Luup peale | Sitke Eesti suutis Belgiat korra ehmatada. Rahulolu kaotus ei tekita, aga meel on seekord rahulik (lisatud pildigalerii!) (10)

Markus Poom ja Yannick Carrasco duell. Kui esimesel poolajal lõppesid kahevõitlused enamasti Belgia koondislaste võiduga, siis vaheaja järel pilt võrdsustus. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Väravad 3:1, pealelöögid 20:11, pealelöögid raami 10:5. Just selline oli Belgia koondise numbriline ülekaal MM-valikmängus Eestiga. Seega tugevam sai nõrgemast jagu ja üpris selgelt, aga ikkagi kerge ehmatuse järel. Ning teerullist oli asi kokkuvõttes kaugel.

Kui esimesel poolajal jättis Eesti esitus soovida, sest käike ettepoole ei leitud peaaegu üldse (peatreener Thomas Häberli tõi välja vähese agressiivsuse), siis teine oli hoopis etem ja rõõmsam. Löödi ka värav ja joonistati kokku mitmed viisakad rünnakud. Kuna vastas oli maailma edetabeli liider, siis polnud see kõik kokku üldse paha. Rahulolu kaotus ei tekita, aga rahuliku meelega võib mängule tagasi vaadata küll.

Belgia võttis mängu kiirelt enda kontrolli alla, esimese pealelöögini jõuti 5. minutil, kui Thomas Meunier tsenderdus leidis üles Christian Benteke, kes konksutas ära Karol Metsa ja lõi, aga Joonas Tamm blokeeris. Eesti jõudis esimest korda rünnakule 10. minutil, kui Thibault Courtois püüdis Sergei Zenjovi tsenderduse.

Minut hiljem asus Belgia juhtima, kui Matvei Igonen lubas sõrmede vahelt läbi Yannick Carrasco lihtsa tsenderduse ning Benteke toksas palli võrku. Belgia tulevärk jätkus. 15. minutil tegi Igonen topelttõrje, kui sai esmalt käed ette Kevin de Bruyne karistus- ja seejärel ka Meunier' lähilöögile. 21. minutil tabas Benteke pealöök posti ja minut hiljem tõrjus Igonen belglaste tipuründaja alumisse nurka teel olnud lähilöögi.

24. minutil pääses Igoneniga silmitsi Eden Hazard, aga Eesti väravavaht suutis üks-üks olukorras palli Belgia kapteni jalalt endale kahmata. Seejärel andis Belgia surve natuke järele. Igonen püüdis enne vaheajavilet veel kaks Benteke pealelööki (29. ja 41. minutil), aga lakkamatut tulevärki võõrustajad enam püsti ei pannud.

Belgia alustas kiire väravaga ka teist poolaega, kui 53. minutil pääses 20 meetrilt lööma Carrasco, kes sätitas palli võimsa löögiga ristnurka. Eesti peatreener Thomas Häberli reageeris 0:2 kaotusseisu jäämisele kahe ründava vahetusega, tuues platsile Rauno Sappineni ja Vlasi Sinjavski. Nende mõju oli soovitud, sest pall hakkas ka Eesti valduses püsima, rünnakud pikenesid ja lõppesid pealelöökidega.

Belgia alistas Eesti 3:1 ja tagas koha MM-finaalturniirile. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Sinjavski lõi peale kõigest paarkümmend sekundit peale sekkumist, aga Courtois püüdis. 64. minutil sai pika audiviske järel temani jõudnud pallile pihta anda Vassiljev, aga löök 20 meetrilt läks mööda. 69. minutil leidis Vassiljev kauni sööduga karistusalasse lõiganud Sappineni, aga standardolukorra tarbeks kaitsjatele appi tulnud Benteke blokeeris Eesti ründaja söödu.

Minut hiljem oli aga pall Belgia võrgus, sest Sappinen pööras end Jason Denayeri pealt maha nagu naksti ja oligi Courtois'ga silmitsi. Löögi suutis Belgia väravavaht tõrjuda, aga enda ette, kust Erik Sorga selle võrku suunas. Belgia publik oli pettunud ja andis omadele vilet. Kuidas te julgete väikesel ja tundmatute meestega vastasel end niimoodi ärevasse seisu panna!?

Belgia reageeris kiiresti, 74. minutil kombineerisid karistusala vasakus servas Dries Mertens ja de Bruyne, kelle tsenderduse Thorgan Hazard peaga mõnelt meetrilt sihile saatis. 76. minutil sai kaks korda proovida Markus Poom, aga Courtois'st valveta jäänud puuri suunas teele pandud löögi blokeeris Denayer ja teise sooritus püüdis positsioonile jõudnud kollkipper.

Courtois pidi tõrjetööd tegema ka 90+1. minutil, kui Poomi osava kannasöödu järel lõi peale Sorga. Lõpuvile järel asus Belgia tähistama MM-ile kvalifitseerumist. Eesti meeskond siirdus väljaku nurka tänama endale kaasa elanud fänne. Pea oli püsti ja selg sirge, häbeneda polnud midagi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Väärikas ja korralik esitus

"Kõik jalgpallis tähtsad asjad peavad meil väljakul õnnestume," sõnastas peatreener Thomas Häberli meeskonna ülesande päev enne mängu. Ainult nii ongi väikesel jalgpalliriigil võimalik suure vastu midagi saavutada.

Eesti kaitsja Maksim Paskotši. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeMis see midagi on? Haruharva võit. Viike juhtub sagedamini. Aga päris sageli tuleb jääda realistiks ning nentida, et ka väärikas esitus ja mõistlik skoor on asi, millest saab otsida rahulolunoote. Eesti tänane esitus Belgia vastu liigitub viimaste sekka, sest oli märgatavalt küpsem ja täpsem, kui kaks kuud tagasi Tallinnas sama vastasega peetud kohtumine, mis lõppes 2:5 kaotusega.

Enne mängu kummitas kuskil kuklas ka viis aastat tagasi samal staadionil saadud 1:8 kaotus. Ning eelmistel päevadel Euroopa erinevatest otstest laekunud MM-valikmängude tulemused meenutasid, et armutus koondisejalkas pole üldse palju vaja, et jalgpalliskoor asenduks jäähokiskooriga. Täna seda ohtu ei tekkinud ja see on hea märk.

Isegi esimesel poolajal, kui Eesti koondise üleminekud kaitsest rünnakule ei õnnestunud üldse, suudeti jääda kannatlikuks ja tähelepanelikuks. Ründemäng puudus ja kahtlemata muserdas see mängijate meelt, aga võitlusvaimul langeda ei lastud, sest saadi aru, et kui seda endale maailma edetabeli liidri vastu lubada, võivad tagajärjed olla rängad.

Konstantin Vassiljev ütles kohtumise kokkuvõtteks: "Kaotusega ei saa rahul olla. Aga pigem olen lihtsalt kindel, et suudame mängida paremini. Võib-olla mitte tingimata Belgia vastu, aga peame koguma enesekindlust järgmisteks aastateks, et meie üldine enesekindlus läheks kõrgemaks ja me suudaksime konkureerida selliste meeskondadega nagu Tšehhi, Wales ja näiteks Ungari."

Tänane 1:3 kaotus pole küll asi, mille üle uhke või rahul olla, aga esitus kinnitas, et Eesti meeskonna seis on hea ja kurss õige.

2. Väravavahiparadoks ehk Matvei Igoneni vastakad hetked

11. minuti Belgia 1:0 juhtvärava puhul pole mitte mingit varianti öelda midagi muud, kui et tegu oli Matvei Igoneni ränga prohmakaga. Yannick Carrasco madalast tsenderdusest puudusid elemendid, mis teinuks selle puurivahile keeruliseks. See kuulus püüdmisele. Aga pall lipsas Igoneni käte vahelt läbi ning Christian Benteke lükkas selle paarilt meetrilt tühja väravasse.

13 minutit hiljem pääses Eden Hazard tänu Kevin de Bruyne oivalisele söödule üks-üks olukorda. Ees oli ainult Igonen ja Belgia koondise kaptenil oli päris pikalt aega planeerida, mida teha. Sobivat varianti pealelöögiks Hazard ei leidnud (kas Igoneni kohavaliku tõttu?) ja proovis mööda mängida, aga Eesti väravavaht haaras palli belglase jalalt enda valdusse.

Seejärel tõusis abikohtuniku suluseisulipp, aga kordused paljastasid, et suluseisu polnud ehk kui Hazard löönuks värava, sekkunuks VAR ning andnuks teada, et värav tuleb lugeda. Kokkuvõte: Igonen päästis tolles olukorras Eesti 0:2 kaotusseisu jäämisest, peatades üks-üks olukorras maailma ühe hinnatuima jalgpalluri.

Matvei Igonen mängu-eelsel soojendusel. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kujutame ette, et mõlemas situatsioonis läinuks asjad teisiti. Et Igonen oleks kinni püüdnud Carrasco tsenderduse, aga Hazard löönuks üks-üks olukorrast värava. Seis oleks 24. minutiks olnud sama (1:0 Belgiale), aga Igoneni otsa poleks vaadanud mitte keegi. Väravavahiameti paradoks on, et reeglina mäletatakse puurivahti eksimuste kaudu. Pluss-miinus skaala kipub tagaplaanile jääma.

Olgu siinkohal lisatud, et lisaks kirjeldatud episoodidele kogunes Igoneni arvele veel mitmeid häid tõrjeid ja paar-kolm väga-head veel pealekauba. 11. minutil juhtunud suur prohmakas ei löönud teda rööpast välja ja see on märk tugevast spordimehe sisust.

3. Häberli luksusprobleem edurivis

"Ründeliinis meil valikut on. Sapil on küllaltki pikk hooaeg ja otsustasime alustada värskemate jalgadega," põhjendas abitreener Norbert Hurt enne kohtumise algust ERR-ile antud kiirkommentaaris, miks 2020. aasta Eesti parim jalgpallur Rauno Sappinen vahetusmängijate sekka jäeti.

Otsus oli ootamatu, ent kirjeldab meeldivat valikut, millega Häberli hetkel silmitsi on. Edurivis pole tal sundvalikuid, vaid on erinevad variandid. Kui kevadel tundus, et Anier – Sappinen duo näol on leitud kindel paar, siis sügisel ilmnes, et USA kõrgliigaklubi D.C. United Hollandi esiliigasatsi Venlo vastu vahetanud Erik Sorga on samuti konkurentsis. Just tema lõi oktoobris võiduvärava Valgevenele.

Samas mängus teise mehena skoori teinud Sergei Zenjov polnud tolle hetkeni kuidagi Häberli plaanidesse mahtunud. Üpris kiiresti sai selgeks, et Eesti praeguse taktikalise plaani juures ta oma omadustelt äärele ei sobi. Nii oligi Zenjov küll kogu aeg satsis olnud, aga selge rollita. Mängus Valgevenega oli aga Eestil seoses Sappineni puudumisega (vigastus) ründajaid napilt.

Seetõttu Zenjov vahetusest edurivvi saadeti. Nähtu meeldis Häberlile piisavalt, et kolm päeva hiljem Walesi vastu, kui Anier kandis võistluskeeldu, kuulus Zenjov juba põhikoosseisu ja tegi väga hea mängu. Ilmnes, et suisa sedavõrd hea, et Sappinen täna pingile jätta. Seegi ei tähenda, et Zenjov ongi nüüd Sappinenist parem ründaja, aga tema kvaliteet on piisav, et suurendada Häberli käsutuses olevaid optsioone.

Sergei Zenjov võitlemas Timoty Castagnega. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Üks neist on alustada sirgjoonelise Zenjoviga, kelle kiirus võib Belgia kaitsjatele muret valmistada ja kelle peale saab julgelt ka kõrgeid palle suunata (ning kellest on kasu ka standardolukordasid kaitstes). Ning tuua Sappinen sisse vahetusest siis, kui vastase kaitsjad juba tunnijagu platsil viibinud, et tema teravus enam maksvusele pääseks.

Häberlil on edurivis mitmeid teisi valikuid ja teisipäeval Prahas näeme ilmselt midagi muud. Aga kokkuvõttes on tegu luksusprobleemiga, millega naljalt ükski Eesti jalgpallikoondise peatreener silmitsi pole pidanud olema. Usaldusväärsed alternatiivid rikastavad ja tugevdavad võistkonda.

4. Belgial läheb MM-il raskeks ootustele vastata

Kui Erik Sorga vähendas Eesti kaotusseisu minimaalseks, kõlas King Baudouini staadionil vilekoor, sest nõudlik kodupublik ei olnud rahul oma meeskonna tegutsemisega. Belgia reageeris, taastas kiiresti kaheväravalise eduseisu ning võttis võidu, mille järel sai alustada peoga, sest koht MM-finaalturniiril on nüüd käes.

Belgia kvalifitseerus finaalturniirile viiendat korda järjest ning neljal eelmisel korral on alati jõutud vähemalt veerandfinaali, korra ka nelja parema sekka. Kas nad suudavad sama Kataris? Ründetalendi osas takistusi ei tohiks tekkida, aga staatilisevõitu kaitsemäng tekitab tänase esituse põhjal küsimärke.

Ning see on murekoht, sest Belgia suhtes valitsevad nii neil endil kui ka nende toetajatel väga kõrged, äkki isegi kõige kõrgemad ootused.

Belgia tähistab väravat ja Henri Anier ootab keskringis, et pall uuesti mängu panna. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee