Luup peale | Pöörane tulevärk tõi 42 lööki ja neli väravat, aga Šveitsile ei pruugi sellest ikkagi piisata (1)

Kaks Roomas rongi alla jäänud meeskonda vajasid alagrupiturniiri lõpetuseks omavahelises mängus iga hinna eest võitu, et edasipääsulootusi omada. Šveits tegi oma töö soliidselt ära, kuid 3:1 võidust ei piisanud neile siiski A-grupis teise koha haaramiseks, mistõttu tuleb jääda ootama teiste alagruppide tulemusi.

Kahes esimeses mängus identset algkoosseisu kasutanud Šveitsi peatreener Vladimir Petkovic otsis Bakuus värskust, vahetades oma 3-5-2 skeemis välja mõlemad ääremängijad. Türgi loots Senol Günes otsis optimaalset lahendust keskväljal, kus alustasid kaks uut mängijat – Kaan Ayhan alustas Walesi vastu kaitseliinis, Irfan Can Kahveci jaoks oli täna tegemist üldse esimese stardiga.

Juba esimese nelja minuti jooksul pommitasid türklased koguni neljal korral kaugelt peale. Neljast üritusest kõige lähemale jõudis Kaan Ayhan, kelle pommlöögi pidi Yann Sommer efektse pantrihüppega tõrjuma. Kuuendal minutil sahises aga hoopis türklaste endi väravavõrk. Esimestes mängudes kriitikat teeninud Haris Seferovic rehabiliteeris end hetkega, saates trahvikasti tagant löögi Merih Demirali jalge vahelt tagumise posti kõrvale - 1:0!

16. minutil sundis Mert Müldür šveitslaste väravavahi Sommeri teist korda raskele tõrjele. 17. minutil vastas Seferovic kontrarünnakul üritusega kastijoonelt, mis pakkus ka Ugurcan Cakirile esimese tõrje. Kauglöögiüritusi tehti veel mitmeid, aga sihikud vajasid kalibreerimist, kuniks Xherdan Shaqiri näitas 26. minutil ette, kuidas see asi õigupoolest käib - trahvikasti kaare peal palli saanud Liverpooli mees keerutas kauni vintpalli tagumisse ristnurka - 2:0!

Kaks minutit hiljem jättis Shaqiri kontrarünnakul palju lihtsama olukorra kasutamata, pääsedes läbijooksul Cakiriga vastamisi, aga suutmata palli väravavahist mööda toimetada. 33. minutil sooritas Müldür teises väljakuotsas veel ühe väga hea kauglöögi, aga jällegi vastas Sommer veelgi parema tõrjega.

43. minutil mängis Shaqiri lubava löögikoha Seferovicile, kuid Caglar Söyüncü blokeeris. Kontrarünnakul tegi Müldür vasakul äärel võimsa sooloreidi, murdis kasti ja saatis palli esimese posti kõrvale, aga Sommer jõudis taaskord välkkiire hüppega vahele.

Teisel poolajal tulevärk jätkus. 49. ja 51. minutil pääses Zuber kahel korral lubavalt löögile, aga mõlemad löögid maandusid suuremate probleemideta Cakiri käte vahel. Nende võimaluste vahel lõi Burak Yilmas 50. minutil kümnelt meetrilt peaga üle värava. 52. minutil ähvardas jälle Šveits, kui Breel Embolo löök 15 meetrilt nõudis Cakirilt kõrgetasemelist tõrjet.

Šveits surus edasi, Türgi mast oli maas ning 57. minutil mängis Embolo suurepäraselt löögile Shaqiri, kuid too saatis 13 meetrilt palli üle värava. 60. minutil otsis Sefeorvic kastis kaitsjate vahelt tagumist nurka, aga Cakiri ühekäetõrje lükkas palli üle otsajoone. 62. minutil avanes aga hoopis Šveitsi väravaluuk, kui Kahveci saatis kauglöögist langeva lehe tagumisse ristnurka - 2:1!

Teisest mängust positiivseid uudiseid saanud šveitslased janunesid suurema võidu järele. 64. minutil hiilgas järjekordse kauglöögiga Shaqiri, aga Cakir jõudis jaole. Jätkuolukorras lõi Embolo viiekastis tsenderduse järel esipostist mööda. Ning vaevalt minut hiljem vihises Zuberi kauglöök paar meetrit väravast mööda. Sihile jõuti aga 68. minutil hoopis kiirrünnakul, kui Shaqiri avanes hästi Zuberi läbisöödule ning saatis palli võrku - 3:1! Zuberi jaoks tähendas see ühtlasi väravasöötude kübaratrikki.

77. minutil tabas Granit Xhaka karistuslöök väravaposti. 83. minutil saatis Yilmas viielt meetrilt pealöögi väravast mööda. 89. minutil oli Müldür järjekordselt lähedal, kuid tema löök 11 meetrilt lendas mängijate vahelt otse Sommeri kätte. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kõik või mitte midagi

Juba mängu eel võis eeldada korralikku andmist, sest nii Šveits kui ka Türgi vajasid edasipääsulootuste säilitamiseks tingimata võitu – ja mida suuremat, seda parem. Šveitslased vajasid seda teise ja türklased kolmanda koha püüdmiseks, kuid mõlemad teadsid, et kõik ei ole nende endi kätes, samas kui väravate vahe oluline parandamine tõstaks nende lootusi kõvasti.

Hämmastav, kuidas jalgpallimängu ümbritsev olukord võib väljakul mängu iseloomu tundmatuseni muuta. Väljakule astuvad ikka 11 meest 11 vastu, jõuvahekorrad jäävad paika, mängureeglid on samad, aga kui ikka tabeliseis ütleb, et viik ei rahulda kumbagi meeskonda karvavõrdki, siis võtab kohtumine hoopis teistsuguse ilme kui ilma selle välise informatsioonita. Nii viitasid Coolbeti mängueelsed koefitsiendid sellele, et Šveitsi ja Türgi mängus oli viigi tõenäosus väiksem kui 25%. Austria ja Ukraina mängus aga, kus viik aitaks suure tõenäosusega mõlemad meeskonnad alagrupist edasi, on viigi tõenäosuseks hinnatud rohkem kui 50%.

Ja täpselt nii läkski – tulevärk algas esimestest minutitest ja poolajaks olid kaks meeskonda kokku sooritanud juba koguni 21 pealelööki, millest kaheksa lendasid raamide vahele. 28-kraadises Bakuu leitsakus ei saanud mängutempo küll liiga kõrgeks minna, kuid rünnakutele suunati suuri jõude ja igal võimalusel mindi löögile. Teine poolaeg tuli samasugune ning ühtekokku tuvastas ametlik statistika 42 pealelööki (23 Šveitsile, 19 Türgile), millest raamide vahele jõudsid 16 (10:6).

2. Šveits peab veel küüsi närima

Šveits võib üldjoontes mänguga küll rahul olla, kuid kehvapoolne realiseerimine võib neile veel kalliks maksma minna, sest Walesi väravate vahet nad tasa teha ei suutnud. Eeldatavasti neljast punktist neile küll piisab, et nelja parema kolmanda koha omaniku hulka kuuluda, kuid kindel selles olla ei saa. Kohtumise lõpu eel ei hakatud väravate jahtimise nimel suuri riske võtma ja nii jäi Šveitsi väravate vaheks alagrupiturniiril -1.

3. Türgi imed jäävad minevikku

Türklased omasid kohtumise eel pigem vaid teoreetilisi šansse ning pidid lootma ime peale, meenutades 2008. aasta EM-I vägitegusid, kus nad tagasid alagrupist edasipääsu otsustavas mängus Tšehhi vastu. 0:2 kaotusseisust välja tulnud türklased haarasid siis mälestusväärselt 75., 87. ja 89. minuti väravatest 3:2 võidu. Samal turniiril võitis Türgi ka toonast korraldajamaad Šveitsi, pöörates 0:1 kaotusseisu teisel poolajal 2:1 võiduks.

Sel turniiril ilusad mälestused türklasi aga ei aidanud, sest null punkti on tõsiasi ning küsimus ei olnud sugugi õnnes, sest kõigis kolmes kohtumises mängiti nad selgelt üle. Ometi tuldi turniirile suurte ootustega, olles valikturniiril teinud rohkem nullimänge kui ükski teine meeskond, ning neid peeti üheks võimalikuks mustaks hobuseks.

Suurel areenil sai aga kiiresti selgeks, et see on siiski hoopis midagi muud kui valikturniir ning türklaste noor rivistus peab veel kõvasti juurde panema, et varasemate põlvkondade kangelastegudeni küündida. Ainult kolm Türgi mängijat osalesid ka 2016. aasta EM-il, samas kui Šveitsi koosseisust on siiani rivis koguni kümme meest, kelle kogenud tuumik ületas täna türklasi igas elemendis.

4. Mängu parim - Xherdan Shaqiri

Suurte mängude mees sai taaskord suurturniiril jala valgeks, lüües juba oma kuuenda ja seitsmenda tabamuse EM- ja MM-finaalturniiridel. Seejuures on ta alles 29-aastane, mis peaks jätma tulevikuks veel mitmeid võimalusi. Koduklubis on ta viimastel aastatel küll rohkem pingil istunud kui väljakul toimetanud, kahe hooajaga on tal Liverpooli eest kirjas vaid üks liigavärav. See ei sega tal aga oluliselt hetkel rahvuskoondise särgis jälle säramast.

Šveits - Türgi 3:1 (2:0)
6. Haris Seferovic, 26., 68. Xherdan Shaqiri - 62. Irfan Can Kahveci

Hoiatused: 78. Granit Xhaka - 70. Hakan Calhanoglu, 75. Zeki Celik, 76. Caglar Süyüncü
Peakohtunik: Slavko Vincic (Sloveenia)

Šveits: Sommer, Rodriguez, Akanji, Elvedi, Zuber (85. Benito), Xhaka, Freuler, Widmer (90+2. Mbabu), Shaqiri (75. R. Vargas), Embolo (86. Mehmedi), Seferovic (75. Gavranovic).
Varus: Kobel, Mvogo, Benito, Cömert, Mbabu, Schär, Fassnacht, Mehmedi, Sow, R. Vargas, Zakaria, Gavranovic.

Türgi: Cakir, Celik, Demiral, Söyüncü, Müldür, Ayhan (63. Yokuslu), Ünder (80. Karaman), Tufan (63. Yazici), Kahveci (80. Kökcü), Calhanoglu (86. Toköz), B. Yilmaz.
Varus: Bayindir, Günok, Kabak, R. Yilmaz, Antalyali, Kökcü, Toköz, Yokuslu, Yazici, Dervisoglu, Karaman, Ünal.