Luup peale | Õnnelikul Eestil oli õnne 88. minutini. Siis sai tõenäosusteooria ühes austerlastega Sinisärkidest võitu (galerii!) (24)

Nii lõi Rauno Sappinen Eesti juhtima. Paraku punktideks sellest ei piisanud. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Eesti koondis alustas uut EM-valiktsüklit südika lahinguga Linzis, kus kaotati 88. minuti väravast 1:2 Austriale.

Eesti alustas korralikult, kui Vlasi Sinjavski tsenderdus tõi juba teisel minutil nurgalöögi. Palli taha läinud Konstantin Vassiljev teenis suure vilekoori ja tema antud söötu eestlased suunama ei pääsenud. Austria virutas palli keskjoonele, kus ootas Eesti väravavaht Karl Jakob Hein. Tema klaarimine tabas Patrick Wimmeri tagumikku, kust pall võttis suuna tühja värava poole. Wimmer pistis putku ja oli Heinast kiirem, aga noor Wolfsburgi ääreründaja kiirustas ja läkitas palli tühjade raamide küljevõrku. Eesti pääses!

Minut hiljem mängis Austria karistuslöögi ootamatult lahti ning Christoph Baumgartner saatis terava palli värava eest läbi - õnneks leidmata kaaslaseid. Järgnevalt jäi mäng Eesti väljakupoolele, aga veidi rahunes.

16. minutil tuli Austria suure hooga eestlaste karistusalasse. Vlasi Sinjavski kukutas Michael Gregoritschi ning Albaania kohtunik Enea Jorgji ei kahelnud - penalti! Lööma asus Freiburgi ründaja ise, ent tema tugev löök lendas latti ja sealt taevasse, kuigi Hein oli eest ära hüpanud. Taevast langenud mänguvahendi püüdmisega oli Hein veidi hädas, ent Austria superšanss vaibus sinna ära.

Eesti sai esimese enda pealelöögi 22. minutil, kui Rauno Sappinen suunas Artur Pika tsenderdusest palli peaga üle värava. Kolm minutit hiljem avanes aga uus võimalus. Vassiljevi karistuslöögist tuli tsenderdus Austria kasti serva, kust Maksim Paskotši ja Sergei Zenjov selle kahe peapuutega Sappinenile jätkasid. Ründaja saatis põrkava palli ühe puutega Heinz Lindnerist mööda Austria võrku! 1:0 Eestile!

Eesti koondis löödud väravat tähistamas. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

35. minutil sai Stefan Posch karistuslöögist palli peaga suunata, 38. minutil suunas Gregoritsch oma löögi mööda. Austria oli hädas Eesti madala kaitsebloki lahti muukimisega ning Eesti sai riietusruumi eduseisus.

Tormakalt peale

Teisele poolajale tulid võõrustasjad innukalt peale. Eriti nahhaalne oli Gregoritsch, kes paaril korral proovis ja 54. minuti kauglöögi väga napilt posti kõrvalt mööda saatis. Tunni täitumise järel sai esmakordselt näha pausil sekkunud David Alaba ja Junior Adamu koostööd, ent Heina jaoks oli kõik kontrolli all. Nagu ka hetk hiljem Florian Kainzi soorituse puhul.

64. minutil lükkas Sappinen kannaga läbisöödu Zenjovile, kes jõudis kasti ja sooritas vasakuga tugeva löögi, mille tõrjumiseks pidi Lindner robinsonaadiga särama. Austria otsis aga innukalt vastu. Kui 66. minutil klaaris Karol Mets kaks olukorda järjest, siis 68. minutil tuli Austria Eesti nurgalöögi järel väga kiirelt pressingusse, võitis rünnakuõiguse tagasi ja uhas peale. Stefan Poschi vasakult tehtud katse Hein küll tõrjus, aga täpselt paremale Kainzile jala peale, kust tugev madal löök etteposti tegi seisuks 1:1.

Mängu viimasel paarikümnel minutil Austria hoidis küll initsiatiivi, ent Eesti tuli kaitses asjade klaarimisega üldjuhul toime. 88. minutil sai pikalt väravat jahtinud Michael Gregoritsch aga lõpuks oma tabamuse kätte. Eesti vasakult äärelt tulnud tsenderdus kukkus kastis ette Freiburgi ründajale, kes oli täiesti üksi. Oma osa oli selles ta kaaslasel, kes tegi Paskotšile oskusliku bloki.

Gregoritschi löök võttis Paskotši jalast väikese ning Metsa jalast suure rikošeti, lennates Heinale püüdmatult Eesti väravasse. Austria 2, Eesti 1! Kogu Austria pink tormas väljakule tähistama, nagu oleks võidetud mõni finaal.

Austria väravavaht Heinz Lindner oli üks meestest, kes kohtumise lõpus looma valla sai lasta. Foto: Brit Maria Tael

Eesti tegi veel ründavad vahetused, tuues väljakule Georgi Tunjovi ja Sten Reinkorti. Vlasi Sinjavski sai korra Reinkorti eeltöö järel ka vasakuga löögile, ent Lindner püüdis. Sellega mäng ka lõppes. Austria teenis tabelisse juurde kolm punkti ja on nüüd kuue silma peal. Eesti debüüt uues EM-valiktsüklis tõi Linzist napi 1:2 kaotuse. Järgmine matš ootab ees juunis, kui eestlased sõidavad külla Aserbaidžaanile. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Õnne oli, kuni seda polnud

Eestil oli mängu alguses meeletult õnne. Kõigepealt ei kasutanud Wimmer ära Eesti eksimust. Siis lõi Gregoritsch penalti latti. Halvemal juhul oleks võinud külalised väga kiirelt väga nigelasse seisu jääda.

Aga ei jäänud! Eestil oli õnne mujalgi. Rahvatarkus ütleb, et õnn soosib tugevamaid ja õnn tuleb välja teenida. Eesti sai juhtima ja hoidis eduseisustki üle 40 minuti kinni. Ja siis veel viigist ...

Ent lõpuks sai tõenäosusteooria Eesti kätte. Gregoritsch oli terve matši vältel väga aktiivne. Uhas peale küll ühe, siis teise nurga alt. Ja vahetult enne kohtumise lõppu lõpuks see värav sündis. Austria sooritas kokku 20 pealelööki, millest üheksa läksid raami. Et sellise hulga peale lõpuks mõni värav, antud juhul kaks, kätte saadakse, oli lõpuks loogiline. Eesti sooritas seitse pealelööki, millest kolm läksid raami. Puht mahtude pealt hinnates vääris Austria võitu.

Kuid samapalju kui Austria vääris seda, vääris Eesti oma hingestatud kaitselahingu ja pingutuse pealt ka vähemalt seda viikigi. Täna seda ei saadud. Aga ettevaatlikuks optimismiks, millest on viimasel nädalal palju juttu olnud, on põhjust küll. Eesti tegi Austria ja Ralf Rangnicku elu raskeks ning selle üle võib uhke olla.

Eesti koondislased enne mängu algust. Foto: Brit Maria Tael

2. Häberli ootamatu valik

Kui üldiselt oli Thomas Häberli valik Eesti algkoosseisu osas ootuspärane ja vaid veidi rõõmustav oli tõsiasi, et paremal äärel alustas selgelt ründava suunitlusega Vlasi Sinjavski kaitsvamate alternatiivide asemel, siis tegi šveitslane ka ühe korraliku üllatuse.

Nimelt alustas noor Tottenhami keskkaitsja Maksim Paskotši kolmemehelises tagaliinis, jättes pingile Märten Kuuse, kes on üldiselt Häberlilt suurt usaldust teeninud. Paskotši haaras võimalusest kahe käega kinni ja tegi väga soliidse partii. Oma näljasuse, täpsuse ja kiirete jalgadega jõudis ta tihti olulistesse olukordadesse Eestit päästma. Teise värava eel jäi küll kinni vastase blokki, aga suures pildis mängis ta koha kenasti välja.

3. Jutt oli ilusam kui teod

Mängueelse pressikonverentsil rääkis Austria sakslasest peatreener Ralf Rangnick, et ilmselt on võistkonna suurimad staarid ning esimesed kaptenid David Alaba ja Marcel Sabitzer valmis mängima. Ta lausa ütles potentsiaalset kolmandat kaptenit kaardistada soovinud Austria žurnalistidele, et sellist vajadust ta ei tunne, aga noh, Konrad Laimer vajadusel kannaks paela.

Kui tunnike enne avavilet koosseisud avaldati, ei leidnud huvilised Austria algkoosseisust ei Alabat ega Sabitzeri. Küll aga kapteniks märgitud keskpoolkaitsja Konrad Laimeri. Eesti jaoks oli see mõistagi hea uudis ja nähtus, et Rangnick soovis vastast vist veidike hirmutada ja hullemaks valmis seada.

Ilma staarideta Austria kaotas Eesti vastu avapoolaja 0:1 ning sellele reageeris treener vaheajal juba kahe vangerdusega, millest olulisem oli David Alaba keskkaitsesse toomine.

4. Juubelipäev

Seekordne uue EM-tsükli esimene valikmäng oli mitme Eesti palluri jaoks ümmargust tähtpäeva märkiv. Eesti koondise kapten Konstantin Vassiljev pidas oma karjääri 150. koondisemängu, mida on sama palju kui jõudsid pidada Ballon d'Ori võitja ja sakslasest maailmameister Lothar Matthäus ja USA legend Michael Bradley.

Eesti koondise rekordinternatsionaal on Martin Reim 157 kohtumisega. Tehniliselt on Vassiljevil võimalus aasta lõpuks see tiitel endale võtta. Maailmarekordit koondisemängude osas hoiab hetkel 198 kohtumisega enda käes portugallane Cristiano Ronaldo.

Lisaks jõudis vasakkaitsja Artur Pikk oma 50., väravavaht Karl Jakob Hein 20. ja Georgi Tunjov 10. koondisemänguni.