Luup peale | Lewandowski pingutas, mis ta pingutas, kuid rootslased jäid siiski peale (0)

Robert Lewandowski ja Poola sõidavad koju. Foto: Scanpix / Kirill Kudrjavtsev / AFP

Eelmistel Euroopa meistrivõistlustel veerandfinaali jõudnud Poola teekond lõppes tänavu alagrupiga: rootslaste vastu näidati küll enda head külge, kuid lõpuks jäädi siiski 2:3 alla.

Kohtumine algas ootamatult tempokalt: vaid 81 sekundit peale avavile kõlamist pääses Emil Forsberg trahvikastis poolakatest mööda ning suunas terava nurga alt palli alumisse nurka - 1:0. Seejuures lõi Rootsi keskväljamees EM-ide ajaloo kiiruselt teise värava ehk temast ettepoole jääb vaid venelane Dmitri Kiritšenko, kes skooris 2004. aastal 65 sekundiga.

Kuigi Poola vajas kaotusseisu langemise järel juba kaht väravat, siis see nende töötahet ei murdnud. Kohtumise üle võeti selge kontroll ning tasapisi ehitati rünnakuid. Eriti hästi (või teisalt halvasti) läks Robert Lewandowskil, kelle pealelöök esiteks rikošetina mööda vihises. Järgnenud nurgalöögiga oli Müncheni Bayerni äss veelgi lähemal viigiväravale, kuid mees tabas kahel järjestikusel üritusel latti (!).

Avapoolaja lõpuminutitel ning teise alguses hoidis rootslaste minimaalset eduseisu Robin Olsen: Evertoni väravavaht tõrjus kaunilt Piotr Zielinski ja Grzegorz Krychowiaki üritused. Lõpuks läkski hoopis niimoodi nagu jalgpallis öeldakse - kui ei löö ise, siis löödakse sulle. 59. minutil pääsesid kollasärgid kontrarünnakusse ning Forsberg skooris oma turniiri kolmanda värava - 2:0.

Kuid endiselt oli Paulo Sousa juhitud võistkond see, kes väravale intensiivsemalt jahtis. Üritati ning üritati ja lõpuks saadi ka tehtud: Lewandowski heastas varasemalt tegemata jäänud töö ning lennutas trahvikasti servast palli ristnurka - 2:1. Seejuures saadi neli minutit hiljem mänguvahend uuesti võrku, ent tol korral tehti seda suluseisust.

Pisut enne lõpuvile suudeti siiski viigivärav ära lüüa, kui Lewandowski jäeti trahvikastis totaalselt üksinda ning ründestaar tegi seda, mida oskab kõige paremini - 2:2. Seega oli poolakatel edasipääsuks tarvis vaid üht väravat ning selle jaoks võeti lõpus suuri riske. Lõpuks tegi see neile aga karuteene ning Rootsi lõi lisaminutitel kontrarünnakust võiduvärava - 3:2Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Robert Lewandowski sai end käima, kuid pisut liiga hilja

Iga endast lugupidav jalgpallifänn teab, kes on Robert Lewandowski. Tegemist on mehega, kes lööb väravaid igast olukorrast igale vastasele. Näiteks viimase kahe hooajaga on poolakas löönud Müncheni Bayerni eest 103 kolli. Mitu mängu tal selleks läks? Ainult 87 matši ... Justnimelt nendel põhjustel oli Lewandowski mullu Ballon d'Ori suurim favoriit, kuid kahjuks tekitas maailmas segadust koroonapandeemia ning seetõttu otsustati tiitel 2020. aastal andmata jätta.

Seejuures on mees säranud ka kodumaa koondise eest: Lewandowski on Poola eest löönud enim väravaid (69), mänginud enim mänge (122) ning hoiab oma käsivarrel hetkel kaptenipaela. Kui lisada sellele statistikale Lewandowski viimase aja klubinumbrid, siis on vast arusaadav, miks oodati ja loodeti, et mees võtab Poola selga ja tüürib nad turniiris kaugele.

Enne tänast oli ründeäss aga selgelt lati alt läbi jooksnud. Slovakkia vastu jäi ta täiesti kuivale ning hispaanlastele lõi 54. minutil vaid ühe värava. Täna läks Poolal seetõttu hädasti väravaid tarvis ning kui mees suutis esimesel poolajal kahel korral latti tabada, kaotasid tõenäoliselt mõned fännid juba lootuse. Lewandowski aga tõestas, et seda tehti liiga vara: teisel poolajal lennutas ta suurepärase löögi ristnurka ning pisut enne lõpuvile tõi tabloole viigiseisu. Kui oleks tulnud ka kolmas, siis oleks tegemist täiesti tehtud mehega, kuid seekord Poola fännide kahjuks nii ei läinud.

2. Rootsit tasub karta

Enne tänast oli rootslastel kirjas viigipunkt Hispaanialt ning mitte just kõige kindlam võit slovakkide vastu. Mõned võisid leida, et 2018. aasta MM-il veerandfinaali jõudnud koondis ei väärinud alagrupis esikohta, kuid täna tõestati, et nende võimetes ei tasu kahelda. Poola edurivi vaigistati suurepäraselt ning kui Lewandowski lõpuks isegi hakkas väravaid sisse lennutama, siis püsiti rahulikult ja lõpuks võeti isegi võidupunktid - tulemuseks alagrupist seitse punkti ning E-alagrupi võit.

Tuleb mainida ka seda, et mitte kunagi varem pole meie läänenaabrid teeninud alagrupivooruga nõnda palju punkte. Kusjuures ka kaheksandikfinaalidest/veerandfinaalidest on pikalt eemale jäädud, kuna viimati lõpetati alagrupp parimate seas 2004. aastal.

Mida tähendab see edaspidist arvestades? Kaheksandikfinaalis minnakse vastamisi kas viimases kohtumises mannetult esinenud Ukrainaga või turniiril senimaani ilusasti mänginud Soomega. Kui sellest duellist pääsetakse edasi, siis ootab neid ees juba tsipa kõvem pähkel - nimelt tuleb loosi tahtel nendega kokku Inglismaa või keegi kolmikust Prantsusmaa/Portugal/Saksamaa. Teisalt kui kaitseliin hoitakse endiselt lukus ning kontrarünnakutest tehakse oma ära, siis ei saa midagi välistada.

3. Mängu parim - Emil Forsberg

Kuigi Robert Lewandowski lõi samuti kaks väravat ning vahetusmees Dejan Kulusevski jagas kaks väravasöötu (ja kerkis seejuures viimase kuraditosina aasta noorimaks mängijaks, kes EM-il ühe mänguga kahele väravale eeltöö teinud), siis kohtumise staar oli siiski RB Leipzigis palliv Emil Forsberg. 29-aastane poolkaitsja lõi täna oma turniiri teise ja kolmanda värava ning on seega kerkinud koondise selgeks esinumbriks. Miks on vaja Zlatan Ibrahimovici, kui väravaid lööb Forsberg?

Rootsi - Poola 3:2 (1:0)