Luup peale | Super-vahetusmehed hoidsid pärast Tamme väljavahetamist Kalju eurounistust elus (galerii!) (0)

Nõmme Kalju unistus eurosarjast elab, sest Evald Tipneri karikavõistluste poolfinaalis alistati Narva Trans 1:0 ja jõuti finaali, kus minnakse 21. mail vastamisi Paide Linnameeskonnaga. Kes võidab karikafinaali, pääseb Konverentsiliiga esimesse eelringi, kaotaja jääb eurokohast ilma.

Kohtumine väga tuulistes oludes Narva Kalev-Fama staadionil algas võitluslikult ja kulges võimalustevaeselt. Mängu esimene pealelöök tehti alles 16. minutil, kui Kalju ääreründaja Welves proovis karistusala lähistelt, aga pall lendas üle Transi värava.

Trans mängis ennast 19. minutil keerulisse olukorda, kui Oleksandr Koževnikov lendas hüppega Henri Järvelaidile sisse ja peakohtunik Kristo Tohver näitas Transi ääremängijale punast kaarti. Seejuures mõned minutid varem kutsus Tohver kaptenid enda juurde jutuajamisele, kui väljakul läks rüseluseks.

Kalju oleks arvulise ülekaalu peaaegu ära kasutanud, kui Kaspar Paur sai 23. minutil karistusalas terava nurga alt löögile, aga Aleksei Matrossov tõrjus. Neli minutit hiljem oli omakorda Trans väravale lähedal, kui Deniss Dedetško vajutas umbes 30 meetrilt karistuslöögist lati alla, aga Marko Meerits püüdis.

Kalju jäi 35. minutil arvulisest ülekaalust ilma, kui German Šlein mängis keskväljal palli, aga lendas seejärel korgid ees Arseni Kovaltšukile sisse. Seejärel olid mõlemad meeskonnad kümnekesi.

Esimene poolaeg lõppes väravateta viigiseisul, kuigi Alex Matthias Tamm sai 37. minutil Welvesi söödust Matrossoviga silmitsi ja realiseeris kindlalt, aga värav ei lugenud suluseisu tõttu.

Teine poolaeg oli sarnaselt esimesele sündmustevaene. Esimesed kümme minutit oli palliga aktiivsem Trans, kuid seejärel sai Kalju palliga mängu enda kätte. Kalju teenis päris palju standardolukordi, kuid need ülemäära ohtlikud ei olnud. 59. minutil tegi suurepärase soolorünnaku Nikita Komissarov, kui purjetas palliga karistusalas, aga lõi posti.

Kalju muukis Transi väravaluku lahti 78. minutil, kui Nikita Komissarov viis palli keskväljalt paremale äärele, kus oli Igor Subbotin, kes andis suurepärase tsenderduse värava ette, kus omakorda Aleksandr Volkov selle peaga väravasse suunas.

Transi parim võimalus viigivärav lüüa avanes 87. minutil, kui Volodõmõr Prõjomov söötis palli Kalju kaitseliini taha jooksnud Kovaltšukile, kelle löök aga ebaõnnestus. Kalju hoidis 1:0 eduseisust kinni ja sammus karikafinaali. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Vahetusmehed otsustasid mängu saatuse

Transi paremkaitsja Martin Käos nentis mängujärgses intervjuus, et mängu saatuse otsustas lipukohtunik, kes tema sõnul ei märganud ilmselget suluseisu. Otseülekande ja videokorduse põhjal on sisuliselt võimatu öelda, kas abikohtunik Karolin Kaivoja eksis või mitte.

Kuna värav luges, siis saab öelda ka, et mängu saatuse otsustasid hoopis Kalju vahetusmehed, sest sööduandja Subbotin ja väravalööja Volkov vahetati teisel poolajal väljakule. Subbotin asendas teise poolaja alguses Welvest ja Volkov 67. minutil vigastuse tõttu välja vahetatud Tamme.

2. Kui suur hoop oleks Tamme vigastus?

Tamm kukkus 65. minutil Transi karistusalas võitluses Dedetškoga ja jäi murule pikali. Taas, videopildi vahendusel on keeruline öelda, kas ja kui suur oli seal kontakt, aga fakt on see, et ründaja jäi murule pikali ja hoidis seejärel hüppeliigese juurest kinni. Tamm vajas arstiabi ja vahetati seejärel Volkovi vastu välja.

20-aastane Tamm on tänavusel hooajal astunud suure sammu edasi ja kerkinud Premium liiga üheks säravaimaks ründajaks, olles löönud kuus väravat, millega asub praegu väravalööjate edetabelis viiendal kohal (neli mängijat on seitsme värava peal).

Tamme puudumine järgmistest mängudest (maikuus minnakse vastamisi Levadia, Kuressaare ja kaks korda Paidega) oleks Kaljule kahtlemata märkimisväärne hoop, aga Volkov tõestas, et suudab teda vajadusel asendada.

Loodetavasti ei saanud Tamm tõsiselt vigastada. Tamm on tänavu kaartide tõttu ühest Premium liiga mängust eemale jäänud, aga Kalju sai siis ilma esiründajata võidu kätte, kui Tartu Tammeka alistati 0:1 kaotusseisust 3:1. Selles mängus sahistasid Maksim Gussev, Yohan Mannone ja Subbotin.

3. Transil polnud pingilt jõudu juurde võtta

Trans tegi mängu jooksul vaid ühe vahetuse, kui Raivo Saar vahetas 87. minutil Kovaltšuki välja. Pingil olid veel noormängijad Oleg Gonsevitš, Stanislav Agaptšev, Mark Maksimkin, Aleksandr Jegorov ja enne mängu eraldi sooja teinud Deniss Poljakov. Bi Sehi Elysee Irie jäi eemale mängukeelu ja Kevin Aloe hiljuti saadud vigastuse tõttu. Lisaks puudusid Eduard Golovljov, Sergei Kondrattsev, Ryan Lindsay, Nikita Mihhailov ja Artjom Škinjov.

Kas ja kui palju mõjutas see, et Kaljul oli vahetusest mängijad tuua, aga teil olid pingil noored. Kas see annab tunda, et teil pole heal tasemel vahetusmängijaid? "See on reaalsus. Samas eks meil on kvaliteeti ka, et neid mänge võita. Lihtne on väita, et sügavust ei ole, aga ma arvan, et seda ei saa vabanduseks tuua. Me oleme kõik profijalgpallurid hoolimata vanusest ja heal päeval võime kõiki võita. Eks lõpufaasides natuke annab tunda, aga samas meil oli energiat, et see mäng võita," kommenteeris Käos mängujärgses intervjuus.

4. Mängu parim - Nikita Komissarov

Kui mõned üksikud perioodid välja arvata, siis Kalju kontrollis tempot ja suur roll oli selles keskväljal tegutsenud Komissarovil. Komissarov oli osaline võiduvärava toonud rünnakus, kui leidis paremalt äärelt Subbotini. Lisaks oli 22-aastasel poolkaitsjal ka endal teisel poolajal väravavõimalus, kui purjetas palliga Transi karistusalas, aga löök lendas posti.