Warning: getimagesize(https://soccernet.ee/public/gallery/1623610233.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data01/virt6865/domeenid/www.soccernet.ee/htdocs/template/compile/bdbb89172078b5a5ca2de0a66f65468193407eee_0.file.article.html.cache.php on line 75
Luup peale | Makedoonlaste vallutusretk jäi Austria tarkuse tõttu ilusa lõputa, aga südameid võideti - Soccernet.ee - Jalgpall luubi all!

Luup peale | Makedoonlaste vallutusretk jäi Austria tarkuse tõttu ilusa lõputa, aga südameid võideti (0)

Austria pidi kõvasti võitlema, aga sai EM-finaalturniiridel esmakordselt võidu kätte. Foto: Scanpix / AFP / Daniel Mihailescu

Esmakordselt EM-finaalturniirile jõudnud Põhja-Makedoonia pakkus Austriale südi vastupanu, lõi ühe värava ja omas võimalusi lüüa rohkemgi, kuid pidi lõpuks ikkagi austerlaste 3:1 paremust tunnistama.

Algusest peale tempokas mängus sündis esimene väga hea väravavõimalus 17. minutil, kuid see pani kohe ka võrgu sahisema. Marcel Sabitzer andis vasakult äärelt diagonaaltsenderduse rünnakut toetama tormanud paremkaitsjale Stefan Lainerile, kes palli üsna terava nurga alt otse õhust akrobaatilise hüppega võrku suunas.

Kaotusseisu jäämisest kergesse šokki sattunud Põhja-Makedoonia kaitsjad kaotasid mõni minut hiljem oma karistusalas täiesti silmist Saša Kalajdzici, kuid ründaja suunas nende õnneks palli täpselt väravavahile Stole Dimitrievskile sülle. 28. minutil ilmutasid enneolematut lahkust aga austerlased ise.

Ezgjan Alioski süütu moega sööt äärelt keskele suudeti omavahelise puterdamise tulemusena põrgatada edasi enda värava suunas, kuhu sööstis Aleksandar Trajkovski. Enne ründajat jõudis pallini küll Austria väravavaht Daniel Bachmann, ent pudistas Trajkovskiga kokku põrgates selle käest uuesti lahti ja samuti vastaste eksimust luuranud Põhja-Makedoonia elav legend Goran Pandev saatis selle tühja võrku.

Avapoolaja lõpuni otsisid mõlemad meeskonnad aktiivselt teist väravat, ent seda ei tulnud. Veel vahetult poolajavilet suutis Darko Velkovski austerlaste ohtliku tsenderduse hädaga pooleks üle põiklati suunata, pausile mindi aga 1:1 seisul.

Teise poolaja alustuseks pidi makedoonlaste vasakkaitsja Alioski pärast vastase mahaniitmist õnne tänama, et rootslasest kohtunik Andreas Ekberg kõigest kollase kaardiga piirdus. 62. minutil avanes Põhja-Makedoonial suurepärane võimalus eduseis haarata, aga kaitseliini taha läbisöödu saanud Boban Nikolovile tõttas hästi vastu Bachmann. Hetk hiljem hiilgas teises väljakuotsas Dimitrievski, pareerides hüppelt Michael Gregoritschi pealöögi.

Austria jätkas ründamist, aga eelkõige kaitsja David Alaba ründavamasse rolli nihutamine tähendas, et vasturünnakušansse avanes ka Põhja-Makedoonial. 73. minutil pidi ühe sellise peatama Martin Hinteregger, kes blokeeris Eljif Elmasi lähilöögi.

77. minutil said austerlased siiski oma tahtmise ning peaosas oli mõistagi meeskonna kapten Alaba. Tema madal tsenderdus vasakult äärelt lendas mõõdetult värava alla ning väravavahi jaoks üliebamugava madala söödu suunas sukeldunud Dimitrievski jäi pool sekundit hiljaks – enne oli jaol jala lihtsalt pallile vastu pannud Gregoritsch.

EM-finaalturniiride ajaloo 700. värav osutus ka võidutabamuseks, sest ehkki Põhja-Makedoonia üritas lõpuni, ei avanenud neile enam ühtegi suurepärast viigivõimalust. Hoopis Austria vahetusmees Marko Arnautovic kasutas 90. minutil kaitsjate vääratuse ära ja vormistas lõppskoori. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Uustulnuk võib pea püsti hoida

Jalgpall on tihti ebaõiglane. Soomlased tegid Taani vastu vaid ühe raamidesse läinud pealelöögi ja istusid pea kogu mängu kaitses, ent tulid debüütturniiri avamängus Parkenilt ära 1:0 võiduga. Samuti esmakordselt EM-ile pääsenud Põhja-Makedoonia mängis Bukarestis austerlastega julgelt nagu võrdne võrdsega, tegi seitse pealelöögi vastaste 11 vastu, lõi värava ja omas mitut head võimalust, ent jäi lõpuks ikkagi tühjade kätega.

Kunagise suurriigi aladelt pärit makedoonlased ilmutasid vallutajate vaimu, aga lõikasid lõpuks näppu. Samas tegi see kohtumise vaatemänguliseks, sest eriti avapoolajal läks Austria nende agressiivse stiiliga kaasa. Rootslane Ekberg suutis hoida mängu emotsionaalsust kontrolli alla ega kerkinud tänu sellele peategelaseks.

Juba enne avaväravat läksid Sabitzer ja Stefan Ristovski üsna tühjast kohast rinnutsi kokku ning sama joont hoiti lõpuni – kui ikka oli võimalus vastasele midagi öelda või teda veidi trügida, siis tagasi ei hoitud. Makedoonlastele võinuks see siiski ka väga valusalt kätte maksta, sest eriti koondise eest mängides alati väga agressiivse ja emotsionaalse Alioski päästis teise poolaja alguses punasest kaardist vaid see, et tema väljasirutatud jalg vihises austerlasest napilt mööda. Pihtasaamise korral olnuks Ekbergil punase kaardi mitteandmist väga raske põhjendada.

Marko Arnautovic tahab vastastele midagi öelda. David Alaba leiab, et pole vaja. Foto: Scanpix / EPA / Robert Ghement

Mängu lõpus lisas lõkkesse omapoolse törtsu bensiini ka Arnautovic, kes pidas vajalikuks tähistada 3:1 tabamust Alioski sõimamisega, nii et isegi kohale saabunud Alaba pidi üritama tal jõuga suud kinni panna. Seegi olukord võinuks halvemal juhul lõppeda tõsisema rüselemisega, kus eemaldamise ohvriks võinuks vabalt langeda ka Arnautovic ise.

2. Austria säilitas külma pea

Loogilise mängualguse järel – eeldatav tugevam paneb üsna kiirelt paremuse maksma ja läheb juhtima – tabas austerlasi Põhja-Makedoonia õnneliku viigivärava järel väike ehmatus. Aga sellest saadi pikapeale üle ning kokkuvõttes läks võit meeskonnale, kes seda 90 minuti jooksul näidatu eest rohkem vääris.

Võidu võtmeks osutus Alabale vabaduse andmine. Millal üldse on varem nähtud jalgpallis meest, kes alustab kohtumist kolmese kaitseliini keskmise mehena, kuid lõpetab ääreründajana? Sellelt positsioonilt keskväljale nihkumine on tavapärane, ent Alaba tegutses austerlastele vajalikel hetkedel nii äärel kui ka rünnaku toetajana. Seejuures on hämmastav, et Austria mängust ei kadunud sel moel distsipliin ega loogika.

Alaba "rännakuid" platsil on lihtsam sobitada Müncheni Bayerni tegutsemisloogikasse, sest klubimeeskonnal on igapäevaselt võimalik sellele vastavalt treeningutel tegutseda ning mängijad mõistavad üksteist sageli juba poolelt sõnalt. Et Alaba niisugusest ujuvast rollist suudab aga kasu lõigata ka märksa harvemini kogunev rahvuskoondis, on veel märkimisväärsem. Ju tuleneb see kõige rohkem Alabast endast, mitte kaaslastest. "Ta on läbinisti instinktiivne jalgpallur," nagu iseloomustas kord tabavalt oma kunagist hoolealust talle omal ajal Viini Rapidis jalgpallialast algharidust jaganud noortetreener Rolf Mühr.

3. Pingimeeste tase otsustas

Jah, makedoonlastel on Goran Pandev ning muidugi oli sümboolne, et just tema lõi nende esimese (ja võib-olla ainsa?) värava EM-finaalturniiril – täpselt nagu ta lõi ka Gruusiale selle värava, mis makedoonlased nii kaugele aitas. Ning neil on Eljif Elmas ja Ezgjan Alioski ning veel mitu väärt mängumeest.

Goran Pandev tegi taas Põhja-Makedoonia jalgpalliajalugu. Foto: Scanpix / EPA / Robert Ghement

Kuid austerlaste teise-kolmanda värava sepistasid pool tundi enne lõppu üheskoos pingilt sekkunud Gregoritsch ja Arnautovic. Üks mängib juba aastaid igapäevaselt Bundesligas, teine hetkel küll Hiinas, ent tegutses mitte veel väga kauges minevikus Inglismaa kõrgliigas, rääkimata samuti põhjalikust Bundesliga-kogemusest. Ka ülejäänud kolm pingilt sekkunud austerlast kuuluvad Bundesliga klubide ridadesse.

Põhja-Makedoonial on küll kokku panna tugevates klubides palliv algkoosseis, ent teise ešeloni juurde jõudes tuleb klassivahe sisse. Ružomberok ja Trnava Spartak (Slovakkia), Shkendija (Põhja-Makedoonia) ning Larnaca (Küpros) ei anna kuidagi eelkirjeldatud mõõtu välja.

Austria - Põhja-Makedoonia 3:1 (1:1)
18. Stefan Lainer, 78. Michael Gregoritsch, 89. Marko Arnautovic - 28. Goran Pandev

Hoiatused: 85. Stefan Lainer - 42. Aleksandar Trajkovski, 52. Ezgjan Alioski
Peakohtunik: Andreas Ekberg (Rootsi)

Austria: Bachmann, Lainer, Dragovic (46. Lienhart), Hinteregger, Ulmer, Baumgartner (59. Gregoritsch), Laimer (90+3. Julian Baumgartlinger), Xaver Schlager (90+4. ), Alaba, Sabitzer, Kalajdžic (59. Arnautovic).
Varus: Alexander Schlager, Pervan, Ilsanker, Arnautovic, Grillitsch, Gregoritsch, Baumgartlinger, Lienhart, Trimmel, Schaub, Schöpf, Lazaro.

Põhja-Makedoonia: Dimitrievski, Nikolov (63. Bejtulai), Stefan Ristovski, Darko Velkoski, Musliu (86. Milan Ristovski), Alioski, Bardi (82. Trickovski), Ademi, Elmas, Pandev, Trajkovski (63. Kostadinov).
Varus: Jankov, Siskovski, Bejtulai, Ristevski, Trickovski, Hasani, Kostadinov, Krste Velkoski, Spirovski, Avramovski, Churlinov, Milan Ristovski.