Luup peale | Ronaldo maailmarekord penaltirallis aitas Portugali edasi, aga esikoht kuulub ikkagi Prantsusmaale (0)

Portugali jalgpallikoondise kapten Cristiano Ronaldo. Foto: Scanpix / AP / Laszlo Balogh

Valitseva Euroopa meistri Portugali ja valitseva maailmameistri Prantsusmaa duell F-alagrupi viimases voorus lõppes 2:2 viigiga ning isaldas kolme realiseeritud penaltit, ühte maailmarekordit ja kahte rahulolevat meeskonda.

Kuigi kohtumises nägi nelja väravat ja päris ohtralt VAR-dramaatikat, ei saa öelda, et see olnuks sündmusterohke. Pigem vastupidi, kohtumine oli kinnine, aga kuna kõik kolm penaltit tekkisid üpris süütutest olukordadest, kujunes skoor kõrgeks.

Portugal asus juhtima 30. minutil, kui Cristiano Ronaldo realiseeris penalti, mis määrati, kui Hugo Lloris tabas tsenderdust klaarida proovides küünarnukiga näkku Danilo Pereirat. 45+2. minutil Prantsusmaa viigistas, kui Karim Benzema saatis sihile penalti, mis määrati, kui Kylian Mbapped tõukas õrnalt selga Nelson Semedo.

Kohe teise poolaja alguses viis Benzema prantslased juhtima, lüües Paul Pogba läbisöödu postipõrkest väravasse. Abikohtunik tõstis tabamuse järel suluseisulipu, aga VAR vaatas olukorra üle ja tuvastas, et suluseisu polnud. Värav luges ja Prantsusmaa oli ees. Kuna Saksamaa – Ungari mängus oli seis samal ajal 0:1, langes Portugal virtuaalses tabelis viimaseks ehk oli tol hetkel koju sõitmas.

REKLAAM

Prantsusmaa edu püsis aga ainult tosin minutit, sest 59. minutil oli Portugalil kasutada oma teine penalti, sest paremkaitses Benjamin Pavardi asemel alustanud Jules Kounde blokeeris käega Ronaldo ohutu tsenderduse. Kapten penaltipunktilt ei eksinud ja tõusis sellega maailmarekordimeheks. Tegu olI Ronaldo 109. koondiseväravaga, mida on sama palju kui Iraani legendil Ali Daeil.

Väravate kõrval väärib tõelise väravamomendina mainimist vaid 67. minut, kui hiilgas Portugali koondise väravavaht Rui Patricio, kes lükkas esmalt käega posti Paul Pogba võimsa kauglöögi ja tõrjus siis ka tagasipõrkele valusalt pihta andnud Antoine Griezmanni löögi. Seejärel mäng rahunes, kuna mõlemad meeskonnad said aru, et 2:2 seis on nende jaoks paslik.

Miks? Kuna Saksamaa oli tol hetkel Ungari vastu 1:2 kaotusseisus, teadis Prantsusmaa, et nad võidavad alagrupi, kui sakslased just kahte väravat juurde ei löö. Portugal aga teadis, et nad pääsevad 2:2-ge edasi, aga kaotusseisu jäämine tähendaks neljandaks kukkumist, millega nad muidugi riskida ei tahtnud.

Oleks Saksamaa Ungari vastu juhtinud, jahtinuks mõlemad võitu julge(ma)lt, aga turniirijalgpalli üks omapärasid on paralleelselt peetavate kohtumistega arvestamine ja Münchenis toimunu dikteeris sündmusi Budapestis. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Cristiano Ronaldo maailmarekord

36-aastane portugallane mängib oma 9. EM või MM-finaalturniiril ja on jätkuvalt meeskonna kandev jõud. 108. ja 109. koondisevärav, mis tõstsid ta ühele pulgale maailmarekordimehe Ali Daeiga, sündisid penaltitest, mille löömine on Portugali meeskonnas usaldatud talle just tänu sellele ammendamatule võiduihale, mis kiirgub Ronaldost alati, kui ta koondisesärgi selga tõmbab.

Viis aastat tagasi vedas ta meeskonna ebatõenäolise EM-tiitlini. See olnuks igati ideaalne hetk, kus tõdeda, et töö on tehtud ja nüüd on aeg keskenduda klubikarjäärile. Jalgpallureid, kes sarnaseid otsused vastu võtnud, leiab tohutult. Ronaldo ei tulnud see variant kordagi tõsiselt kaalumisele, sest Portugali koondies saavutatu on väga tugev osa tema fenomenist.

Euroopa meistritiitli kõrvale saab ta nüüd asetada koondiseväravate maailmarekordi. Viie väravaga on ta praegu EM-i resultatiivseim mängija ning kui muidu on Belgial põhjust 1/8-finaali eel enesekindel olla, siis oleksid nad puhta narrid, kui poleks väga mures asjaolu üle, et vastaste ridades tuleb platsile Cristiano Ronaldo.

2. Kolm penaltit – väga hea, väga kahtlane ja väga selge

Esimest korda EM-finaalturniiride ajaloos nägi ühes kohtumises kolme penaltit. Nende määrajaks oli tänavust Meistrite liiga finaali vilistanud Hispaania kohtunik Antonio Mateu Lahoz ning valideerijaks tema kaasmaalasest VAR Alejandro Jose Hernandez Hernandez. Vaatame neid kolme penaltit lähemalt.

Prantsusmaa koondise ründaja Karim Benzema. Foto: Scanpix / AFP /  Bernadett SzaboEsimene oli väga hea otsus. Olukorrad, kus üheks osapooleks palli käega mängida prooviv väravavaht, on kohtunike jaoks võrreldes kahe väljakumängija duellidega keerulisemad, sest neid esineb palju vähem ja neid tuleb hinnata teistsuguse loogika järgi, sest väravavahile reeglitega ette nähtud privileeg – õigus palli karistusalas kätega mängida – muudab nende dünaamikat.

Sageli näeme, kuidas väravavahid jäetakse kaitseta, kui ründajad neile sisse sõidavad. Eesti jalgpalliajaloos on selle kohta ülimarkantseks juhtumiks 2013. aasta Eesti – Holland MM-valikmäng (2:2), kus Bruno Martins Indi võinuks Sergei Pareiko labakäe mulgustada, aga millegipärast punasest kaardist pääses.

Samas olukordades, kus väravavaht hilineb õhuvõitlusse ja vastasmängijat kätega rammib, jäetakse samuti sageli karistamata, sest need ei tundu esmapilgul vaadates vea moodi. Lahoz nägi kohe ära, et Danilo mängis palli ja siis lendas Lloris talle küünarnukiga sisse. See penalti oli väga hea otsus, mille eest saab hispaanlane kiita.

Teise penalti eest saab ta ilmselt natuke laita, sest Semedo kontakt Mbappega oli väga õrn. Kui Lahoz jätnuks penalti vilistamata, poleks VAR teda kindlasti monitori juurde olukorda üle vaatama kutsunud, sest otsust olnuks väga lihtne toetada.

Asjaolu, et VAR otsustas toetada ka penalti määramist ega soovitanud Lahozil Semedo ja Mbappe kokkupõrget üle vaadata, viitab aga väga selgelt eelmisel nädalal Soccernet.ee jalgpallistuudios sedastatud põhimõttele, et UEFA peakohtuniku Roberto Rosetti juhtnööride alusel on VAR-i sekkumise nivoo sel EM-il väga kõrge. Alati, kui võimalik kohtuniku otsust toetada, seda ka tehakse.

Kolmas penalti oli aga väga selge ja lihtne otsus. Erinevus EM-i avamängus Itaalia – Türgi määramata jäänud penaltiga seisnes asjaolus, et Kounde käsi polnud loomulikus asendis, vaid üles tõstetud. Niimoodi talitades võtab kaitsja riski, mis seekord realiseerus ja Prantsusmaa võidust ilma jättis.

3. Fernando Santose uus keskväli

Portugali peatreener Fernando Santos tegi oma keskvälja osas kaks põhimõttelist otsust. Esiteks loobus ta kahe kaitsva poolkaitsja kasutamisest, jättes William Carvalho pingile. Teiseks jättis ta põhikoosseisust välja Manchester Unitedis särava klubihooaja teinud mängujuhi Bruno Fernandesi, kelle sünergia kaaslastega oli senises kahes mängus (väga) puudulik. Nende kahe mehe asemel alustasid Renato Sanchez ja kogenud Joao Moutinho.

Kooslus püsis platsil esimese poolaja, sest vaheajal asendas Lloris'lt paugu pähe saanud Danilot Joao Palhinha. Etteruttavalt olgu öeldud, et 25-aastane Lissaboni Sportingu mängija tegutses hästu ning kokkuvõttes oleks väga üllatav, kui Santos naaseks Belgiaga peetavaks 1/8-finaalis koosluse Carvalho – Danilo juurde, sest täna toimis Portugali keskväli eelmiste mängudega võrreldes paremini.

Moutinho ja Sanchesi roll selles oli samuti suurt. Erinevalt Fernadesist ei otsi Moutinho erinevat sorti tähelepanu, vaid suudab olla 100% meeskonnamängija. Fernades on Moutinhost parem jalgpallur, aga staaritolmuga on asjad nii, et selle üledoos võib meeskonna halvata.

Portugali koondise peatreener Fernando Santos (vasakul) ja poolkaitsja Renato Sanches. Foto: Scanpix / AFP / Laszlo Balogh

4. Prantsusmaa võitis alagrupi

Esikoht F-alagrupis oli Prantsusmaa jaoks tähtis, sest tähendab, et 1/8-finaalis kohtutakse Šveitsiga, kunas surmagrupist teisena edenenud Saksamaa läheb vastamisi oma värava seni puutumatuna hoidnud Inglismaaga ning Portugali vastaseks on B-alagrupi täiseduga läbinud Belgia. EM-tiitlini on kõigil 16 meeskonnal inna neli mängu ehk tee on pikk, aga mida lihtsam on iga vastu astuv vastane, seda suurem on tõenäosus lõpuks sihile jõuda.

5. Mängu parim – Renato Sanches

Kahes eelmises mängus vahetusest sekkunud ja mõlemal puhul Portugali mängule hoogu ja vormi juurde andnud poolkaitsja kuulus täna põhikoosseisu ja oli väga hea.

Protokoll:

Prantsusmaa - Portugal 2:2 (1:1)
45+2.  pen, 48.Karim Benzema - 31. pen., 60. pen. Cristiano Ronaldo

Hoiatused: 28. Hugo Lloris, 36. Lucas Hernandez, 40. Antoine Griezmann, 83. Presnel Kimpembe
Peakohtunik: Antonio Mateu Lahoz (Hispaania)

Prantsusmaa:  Lloris, Kounde, Varane, Kimpembe, Hernandez (46. Digne, 52. Rabiot), Pogba, Kante, Tolisso (66. Coman), Griezmann (87. Sissoko), Mbappe, Benzema.
Varus: Mandanda, Maignan, Pavard, Lenglet, Zouma, Digne, Lemar, Rabiot, Sissoko, Coman, Ben Yedder, Giroud.

Portugal: Patricio, Semedo (79. Dalot), Dias, Pepe, Guerreiro, Moutinho (73. Neves), Danilo (46. Palhinha), Sanches (88. Oliveira), Bernardo Silva (72. Fernandes), Ronaldo, Jota.
Varus: Lopes, Rui Silva, Fonte, William Carvalho, Fernandes, Andre Silva, Rafa Silva, Ruben Neves, Dalot, Felix, Oliveira, Palhinha.

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK