Luup peale | Jäine väljak ja tugev tuul mänguilule kaasa ei aidanud, aga kõrgliigapilet on endiselt ripakil (galerii!) (0)

Tallinna Kalev ja Tartu Tammeka leppisid Premium liiga üleminekumängude esimeses vaatuses Kalevi Keskstaadioni kunstmuruväljakul 0:0 viiki, mis tähendab, et enne kordusmatši on kõik lahtine.

Premium liigas üheksanda koha saanud Tammeka läks üleminekumängudele favoriidikoormaga, sest vastaseks Esiliiga teine meeskond. Seda näitas esimesed 10-15 minutit, kui Tammeka sai korraliku surve peale ja sooritati mõned kauglöögid, kuid mida aeg edasi, seda paremini said kalevlased mängu sisse.

Esimesel poolajal tulistasid kaugelt nii Tristan Koskor, Sander Kapper, Patrick Genro Veelma kui ka Mihkel Järviste, aga pallid lendasid väravast mööda või ei valmistanud Kalevi väravasuul seisnud Daniil Koroljovile raskusi.

Mõned minutid enne poolajavilet otsiti kavala sööduga Kalevi tipuründajat Selim El Aabchit, aga Tammeka väravavaht Karl Johan Pechter tuli karistusalast välja vastu ja klaaris olukorra. Kalevi mängijad nõudsid Pechteri käega mängu, aga kohtunikud ei reageerinud. Seda olukorda näeb allolevast videost alates 54.10.

Teine poolaeg jätkus sisuliselt samamoodi ehk Kalev oli mängus sees ja kohati veel aktiivsem. 64. minutil sai Mattias Käidi noorem vend Kristofer Käit umbes 20 meetri pealt löögile, aga Pechteri suurepärane tõrje päästis Tammeka. See oli mängu kõige ohtlikum olukord.

Mängu lõpus läks initsiatiiv kergelt Tammekale, aga ülemäära ohtlikud nende rünnakud polnud ja meeskonnad lahkusid väljakult väravateta viigiga. Soccernet.ee tähelepanekud võimalustevaesest mängust:

1. Kalevil polnud Purjet, Tammekal Uljanovit

Kalev läks olulisele mängule vastu olukorras, et tänavusel Esiliiga hooajal 24 väravat löönud esiründaja Ats Purje puudus koosseisust. Ta oli pingil olemas, aga mitte vahetusmängijate nimekirjas. Purje sai eelmisel nädalal peetud Esiliiga suures finaalis Maardu Linnameeskonna vastu lõpuminutitel vigastada ja vahetati välja. Ta polnud esimeseks üleminekumänguks mängukõlblik. Teda asendas rünnakul Selim El Aabchi, kellel häid väravavõimalusi polnud.

Kalevi ülejäänud mängijad algkoosseisus olid põhimehed. Keskväljal sai usalduse Kristofer Käit, Markus Riisenberg jäi seekord pingile. Tammeka mängis samuti parima võimaliku koosseisuga, kui välja arvata Artur Uljanovi eemalejäämine. Uljanov on hooaja lõppfaasis ennast leidnud ja Tammeka särgis häid esitusi teinud, kuid teadmata põhjustel teda üleminekumängude avavaatuses polnud.

2. Jäine kunstmuruväljak ja tugev tuul

Tingimused olid Kalevi Keskstaadioni kunstmuruväljakul väga keerulised. Enne avavilet oli miinuskraad ja väljak jäine ning mängu ajal muutus olukord veel keerulisemaks. Mängijad ei suutnud jäise väljakuga lõpuni välja kohaneda. Seda ilmestasid söödueksimused lihtsates olukordades, libastumised, pallikaotused ja valearvestused.

Kuidas olukorda paremini kirjeldada? Las räägivad mängijad. Nii Kalevi kaitsja Tanel Tamberg kui ka Tammeka poolkaitsja Sander Kapper märkisid kohtumise järel, et tingimused olid ideaalist kaugel. Eriti kõnekas on Kapperi mängujärgne intervjuu.

"Nojah, Eesti ju. Kõik ju teavad, mis seis on. Raha ei ole, uut katet ei saa panna ja eks me peame sellega harjuma. Tahame nagu professionaalid mängida 36 mängu, aga selleks ei ole tingimusi loodud. Ma ei saa aru. Isegi poolt väljakut ei näe mängides. See ei ole normaalne.

Kui putsakorgid ei vaju väljaku sisse, siis ei saagi palli normaalselt sööta ja lüüa. Patrick Genro Veelma pääses mitu korda vasaku jalaga tsenderdama, aga kui pall põrkab hullemini kui kossusaalis, siis mis sa teed?" lausus Kapper.

Tamberg lisas omalt poolt: "Pigem oli raske mängida, sest väljak oli jäine ja tuul kõva, aga võitlus oli korralik. Ei saanud oma mängu mängida ja ikka mõtled, kas annad maast söödu või mängid lihtsalt ja paned palli ette."

3. Tammeka ei saanud keskvälja kontrolli alla

Kui välja arvata mängu alguses 10-15-minutiline Tammeka surve, mis Kalevit ei murdnud, siis Tammekal ei olnud lihtne. Jah, ilmselt mängis rolli juba mainitud jäine väljak, aga tuleb kiita Kalevit, kes ei andnud Tammekale hingamisruumi ja võitles iga sentimeetri nimel.

Kalev elas esimese surve edukalt üle ja sai seejärel mängu väga hästi sisse. Kalevlased suutsid tempoga, mis oli tingimusi arvestades üpris korralik, harjuda ja pidasid lõpuni vastu. Tammekal puudus keskvälja üle kontroll ja kohati tegutsesid võõrustajad isegi paremini. Abdullahi Alfa patrullis ja Kristofer Käit näitas, et vanem vend on talle nii mõndagi õpetanud. Lisaks tegi Reinhard Reimaa äärekaitsest häid vaheltlõikeid ja keskvälja kaudu rünnakule tõusmisi.

Tasub märkida, et Tammeka keskväljal tegutsesid Sander Kapper ja Kevin Aloe, kes on pigem ääremängijad. Samal ajal oli naturaalne keskväljamängija Mihkel Järviste vasakul äärel, aga Dmitrijs Kalašnikovsi saabumisega on Tammekas palju asju muutunud.

Kapper ja Aloe ei mänginud halvasti, pigem hästi, aga kontrolli nad keskvälja üle ei saanud. Väga korraliku partii mängisid Tammeka kaitsjad, kui välja arvata olukord, kus Kevin Anderson ja Ats Toomsalu üksteist ei mõistnud. Karl Johan Pecheteril eriti tööd polnud.

4. Mängule ei lisatud ühtegi minutit juurde

Kohtunikebrigaad eesotsas Joonas Jaanovitsiga ei lisanud esimesele üleminekumängule ühtegi üleminutit, sest pikemaid mänguseisakuid ja vahetusi ei tehtud. Üks vahetus tehti poolajapausil, kui Markus Vaherna asendas Ramol Sillamaad, aga siis mäng ei käinud. Omamoodi erakordne kohtumine.

5. Mängu parim - Abdullahi Alfa

Kalevi kontrollival poolkaitsjal olid mõned eksimused, aga sageli oli Abdullahi Alfa ise, kes need kohe klaaris. Suures plaanis oli Tammeka mängijatel tema vastu keeruline, sest Alfa oli igal pool nagu takjas küljes ja võitis kahevõitlusi. Vaese mehe N'Golo Kante.