Luup peale | Sommer tassis Šveitsi nii lisaajal kui penaltiseerias, aga Hispaania edenes poolfinaali (0)

Mikel Oyarzabal lõi otsustava penalti Yann Sommeri selja taha. Foto: Scanpix / Stanislav Krasilnikov / TASS

Kolmekordne Euroopa meister Hispaania mängis tänavusel EM-finaalturniiril teist mängu järjest 120 minutit, aga seekord osales ka penaltiseerias, kui veerandfinaalis alistati Šveits, kes omakorda oli kaheksandikfinaalis 11 meetri löökidega kukutanud Prantsusmaa.

Mängu esimese löögi sooritas 2. minutil Šveits, kui Hispaania tegi keskväljal pallikaotuse ja Xhredan Shaqiri proovis kauglööki, kuid see blokeeriti ja Unai Simon noppis palli endale.

Hispaania avas skoori 8. minutil, kui Koke nurgalöök maandus karistusala lähistel, kus markeerimata olnud Jordi Alba sai löögile ja pall lendas Denis Zakaria jalast väravasse.

Šveits tegi 23. minutil sunnitud vahetuse, sest Breel Embolo sai Hispaania otsajoone juures pealtnäha süütus olukorras vigastada ja teda asendas väljakul Ruben Vargas.

Hispaania teine väravavõimalus avanes Cesar Azpilicuetal, kes sai Koke nurgalöögist peaga löögile, aga suunas palli Yann Sommerile. Seejärel oli Šveitsil ohtlikud nurgalöögid - Manuel Akanji ja Silvan Widmer ei suutnud Shaqiri tsenderdusi raamidesse lüüa.

Teine poolaeg algas hoogsalt, sest pall käis kordamööda ühe värava alt teise alla, aga kumbki väravavaht ei pidanud aktiivselt sekkuma. 56. minutil oli Šveitsi avavärav lähemal kui kunagi varem, kuid Zakaria suunas Shaqiri nurgalöögi napilt posti kõrvalt mööda.

59. minutil andis Koke kavala tsenderduse Šveitsi karistusalasse, kus Ferran Torres sai efektselt löögile, aga pall lendas Haris Seferovici seljast üle otsajoone.

64. minutil oli Šveitsil sajaprotsendiline võimalus, kui kontrarünnaku käigus kombineerisid Vargas ja Steven Zuber, ent Zuberi lähilöögi pareeris Simon.

Hispaania keskkaitsjad Pau Torres ja Aymeric Laporte keerasid 68. minutil korraliku käki kokku, kui ei suutnud kahekesi palli ära klaarida. Karistusalas sai palli hoopis Remo Freuler, kes ei läinud ise löögile, vaid andis palli samuti pressi teinud Shaqirile, kes lahendas olukorra kindlalt. Seejärel hispaanlased aktiviseerusid ja jahtisid uuesti eduseisu, kuid väravale lähedale ei jõutud.

Šveits jäi keerulisse olukorda 77. minutil, kui Freuler lendas keskväljal Gerard Morenlole jalad ees sisse ja peakohtunik Michael Oliver haaras taskust punase kaardi. Freuleri mäng oli lõppenud.

84. minutil kombineeris Hispaania karistusalas ja selle lähistel ning rünnaku lõpetas Moreno löök umbes 15 meetri pealt, aga pall lendas täpselt Sommerile sülle. Hispaania oli kümnemehelise Šveitsi enda kolmandikule surunud, aga ohtlikult löögile ei saadud ja normaalaeg lõppes 1:1.

Lisaaeg

Lisaaja teisel minutil raiskas suurepärase võimaluse Moreno, kes sai Albalt madala söödu, aga ei suutnud seda raamidesse suunata, kuigi šveitslased teda ei seganud.

96. minutil proovis Alba ise kauglööki, aga Sommer tõrjus palli üle värava. Järgnenud nurgalöögi olukorras lõi Marcos Llorente palli Sommerile sülle ja minut hiljem lendas Dani Olmo kauglöök Moreno seljast napilt mööda, kui Sommer oli juba olukorrast väljas.

Hispaanial oli pöörane surve peal, aga teise poolaja algul Alvaro Morata asemel mängu sekkunud Moreno raiskas taas, seekord koguni kaks võimalust järjest, kui ta ei suutnud 100. minutil nurgalööki raamidesse suunata ja järgmisel rünnakul pareeris tema lähilöögi Sommer.

103. minutil keerutas karistusala juurest Mikel Oyarzabal, kes oli lisaaja algul Ferran Torrese asemel sisse toodud, aga ei keegi muu kui Sommer lükkas pantrihüppega palli üle otsajoone. Sisuliselt sarnane olukord oli lisaaja avapoolaja viimasel sekundil. Sommer jäi peale.

Hispaania ründaja Gerardo Moreno (valges) ja Šveitsi kaitsja Ricardo Rodriguez. Foto: Scanpix / Anton Vaganov / Reuters

Hispaania järgmine supervõimalus oli 110. minutil, kui Llorente sai penaltipunkti juurest löögile, aga Ricardo Rodriguez ilmus eikuskilt välja ja blokeeris lähilöögi. Olmol oli seejärel kaks sarnast olukorda, esimese püüdis Sommer ja teine lendas napilt mööda.

116. minutil kerkis nurgalöögi olukorras kõige kõrgemale Sergio Busquets - kui väljakumängijad ei suutnud hispaanlaste kaptenit takistada, siis Sommer püüdis palli kindlalt. 118. minutil tegid šveitslased keskväljal lubamatu pallikaotuse, misjärel sai Moreno karistusala juurest vabalt positsioonilt löögile. Mis juhtus? Sommer püüdis! Sellega oli lisaaeg lõppenud. 1:1.

Penaltiseeria

Hispaania alustas penaltiseeriat, aga see algas nende jaoks suure tagasilöögiga - kuigi Sommer hüppes teisele poole, siis Busquets lajatas posti. Seejärel lõi Mario Gavranovic kindlalt sisse ja kõik oli Šveitsi käes. Olmo viigistas ja Simon tõrjus Fabian Schäri löögi - 1:1. Taas seis võrdne.

Kolmandad lööjad olid Rodri ja Akanji, aga Sommer ja Simon särasid. Hispaania neljas lööja oli Moreno, kes lõi sisse ja pani Vargasele pinged peale. Vargas lõi üle ja lõplikult otsustas mängu saatuse Oyarzabali täpne löök. Hispaania pidu, Šveitsi peielaud.

Kui üldjuhul on meeskonnal, kes on pidanud normaalaja viimased 15 minutit ja lisaaja 30 minutit arvulises vähemuses vastu, penaltiseerias psühholoogiline eelis, siis seekord ei suutnud Šveits seda ära kasutada. Võib-olla seda polnudki. Võib-olla nulliti see penaltiseeria ajal. Veel mõned Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Nurgalöögid

Hispaania valdas avapoolajal rohkem palli ja otsis õnnestumisi positsioonirünnaku kaudu, ent paremad võimalused olid hoopis nurgalöökidest, mis on Hispaania mängustiili arvestades ebatavaline. Esimese värava puhul oli õnne, sest Alba löögi suunas väravasse Zakaria.

Kui hispaanlased said esimesel poolajal kolm nurgalööki, siis šveitslased neli. Ja need olid Hispaaniale äratuskella eest. Akanji ja Widmer mängisid karistusalas hispaanlased üle, aga sooritus polnud efektiivne. Shaqiri tsenderdused olid kvaliteetsed.

Mõlemad meeskonnad õnnestusid esimsel poolajal taktikaliselt hästi, sest nurgalöögid olid esimesel poolajal ainsad arvestavad väravavõimalused. Hispaania sai oma löögid raamidesse, kuid Šveits mitte. Hispaania lõi värava, Šveits mitte.

Šveits duubeldas avapoolaja nurgalöökide arvu juba 56. minutil, kui sai kaheksanda nurgalöögi. See oli eelmisest seitsmest palju ohtlikum - kõik hispaanlased olid mängust väljas, kuid Zakaria suunas napilt mööda. Tsenderdajaks mõistagi Shaqiri. Normaalaja lõpuks olid nurgalöögid šveitslaste kasuks 9:6. Lisaaja lõpuks hispaanlaste kasuks 13:9.

2. Omaväravad

Zakaria omavärav Hispaaniale oli tänavuse EM-finaalturniiri kümnes, mis mõistagi on Euroopa meistrivõistluste rekord. Seejuures on eelmisel viieteistkümnel (!) EM-finaalturniiril kokku löödud üheksa omaväravat.

Lisaks Zakariale on tänavusel turniiril omavärava kirja saanud soomlane Lukas Hradecky, Mats Hummels, Wojciech Szczesny, Ruben Dias, Raphael Guerreiro, Martin Dubravka, Juraj Kucka, Pedri ja Merih Demiral. Kümnest kolm on väravavahid.

3. Mängu parim - Yann Sommer

Hispaania edenes poolfinaali ja mängu parim oli Šveitsi väravavaht? Normaalaeg lõppes 1:1 ja kui lisaaega poleks olnud, oleks mängu parim olnud Shaqiri, kes vahetati 81. minutil välja. Aga oli lisaaeg ja oli ka penaltiseeria. Kui penaltiseerias oli Simon võib-olla veidi parem kui Sommer, siis tasub märkida, et kui Sommer poleks lisaajal supertõrjeid teinud, siis poleks penaltiseeriat olnud.

Yann Sommer säras nii lisaajal kui penaltiseerias. Foto: Scanpix / Kirill Kudrjatsev / AFP

Šveits - Hispaania 1:1 (0:1; 1:1; 1:1) - penaltitega võitis Hispaania 1:3