses ja viimases võõrsilmängus 4:0 Ukraina, pääsedes poolfinaali, kus ootab kolmapäeval ees madin Taaniga.

Kaheksandikfinaalis 2:0 skooriga Saksamaast üle olnud Inglismaa alustas veerandfinaali suurepäraselt, kui Harry Kane viis nad Ukraina vastu juba neljandal minutil juhtima. Raheem Sterling leidis kesktormaja kaitseliini läbistava sööduga ning Kane lahendas Georgi Buštšaniga silmitsimineku külmavereliselt - 1:0.

Nadi alguse järel Ukraina kogus end ja 17. minutil tekkis Roman Jaremtšukil inglaste eksimuse järel suurepärane šanss, ent Jordan Pickford tõrjus esimesest alumisest nurgast ründaja pealelöögi. Ülejäänud avapoolaeg kulges suures plaanis võrdselt, kuigi Gareth Southgate'i hoolealustel oli kõik kontrolli all.

Ent täpselt nagu lõi Inglismaa matši alguses kiire värava, tehti sama ka teise poolaja alguses. Vasakkaitsja Luke Shaw lasi karistuslöögist tsenderduse viiekasti joonele, kust keskkaitsja Harry Maguire palli peaga võrku koksas - Manchester Unitedi duo vormistas inglaste 2:0 eduseisu.

50. minutil vabastas Sterling kanna tagant antud sööduga Shaw, kelle seekordne tsenderdus leidis Harry Kane'i peanupu. Tottenhami mees suunas mänguvahendi Buštšani jalgevahelt üle väravajoone kolmanda värava tähistamiseks.

62. minutil sai Ukraina kollkipper Kane'i kauglöögi suurepärase pantrihüppega tõrjutud, ent kohe järgnenud nurgalöögist leidis Mason Mount hetk varem vahetusest sekkunud Jordan Hendersoni, kes lõi Inglismaa juba 4:0 ette. Selle skooriga kohtumine ka lõppes, mis tõmbas ühtlasi joone alla Ukraina turniirile ja viis Inglismaa poolfinaali, kus kohtutakse Taaniga. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Inglismaa ainus võõrsilmäng oli edukaim

Kuna tänavune EM-finaalturniir mängitakse üle Euroopa erinevates linnades, on võistlusel osalevad koondised erinevates seisudes. Mõni on pidanud reisima ühest kohast teise ja läbima pikki kilomeetreid. Inglismaa seevastu on olnud enimhoitud korraldajariik. Kõik alagrupimängud pidasid nad Londonis Wembley staadionil, kus palliti ka kaheksandikfinaalis.

Luke Shaw tegi oma vasaku jalaga ukrainlastele paksu pahandust. Foto: Scanpix / Alessandro Garofalo / AFP

Laupäevaõhtuseks veerandfinaaliks tuli sõita aga Itaaliasse Rooma. Kuigi tribüünidel oli nende jaoks harjumuspäratult vähe enda fänne, ei seganud see Inglismaad absoluutselt. Seni turniiril vastavalt 1:0, 0:0, 1:0 ja 2:0 skoore näidanud Southgate'i tiim oli enesekindel ja ladus, võites kindla 4:0 etteastega.

Seega ei osutunud võõrsil mängimine Inglismaa jaoks mitte mingisuguseks takistuseks. Ja see võimaldab sõita tagasi koju - ja seda ainult heas mõttes -, sest nii poolfinaalid kui ka finaal toimuvad Londonis.

2. Jadon Sancho! Kus on Jadon Sancho?

Turniiri eel lootsid mitmed Inglismaa fännid, et koondise üheks tähtmängijaks tõuseb Dortmundi Borussia staar Jadon Sancho. 21-aastane ääreründaja oli enne veerandfinaali olnud aga tähtsusetus rollis.

Nüüd Ukraina vastu pääses ta põhikoosseisu ja tegi korraliku etteaste, samas ei olnud ta üleplatsimees ega kohtumise staar. Sancho näitas, et temas on ainest suurteks tegudeks, samas pole erilist põhjust Southgate'ile ette heita, et ta oli seni äärtel eelistanud teisi mehi.

Ukrainagi vastu tulid väravad kas vasakult äärelt või standardolukordadest (inglaste jaoks on see julgustav märk!), mitte paremalt, kus askeldas Sancho.

Jadon Sancho (palliga) tegi korraliku mängu, aga ei olnud õhtu suurim staar. Foto: Scanpix / Alberto Lingria / AFP

3. Riietusruumi jäämine sai Ukrainale saatuslikuks

Ukraina magas kohtumise alguses maha Harry Kane'i hea jooksu. Kohe saadi kõrvetada ja korjati üks pall enda võrgust välja. See äratas nad üles ja mängupilt läks paremaks. Teise poolaja alguses magasid nad taas või olid lausa mõtetega riietusruumi jäänud, sest 46. minuti Maguire'i värav andis neile lõuahaagi ja 50. minuti Kane'i tabamus lõi nad siruli.

Uimane algus mõlemale poolajale hävitas Ukraina võimalused. 0:3 kaotusseisu jäämise järel polnud Andri Ševtšenko hoolealustel enam mingit šanssi konkurentsi tagasi tõusta ja sellest sai aru ka Southgate, kes hakkas järjepanu vahetusi tegema. Inglased korjasid platsilt ära mängukeelu ohus olevad vutimehed ning lisasid sinna tüübid, kellele oli vaja anda tunnetust ja minuteid.

Ukraina lootis imet teha veel üsna lõpuni, kui alles normaalaja täistiksumise hetkeks rivistas Ševtšenko äärejoone taha varumehed, kellele anda põgus moment finaalturniiri muru nautimiseks. Ometi kuna kõik oli nii kindel, vilistas sakslane Felix Brych lõpuvile hetkel, kui 90 minutit mängitud sai, jättes kolm ukrainlast küljejoone taha pika ninaga.

4. Kas tulebki koju siis?

Nii kui Brychi vile kõlas, tõmbasid Inglismaa fännid käima lauluviisi "It's coming home", mida on juba alates 1996. aastast lauldud lootusrikkalt, et inglased jalgpalli sünnimaana lõpuks ometi taas midagi võidaksid ning jalgpalli "koju tooksid".

Võimalus sel EM-finaalturniiril veel korra Wembleyle joosta on nüüd Inglismaal käes. Turniiri suure šokiga alustanud Taani on ilmselt kõvemast puust vastane kui Ukraina, ent inglased peavad end kindlasti favoriidiks. Inglased usuvad, et nad on juba omadega finaalis. Seal ootaks neid Itaalia või Hispaania.

Kas jalgpall tulebki lõpuks koju? Teist nii head võimalust ilmselt Inglismaale lähiajal ei avane. Samas oleme ajaloos näinud, et see ei tähenda midagi ning ka see EM on tõestanud, et üllatused kipuvad tulema eelkõige just sealt, kust neid ei oota.