Luup peale | Pingilt kerkis üllatusmees ja Taani jalgpall õitseb taas (0)

Kasper Dolberg on Taani kangelane. Foto: Scanpix / Kenzo Tribouillard / POOL / AFP

Ligi kolmekümne-aastase pausi järel purjetab Taani jalgpall taas laineharjal. Viimati suudeti EM-finaalturniiri sõelmängudes võit võtta 1992. aastal, kui seda tehti finaalis. Nüüd alistati kaheksandikfinaalis Wales koguni 4:0 ja kusagilt ei paista, et nad lõpetanud oleks.

Wales alustas kohtumist küll paremini, aga see test andis valepositiivse tulemuse. 4:0 polnud ehk kõige ausam lõppseis, ent Taani selge võit oli teenitud. Bale alustas küll paari poolohtliku võimalusega, aga Kasper Schmeichelil liiga tõsist tööpäeva siiski ei olnud.

27. minutil paukus esimest korda sel turniiril Kasper Dolbergi kahur ja kui kaunilt. Parema jalaga keerutas mees palli vahvalt palli posti kõrvale ja Schmeicheli klubikaaslane Danny Ward pidi esimest korda palli järele kummarduma. Aga alaselga sai Ward treenida veel kolmel korral.

Teise poolaja alguses pani palli võrku taas Dolberg, kes esimest korda sel turniiril algkoosseisu kuulus. Seda vahetusest sekkunud Liverpooli äärekaitsja Neco Williamsi suure prohmaka järel. Sellega polnud vahetusest sekkunud Liverpooli waleslaste must päev veel läbi, sest mängu lõpus teenis punase kaardi Harry Wilson.

Trummid läinud, lasi Wales mängu lõpus käest ka pulgad. Kauni pauguga sai oma turniiri teise värava kirja Joakim Maehle, kuuendal üleminutil lõi neljanda Martin Braithwaite. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud

1. Kasper Hjulmand - piisavalt julge mees, et oma eksimust tunnistada

Kohtumist alustas selgelt paremini Wales ja keskväli oli esimesed 15 minutit täiesti nende käes. Rob Page sai juba rõõmustada, sest treeneripingil suutis ta esimeses minimatšis Kasper Hjulmandist jagu saada. Tema õnn jäi aga üürikeseks, sest veerandtunni möödudes lõhkus Hjulmand keskkaitsjate trio ära ja kamandas Andreas Christenseni alumiseks ehk kontrollivaks poolkaitsjaks.

Selle lihtsa nõksuga sai Taani mängu enda kätte ja ühtlasi sai sellega lõpu ka Walesi ilus periood - edasi oli mäng taanlaste oma. Nad olid kiiremad, tugevamad ja täpsemad. Võitsid kaitses duelle ja tekitasid eespool piisavalt teravust, et värav paistis pidevalt õhus olevat. Ja oli ka. Juba poolajapausile mindi eduseisus.

Tunni möödudes tõi Hjulmand Christenseni taas madalamale, aga siis ei olnud enam vastas terav, vaid pigem frustratsioonis Wales. Tänu sellele suutis Hjulmand eeskujulikult Walesi kraanid kinni keerata ja nende tagasitulekut ei paistnud mitte kusagilt.

2. Ühe õnn on teise õnnetus

Kõik märgid näitasid, et Taani ründes alustab taas Yussuf Poulsen, kes sel turniiril juba kaks väravat löönud. Algkoosseisude saabudes saabus aga väiksemat viisi šokk, kui Poulsenit isegi pingil ei paistnud. Põhjuseks olevat lihasetrauma. Tippu asetas Hjulmand Kasper Dolbergi, kes esimeses kahes alagrupimängus pingile jäi ja kolmandas Venemaa vastu end pool tundi soojaks jooksis.

Ühtlasi rääkis kusagil taustal Dolbergi kasuks fakt, et ta on Amsterdam Arenaga hästi kursis, kuivõrd kuulus aastatel 2015 - 2019 sealse Ajaxi hingekirja. Nähtub, et kahe aasta jooksul pole sel staadionil väravate asukohad muutunud ja Dolberg leiab need endiselt hästi üles. Nice'is piirdus ta lõppenud hooajal küll vaid kuue tabamusega, ent EM-finaalturniiriks on end hästi vormi ajanud.

Täna alustas ta vägeva kauglöögiga posti kõrvale, teise kinkis Dolbergile Liverpooli äärekaitsja Neco Williams, kes talle kastis jala peale söötis.

Amsterdam Arena oli täna sisuliselt Taani koduplats. Foto: Scanpix / Hannah Mckay / REUTERS

3. Taani jalgpall õitseb

Taani meeste koondise suured teod ei ole enam kellelegi üllatuseks, aga seal riigis õitseb jalgpall tervikuna, mitte ainult püramiidi tipp. Märtsikuus loputasid taanlased MM-valikgrupi alustuseks Iisraeli 2:0, Moldovat 8:0 ja Austriat võõrsil koguni 4:0. EM-finaalturniiri eel viigistati võõrsil Saksamaaga 1:1 ja alistati kodus Bosnia 2:0. EM-il on kõik nende käekäiguga juba niigi kursis.

Aga nagu öeldud, siis ei piirdu Taani edu vaid A-koondisega, vaid ka järelkasv on vägev. Märtsis, mil A-koondise väravate vahe oli 14:0, purjetas U21 EM-finaalturniiri alagrupist täisedu ja taga nulliga läbi ka sealne U21 koondis. Vastasteks olid Prantsusmaa, Venemaa ja Island. Sõelmängudes kaotati küll kohe Saksamaale, aga seda alles penaltiseerias seisuga 5:6 ning Saksamaa ju krooniti hiljem Euroopa meistriks.

Järgmise peatüki saab Taani oma eduloo raamatusse kirjutada juba Bakuus, kus kohtutakse Hollandi või Tšehhiga. Poolfinaal ei paista ju sugugi võimatu.

Wales - Taani 0:4 (0:1)