Luup peale | Nooruse söakus vedas Paide lõpujooneni, Aksalu kogenud käsi aitas sealt üle (lisatud galerii!) (1)

37-aastane Mihkel Aksalu pani võiduka punkti sellele, mille nooremad kolleegid käima tõmbasid. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kolm on kohtu seadus. Kahel korral oli Paide Linnameeskond eurosarjas mänginud, kahel korral noruspäi platsilt ära tulnud. Nüüd etendati Tbilisi Dinamo vastu draama, mis läheb Eesti klubide euromängude klassikasse. Ning mis kõige tähtsam – sel draamal oli õnnelik lõppakord!

Avamängu nädala eest Tbilisis 3:2 võitnud Paide läks korduskohtumisele vastu täpselt sama algkoosseisuga, samas kui Dinamo oli teinud muudatusi kõikides liinides. Ainus erinevus seisnes Paide puhul selles, et avamängu algul ülemise poolkaitsjana tegutsenud Karl Mööl moodustas seekord koos Dominique Simoniga keskväljal alumise paari ning ründaja Kaimar Saagi all mängis kapten Andre Frolov.

Esimene poolvõimalus avanes kodumeeskonnal, kuid Frolovi vasakult äärelt antud karistuslöök lendas värava eest läbi, ilma et keegi oleks pallini küündinud. Ettevaatlik veeretamine kestis 11. minutini, siis magati maha kaitseliini taha jooksnud Levan Kharabadze ning Paidel oli õnne, et Dinamo mehe esimene puude ebaõnnestus. Kohe nõelati vasakult äärelt vastu, Siim Luts konksutas end ise parema jalaga löögile, aga saatis palli eesmisest postist mööda.

Dinamo mänguplaan oli üles ehitatud peamiselt tsenderdustele, mida Ragnar Klavan ja Abdul Razak Yusif esialgu järjekindlalt puhtaks lõid. Ent 22. minutil jõudis pall õnnega pooleks siiski Davit Skhirtladzeni, kes ei jõudnud seda Paide õnneks korralikult suunata. Ometigi oli tegu külaliste seni kõige ohtlikuma olukorraga.

Viis minutit hiljem tuli Mihkel Aksalul juba kogemusi ja klassi näidata, kui Paide ei suutnud mitme kahevõitluse järel palli karistusalast minema saata ja Giorgi Moistsrapešvili täielt hoolt lööma pääses. Kohe seejärel pidi Paide väravavaht pareerima ka madala tsenderduse – kodumeeskond oli jäänud esmakordselt surve alla.

Mängupilt hakkas aina enam meenutama avamängu Tbilisis – Dinamo valdas palli veidi rohkem, Paide rünnakule ei pääsenud, keskväljal tehti kordamööda vigu. 37. minutil proovis kaugelt õnne Imrane Oulad Omar, kelle löök Aksalule siiski muret ei valmistanud.

43. minutil teenis Paide nurgalipu lähistelt karistuslöögi ja et ainsad ohumomendid oli õnnestunud seni tekitada standardolukordadest, võis siitki midagi loota, aga pealelöök jäi ka nüüd tegemata. Avapoolaja viimasel minutil pääses seni väga varju jäänud Deabeas mängu jooksul esmakordselt segamatult tsenderdama, paraku polnud taas karistusalas realiseerijat.

Veel ühe rünnaku jõudis Paide üleminutitel teha ja see rõõmustas publikut senistest enim, kuna Barnes Osei teenis trahvikasti nurga lähedal Kaimar Saagi mahatõmbamise eest kollase kaardi. Frolov keerutas karistuslöögi lati alla, aga Real Madridi kasvandikust Andres Prieto näitas tõrjega klassi. Pausile mindi seega väravateta.

Teist poolaega alustas Paide märksa aktiivsemalt, mis väljendus eeskätt selles, et norralasest kohtuniku viled hakkasid keskväljal aina sagedamini kodumeeskonna kasuks minema. 55. minutil avanes Möölil superšanss, kui pall tagumises postis temani jõudis, paraku läks kiirustatud löök üle jala ja väravast mööda. 59. minutil vihises napilt üle Deabease kauglöök – Paide oli mängu jooksul esmakordselt Dinamo väravale surve peale pannud.

Minut hiljem nõudis kogu Pärnu Rannastaadion eesotsas Paide mängijate ja pingiga üksmeelselt punast kaarti, sest äsja vahetusest sekkunud Ebrima Singhateh, avamängu kangelane, lõikas vastaste ebaõnnestunud söödu vahelt ja võttis suuna väravale. Vastaste keskkaitsja Simon Gbegnon jooksis Singhatehi pikali, paraku leidis norralasest kohtunik Svein Oddvar Moen, et tegu polnud isegi määrusterikkumisega.

Kui ise ei löö … Nii juhtuski 69. minutil see, mida mängupilt kuidagi ei lubanud. Paremalt äärelt antud kõrge tsenderdus leidis tagumise posti lähistelt täiesti valveta unustatud vahetusmehe Ousmane Camara, too tõi palli tagasi väravaesisele ning Skhirtadze suunas selle Paide meeste vahelt võrku – 0:1.

Dinamo sai tabamusest selgelt indu juurde ja 81. minutil kruttis Camara kauglöögi ristnurgast ülinapilt üle. 85. minutil jõudis Saliste viimasel hetkel jaole Giorgi Gabedava löögile. Järgnenud nurgalöök suunati värava ette, kust pall küll minema löödi, aga oli selgelt näha, et Paide kannatab.

90. minutil olid vastased taas lähedal rängale kaitseeksimusele, aga Davit Kobouri suutis Sergei Mošnikovi meeleheitlikust jalasirutusest hoolimata enda vea paigata. Neli lisaminutit lahendust ei toonud ja et kahe mängu kokkuvõttes oli seis 3:3, ootas ees lisaaeg.

Seda oli mängitud vaid kaks ja pool minutit, kui Paide taas kaitses vääratas. Gabedava leidis sööduga Camara, too lükkas palli jälle värava ette ning kuigi Aksalu sai näpud vahele, lükkas Kevor Palumetsaga võidelnud Dmitrii Antilevski palli võrku – 0:2.

Santi seisu jäänud Paide suutis kohe tekitada kaks poolvõimalust, ent kummalgi juhul ei pääsetud korralikult löögile. Lisaaja kümnendal minutil õnnestus lõpuks kokku panna korralik rünnak, kui Palumets leidis tsenderdusega Deabease pea, aga Prieto tõrjus ristnurga suunas teel olnud palli akrobaatilise hüppega.

Nagu lisaajal sageli juhtub, läkski nüüd tuliseks. Ühes väljakuotsas tabas Camara löök väravaraame, kohe vastas pika soolorünnakuga äsja mängu sekkunud Bubacarr Tambedou, kelle terava löögi suutis Prieto raskustega tõrjuda. Järgnenud nurgalöögi järel pääses peaga löögile Palumets, minut hiljem tulistas eemalt Yusif – aga Dinamo puur püsis lukus.

Kätte hakkasid jõudma juba kriitilised hetked, kui jänese tõmbas kübarast Singhateh. Karistusalasse murdnuna kukkus ta kolme Dinamo mehe vahel, Moen näitas kõhklematult penaltipunktile ja Singhateh veeretas palli ise külma rahuga alla nurka, olles lasknud Prietol teisele poole hüpata – 1:2 ja kahe mängu kokkuvõttes kõik jälle viigis!

Indu saanud Paide tuli veel kahel korral ohtlikult, aga Tambedou virutas üle ja nurgalöök lõppes seejärel valusalt nii Prieto kui ka Yusifi jaoks. Õhus pead üsna tugevalt kokku pannud meestest sai rohkem kannatada Dinamo hispaanlasest väravavaht, keda arstid mitu minutit turgutasid.

Lõpuminutid olid pöörased. Dinamo tuli Paide nurgalöögi järel ise Camara – kelle siis veel? – vedamisel vastu ja Aksalu pidi tegema päästva tõrje. Teises platsiotsas kombineerisid efektselt Piht ja Robi Saarma, veel korra sekkus pantrihüppega Prieto. Aga väravaid enam ei löödud ja edasipääseja pidi selgitama penaltiseeria. Alustamise õiguse sai Paide.

• Kristofer Piht – alla paremale 6:5
  • Levan Kharabadze – KESKELE JA AKSALU TÕRJUB!!!!!

Kui keskringist pääsenud mängijad tormasid otse loomulikult õnnitlema Aksalut, siis peatreener Karel Voolaid sööstis üle väljaku hoopis peatribüüni ette ja lasi seal "looma välja". Tema taustale jäid mustas masenduses keskringis lebavad Dinamo mehed. Tegu oli tehtud, Paide pääses esmakordselt eurosarjas edasi ja võis nüüd juba kogu meeskonnaga juubeldava tribüüni ette tulla – suur samm sai tehtud, teises ringis ootab ees Ararat-Armenia!

Soccernet.ee tegi tulisest mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kui leiti julgust, ilmnes sisu ja tuli tasu

Erinevalt fännide laulust Paide avapoolajal ülemäära ei rokkinud, pigem esitati mõtlik-melanhoolset liftimuusikat. Alles poolaja lõpus tõmmati paar käredamat nooti, aga samas ei olnud ka Dinamol omalt poolt suurt midagi pakkuda.

Teisel poolajal toodi aga kitarrid kapist välja ning esimesed paarkümmend minutit sujus kontsert kenasti. Paraku rikkusid seejärel teineteise järel kooskõla nii norralasest kohtuniku pehmelt öeldes kaheldav otsus kui ka vastaste värav. Päris samasugust julgust Paide teisel poolajal enam uuesti ei leidnudki, kuigi Karel Voolaid püüdis pingilt järjest just ründesuunal värskust juurde tuua.

Ent see kõik tasus end kuhjaga ära lisaajal, kui Paide meeste teravus aina rohkem maksvusele pääses. Lõpuks mängiski Paide jälle samamoodi nagu Tbilisis ehk heas seisus ettevaatlikult, raskes seisus seevastu julgelt ja kohati isegi avantüristlikult. Mis siis, et kohati näis, nagu oleks õige tasakaal leitud peaaegu pooljuhuslikult – see leiti ja see toimis.

Kas uljamalt tegutsemine olnuks õigem valik, sest küllap oleks siis paar väravat ise kiirelt ära löödud ja pinged maha võetud? Päris nii lihtlabaselt need asjad siiski käima ei kipu. Dinamo stiilist lähtuvalt oli Paide jaoks olulisem pühenduda teatud perioodidel kaitsmisele, kusjuures umbkaitsesse ei vajutud seda tehes kordagi. Liigne tormakus võinuks pigem saatuslikuks saada, nüüd lõhuti kokkuvõttes Dinamo rütmi rohkem kui vastased seda Paide rütmiga teha suutsid.

2. Noorus tõestas kvaliteeti

Mõnes mõttes on Karel Voolaid sel hooajal vägagi õnnistatud rollis. Kui sul on algkoosseisu panna Siim Luts, Kaimar Saag ja Deabeas ning vahetusest võimalik mängu tuua Ebraima Singhateh, Kristofer Piht, Bubacarr Tambedou ja Robi Saarma, ületab see valik kvantiteedilt mitmekordselt isegi mõne kõva konkurendi ründeliini.

Paraku ei ole Paide rünnakul sel hooajal leidunud meest, kes igas mängus ja igal hetkel võimeline rünnakuteravuse enda kanda võtma. Henri Anieri nime selles kontekstis nimetamine hakkab mõjuma juba kulunud plaadina, ometigi on võrdlus paratamatu tekkima. Mullu oli Paidel Anieri näol selline mees olemas. Tänavu pole.

Kõik eelnimetatud on teinud terve hooaja jooksul tublit tööd, kuid ilma selge fookuspunktita on Paide rünnakud kippunud tihti olema pigem juhuslikku laadi ja ümmargused. Seekord suudeti euromängu kohta võimalusi tekitada isegi küllaltki palju, aga ühel hetkel tundus, et palli võrku ei saadagi.

Ometi pääses Paide noorte tahe lõpuks maksvusele. Vaadakem vaid, kes kogenud Sergei Mošnikovi kõrval lisaajal keerulisest seisust välja murdsid, kui Luts ja Frolov juba nende tegusid pingilt jälgisid – 21-aastased Piht ja Saarma, aasta noorem Tambedou, kõigest 19-aastased Singhateh ja Kevor Palumets ...

“Meie meeskond on sellisteks mängudeks liiga noor. Seetõttu kaotasime teatud hetkedel keskendumise. Eurosarjades tuleb kontrolli säilitada. See oli kaotuse peamine põhjus.”

Nii ütles pärast kohtumist pressikonverentsil Dinamo peatreener Giorgi Tšiabrišvili. Tõsi, et Dinamo on samuti nooruslik võistkond. Ent kas Paide oli siis otsustavatel hetkedel vanem? Lisaks eelmainitud viisikule kandsid platsil veel mängu jooksul põhiraskust ka 22-aastane Deabeas,  21-aastane Yusif ja 20-aastane Dominique Simon, kuid just lisaajal, mil suudeti mäng penaltiteni viia, oli Paidel platsil väga noore koosseisuga. Kvantiteet? Ei, kvaliteet.

3. Omamoodi veider penaltiseeria

11 meetrilt oli löödud 11 lööki ja neist mitte ühegi puhul ei aimanud väravavaht löögisuunda ära! Ei Mihkel Aksalu ega Andres Prieto olnud lähedalgi, et mõne ürituseni küündida. Tõsi, nii Paide kui ka Dinamo mehed lõid kõik ühesuguse kindlusega palle valdavalt alumisse nurka nagu papinaelu. Siis valis Levan Kharabadze õnneks teistsuguse taktika ja Aksalu aimas sedapuhku ka suuna ära. Rohkem polnud vajagi.

Paide sai alustajana küll teatava eelise ja Mošnikov pööraski selle kohe kodumeeskonna kasuks, aga pigem tuleb kiita noorte meeste tähtsal hetkel tehtud häid lööke. Eriti kõnekad olid kaks penaltit – Saarma oma, kuna ta oli hiljuti liigamängus Kuressaarega otsustaval hetkel eksinud, ja lisaaja lõpus korra juba löömas käinud Singhatehi löök, milles polnud jälgegi võimalikust ülemõtlemisest.

4. Andmata punane ei saanud saatuslikuks

Kui Paide oleks kaotanud ja välja langenud, tulnuks mängu võtmehetkena esile tuua teise poolaja keskel sündinu. Vahetusest sekkunud Singhateh näppas vastase kaitsjatelt palli ja näis olevat väravavahiga silmitsi pääsemas, kui ta pikali lükati. Telekorduste põhjal ei paistnud kahtlust, et tegu on punase kaardiga, sest Singhateh läinuks otse väravale ehk tegu oleks olnud ilmselge väravavõimaluse ärahoidmisega.

Miks täpselt norralane Svein Oddvar Moen otsustas sellest olukorrast viga üldse mitte määrata, teab vaid ta ise. Et pisut hiljem Davit Skhirtadze avavärava lõi ja mängu lisaajale saatis, võinuks neid kahte episoodi vaadelda tervikuna, kus ühelt võeti ja teisele anti. Kuid kuna Paide suutis lisaajal comeback’i korraldada, ei mäletanud Moeni otsust lõpuvileks enam õieti keegi.

5. Paide Pärnus? Õige otsus!

Kõik see, millele Paide panustas, kui otsustas taas korraldada oma kodumängu pealinna asemel Pärnu Rannastaadionil, tasus end kuhjaga ära. Esiteks olid tingimused ideaalilähedased, teiseks suutis publik kõige otsustavamatel hetkedel leida ühise hingamise ja toetuse, mis suurel staadionil paratamatult kaotsi läheks.

Ning lõpuvile järel sai meeskond sama vahetult oma rõõmu rahvaga jagada. Viimaste aastatega on Pärnu kinnistanud end kohana, mis pakub A. Le Coq Arenalt paratamatult puuduvat hubasust ja õdusust, õlg-õla kõrval täismajatunnet. Pole põhjust kahelda, nagu ei ulatuks see tribüünilt mängijateni. Isegi jooksurada pole takistuseks!

6. Mängu parim - Karel Voolaid

Penaltikangelane Aksalu? Hea valik. Lisaajal Paide mängu tagasi toonud Singhateh? Samuti. Meeletult energiat lisanud Tambedou või Palumets? Sobiksid nemadki. Rääkimata Möölist, Klavanist, Salistest, Saagist, ükskõik kellest. Paide ühte ja ainust parimat on seekord valida väga raske, sest edu tõi see, et igaüks andis endast maksimumi.

Aga üks mees valis kellegi neist õigesti alustama ja kellegi jälle õigel hetkel vahetusest sekkuma. Ehkki ta ise üritas veeretada kiitusekoormat mängijate õlgadele, sobib seekord kiita meest, kes viimaste aastate jooksul kohati õiglaselt, ent sageli ka ülekohtuselt avalikkuses nuuti saanud. Eriti kahe mängu kokkuvõttes võib Karel Voolaid selles vastasseisus peale jäämist lugeda õigusega treeneri võiduks.

14. juulil kell 19.00 Pärnu Rannastaadionil

Paide Linnameeskond - Tbilisi Dinamo 1:2 (0:0; 0:1; 0:2) - kahe mängu kokkuvõttes 4:4, pen. 6:5
115. pen. Ebrima Singhateh - 69. Davit Skhirtladze, 93. Dmitri Antilevski

Hoiatused: 91. Karl Mööl, 116. Ebrima Singhateh - 45+2. Barnes Osei, 105. Giorgi Gabedava
Peakohtunik: Svein Oddvar Moen
Abikohtunikud: Ole Andreas Haukasen, Magnus Lundberg
Neljas kohtunik: Marius Hansen Grötta (kõik Norra)

Paide: Mihkel Aksalu, Hindrek Ojamaa (90. Kevor Palumets), Abdul Razak Yusif, Ragnar Klavan, Joseph Saliste, Dominique Simon (101. Bubacarr Tambedou), Andre Frolov (75. Sergei Mošnikov), Karl Mööl, Deabeas (101. Robi Saarma), Kaimar Saag (59. Ebrima Singhateh), Siim Luts (75. Kristofer Piht).
Varus: Ebrima Jarju, Kristjan Pelt, Herol Riiberg, Robi Saarma, Sergei Mošnikov, Raimond Eino, Bubacarr Tambedou, Ebrima Singhateh, Rasmus Kallas, Kristofer Piht, Marten Henrik Kelement, Kevor Palumets.

Tbilisi: Andres Prieto, Nikoloz Mali, Simon Gbegnon, Davit Kobouri (91. Aleksandre Kalandadze), Levan Kharabadze, Levan Osikmashvili, Giorgi Moistsrapišvili (60. Ousmane Camara), Tornike Kirkitadze (68. Giorgi Gabedava), Barnes Osei, Imrane Oulad Omar (60. Giorgi Kutsia), Davit Skhirtladze (79. Dmitri Antilevski).
Varus: Davit Kereselidze, Aleksandre Kalandadze, Saba Khvadagiani, Giorgi Gabedava, Stanislav Bilenkii, Giorgi Chkhetiani, Giorgi Kutsia, Godfrey Stephen, Ousmane Camara, Dmitri Antilevski.