Luup peale | Rootsi jäi palliga hätta, aga penalti murdis Slovakkia südamed (0)

Sebastian Larsson ja Alexander Isak. Foto: Scanpix / EPA / Dmitry Lovetsky / POOL

Rootsi koondis astus ühe jalaga kaheksandikfinaali, lisades avavooru 0:0 viigile Hispaania vastu 1:0 võidu Slovakkia üle.

3. minutil võttis Sebastian Larssoni kauglöök rikošeti ja suundus posti kõrvale, kus Martin Dubravka selle kergete probleemidega kätte sai. Teises väljakuotsas kerkis Juraj Kucka 5. minutil nurgalöögi järel kõige kõrgemale, kuid saatis lubavalt positsioonilt palli väravast mööda. Ka Rootsi oli standardolukordades ohtlik ning 13. minutil pääses Mikael Lustig Larssoni karistuslöögi järel hästi löögile, aga pall lendas üle värava.

Mänguliselt võrdse alguse järel hakkas Rootsi veerandtunni järel pallivaldamist domineerima, saavutades periooditi päris lubava territoriaalse ülekaalu. Mainimistväärt väravavõimalusi see aga kaasa ei toonud ning pooletunnise mängu järel kandus pallivaldamine omakorda Slovakkiale. Neilegi ei toonud see midagi peale Marek Hamšiku 43. minuti ebatäpse kauglöögi, kuid viigiseis sobis slovakkidele ja tervikuna kontrollisid nad avapoolaega eeskujulikult. Üks senise turniiri sündmustevaesemaid poolaegu oli tõsiasi.

Teise poolaja esimesel minutil põrkas pall Alexander Isakule kastijoonele hästi ette, kuid Milan Škriniari hiilgav libistamine blokeeris tema löögiürituse. 50. minutil mängis Ondrej Duda end teises väljakuotsas hästi 15 meetrilt löögile, kuid saatis palli üle värava.

Väljakule tekkis elu lõpuks veidi enne tunni aja täitumist. 58. minutil pääses Kucka Hamšiku karistuslöögi järel peaga löögile ja Robin Olsen hiilgas tõrjega, kuid Slovakkiale määrati ka suluseis. 59. minutil vastas Larssoni suurepärase tsenderduse järel sama hea pealöögiga Ludwig Augustinsson, aga ka Dubravka hiilgas väravasuul. 60. minutil lõi nurgalöögijärgses olukorras Marcus Danielson värava eest peaga üle värava. 67. minutil sai ka Isak kuuelt meetrilt peaga löögile, aga pall riivas värava katust.

Võitlusest sündinud võimalustele pakkus vaheldust Isaku hiilgav soolorünnak 71. minutil, kui Rootsi ründaja võitis järjest kahevõitlusi, jõudis trahvikasti ja saatis terava löögi etteposti, kuid Dubravkast palli mööda ei saanud.

Rootsi surve realiseerus lõpuks penaltiga. Isak andis läbisöödu, Robin Quaison avanes hästi ning Dubravka kukutas ta viiekasti lähistel, misjärel Emil Forsberg realiseeris penalti 77. minutil kindla löögiga.

Terve senise mängu viigiga rahuldunud Slovakkia oli ühtäkki sunnitud ründama, mis tekitas ka rootlastele ruumi vasturünnakuteks. 82. minutil pääseski Viktor Claesson pärast Isaku eeltööd hästi löögile, kuid Tomaš Hubocan blokeeris.

Slovakkia jõudis lähimale 87. minuti nurgalöögi järel, kui väravaesises segaduses blokeeriti mitu löögiüritust järjest. Maruline lõpuminutite surve tõi küll kaasa järjestikused standardolukorrad, kuid korralikke löögivõimalusi mitte. Abi polnud ka Dubravka lülitumisest rünnakule. Viiendal lisaminutil proovis Kucka õnne kauglöögiga, mis lendas üle värava. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kuumalaine Soome lahe rannas

Rootslased alustasid turniiri Sevillas, kus põhjamaa meeskond pidi lisaks palli järel jooksmisele tulema toime ka lõunamaa leitsakuga. Ilmataadi vingerpussi tulemusena ei olnud neil sellest aga ka Sankt-Peterburgis pääsu, sest siiakanti on jõudnud kuumalaine ja tänase mängu protokolli kanti 28 soojakraadi. Hispaanias oli sooja 29 kraadi. Slovakkia ja Poola avamängul Peterburis näitas termomeeter aga vaid 18 kraadi.

Nii sündis penalti. Foto: Scanpix / EPA / Dmitry Lovetsky / POOL

2. Volvo ei sära, kuid viib kohale

Hispaanias ainult kontrarünnakutele lootma jäänud Rootsilt oodati teises mängus alagrupi autsaideri vastu hoopis domineerivamat esitust. Paraku ei suutnud nad palliga suurt midagi korda saata ning mäng püsis enamuse ajast kindlalt Slovakkia kontrolli all. Olgu asi siis kuumuses või milleski muus, kuid rootslaste ründemäng nägi välja uimane ja ümmargune. Slovakid suudeti surve alla panna vaid lühikesteks perioodideks mõlema poolaja keskel, kuid seekord sellest ka piisas.

Rootsi mängupilt on olnud kõike muud kui kaunis, kuid samas on see vägagi tulemuslik. Taaskord toimis ideaalselt kaitsemäng, mis on lasknud endale viimase seitsme mänguga lüüa ainult ühe värava. Ka väravavaht Robin Olssen on tegemas suurepärast turniiri, mis muudab rootslaste murdmise iga koondise jaoks tõsiseks väljakutseks.

Neli punkti peaks Rootsi juba suure tõenäosusega alagrupist edasi viima, kuid alagrupi viimases mängus Poola vastu on nad kahtlemata võimelised veel punktilisa teenima.

3. Üks värav muutis tohutult

Slovakkia on võitnud palju südameid, sest kui turniiri eel peeti neid E-alagrupi selgeks autsaideriks, siis tegelikkuses on nende esitused olnud meeskondlikult kvaliteetsed ja taktikaliselt küpsed. Nüüd nende endi südamed aga murdusid, sest täna jäi slovakkidel puudu see killuke õnne, mis neid avamängus Poola vastu aitas.

Tabelisse vaadates ei ole slovakkide seis esmapilgul sugugi paha, kuid Rootsi võiduvärav muutis tegelikult nende olukorda kardinaalselt. Kui viik taganuks suure tõenäosusega edasipääsupileti, siis kaotuse järel näivad lootused nadid, sest viimases voorus mängitakse favoriit Hispaaniaga, kes ähvardab kõigele lisaks ka nende väravate vahe ära rikkuda. Niisiis vajavad slovakid Sevillas parajat eneseületust või siis peavad nad jääma lootma teiste meeskondade veel kehvemale käekäigule.

Ilmselgelt mõistsid seda ka slovakid ise, sest nende esitus esimesel 75 minutil ja viimasel 15 minutil erines kui päike kuust. Isegi väravavaht saabus viimasteks rünnakuteks vastaste värava alla, sest viigipunkti jahtimine oli nende jaoks palju tähtsam kui sellega kaasnev risk väravate vahe kärisemiseks.

4. Mängu parim - Alexander Isak

21-aastane Rootsi ründaja oli üks väheseid mehi väljakul, kes suutis individuaalse meisterlikkuse pealt midagi korda saata ka lisaks sellele, et karistusalasse toimetati suur hulk tsenderdusi võitluse peale. Tema kaval läbisööt lõppes penaltiotsusega.

Rootsi - Slovakkia 1:0 (0:0)
77. pen. Emil Forsberg

Hoiatused: 23. Kristoffer Olsson - 76. Martin Dubravka, 80. Ondrej Duda, 87. Vladimir Weiss
Peakohtunik: Daniel Siebert (Saksamaa)

Rootsi: Olsen, Augustinsson, Danielson, Lindelöf, Lustig, Forsberg, Ekdal, Olsson (64. Claesson), Larsson, Isak, Berg (64. Quaison).
Varus: Johnsson, Nordfeldt, Bengtsson, Svensson, Helander, Sema, Krafth, Claesson, Jansson, Kulusevski, Quaison, Cajuste.

Slovakkia: Dubravka, Hubocan, Škriniar, Šatka, Pekarik (64. Haraslin), Hrošovsky, Kucka, Mak (77. Weiss), Hamšik (77. Benes), Koscelnik, Duda.
Varus: Kuciak, Rodak, Valjent, Greguš, Weiss, Boženik, Benes, Hancko, Haraslin, Duriš, Lobotka, Hromada.