Luup peale | Paide näitas Tbilisi kaevikulahingus küpsust, julgust ja lõpuks ka klassi, et mäng hiilgavalt ümber pöörata (galerii!) (6)

Foto: Irakli Inasaridze

Paide Linnameeskond ei jõudnud Konverentsiliiga esimese eelringi avamängus Tbilisi Dinamo vastu tunni aja jooksul ainsagi pealelöögini. Seejärel vajutati aga uus käik sisse, viigistati kaks korda ja kindlustati hilisest väravast magus 3:2 võit, kusjuures lisaks jõuti veel ka väravaposti tabada.

  • Vaata Irakli Inasaridze pildigaleriid SIIT või artikli alt!

Kohtumine algas erakordselt luuravalt, kui esimese kümne minuti jooksul püsis pall pea eranditult keskväljal. Kodumeeskond valdas rahulikult keskväljal palli, aga ründetsoonidesse ei jõudnud see peaaegu üldse. Tosina minuti järel hakkasid tekkima ka esimesed ärevamad olukorrad Paide kastis, kuid esialgu ei midagi väga ohtlikku.

Murrang saabus 22. minutil pärast seda, kui Dinamo oli just sooritanud mängu esimese nurgalöögi. Paide oli selle klaariks saanud ja ise rünnakule tõusmas, kui Deabeas kaotas oma poolel palli, Nikoloz Mali söötis selle kiiresti ääretsoonis Joseph Saliste seljataha, kust Tornike Kirkitadze selle omakorda keskele teise lainesse söötis. Paide paremkaitsja Hindrek Ojamaa oli jäänud oma positsioonilt välja ning keegi seda ka ei lappinud, nii et Davit Skhirtladze jõudis 14 meetri kaugusel väravast palli endale ettegi võtta, enne kui ta selle posti kõrvale läkitas – 1:0.

26. minutil avanes Kirkitadze söödu järel hea võimalus Anzor Mekvabishvilil, kuid ta ei saanud värava ees pallile pihta.

REKLAAM

Senimaani ilma igasuguse ründeteravuseta olnud Paidel avanes pärast pooltunni täitumist kolme-nelja-minutiline hea periood, mil teeniti kaks nurgalööki ja lubavast kohast karistuslöök. Kapten Andre Frolovi tsenderduste järel aga kordagi pealelöögile ei jõutud.

Seejärel kandus kontroll jällegi kodumeeskonna kätte, kes kiigutas enamuse ajast palli ohutult keskväljal, aga hoidis alati silma lahti ka võimalike välkrünnakute tarbeks. Ühe sellisega üllatati Paidet 36. minutil, kui keskkaitsest saadeti püstsööt ette ning Abdul Razak Yusifi ebaõnnestunud peapuute järel põrkas pall Mekvabishvilile ette, aga õnneks oli Mihkel Aksalu piisavalt kiiresti vastas, et see enda valdusse haarata.

Teisel poolajal jätkus sarnane mängupilt, kus Dinamo valdas palli mõnede üksikute ründesähvatustega, kuniks 58. minutil otsustas Paide peatreener Karel Voolaid tuua vahetusest sisse Ebrima Singhatehi. Paide asus nüüd ründama kahe ründajaga ning just noor Gambia ründaja osutus jokkeriks kaardipakist.

Ründetegevus aktiviseerus ning juba 61. minutil sahises ka võrk. Deabease kõrge surve lubas Paidel vastaste väljakupoolel palli võita, misjärel Dominique Simoni ja Singhatehi ühepuutesöödud ning Dinamo kaitsja Simon Gbegnoni möödalöök kandsid palli kümne meetri kaugusel väravast Siim Lutsule ette. Paide vasakäär reageeris parimal võimalikul moel, tulistades selle esimese puutega lati alla – 1:1!

Foto: Irakli Inasaridze

Dinamo tõstis seejärel kohe tempot ja jõudis ka kiire vastuseni, kui juba 65. minutil murdsid nad söödumänguga trahvikasti, Levan Kharabadze jäi Aksaluga silmitsi ning vajutas palli terava nurga alt täie jõuga ette üles - 2:1. Skhirtladzel oli peagi supervõimalus karistuslöögi järel edu veelgi kasvatada, aga ta ei suutnud viielt meetrilt täiesti vabana palli jalaga raami suunata.

Kodumeeskond näis liikuvat kindla võidu suunas, aga Paide viimane sõna ei olnud veel sugugi välja käidud. 75. minutil viis Singhateh külalised kontrarünnakule ning leidis suurepärase sööduga Lutsu, kellele avanes kastijoonelt löögivõimalus ja peaaegu õnnestus kõik jälle ideaalselt, aga seekord põrkas pall tagumise posti kaudu värava eest läbi ja võimalus luhtus.

Paide rünnakud olid küll jätkuvalt pigem harvad, aga pärast Singhatehi sekkumist olid need ometi pidevalt teravad ja ohtlikud. 81. minutil murdis gambialane vasakult kasti ja tema pealelöök tõi kaasa nurgalöögi. Frolovi hea tsenderduse järel tuli pall küll kastist välja, aga järgnes kohe uus rünnak, kus Yusif tegi kastis osavalt eeltöö ja Singhateh realiseeris tema söödu – 2:2!

Singhateh jõudis oma nappide mänguminutite jooksul veel ka keskväljaväravat üritada ning kontrarünnakul vastastele mängu ainsa hoiatuskaardi välja võtta. Sellest samast karistuslöögist sündis seejuures Paide võiduvärav, kui Frolovi püstsööt lendas tahaposti, kus Ragnar Klavani surve all olnud kaitsja kaudu põrkas pall värava ette ja sealt rikošeti kaudu Kristofer Pihtile, kes ei jätnud kuuelt meetrilt kuldset võimalust kasutamata - 2:3!

Paide rõõmupeo järel jäi veel vaid neli lisaminutit ära kannatada, et seejärel hiilgava võiduga koduteele naasta. Töö tuleb lõpule viia järgmisel neljapäeval kell 19 Pärnu Rannastaadionil toimuvas korduskohtumises. Selle paari võitjat ootab järgmises eelringis ees Armeenia hõbedaklubi Ararat-Armenia, kellega kohtutakse 21. juulil võõrsil ja 28. juulil kodus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Dinamo kaevikutaktika

Dinamo ülekaal pallivaldamisel oli esimestest minutitest peale mäekõrgune, aga pikka aega ei toonud see kaasa mingeid väravavõimalusi. See ei olnud seotud ainult Paide hea kaitsemänguga, vaid mida aeg edasi, seda selgemalt ilmnes Dinamo sihilik kaevikusõja taktika. Karistusala piiramise asemel hoidsid grusiinid palli südamerahuga just keskväljal, püüdes Paidet kaitseblokist välja meelitada.

Niiviisi kõigutati seal palli ja uinutati Paide valvsust, kuni kuskile tsooni õnnestus tekitada ülekaal, misjärel viidi pall sealtkaudu nõelteravalt Paide värava lähistele. Võõrustajate enesekindlus palliga ja suutlikkus võimaluse korral otsustavalt nõelata sundisid Paidet üha sügavamale ega lubanud palliga riske võtta. Nii seisis Paide kannatlikult oma kaitseasetuses ja jooksis ilma pallita, samas kui enda katsed lühikese sööduga rünnakuid ehitada karistati vasturünnakutega ära.

Niiviisi lõi Dinamo Paide värava all suure hulga teravusi, mis õnneks küll üldjuhul viimast lihvi ei saanud. Tõele au andes oli kodumeeskonnal kokkuvõttes siiski selgelt rohkem häid väravavõimalusi kui külalistel, aga Paide kaitseosakond Ragnar Klavani juhtimisel tegi ka head tööd nende nurjamisel.

Foto: Irakli Inasaridze

2. Paide kaevikutaktika

Kuidas paidekad Dinamo kaevikutaktikale vastasid? Omapoolse kaevikutaktikaga! Paidele sai kiiresti selgeks, et kõrge surve tegemine ja lühikese sööduga ehitamine lõppevad tõenäoliselt kõrbenud sõrmedega. Nii võeti võõral väljakul omaks ainuõige lähenemine, lastes grusiinidel keskväljal palliga toimetada ja keskendudes ise segamatult oma ülesannetele, olgu need kui tüütud ja piinavad tahes.

Just see kannatlikkus osutus võtmeks, sest see võimaldas kaotusseisu väiksena hoida, samas kui Paide teadis, et tegelikult jagub neil ka rünnakul kvaliteeti ning tarvis oli vaid oma võimalust oodata. Need võimalused saabusid esmalt standardolukordade näol ning teisel poolajal lõpuks ka läbi vahetusmees Ebrima Singhatehi väleduse ja teravuse.

Murrangut ei toonud seejuures mitte vaid Singhatehi isiklik kvaliteet, vaid koos tema sekkumisega muutis Paide peatreener Karel Voolaid ka meeskonna taktikat ründavamaks. Sellega näitas ta, et mängueelne jutt võidu püüdmisest ei olnud umbluu, vaid ka olukorras, kus 60 minuti jooksul polnud meeskond jõudnud veel ainsagi väravavõimaluseni, ei lepitud minimaalse kaotusseisu kindlustamisega, vaid mindi püüdma positiivset tulemust.

Siiski ei olnud taktikaline muudatus nii jõuline, et Paide võtnuks sellega üle jõu käivaid riske. Üldjoontes lasti ikka Dinamol palliga toimetada, aga vahetused lisasid Paidele oluliselt jõudu vasturünnakutel nõelamiseks. Ja suts-suts-suts, standardolukordade kaasabil õnnestus see seekord ideaalilähedaselt.

Karel Voolaid. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee (arhiiv)

3. Aegsasti sissetöötatud vangerdused

Karel Voolaiu õnnestunud taktikalistest valikutest võib välja tuua mitmeid väikeseid vangerdusi, aga peaaegu kõik need olid Premium liiga hooaja jooksul juba sissetöötatud lahendused, mis võimaldavad nüüd hooaja tähtsaimates mängudes rahulikult nuppe ümber seada ja õiget häälestust otsida.

Paide on mänginud sel hooajal pea eranditult neljase tagaliini ja kahe kontrolliva keskpoolkaitsjaga. Varieerunud on ründajate asetused ja rollid – tavaliselt mängitakse kas 4-2-3-1 või 4-4-2 asetuses, vahel midagi nende kahe vahepealset. Täna läksid kõik need variandid käiku, sest mängu alustati 4-2-3-1 asetusega, aga tunniajase mängu järel asendati see 4-4-2-ga, samas kui vajadusel töötas üks ründajatest ikkagi kaitsefaasis kõvasti tagasi.

Mitmed mängijad leidsid end alguses positsioonidelt, kus nad tänavu väga palju tegutsenud ei ole. Karl Mööl on pea kogu hooaja olnud üks kaitsvatest keskväljameestest, kuid vahetult enne euromängu tegi ta mõned mängud kõrgemal, kus alustas ka täna. Ning kaptenist Andre Frolovist oli vahepeal saanud juba põhikohaga paremkaitsja, enne kui ta hiljuti keskväljale naasis. Lisaks olid Deabeas ja Siim Luts tänaseks ääred ära vahetanud, sest tavaliselt mängib hollandlane vasakul ja eestlane paremal, täna oli vastupidi.

Küllap näitas mängueelne analüüs, et niiviisi on Dinamo haavatavam, või siis prooviti lihtsalt vastast taktikaliselt millegagi üllatada. Igatahes ei olnud mingit probleemi hiljem positsioone ümber mängida. Juba avapoolaja keskel vahetasid Mööl ja Frolov omavahel kohad ära. Teisel poolajal Singhatehi sekkumise järel liikus Deabeas aga teiseks ründajaks ja Frolov liikus edasi äärele. 78. minuti topeltvahetuse järel leidis Frolov end juba paremkaitsest ning omakorda Luts liikus teiseks ründajaks, kus ta on samuti sel hooajal Premium liigas korduvalt tegutsenud.

Ühesõnaga: Paide on järginud läbi terve hooaja sarnast mänguplaani, millel on palju erinevaid variatsioone, ning see kõik ühes mitmekülgsete mängijate olemasoluga lubab neile luksust mängu käigus pidevalt väikeseid muudatusi ette võtta ja taktikat ümber sättida.

Foto: Irakli Inasaridze

Frolov täitis täna koguni nelja erinevat positsiooni - ta tegutses nii kaitsva kui ka ründava keskväljamehena, paremäärena kui ka paremkaitsjana. 

4. Mängu parim - Ebrima Singhateh

Ragnar Klavan omas kaitsefaasis võtmerolli, Siim Luts sähvatas kaks korda eredalt, aga kõige säravama märgi jättis maha Paide vahetusmees Singhateh. Just 18-aastase gambialase kiired jalad andsid Paide rünnakule uue käigu. Singhateh oli söötja rollis nii Lutsu värava kui ka postilöögi puhul, ta ise vormistas teise värava ning teenis kolmanda värava toonud karistuslöögi.

Protokoll:

7. juulil kell 20.00 Tbilisis Boriss Paitšadze Dinamo Arenal

Tbilisi Dinamo - Paide Linnameeskond 2:3 (1:0)
22. Davit Skhirtladze, 65. Levan Kharabadze - 61. Siim Luts, 81. Ebrima Singhateh, 89. Kristofer Piht

Hoiatused: 88. Aleksandre Kalandadze (Tbilisi Dinamo)
Peakohtunik: Miloš Boškovic
Abikohtunikud: Srdan Jovanovic, Marjan Paunovic
Neljas kohtunik: Savo Vujovic (kõik Montenegro)

Tbilisi: Andres Prieto, Nikoloz Mali, Aleksandre Kalandadze, Anzor Mekvabishvili, Davit Skhirtladze (70. Stanislav Bilenkyi), Levan Kharabadze, Levan Osikmashvili (46. Giorgi Moistsrapeshvili), Barnes Osei (86. Giorgi Chkhetiani), Simon Gbegnon, Tornike Kirkitadze (86. Davit Kobouri), Ousmane Camara (58. Imrane Oulad Omar).
Varus: Davit Kereselidze, Saba Khvadagiani, Imrane Oulad Omar, Giorgi Moistsrapeshvili, Giorgi Gabedava, Stanislav Bilenkyi, Giorgi Papava, Giorgi Chkhetiani, Giorgi Kutsia, Godfrey Stephen, Daviti Kobouri, Dmitri Antilevski.

Paide: Mihkel Aksalu, Hindrek Ojamaa (78. Edgar Tur), Dominique Simon, Andre Frolov, Kaimar Saag (58. Ebrima Singhateh), Abdul Razak Yusif, Ragnar Klavan, Siim Luts (88. Sergei Mošnikov), Joseph Saliste, Deabeas Owusu Sekyere (78. Kristofer Piht), Karl Mööl.
Varus: Ebrima Jarju, Kristjan Pelt, Kristofer Piht, Robi Saarma, Sergei Mošnikov, Raimond Eino, Edgar Tur, Bubacarr Tambedou, Ebrima Singhateh, Rasmus Kallas, Kevor Palumets.

SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
6 kommentaari

Mõtiskleja   •  
(84.50.27.***)
Hea töö Paide! Nagu eelmise Paide koduliiga mängu ajal kirjutasin, siis Voolaid ei suuda küll head ja stabiilset hooaega hetkel teha aga väga tähtsates mängudes on ta tulemuse ära teinud, mis puudutab siis karikavõitu. Nüüd järgmine nädal kodumäng ja seejärel armeenlastega mängud näitavad ära, kui palju täpsemalt see peatreeneri tool tal kõigub. Ise usun, et selle hooaja ta on ikka Paides lõpuni, isegi kui nüüd kodus tuppa saadakse, välja kukutakse ja Premiumi edasised mängud ka sama kahvatud tulevad. Kui aga tehakse VÄGA HEA eurohooaeg, siis kedagi lõpuks ei koti, kas sa jääd Premium liigas hooaja lõpuks teiseks, kolmandaks või neljandaks ja sellega arvatavasti saaks ta ka uueks aastaks loa Paidega jätkata. Aga noh ma panen suht puusalt ja emotsiooni pealt hetkel :D
muurek   •  
(91.129.98.***)
nõus, et saavutus on kõva, aga ... olles käinud viimastel aastatel korduvalt gruusias, ja sealolles ka liigamänge, kaasaarvatud dinamo tbilisi omi, vaatamas, siis tase on neil seal ikka täitsa ära kukkunud, pealtvaatajaid on mängudel ülivähe .. kohalikud kiruvad ise ka, et asi on perses, uusi shengeliaid, kipianisid ja ketsbaiasid kusagilt peale ei tule, liiga tase on masendav, koondis rankingus kusagil esisaja lõpu kandis jne ... ega see kuulsusrikas dinamo oma tohutul boris paitšadze kodustaadionil muidu konverentsiliigat ei mängiks. esimesest eelringist.
Jaak   •  
(85.253.213.***)
Kiruvad need kohalikud Gruusias mis kiruvad,aga koondis on teel rahvusteliiga B divisioni ja polnud kaugel viimasest EMist.
sanderk   •  
(46.131.37.***)
@Muurek

Uefa rankingu 29. riigi Poola võistkonnad saavad alustada konverentsi liiga mänge teisest eelringist. Pole küll väga täpselt Gruusia jalgpalliga kursis, aga ma usun, et nad pole kunagi nii kõrgel olnud ja ilmselt ei saa ka olema. Praegusel hetkel 44.
stranglers   •  
(88.196.166.***)
sellised mängud näitavad Paide tegelikku sisu, ehk ärgatakse nüüd liigas ka üles, aga kõigepealt edu Pärnus!
sass101   •  
(195.222.9.***)
See sama Tbilisi müüs just eelmisel hooajal esiväravavahi Valenciasse, kus see esikindaks tõusnud. Paidest just ülearu tihti La Liga põhikoosseisu üleminekuid ei toimu. Nii et kohutav tase ja tulevik seal kindlasti pole, eriti Paide tänavuse hooajaga võrreldes. Ülikõva tulemus, nüüd vaja kodus ära hoida.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK