Luup peale | Mis viga? Ukraina näotu esitus jättis nad viletsasse seisu ja saatis edasi Austria (0)

C-alagrupis selgus Hollandi kõrval teine edasipääseja, kui Austria suutis minimaalselt alistada Ukraina. Kohtumise ainsa värava lõi Hoffenheimi ründaja Christoph Baumgartner.

C-alagrupi saatust otsustavas heitluses alustasid paremini austerlased, kes juba avaminutitel tee ukrainlaste väravani leidsid. Lõpuks tõttas aga Georgi Bushchan appi ning lükkas palli üle otsejoone. Taoliseid olukordi said vaatajad veel korduvalt esimese paariteist minuti sees jälgida, ent Austria ükski nurgalöök esialgu liialt ohtlikuks ei muutunud.

20. minuti möödudes muutus aga vastav statistika: pall lendas Alaba nurgalöögist kasti ning paar hetke varem vastasega pead kokku löönud Christoph Baumgartner lükkas palli võrku - 1:0. Kahjuks sellega 21-aastase palluri mäng ka lõppes, kuna paarteist minutit hiljem võttis ta taas peast kinni ning lahkus külmakotiga väljakult.

Väravajärgselt hakkas Ukraina tasapisi (kuid mitte koheselt) rohkem rünnaku peale mõtlema. Esimene hea võimalus tekkis 29. minutil, mil Bachmann tõrjus napilt Šaparenko pealelöögi ning pall põrkas kiipri puutest värava eest mööda. Samal hetkel tormas tagumise posti juurde ka ukrainlaste kapten Andri Jarmolenko, kuid kollasärkide kahjuks ei saanud ta pallile pihta.

Kuid tähelepanu ei saanud ainult Austria väravaesine - tõrjetööd ning ebaõnnestunud pealelööke sai näha ka väljaku teises otsas. Esiteks proovis Konrad Laimer arjenrobbenlikult sisse lõigata ning ristnurka keerutada, kuid selle ürituse peatas Bushchan. Paar minutit hiljem anti üks-ühele pääsenud Marko Arnautovicile supersööt, kuid mees proovis esimese puutega peale lüüa ning ... pall veeres raamidest totaalselt mööda.

Teise poolaja alustuseks tegi Andri Ševtšenko ühe vahetuse tuues mängu Kiievi Dinamo noore Viktor Tsõgankovi. Ei saa öelda, et vahetusmees oleks ainuisikuliselt kaasmaalased üles äratanud, kuid mängupilt muutus küll pisut aktraktiivsemaks: Ukraina sai vahelduseks veelgi rohkem rünnata ning kaugel polnud viigivärav. Peaaegu tegid selle töö punavalged ise ära, kuna 60. minuti lähistel lükkas austerlane palli omaenda värava suunas. Austria eduseis säilis ainult tänu Bachmanni pantrihüppele.

Viimase poole tunniga hakkas aga mäng ära kustuma ning tundus nagu Ukraina ei soovi siiski väravat saada. Näha sai valesööte, palli niisama lükkamist ning viletsat pressingut. Ukrainlastel tekkis järgmine väravavõimalus alles 88. minutil, mil Jaremtšuk terava nurga alt palli napilt raamidest mööda lajatas. Sellega aga kohtumine ka lõppes ning Austria kindlustas koha kaheksandikfinaalis. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kus olid ukrainlaste mõtted?

Suures plaanis oli ukrainlaste mäng täiesti tundmatu. Ei olnud aru saadagi, et tegemist oli tiimiga, kes on hiljuti alistanud Hispaania, viigistanud Prantsusmaaga ning jäänud napilt alla Hollandile. Mõlemal poolajal tehti väga palju söödupraaki, ei mindud korralikult pressingusse ning üleüldse polnud nagu tahtmist platsil viibida.

Oleksandr Zintšenko tänase seisuga rahul polnud. Foto: Scanpix / Vadim Ghirda / Pool via Reuters

Just see viimane kommentaar tekitabki segadust, kuna Ukraina võistkonnal oli täna mängus nii mõndagi ning teha polnud vaja midagi ülirasket: võit või viik austerlaste vastu oleks nad jätnud alagrupis teiseks. Nüüd jäädi aga kolme punktiga kolmandaks ehk edasipääsemiseks tuleb loota teistele.

Seejuures pole olukord sugugi soodne, kuna A-, D- ja F-alagruppides koguvad kolmanda koha hoidjad tõenäoliselt neli punkti. Seega tuleb Ukrainal loota, et 1) Soome ei saa punkte Belgialt ja Venemaa Taanilt ning 2) Hispaania ja Poola ei võida vastavalt Slovakkiat ja Rootsit.

2. Jalgpall on karmide meeste mäng

Kui tundub nagu oleks turniiri jooksul tehtud keskmisest rohkem vigu, siis täna ei tahtnud ei ukrainlased ega austerlased seda numbrit allapoole lasta. Ootamatult palju tehti vigu justnimelt vastaste peanupule. Näiteks avapoolajal põrkasid konkurentidega kokku nii väravalööja Baumgartner kui ka põhiründaja Arnautovic. Mõlemad langesid paarteist minutit hiljem taas pikali ning kui Baumgartner jättis mängu ka pooleli, siis pikaaegne Stoke'i äss sai jätkata.

Teisel poolajal põrkasid kohe alustuseks kokku Roman Jaremtšuk ja Martin Hinteregger ning seejuures ei mänginud mehed isegi palli peale. Ukrainlaste esimene peaohver oli Oleksandr Karavajev, keda tabas Laimeri põlv. Seejuures langes vaid paar minutit hiljem Laimer ise pikali ning kui tohtrid tema juurde jõudsid, asetati jääkott mehe pea alla ja vahetati välja.

3. Austria mängijad tegid ajalugu

Alpides paiknev Austria koondis pääses esimest korda EM-il alagrupist edasi! Maailmameistrivõistlustel varasemalt kolmandaks ja neljandaks kerkinud võistkond pole kordagi suutnud Euroopa tippvõistlusel ennast kokku võtta. Kusjuures esimest korda jõuti turniirile alles 2008. aastal, mil EM toimus nende oma kodus. Tol aastal lõpetati võistlus aga ühe viigiga viimasel kohal. Sama juhtus ka kaheksa aastat hiljem Prantsusmaal, kui koondisest oodati väga palju.

Seekord võeti oma esimesed võidud ning koheselt saadi ka esimest korda kaheksandikfinaali. 26. juunil mindakse Londoni Wembley staadionil kokku turniiri suurfavoriit Itaaliaga ehk peatselt saadakse oma tõelist taset näidata.

Lisaks koondisele said vägeva sooritusega hakkama ka väravalööja Baumgartner ning sööduandja Alaba. Esimesest sai turniiri - ning lisaks ka Austria EM-ide ajaloo - noorim väravakütt. Peatselt Real Madridi siirduv üleväljamees tegi aga supermängu võimaluste tekitamise arvestuses: mees mängis avapoolajal kolleegid suurepäraselt vabaks neljal korral ning varasemalt on Austria EM-ide ühe mängu (90 minuti) rekord viis tekitatud võimalust ...

Ukraina - Austria 0:1 (0:1)