Luup peale | Lewandowski võeti kinni ja Slovakkia kogenud kaardivägi teeb seda taas (0)

Foto: Scanpix / Kirill Kudryavtsev / POOL / AFP

Slovakkia kogenud kaardivägi on taaskord suurturniiril vastu ootusi alagrupist edasi murdmas, alustades EM-finaalturniiri 2:1 võiduga Poola üle.

Poola alustas mängu soosikuseisusele kohaselt võimsa ülekaaluga pallivaldamisel, kuid Slovakkia oli selleks valmis ning tõsist väravaohtu see kaasa ei toonud. Slovakid nõelasid ise vastu palju teravamalt ning 14. minutil sooritas Ondrej Duda kasti tagant lubava, kuid siiski pisut ebatäpse löögi.

Neli minutit hiljem asus Slovakkia juhtima, kui Robert Mak murdis vasakult äärelt sisse, jättes seljataha mõlemad Poola ääremängijad, ja sooritas terava nurga alt löögi, mis põrkas postist vastu Wojciech Szczesny't ja sealt võrku.

25. minutil tegi Juraj Kucka oma kastis olulise bloki Maciey Rybuse löögile ning paar minutit hiljem sooritas ta ise teises väljakuotsas hea kauglöögi, mis napilt üle värava lendas. 33. minutil sai Kucka penaltipunkti juurest ka peaga löögile, aga see löök Szczesny'le probleeme ei valmistanud.

REKLAAM

Poola poolelt proovisid kauglöökidega täpsust Grzegorz Krychowiak, Piotr Zielinski ja Karol Linetty,  slovakkide poolt proovis kiire ületuleku järel sama Marek Hamšik, kuid kellegi sihik ei olnud paigas. Poolaja lõpu eel leidis Lewandowski lõpuks vastaste kastis veidi ruumi, pöörates end löögile, kuid löök ei kujutanud väravale ohtu. Nii lõpetasid poolakad avapoolaja ilma ainsagi löögita väravale ning ka löögiüritusi kokku oli slovakkidel sama palju.

Mida poolakad ei suutnud avapoolajal kordagi teha, selleks kulus neil teisel poolajal kõigest pool minutit. Kiire kombinatsiooni lõpetuseks lükkas Rybuse söödu ühe puutega väravasse Linetty. Kaane maha saanud, vabanes Poola painest ja oli pidevalt ohtlik. 51. minutil sai sama mees raskemast positsioonist veelkord väravale pihta, aga seekord oli Martin Dubravka jaol. Kamil Glik pääses veidi hiljem nurgalöögist peaga löögile - üle.

Slovakkia poolelt pommitas Lukaš Haraslin 53. minutil kauglöögi üle värava, aga see jäi pikaks ajaks ka nende ainsaks võimalusepojaks teisel poolajal, sest Poola surve oli tugev ja slovakid ei jõudnud enam isegi korralike vasturünnakuteni.

Foto: Scanpix / Pool via REUTERS / Anton Vaganov

62. minutil sündis aga uus pööre, kui Krychowiak astus Jakub Hromadale valusalt jala peale ning nägi enda silme ees teist kollast kaarti. Seejuures oli ta avapoolajal teeninud esimese hoiatuse vea eest sama mehe vastu. Krychowiak oli täitnud olulist rolli kaitseliini esise patrullina, kes võimaldas teistel keskväljameestel muretult rünnakule lülituda.

Pallivaldamine läks seejärel hoobilt Slovakkia kätte ja väravgi ei lasknud end kaua oodata. 68. minutil pääses Lukaš Haraslin kastist hästi löögile, mis tõi kaasa küll vaid nurgalöögi, ent selle järel jõuti ikkagi sihile. Pall põrkas 14 meetri peale Milan Škriniarile ning keskkaitsja vajutas sealt pommlöögi tagumise posti kõrvale.

Slovakkia kontrollis mängu võrdlemisi mugavalt, aga päris lõpu eel sai Poola siiski korraliku surve peale ja ähvardas ohtlike nurgalöökidega. Esimesel lisaminutil pääses Jan Bednarek 12 meetrilt jalaga löögile, aga saatis palli napilt mööda. Päris lõpu eel jättis Lewandowski palli suurepäraselt Karol Swiderskile löögile, kuid tema löögi sai Dubravka lati alt kätte. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Poola rünnak toimis 15 minutit

Veidi rohkem kui kuu tagasi näis Poola ründeosakond rohkem kui külluslikult mehitatud, aga maikuises Bundesliga mängus vigastas Krzysztof Piatek tõsiselt hüppeliigest ja vahetult enne turniiri algust jättis põlvevigastus kõrvale ka Arkadiusz Miliki. Kui varemalt näis Paulo Sousa eelistatud asetuseks olevat 3-5-2, siis olude sunnil plaan muutus ning Lewandowski alustas täna üksinda tipus.

Seda pidi kompenseerima ülerahvastatud keskväli, kust mitmed mängijad aktiivselt kohti vahetades Lewandowskile appi tõusid. Paraku ei töötanud see plaan avapoolajal sugugi, sest ühtegi head väravavõimalust Poolal ei avanenudki, saldosse jäid vaid blokeeritud üritused või ebatäpsed kauglöögid.

Ründemasin saadi soravalt tööle teise poolaja alguses 15 minutiks, kui jõuti kiirelt viigiväravani ja näis vaid aja küsimus, millal minnakse ka juhtima. Lewandowskit valvati äärmise keskendatusega, mis vaigistaski Poola superkahuri, kuid selle arvelt jäi rohkem ruumi kaaslastele, kes olid pidevalt ohtlikud. Ootamatu punane kaart lõi aga mänguplaani hoobilt segamini ning slovakid karistasid selle ebakindluse halastamatult ära.

Koduklubis ja valikturniiridel igast asendist väravaid kõmmutava Lewandowski arvel on finaalturniiridel 12 mänguga kõigest kaks tabamust. Poola jaoks terendab järjekordne varajane kojusõit, sest punktid on vaja nüüd tasa teha Hispaania ja Rootsi vastu. 

2. Ebaõnnesõdur Poola väravas

Szczesny'st teadaolevalt esimene väravavaht, kes EM-finaalturniiridel omavärava löönud. Seejuures on poolakal EM-ide avamängudega eriti kurb suhe, sest 2012. aastal Kreeka vastu teenis ta punase kaardi ja 2016. aastal Põhja-Iirimaa vastu sai ta vigastuse, mis jättis ta ülejäänud turniiriks pealtvaatajaks.

3. Vana kaardivägi marsib edasi

Mõlemad meeskonnad tuginevad kogenud mängumeestele ning kahe tiimi peale kokku kuulus täna algkoosseisudesse koguni 12 mängijat, kel turjal üle 30 eluaasta. Eriti selgelt näis vanameistrite peale toetuvat Slovakkia, kelle ridadest tegid Marek Hamšik, Peter Pekarik ja Juraj Kucka kõik kaasa ka juba 2010. aasta MM-finaalturniiril, kus üllatati mälestusväärselt Itaalia väljalülitamisega.

Üleüldse on Slovakkia eraldiseisva riigina alles oma kolmandal finaalturniiril ning ka 2016. aasta EM-il jõudsid nad oma alagrupist edasi. Kas see on siis üldse üllatus, et nad jälle kaheksandikfinaalide lävepakule on astunud? Eeldatavasti piisaks neile edasipääsuks Hispaania ja Rootsi vastu kasvõi ühest punktist.

Foto: Scanpix / Kirill Kudryavtsev / Pool via AP

4. Mängu parim - Milan Škriniar

Slovakkia kaitseliider tegi otsustavad liigutused ära ka vastaste kastis, lüües suurepärase sooritusega võiduvärava.

Protokoll:

Poola - Slovakkia 1:2 (0:1)
46. Karol Linetty - 18. ov. Wojciech Szczesny, 69. Milan Škriniar

Hoiatused: 22., 62. Grzegorz Krychowiak - 20. Tomaš Hubocan
Eemaldamine: 62. Grzegorz Krychowiak
Peakohtunik: Ovidiu Hategan (Rumeenia)

Poola: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (74. Puchacz), Linetty (74. Frankowski), Krychowiak, Klich (85. Moder), Jozwiak, Lewandowski, Zielinski (85. Swiderski).
Varus: Skorupski, Fabianski, Dawidowicz, Kedziora, Kozlowski, Swiderski, Moder, Placheta, Frankowski, Swierczok, Helik, Puchacz.

Slovakkia: Dubravka, Pekarik (79. Koscelnik), Šatka, Škriniar, Hubocan, Haraslin (87. Duriš), Kucka, Hromada (79. Hrošovsky), Mak (87. Suslov), Duda (90+2. Greguš), Hamšik.
Varus: Kuciak, Rodak, Vavro, Greguš, Weiss, Suslov, Benes, Hrošovsky, Hancko, Duriš, Lobotka, Koscelnik.

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
EM-EELVAATED

F-grupp:

E-grupp:

D-grupp:

C-grupp:

B-grupp:

A-grupp:

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK