Luup peale | Suluseis, mida ei olnud? Flora näitas Legiale hambaid ja vääris võitu! (0)

Valitsev Eesti meister Tallinna FC Flora tegi südi partii Meistrite liigas Varssavi Legia vastu, kui teise eelringi kordusmängus kaotati kodumurul 0:1 ja pudeneti koondskooriga 1:3 konkurentsist. Flora näitas sisu ja andis Poola suurklubile lahingu, mida jäädakse mäletama mitmel põhjusel.

• Vaata Brit Maria Taela fotogaleriid mängust siit või uudise alt!

Legia oli esimest korda Flora karistusalas ohtlik juba 4. minutil, kui Sergei Zenjov tegi Flora paremal äärel valesöödu ja Josue otsis seejärel sööduga kaitseliini selja taha jooksnud Luquinhast, aga Henrik Pürg päästis osava spaagega ja nurjas Legia rünnaku.

Flora esimene korralik väravavõimalus oli 8. minutil, kui Henrik Ojamaa leidis suurepärase tsenderdusega karistusalast Zenjovi, kes aga suunas palli peaga üle värava. 9. minutil sai Rauno Sappinen karistusalast löögile, aga Mateusz Holownia blokeeris eestlase löögi.

10. minutil ründas Legia vasakult äärelt ja Mahir Emreli sai Rafael Lopesi tsenderdusest mõne meetri pealt peaga löögile, aga tema sooritus oli ebatäpne ja pall lendas üle värava. 16. minutil sai Luquinhas supersöödu karistusalasse ja läks ka löögile, aga Pürg blokeeris.

Floral oli avapoolaja joogipausi järel kaks superšanssi, kui värava ette jooksnud Sappinen ei ulatanud Martin Milleri sööduni ja sellele järgnenud nurgalöögi olukorras ei saanud Märten Kuusk paari meetri pealt palli raamidesse.

29. minutil oli Floral kontrarünnak, kui Sappinen sai keskväljal palli ja leidis seejärel paremalt äärelt tõusnud Zenjovi, kelle madalala tsenderduse klaaris üle otsajoone Mateusz Wieteska. 34. minutil ei suutnud Flora kaitsjad Legia tsenderdust klaarida ja Emreli sai karistusalast jalaga löögile, aga lõi napilt posti kõrvalt mööda.

Nii Miller kui Pürg tegid enda kolmandikul Luquinhase vastu vea ja Legia sai järjepanu kaks karistuslööki. Kui esimese suutsid florakad klaarida, siis teise puhul sai Wieteska tsenderdusest peaga löögile, aga lõi üle. 43. minutil sai Rafael Lopes nurgalöögi olukorras peaga löögile, aga lõi posti kõrvalt mööda.

Järgmisel Flora rünnakul konksutas Vassiljev osavalt paremal äärel ja pani madala söödu värava ette, kuid Zenjov ei saanud pallile jalga vastu. Puudu jäid mõned sentimeetrid. Seejärel sai Legia surve peale, aga Florale saabus appi poolajavile.

Flora pingutas, mis ta pingutas, kuid poolakad jäid seekord peale. Foto: Brit Maria Tael

48. minutil andis Michael Lilander suurepärase söödu kaitseliini selja taha Sappinenile, aga Wieteska libistas palli üle otsajoone. Järgnenud nurgalöögi olukorras lõi Pürg palli üle värava. Zenjov sai mängu esimese kollase kaardi 50. minutil, kui kukutas karistusala lähistel Emreli. Josue lõi aga Legia karistuslöögi Flora müüri.

53. minutil leidis Marco Lukka väga hea sööduga keskväljalt Milleri, kes jooksis peaaegu karistusalani välja ja läks parema jalaga löögile, aga pall lendas Artur Borucile sülle. Järgmisel Flora rünnakul sööstis Sappinen karistusalasse, aga tema sööt ei jõudnud Konstantin Vassiljevile kohale.

Legia kombineeris 58. minutil Flora karistusala lähistel, kuni Emreli läks umbes 20 meetri pealt löögile, aga see jäi nõrgaks ja Matvei Igonenile ei olnud probleeme. 62. minutil mängis Flora nuraglöögi lahti ja Lilander sai karistusalast väljaspool löögile, aga keerutas selgelt mööda.

66. minutil sai Flora palli Legia väravasse, aga äärekohtuniku lipp oli üleval, mis näitas, et väravalööja Zenjov oli suluseisus. Pall oli karistusalas lahtine ja seda ründas Sappinen, pall lendas Zenjovile, kes olukorra kindlalt lahendas, aga väravat ei loetud. 67. minutil oli pall juba Flora karistusalas ja Lopes suunas Josip Juranovici tsenderdus Igoneni selja taha - 0:1.

79. minutil ei mõistnud Vassiljev ja Lilander rünnakul teineteist ja Legia sai kontrarünnakusse, kuid olukorra päästis tagasi kaitsesse jõudnud Lilander, kes blokeeris Luquinhase löögi.

Flora proovis värskete jalgadega (Ken Kallaste, Sten Reinkort, Markus Soomets) mängu muutust tuua, aga Legia väravalukk jäi lahti muukimata, kuigi mõned korrad võideti karistusalas õhuvõitluseid, kuid need ei olnud ohtlikud.

Flora riskeeris ja otsis väravat, aga hoopis Luquinhas kolistas veel esimesel üleminutil latti. Florale üheväravaline kaotus teist nädalat järjest. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kui ise lööd, siis sinu värav ei loe, aga lüüakse ka sulle

Just selline oli Flora saatus Legia vastu, sest 66. minutil ei loetud Zenjovi väravat, mis korduse põhjal tundub arusaamatu otsus Kreeka kohtunikebrigaadi poolt, sest Zenjov ei olnud selles olukorras suluseisus. Mõistagi on sellistes olukordades keeruline sajaprotsendiliselt öelda, mis on õige ja mis on vale.

See oli Florale kahtlemata karm hoop, aga olukord muutus järgmisel minutil veel hullemaks, sest Legia sepistas juhtvärava, mis, tuleb öelda, oli reeglitepärane. Juranovic tsenderdas palli karistusalasse, kus Pürg oli väravalööja Lopesi maha maganud ja karistati valusalt.

Kreeka kohtunikebrigaad ei pääsenud mõistagi ka Flora fännide käest, sest Viies Sektor laulis: "Fuck you referee! Fuck you referee! Fuck you referee! Fuck you referee!"

Fänne oli tribüünil üle 3000. Foto: Brit Maria Tael

2. Flora mängis Legiaga nagu võrdne võrdsega

Poola Ekstraklasa asub UEFA riikide kõrgliigade pingereas 30. ja Eesti Premium liiga 53. kohal. Väljakul olid Poola meister ja Eesti meister, kuid mainitud pingerida ei peegeldanud kuidagi mängupilti, sest Flora mängis Legiaga nagu võrdne võrdsega ja kohati, eriti esimesel poolajal, isegi paremini.

Kui palju oli Floral esimesel poolajal väravavõimalusi? Kolm väga head ja mõned poolvõimalused. Kui palju oli Legial avapoolajal väravavõimalusi? Väga häid polnudki, vaid mõned poolvõimalused tsenderdustest.

Teisel poolajal oli mõlemal meeskonnal oma momendid ja mõlemad meeskonnad realiseerisid need ära, kuid nagu eelmises punktis kirjas, siis üks värav luges ja teine ei lugenud. Tasemevahet väljakul ei olnud, meeskonnad väärisid teineteist, aga kui otsida põhjuseid, miks Flora kaotas ja edasi ei pääsenud, siis tuleb kiruda oma realiseerimist.

Flora tegi Euroopas teist nädalat järjest korraliku partii Poola suurklubi vastu. Häbisse ei jäädud kuidagi, hoopis vastupidi, parema õnne korral oleks võinud isegi edasi pääseda, aga jalgpall on karm. Ka fännid kiitsid mängu järel Florat, õigemini Jürgen Henni, skandeerides peatreeneri nime.

3. Legia peatreener elavnes teisel poolajal

Legia peatreener Czeslaw Michniewics oli avapoolajal oma pingil ja eriti palju meeskonda ei juhendanud, aga kui teise poolaja alguses olid Floral ohtlikud nurgalöögid, siis elavnes ka Michniewics, kes ei ole rahul oma hoolealustega. Zenjov võitis lahtiseid palle, Vassiljevile anti liiga palju ruumi, Sappinen sai kaitseliini selja taha jooksu, Legia mängijad olid sageli positsioonist väljas. Legia kaitse kärises, aga Flora ei suutnud seda ära kasutada.

Kui Legia sai üheväravalise eduseisu kätte, siis Michniewics rahunes ja enam meeskonda nii aktiivselt ei juhendanud, sest asi oli suures plaanis kontrolli all, Flora vajas ju kahte väravat. Mõnel korral demonstreeris Legia peatreener oma vilistamisoskust, aga see oli ka kõik.

4. Flora parim - Sergei Zenjov

Zenjov oli peaaegu kõik 79 minutit kuni väljavahetamiseni väljakul väga aktiivne ja rassis paremal äärel üles-alla. Lõpuks olid jalad aga üpris väsinud ja värskust oli vaja juurde. Zenjov algatas Flora ohtlikuid kontrarünnakuid ja leidis söötudega Vassiljevit ja Sappineni. Kirss tordil olnuks värav, mis viinuks mängu lisaajale, aga … seda ei loetud.

5. Kuidas jätkub Flora eurohooaeg?

Kui Flora oleks Legia alistanud, siis oleks Eesti meister kindlustanud koha vähemalt Konverentsiliiga alagrupis ja eurohooaeg oleks jätkunud Meistrite liiga kolmandas eelringis. Konverentsiliiga alagrupp ei ole endiselt võimatu ülesanne, sest tuleb alistada vaid üks vastane ja Floral on jäänud vähemalt neli euromängu. Järgmine vastane on Küprose klubi Omonoia, kellega minnakse vastamisi Euroopa liiga kolmandas eelringis. Avamäng toimub 5. augustil Küprosel ja korduskohtumine 10. augustil Tallinnas.

27. juulil kell 19.00 Tallinnas A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Varssavi Legia 0:1 (0:0), kahe mängu kokkuvõttes edasi Legia 1:3
67. Rafael Lopes

Hoiatused: 50. Sergei Zenjov, 55. Marco Lukka - 77. Artur Jedrzejczyk, 90+2. Tomaš Pekhart
Mänguolud: +28, vahelduva pilvisusega ilm; muruväljak väga heas seisukorras