Luup peale | Rannastaadion muundus veekeskuseks, kuid suvepealinlased suutsid sellestki parima välja võtta (lisatud pildigalerii!) (1)

Staadion või veekeskus? Foto: Markus Mangusson

Pärnu Vaprus võttis täna kodusel Rannastaadionil vastu FC Kuressaare. Rannailmast oli asi küll kaugel, kuid sellest hoolimata suutsid suvepealinlased oma tugevused maksma panna ja kirjutasid 2:1 võiduga tabelisse kolm punkti juurde.

Esimese viie minuti jooksul toimus pea kogu action Kuressaare värava all, kuid midagi eriliselt ohtlikku Vaprus siiski tekitada ei suutnud. Seejärel hakkas mängupilt aga võrdsustuma ning kaheksandal minutil sai omade tsenderdust peaga suunata Mattias Männilaan, paraku tabas pall seekord siiski veel ristlatti.

Paar minutit hiljem leidis aga aset ilmselt kogu mängu kurioosseim olukord, kui Silver Alex Kelder suure segaduse järel umbes kolme meetri kaugusel väravast palli latti kõmmutas. Latipõrkest lendas pall aga vastu pärnakate puuriluku Hendrik Vainu pead ning tuli kodumeeskonna jaoks õnnelikult ja suuremat ohtu tekitamata värava eest välja.

Veel omakorda paar minutit hiljem andis Oliver Rass aga karistusala servast palli värava ette ja Kelder pani selle penaltipunkti juurest madala löögiga võrku, viies Kuressaare 1:0 juhtima. Seejärel läks kontroll täielikult saarlastele üle ja Vaprus pidi võimalusi tikutulega taga otsima.

22. minutil suutsid pärnakad sisuliselt esimest korda ohtlikult vastu tulla ja kohe ka nõelata. Reno Mark mängis Anton Krutogolovi tsenderduse ajal üle Mairo Miili, pääses Magnus Karofeldiga silmitsi ja pani palli võrku, seisuks 1:1.

Esimese poolaja teise poole jooksul sündis aga vaid üks väga ohtlik olukord, mille pidi omade jaoks päästma Kure puurilukk Karofeld. Mark kõmmutas palli esmalt latti ja tagasipõrkunud palli sai rünnata Henri Hanson, kuid ise alles maas pikali olnud Karofeld tõrjus löögi suurepärase reaktsioonitõrjega. Rohkem ohtlikke momente avapoolajal ei sündinud ja 1:1 seisult mindi poolajapausile.

Teisel poolajal tugevnes järjepidevalt ka seni võrdlemisi mõõdukana püsinud vihmasadu ja ohtlikke momente palli vaevalise liikumise tõttu eriti ei tekkinud. Siiski ei jäänud väravad päris löömata, sest 78. minutil saatis Kristen Saarts väravasse Karofeldi ebaõnnestunud klaarimise järel tema jalale sattunud palli.

Rohkem väravaid ei löödud ning lõpuvile kõlades said pärnakad juubeldada 2:1 võidu üle. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Rannastaadion või Tervise Paradiis?

Punkt, millest antud mängu kontekstis ei saa üle ega ümber. Kui avapoolajal olid ilmastikuolud pigem tuulised kui vihmased ja piisku tuli enam-vähem nii, nagu tavalise vihmasaju korral, siis teisel kolmveerandtunnil läks asi pehmelt öeldes käest ära.

Platsil valitsenud olukorda iseloomustab ideaalselt näiteks teise poolaja keskel aset leidnud olukord, kus üks Vapruse mängija üritas keskväljal oma meeskonnakaaslasele lükata umbes viiemeetrist söötu, kuid pall jäi poole tee peal lihtsalt lompi kinni. Samuti olnuks igati põnev vaadata olukorda, milles Vaprus teeninuks penalti, sest Magnus Karofeldi valvatud värava ees asuv penaltipunkt oli sõna otseses mõttes sügava veelombi sees.

Kuressaare ründaja Sander Laht tunnistas mängu järel Soccernet TV-le antud intervjuus, et lõpuminutitel oli asi jalgpallist ikka väga kaugel. Sedapuhku tuleb tunnistada, et tal oli tuline õigus - kui pall kippus lompidesse kinni jääma, siis platsil viibinud meestel oli eelkõige raskusi pidurduste ja suunamuutustega, sest muidu hästi murusse haakuvad putsakorgid ei ole ilmselgelt mõeldud sootingimustes jooksmiseks.

Ka lõpptulemuse määramisel sai nii väljakut kui palli katnud veekiht otsustavaks. Enrico Veensalu nurgalöögi järel andis Robin Limberg pehme palli väravaesisele, kust puurilukk Magnus Karofeld selle täpselt Kristen Saartsi jalale lükkas ja viimane olukorra probleemideta lahendas. Pole kahtluski, et veidi jalgpallisõbralikumate ilmaolude korral püüdnuks Karofeld antud tsenderduse probleemideta, kuid märg ja libe mänguvahend tal paraku seda teha ei lubanud.

2. Kuressaare küll kaotas, aga Premium liigale on see ainult hea

Saaremaa esindusmeeskond mängib Premium liigas hetkel alates 2018. aastast ehk neljandat hooaega järjest. Seniste hooaegade põhjal on nad endale külge saanud "üleminekumängude kuninga" (au)nimetuse ja väga tõenäoline on, et sama tiitel saadab neid ka tänavu.

Kaotus Vaprusele kukutas nad küll liigatabelis kümnendale ehk viimasele kohale, ent väga kaugeleulatuvaid järeldusi sellest teha ei maksa. Antud tulemus tähendab ühtlasi, et kui hooaeg on omadega poole peal, mahuvad tabeli viimased neli meeskonda oma punktisaldoga nelja punkti sisse (Vaprus ja Tulevik 14, Tammeka 13, Kuressaare 11). Kurel on aga tagataskust veel võtta mitu värsket täiendust, kes täna veel erinevatel põhjustel kaasa teha ei saanud, kuid edasise hooaja jooksul meeskonnale kahtlemata lisakäigu juurde annavad.

Sedavõrd põnevat tabelilõpuheitlust ei ole Premium liigas tükk aega nähtud ja see näitab ka teataval määral liigataseme ühtlustumist. Kuigi kuuendal kohal olev Narva Trans on tänasega seitsmendaks tõusnud Vaprusel juba kuue punktiga eest ära libisenud, võib senise hooaja põhjal julgelt järeldada, et sügisel saavad jalgpallisõbrad püsimajäämise nimel näha väga tulist ja põnevat madinat.

3. Mängu parim - Anton Krutogolov

Levadia duubelmeeskonnas aastaid Esiliiga väravavahte kollitanud, kuid tänavuseks hooajaks Vaprusesse laenule siirdunud universaalne mängija oli avapoolajal (ehk ajal, mil selles mängus veel võimalusi tekkis) Kure kaitsjatele alatasa pinnuks silmas. Lisaks Reno Margile väravasöödu andmisele tekitas ta enda mehitatud vasakul äärel ohtralt teravust ning saarlaste kaitsemängijad pidid tema tõttu pidevalt valvel püsima.

Tugevad kandidaadid mängu parima tiitlile olid ka mõlema meeskonna väravavahid. Hendrik Vainu päästis oma meeskonda teisel poolajal mitmel puhul halvimast ning teenis ära ka publiku ergutushüüded - "Vai-nu! Vai-nu!" kaikus teise kolmveerandtunni vältel tribüünilt mitu-mitu korda. Samas puudus tema esitusest läbiv stabiilsus ja kindlus, kuigi sellistes ilmastikuoludes ei saagi väravavahilt eeldada kõikide pallide püüdmist ja veatut tegutsemist.

Noodsamad ilmastikuolud said - nagu juba varem kirjeldatud - saatuslikuks ka Kure puurivahile Magnus Karofeldile, kes terve matši vältel ideaalilähedaselt tegutsenud oli, kuid saatuslikul 78. minutil palli Kristen Saartsi jalale pillas. Seetõttu osutuski mängu parima tiitli laureaadiks täna äärepoolkaitsjana mütanud Krutogolov, kes oli oma platsil veedetud aja jooksul ilma mingi kahtluseta kohtumise kõige ohtlikum mängija.