Luup peale | Kurnatud Kalju andis Kuressaares mängu käest (galerii!) (0)

Kolm päeva tagasi karikafinaalis 120 mänguminuti järel kaotajaks jäänud Nõmme Kaljut tabas järjekordne pettumus, kui nad ei suutnud FC Kuressaaret külastades enamat 1:1 viigist ja peavad lõpuks pigem õnnelikud olema, et punktigagi koju sõidavad.

Kuressaare haaras kohtumise esimeseks kümmekonnaks minutiks kerge initsiatiivi enda kätte, kuid midagi väravaohtlikku see kaasa ei toonud. Ajapikku sai Kalju üha paremini mängu enda kätte, valdas üha rohkem palli ning hakkas tasapisi ka väravavõimalusi tekitama.

Avapoolajal jõudis Kalju kõige lähemale 26. minutil, kui Maksim Gussev ja Pavel Marin pääsesid järjest trahvikastist löögile - esimese löök blokeeriti ja teise suutis Magnus Karofeld tõrjuda. Järgnes nurgalöök, mille järgses olukorras jõudis Gussev tagapostis Nikita Komissarovi pehme tõsteni, aga suunas palli küljevõrku. Üldiselt jätkus mäng aga võimalustevaeselt ja nii oli väravateta viik poolajapausiks üsna õiglane tulemus.

Juhtuma hakkas teisel poolajal. Kaljul Kaljul kulus 20 sekundit, et teenida nurgalöök, ning siis veel 30 sekundit, enne kui Henri Järvelaid korneri teele pani ja Giannis Tsivelekidis selle viielt meetrilt peaga võrku suunas - 0:1! Kalju jätkas tugevalt ning Gussevil ja Kaspar Pauril avanesid üsna head võimalused vahet kasvatada.

Siis aga kadusid mänguohjad Kaljul peost. Sander Laht ähvardas pidevalt kauglöökidega ning saarlased teenisid ka kamaluga standardolukordi, kuid nende kaitsmisega sai Kalju enamasti eeskujulikult hakkama. Sander Alex Liit oli siiski 60. minutil lähedal, et nurgalöögist tulnud pall peaga posti kõrvale lükata.

Väledate jalgadega Otto-Robert Lipu ja Joonas Soomre sekkumise järel muutusid Kuressaare rünnakud üha teravamaks. Lipp pääses kolm korda kaitseliini seljataha ning kui 70. ja 85. minutil vastas Henri Perk talle suurepäraste tõrjetega, siis 74. minutil oli ka Kalju puurilukk võimetu. Sander Seeman viis 21-aastase ründaja Pergiga silmitsi, ta tõmbas palli konksuga väravavahist mööda ja saatis palli tühja võrku - 1:1!

Kalju püüdis meeleheitlikult oma ründemängu elavdada, aga kohtumist enda kontrolli alla nad enam ei saanudki, rääkimata korralikust survest Kuressaare väravale. Alles päris lõpu eel jõudsid nad ühe lubava olukorrani, aga Trevor Elhi löök ebaõnnestus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Peegelpildis poolajad

Kohtumise esimesed kümme minutit olid Kalju poolt väga kahvatud - Kuressaare tuli suure isuga peale ja tegi agressiivset pressingut, millega nõmmekad päris hätta jäid. Seejärel sai külalismeeskond aga üha paremini mängu sisse, haaras initsiatiivi enda kätte ja jõudis ka paari väga hea väravavõimaluseni.

Teise poolaja alguses lülitas Kalju uue käigu sisse, jõudis kiirelt juhtväravani, domineeris veel kümmekond minutit ja jõudis paar võimaluseni edu kasvatada. Siis aga suutis omakorda Kuressaare mängupildi ümber pöörata. Saarlased teenisid üha rohkem standardolukordi ja hoidsid oma liinid kõrgel, sundides Kalju vasturünnakutele panustama. 62. minuti vahetuste järel sai Kuressaare ka oluliselt ründeteravust juurde ja 74. minuti viigivärav näis juba sündmusteahela loogilise jätkuna.

Kohtumise lõpp kujunes parajalt kaootiliseks, kui Kalju üritas meeleheitlikult mängu tagasi enda kätte võtta, aga suutis rünnakul väga vähe teravusi luua. Samal ajal jätkas Kure intensiivse pressinguga, ähvardas Kaljut pidevalt vasturünnakutega ning seda sugugi mitte vaid enda väljakupoole sügavustest.

Kure valitses kohtumise viimast 35 minutit ning oli juhtväravale palju lähemal kui Kalju. Selles suhtes oli tegemist peegelpildiga avapoolaja arengutest.

2. Kalju alustas ründajata

Kalju tundis ründeteravusest puudust ka avapoolajal, kui nad näisid muus osas mängu kindlalt kontrollivat. Seda võis ehk mingil määral selgitada naturaalse ründaja puudumisega. Alex Matthias Tamm on jätkuvalt vigastatud ning täna otsustati pingile jätta ka tema tavaline asendaja Aleksandr Volkov, mistõttu võttis tipmise mehena koha sisse Pavel Marin. Marin on tavapäraselt äärepoolkaitsja ja tema tänane roll oli pigem libaründajalik, kui tihtipeale jäi ta ise madalamale ning ründesse tõusid äärtelt Kaspar Paur või Maksim Gussev.

65. minutil toodi Volkov Gussevi asemele ning Marin suundus äärele. Selleks ajaks oli aga Kaljul mäng juba käest läinud ning vahetuse eesmärgiks näis olevat Volkovi kiirete jalgade kasutamine kontrarünnakuteks. Kuressaare kolmene kaitseliin tuli aga kontrate takistamisega väga hästi toime.

3. Kure on esinelikule nuhtluseks

Kuressaare ei ole viiendal tabelikohal mitte sugugi juhuslikult, vaid nad ongi näidanud end sel hooajal esinelikumeeskondade kõige suurema nuhtlusena. Paidet nad avaringis juba võitsid, Kaljult on nüüd kahe tasavägise mänguga kirjas üks viigipunkt ning Levadiale jäädi avaringis napilt alla Zakaria Beglarišvili hilisest väravast.

Vaid kaks mängu Floraga on osutunud ühepoolseteks kaotusteks, aga mäletame ju veel eelmist hooaega, mil nad korjasid Floralt kolme mänguga lausa neli punkti. Eelmise hooaja viimasest omavahelisest mängust Kalju vastu pärineb ühtlasi ka Kuressaare ajaloo ainus võit nõmmekate üle. Kõik märgid näitavad seda, et Kuressaare on praegu meeskond, mida kõik vastased peavad pelgama.

Premium liiga esinelik on kaotanud sel hooajal tagumisele kuuikule punkte ainult kolm korda ning neist kaks korda on olnud komistuskiviks just Kure. Lisaks jäi Kalju avaringis võiduta Tartus sealse Tammeka vastu.

4. Mängu parim - Otto-Robert Lipp

Lipu sekkumine tõi otsustava murrangu. Kuressaare ründas isukalt ka juba enne tema sissetoomist, aga viimasest teravustest tunti puudust. Kalju kaitseliin jäi tema kiirusega ilmselgelt hätta ja see tõi kaasa kolm väga head olukorda, millest seekord leidis õnnestunud lahenduse vaid üks, aga ka teised olukorrad lõppesid korralike löökidega raamide vahele.