Luup peale | Levadia on nüüd Mihkel Aksalule võlgu ühe suure ja magusa tordi! (galerii!) (0)

Premium liiga 27. vooru viimases kohtumises tegid Paide Linnameeskond ja FC Flora 1:1 viigi, mis ei rahuldanud kumbagi, sest Paidel jäi saavutamata igatsetud võit ning Flora lasi käest vähendada vahet eile üllatuskaotuse saanud FCI Levadiaga.

Flora sai küll selle nädalavahetusega tabelisse ühe punkti rohkem kui Levadia ning rohevalged rõhutasid Paides pärast kohtumist: kõik on endiselt nende enda kätes. See on tõsi. Aga ometi on selge, et Flora võidupunktid oleks pannud Levadia suurema pinge alla.

Ning võimalusi selle võidu võtmiseks avanes Floral väga palju, aga hätta jäädi hiilgava partii teinud Paide väravavahi Mihkel Aksalu üle mängimisega. 36-aastane väravavaht tegi ridamisi häid tõrjeid, millega päästis enda meeskonnale viigi ja tegi suure teene eile Tulevikult 2:3 sugeda saanud Levadiale. Kas nii suure, et see on tordi kinkimise koht? Täiesti kindlasti jah!

Mängu esimest pooltundi domineeris Flora. 6. minutil proovis kaugelt Henri Välja, aga Mihkel Aksalu püüdis. 11. minutil sai kaks korda järjest lüüa Sergei Zenjov, ent Paide seadis blokid vastu. 16. minutil eksis Kristjan Pelt, kes lubas pallil enda trahvikastis tarbetult põrgata, mille kasutas ära Rauno Sappinen, kes selle röövis. Esimese teravuse lõi Paide väravajoonelt klaariks, aga täpselt Välja jalale, kes sai penaltipunktilt valveta väravat kõmmutada. Löök lendas üle.

Paide esimene lootust tekitanud moment leidis aset 30. minutil, kui kohtumise alguses vigastada saanud Abdul Razak Yusifi asemel sekkunud Kevor Palumets leidis pika sööduga kaitseliini taha üles Henri Anieri, kes lõi otse õhust esimese puutega, aga selgelt mööda. 38. minutil kaotas Palumets aga enda väljakupoolel palli, mille järel pääses Sappinen üks-üks olukorda. Väravavaht Mihkel Aksalu õigeaegne väljatulek päästis Paide kaotusseisu jäämisest.

Kaks realiseerimata jäänud kindlat väravavõimalust - Välja pealelöök ja Sappineni üks-üks - maksid Florale kätte esimesel lisaminutil, kui jäädi hätta tsenderduse klaarimisega. Lahtiselt põrganud pall sattus Hadji Drame jalale, kelle löök polnud kuigi tugev ja Matvei Igonen oli end juba selle püüdmiseks valmis sättinud. Aga keskkaitsja Henrik Pürg sirutas jala vahele ning rikošetist põrkas pall võrku. Seega vaatamata Flora kergele mängulisele ülekaalule läks vaheajale eduseisus Paide.

Vaheajalt naastes suutis Paide esmalt kohtumist endale sobivas rööpas hoida. Deabeas ja Anier lõid vastavalt 50. ja 55. minutil kaugelt sedavõrd teravalt, et Igonen pidi rahulduma pallide üle otsajoone tõrjumisega, püüdmiseks olid löögid liiga tulised. Paide teenis nurgalööke ja Flora poolkaitsja Markus Soomets sai Siim Lutsu takistamise eest kollase kaardi.

Flora viigivärav oli esimest korda õhus 63. minutil, kui Ken Kallaste tsenderdus leidis üles Sergei Zenjovi, aga Aksalu sai ristnurka teel olnud pealöögile käed ette. Minut hiljem oli pall aga Paide võrgus. Sappinen võitis keskväljal duelli, söötis paremale äärele vabanenud Markus Poomile, kes läkitas madala palli läbi karistusala, mis jõudis rünnakule lülitunud Ken Kallasteni. Vasakkaitsja võttis palli omaks ja tulistas siis madala kuuli tagumisse alanurka. Aksalu oli võimetu ja seis viigis.

Järgnes totaalne Flora turmtuli, sest Paide kaitsemäng nagises igast õmblusest. 67. minutil serveeris Sappinen meisterliku sööduga üks-üks olukorra Poomile, kes lükkas palli mööda Aksalust, aga napilt ka väravapostist. Minut hiljem oli Floral kasutada neljas korner, peaga sai löögile Sappinen, aga Aksalu koukis palli posti kõrvalt välja ning suutis ka jätkuolukorras värava ära hoida.

69. minutil lõi Poom kaugelt ja Aksalu tõrjus, aga täpselt Kallaste jalale, kes sai teravamat sorti nurga alt kõmmutada – posti! 71. minutil nõudis Flora häälekalt penaltit ja korduste põhjal oli selleks ka ainest, sest Palumets kukutas trahvikastis Sappineni nii, et palli ta küll ei mänginud. Joonas Jaanovitsi vile aga vaikis. Flora tõmbas veidikeseks natuke tagasi, aga lõpu eel vajutati taas gaasi.

79. minutil lõi terava nurga alt peale Zenjov, aga Aksalu tõrjus. 86. minutil oli Floral kasutada nende kuues nurgalöök (see arvestus jäi mängu lõpuks 7:7 viiki) ning kui esimese tsenderduse Paide klaaris, siis trahvikasti tagasitoodud palli mitte. Taas oli sündmuste keskmes Zenjov, kes sai värava ees palli suunata, ent see maandus taas Aksalu käte vahel. Minut hiljem oli Paide kogenud väravavaht taas aktsioonis, kui tõi ära posti kõrvale suundunud Martin Milleri löögi.

Lisaminutitel Flora enam häid võimalusi tekitada ei suutnud, aga kui oleks, läinuks nendega ilmselt samamoodi nagu eelmistega – Aksalu oleks moel või teisel pallid enda võrgust väljas hoidnud. Täna oli lihtsalt tema päev. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Millise põrke Flora nüüd saab?

Flora mängis tegelikult hästi. Paremini, kui ükskõik millises varasemas tänavuses duellis Paidega. Superkarikafinaal küll 1:0 võideti, ent seal oli mäng väga tasavägine. 3:3 viigimängus oldi pikalt maruhead, aga lõpus laguneti totaalselt. Ning juuli lõpus rohevalgetel veidi vedas, et 0:0-ga pääseti.

Täna oldi aga selgelt parem ja ohtlikum meeskond. Tekitada arvukalt väravavõimalusi erinevatele mängijatele. Soodsalt positsioonilt said lüüa nii Henri Välja, Markus Poom, Sergei Zenjov, Rauno Sappinen kui ka Martin Miller, aga kas polnud täpne sihik või tõrjus löögid Mihkel Aksalu.

Paide puurivahil oli hea ja Floral realiseerimise mõttes halb päev. Nüüd on huvitav jälgida, millise põrke Flora sellest esitusest saab. Mida tugevam võistkond, seda enam altminekud – ja punktide minetamine pärast Levadia eilset 2:3 kaotust Viljandis on Flora jaoks ikkagi altminek – edasiseks innustavad ja sütitavad. Flora järgmine peatus on Küpros.

2. Kristjan Peldi uus võimalus, tuutoriks Klavan

Eelmise hooaja keskel tegi Paide poliitilise otsuse, kui kukutas põhikoosseisust pingile enda senise võtmemängija Mikel Gurrutxaga ning edutas sinna noore Kristjan Peldi. Keskkaitsja arvele kogunes lõpuks 16 täispikkuses Premium liiga mängu, millest enamik kuulusid ikkagi õnnestunute sekka. Käimasoleva hooaja alguseks jäi Pelt aga põhikoosseisukohast ilma.

Ta polnud isegi sellele lähedal, vaid kindlalt duubelmeeskonnas, sest hierarhias olid tema ees nii Abdul Rzak Yusif, Ishaku Konda kui ka Martin Kase. Kui hooaja keskel liitus Paidega ka seitsmekordne Eesti parim jalgpallur Ragnar Klavan, läks konkurents selles liinis veelgi tugevamaks. Aga liigse tormakusega Paidele punkte maksma läinud Yusif liigutati sealt varsti alumiseks poolkaitsjaks.

Ning kui Konda kaks vooru tagasi Nõmme Kaljult saadud 2:3 kaotusmängus kehvasti mängis, edutati järgmiseks matšiks (4:0 võit Narva Transi üle) tema asemel põhikoosseisu Klavani kõrvale just Pelt, mitte Kase. 20-aastane keskkaitsja sai võimaluse ka täna ning kohtumise järel peatreener Vjatšeslav Zahovaikolt kiita.

"Keskkaitsepaar Klavan - Pelt kujutab endast head sümbioosi," märkis Zahovaiko. Praegu viitavad märgid, et Paide on otsustanud anda Peldile uue võimaluse karastuda ja kogemusi omandada, et siis hooaja järel vaadata, kas on piisavalt taset, et temaga edaspidi juba hooaja algusest põhimehena arvestada. Tema tuutoriks on Klavan, kellest paremat Eestis ei leia.

3. Paide leegionäride ebastabiilsus

Konda pidi teist mängu järjest rahulduma kohaga vahetusmängijate pingil ning närvilisust oli Paide kaitseliinis mõnevõrra vähem. Konda on ju jalgpallur, kellel on väga häid hetki, aga ka hoopis hullemaid. Ebastabiilsus kimbutab tänavu ka Paide teisi leegionäre. Eelmisel sügisel Premium liigas silmipimestavaid partiisid pakkunud Deabeas on jäänud kahvatuks ega suuda mänge mõjutada.

Hadji Drame osas pole endiselt selge, kas ta on ääremängija, keskpoolkaitsja või midagi muud. Täna lõi ta küll värava, ent mis on kõva panus, aga kui paluda loetleda tema muid kordaminekuid, siis jääb nimekiri väga-väga lühikeseks. Flora vastu varakult vigastuse tõttu rivist langenud Yusif pole samuti mängija, kellele saaks kindlalt loota. Liiga tihti satuvad esitusse sisse absurdsed prohmakad.

Eelmistel hooaegadel Paidet esindanud äärekaitsja Mohammed Sannehi ja ründaja Alassana Jatta taset praegused leegionärid välja ei anna ega mängi. Need kaks meest, aga ka Edrisa Lubega, olid oma esitustes oluliselt stabiilsemad ning sisendasid ümbritsevasse keskkonda turva-, mitte ohutunnet.

4. Mängu parim - Mihkel Aksalu

Paide vajus teisel poolajal väga ära. Minetati agressiivsus ja enesekindlus. Duelle võideti napilt, palli rünnakule viia ei suudetud. Tipus tegutsenud Henri Anier oli enamiku ajast tööta, sest isegi vastaste keskkaitsjaid polnud vaja ega võimalik survestada, kuna Flora mängu ei ehitanud üles Kuusk ja Pürg, nagu üldiselt kombeks, vaid seda tehti Paide passiivsuse tõttu mõnevõrra ülevalpool.

Selle kõige loogiline jätk oli hunnik Flora väravavõimalusi. Kui Ken Kallaste kauni pommlöögi osas Aksalul varianti polnud, siis kõik muu sai ta moel või teisel pidama. Lisaks teise poolaja rohketele (väga) headele tõrjetele tuleb esile tõsta ka esimesel poolajal nurjatud Sappineni üks-üks olukorda. Palju väravavahte sellise asjaga tänavu uhkustada ei saa, sest enamasti Flora esiründaja ikka lööb need ära.