Luup peale | Modrici päästeoperatsioon kandis vilja ning Horvaatia tõusis ikkagi teiseks (0)

Foto. Scanpix / Petr David Josek / AP Photo via Pool

Esimeses kahes mängus kahvatult esinenud Horvaatia võttis end otsustaval hetkel kokku ning võitis šotlasi 3:1. Seejuures sai lisaks Briti saarestiku võistkonnale suure tõenäosusega läbi ka meie põhjanaabri Soome teekond.

Avaminutitel näitas rohkem tahet üles Šotimaa, kes kärmelt kaks nurgalööki teenis. Veel parem võimalus tekkis seitsmendal minutil, mil John McGinn andis suurepäraselt kerinud tsenderduse kasti, kuid tiimikaaslane Che Adams hüppas pallist napilt mööda. Horvaadid üritasid samuti rünnakuid ehitada, kuid neile tekitasid probleeme valesöödud.

Lõpuks said aga MM-i finalistid oma mootori tööle ning 17. minutil saadi jalg valgeks: Ivan Perišic söötis mänguvahendi peaga Nikola Vlašicile ja Moskva CSKA ründeäss keerutas palli ilusasti ümber Scott McTominay alumisse nurka - 1:0. Viis minutit hiljem proovis Luka Modric sarnaselt 2018. aasta Argentina mängule kaugelt võrku kõmmutada, kuid David Marshall blokeeris sõrmeotstega soorituse.

Edaspidi kontrollisid mängu pigem horvaadid ning paar korda üritati kaugelt peale lüüa. Lõpuks läks pall ka väravasse, kuid mitte šotlaste omasse vaid hoopis horvaatide võrku. Pisut enne poolajavilet ehitas Šotimaa korralikult rünnakut ja kui Domagoj Vida ebaõnnestunud klaarimine Callum McGregori jala peal lõpetas, lajatas poolkaitsja korraliku kuuli alumisse nurka - 1:1.

Teist poolaega alustati taas suhteliselt võrdselt ning mõlemad said ennast rünnakul proovile panna. Esimese ilusama üritusega said hakkama horvaadid, kui 50. minutil andis vasakkaitsja Joško Gvardiol keskväljal söödu Perišicile, sööstis ise kaitseliinist mööda ning sai Milano Interi mehelt palli tagasi. Kiipriga üks-ühele pääsenud Gvardioli esimene puude vedas pallurit aga alt ning seetõttu sai Marshall palli endale. Seejuures põrkasid mängijad olukorras valusalt kokku, ent kumbki õnneks väljakult lahkuma ei pidanud.

Paar minutit hiljem juhtus sarnane olukord horvaatide värava ees: McGinn üritas jalaga tsenderdust sisse lüüa, aga kodufännide kahjuks suunas ta palli raamidest mööda ning põrkas seejärel Dominik Livakoviciga kokku.

Kahe valusalt lõppenud rünnakule järgnes suurepärane koll: pall põrkas pikalt šotlaste kastis ringi ning kui lõpuks mänguvahend Modricile veeres, siis lennutas kapten välisküljega palli ristnurka - 2:1. Vaatamata sellele, et šotlased vajasid kahte väravat, ei olnud veel lootus sugugi kadunud, mehed üritasid ja üritasid, kuid vastaste kaitseliin püsis kaitses kindlalt. Juhtus hoopis sedamoodi, et tšehhidele iluvärava löönud Perišic lõi peaga horvaatide kolmanda ...

Lõpuminutitel kustus seega kohtumise leek ning midagi intrigeerivat enam ei juhtunud. Sellega teenis Horvaatia oma turniiri esimese võidu ja kindlustas pääsme 16 parima sekka. Šotimaa jaoks lõppes aga turniir ühe viigiga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Äkki ei tasugi alagruppi võita?

Kuigi see, et Horvaatia D-grupi esimeseks ei kerki, oli teada juba enne tänast, siis turniirieelselt võis nii mõnigi fänn neile seda kohta ennustada. Fakt on aga see, et edasipääs järgmisesse vooru kindlustati alles viimase vooru teise poolajaga. Sellele eelnevalt polnud sugugi kindel, et kolm aastat tagasi MM-i finaali purjetanud võistkond üldsegi turniiril üle kolme kohtumise mängib!

Siinkohal oleks paslik heita pilk minevikku. Näiteks 2016. aastal, mil Horvaatia näitas alagrupis suurepärast vormi ning alistas seejuures Hispaania, langeti heitlusest juba kaheksandikfinaalis, kus mindi vastamisi turniiri hilisema võitja Portugaliga. Kuraditosin aastat tagasi lõpetati esimene voor samuti esikohal ja seljataha jäeti isegi Saksamaa. Kuid ka see turniir sai otsa kohe järgmisel tõkkel, kuna penaltitemängus näitas paremat minekut Türgi.

Kui nüüd mõelda aga 1998. aasta MM-ile, kus ei oodatud võistkonnast mitte kui midagi, siis võib tänavu sellest turniirist õppust võtta. Ka siis jäädi - Argentina taga - alagrupis teiseks, kuid midagi kohutavat see ei tähendanud: selg tehti prügiseks nii Inglismaad kiusanud Rumeenial kui ka mitmekordsel maailmameistril Saksamaal. Lõpuks saadi kaela vägevad pronksmedalid.

Nagu juba mainitud, siis jäädi ka seekord teiseks. Järgmises voorus kohtutakse seetõttu E-grupi hõbedaga ehk tõenäoliselt kellegagi kolmikust Rootsi, Poola, Hispaania. Kui see matš võidetakse (mis tähendaks, et esmakordselt alistatakse keegi EM-i kohamängudes), siis minnakse vastamisi arvatavasti Prantsusmaa, Portugali või Saksamaaga. Mälestusväärsel MM-il langetati ju justnimelt Saksamaa ehk aukartust ei tasu horvaatidel tunda kellegi ees.

2. Horvaatia pole suutnud Mandžukicist jäänud tühimikku täita

2018. aastal koondisekarjäärile punkti pannud Mario Mandžukic oli kodumaa tõeline kangelane. Hispaania, Itaalia ja Saksamaa kõrgliigas tiitleid võitnud ründeäss lõi 89 matšiga 33 väravat; temast ettepoole jäi vaid legendaarne Davor Šuker (69 mängu, 45 väravat). Mandžukic lõi seejuures vägagi oluliseid väravaid, kuna just tema tabamus aitas horvaatidel mälestusväärsel MM-il alistada Taani ja Inglismaa. 2012. aastal kerkis ta oma kolme tabamusega (koos viie teise mängijaga) EM-i parimaks väravakütiks.

Ante Rebic on saanud mängida ligikaudu 135 minutit, kuid pole veel löönud ühtegi väravat. Foto: Scanpix / Kovacev / HM Cropix/SIPA

Nüüd seda meest Horvaatial aga pole. Võiks ju loota, et keegi võtab tema koha üle, kui koondises on sellised mehed nagu Hoffenheimis 20 väravat kõmmutanud Andrej Kramaric, AC Milanis üksteist kolli löönud Ante Rebic ning Zagrebi Dinamos üheksa tabamust saanud Bruno Petkovic, kuid ei. Need mehed pole turniiriga ühtegi väravat löönud. Horvaatlaste nelja tabamuse eest on hoolitsenud Luka Modric (poolkaitsja), Nikola Vlašic (vasak äär) ja Ivan Perišic (parem äär).

Teisalt, kas on üldse vaja, et nad väravaid löövad? Kui tipuründajad teevad hoopis musta tööd ning aitavad poolkaitsjatel/ääremängijatel palle võrku kõmmutada, siis milles probleem?

3. Väravata ei jää keegi!

McGregori esimese koondiseväravaga sai kindlaks see, et iga viimnegi kui üks meeskond sel EM-il on skoorinud vähemalt ühel korral. Enne Šotimaa auväravat oli pikalt raskustes ka Türgi, kes alles viimase vooru 62. minutil šveitslaste väravavõrku sahistas. Resultatiivseimateks tiimideks on kerkinud Holland (8 väravat), Belgia ja Itaalia (mõlemad 7 väravat). Teisalt, kui kõik said ühe värava alagrupivooruga löödud, siis kõikidele ei suudetud kolme matšiga lüüa vähemalt ühte lüüa: tühja seljataguse suutsid hoida nii Itaalia kui ka Inglismaa ning potentsiaali on veel ka Rootsil.

Seejuures vältis Šotimaa väga kitsa grupiga liitumist. Euroopa meistrivõistluste ajaloos on turniiri nulli väravaga lõpetanud vaid neli tiimi: Jugoslaavia (1972), Türgi (1996), Taani (2000) ja Ukraina (2016).

4. Mängu parim - Luka Modric

2018. aastal maailma parimaks jalgpallurik valitud Modric säras täna eriti ereda leegiga. Poolkaitsja oli taas horvaatide mootoriks ning jagas 90 minutiga kõige rohkem sööte. Kui esimesel korral lükati mehe kauglöök napilt üle värava, siis teist sooritust ei peatanud keegi: Modric lajatas trahvikasti joone pealt välisküljega palli tagumisse nurka. Kusjuures, just tema tsenderdusest lõi Ivan Perišic ju mängu kolmanda ja mängu otsustava värava.

Horvaatia - Šotimaa 3:1 (1:1)