Luup peale | Šveitsi garantii: Itaalial on tõsi taga (0)

Itaalia koondis jätkas muljetavaldavat algust EM-finaalturniiril, lüües Šveitsi koondisele kolm vastuseta väravat, mis tagas neile juba kümnenda järjestikuse võidu koos puhta seljatagusega.

Võrdsete avaminutite järel hakkas Itaalia oma mängu peale suruma ning jõudis esimese väravavõimaluseni 10. minutil, kui Leonardo Spinazzola tsenderdus leidis Ciro Immobile, kelle pealöök jäi aga ebatäpseks. 19. minutil näis Itaalia juhtima asuvat, kui Giorgio Chiellini nurgalöögi järel palli võrku toimetas, kuid kordused näitasid, et pall puudutas tema kätt, mistõttu läks värav tühistamisele.

24. minutil pidi Chiellini vigastuse tõttu mängu pooleli jätma ja tema asemele sekkus Francesco Acerbi. Itaalia ei lasknud ennast aga kapteni kaotusest morjendada ning juba 26. sündis legaalne avavärav, kui Manuel Locatelli avas diagonaaliga paremale äärele, kus Domenico Berardi tegi korraliku sooloreidi kuni otsajooneni ja andis sealt söödu värava ette, kuhu oli jõudnud palli sisse kõksama Locatelli ise. Värav sündis seega kahe Sassuolo mängumehe koostööst.

Šveits reageeris, hakates senisest rohkem palli valdama, kuid ei suutnud võimalusi luua. Samal ajal jättis see itaallastele ruumi vasturünnakutest ning poolvõimalused avanesid nii Insignel kui ka Spinazzolal, kuid nad ei saanud palli raami.

Šveitslased alustasid elavalt ka teist poolaega, kuid nagu avapoolajalgi, kandus võrdse alguse järel ülekaal Itaalia kätte. Juba 52. minutil jõudis Locatelli teistkordselt sihile, kui ta saatis Nicola Barella söödu järel täpse kauglöögi karistusala kaare tagant posti kõrvale.

Šveits kosus ja muutus Itaalia väravale ohtlikuks alles pärast tunni täistiksumist. Xherdan Shaqiri lõi kasti tagant üle, enne kui Steven Zuber pani Gianluigi Donnarumma tõsiselt proovile. Samas püsis suures plaanis kõik Itaalia kontrolli all ja Berardil avanes vasturünnakul veel parem võimalus, mille ta siiski üle värava lennutas.

72. minutil blokeeriti Shaqiri ohtlik löök kastist, hiljem võeti ära ka olukorrale suluseis. Vasturünnakutel pääses Immobile kaks korda järjest Yann Sommeriga silmitsi, aga saatis mõlemal korral palli tagumisest postist mööda. Rooma Lazios mängiv Immobile ei jäänud oma kodustaadionil siiski kuivale, saates  89. minutil kauglöögi posti kõrvale ja vormistades Itaaliale 3:0 võidunumbrid. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Julge hundi rind on rasvane

EM-i avamängus Türgi vastu totaalset ülekaalu omanud Itaalia ei teinud ka Šveitsile mingisugust hinnaalandust. Paberi peal äärekaitsja Leonardo Spinazzola veetis reaalsuses rohkem aega ääreründajana ja ka teine äär ei olnud sugugi kaitsvam kui mängus Türgi vastu. See võinuks teoorias jätta kogenud keskkaitsjad vasturünnakutele haavatavaks, kuid Šveits suruti nii madalale ning pallikaotuste korral tehti nii head kõrget survet, et praktikas ei valmistanud kontrarünnakud neile probleeme.

Eduseisu saavutamise järel lähenemine muutus, Šveits oli sunnitud mängu avama ja Itaalia kasutas ruumi kiirrünnakuteks, milles nad olid samuti pidevalt ohtlikud. Poolaja lõpuks oli pallivaldamise statistika võrdne, kuid väravavõimalusi avanes ainult taevasinistel. Teisel poolajal rahunes Itaalia veelgi, Šveitski suutis ühtteist korda saata, kuid Itaalia jäi alati ohtlikumaks pooleks.

2. Itaalial on tõsi taga

EM-i avamängu järel hakati hoobilt Itaaliast rääkima kui ühest peamisest soosikust tiitlile, sest meeskond jätkas muljetavaldava mängupildiga oma ülivõimsaid seeriaid – 28 mängu kaotuseta, 9 võitu järjest, 9 nullimängu järjest.

Samas võisid skeptikud märkida, et selle seeria jooksul on ainult kolm kohtumist olnud meeskondadega, keda võib lugeda tippkoondiste hulka: kaks korda mängiti Hollandiga (võit ja viik) ning korra Portugaliga (viik). Itaalia viimane kaotus pärineb 2018. aasta septembrist samuti mängust Portugaliga.

Poolat, Bosniat ja Tšehhit, kellega samuti itaallased edukalt rinda on pistnud, päris tippkoondisteks pidada ei saa. Samuti võis jääda skeptilisele seisukohale pärast Türgi alistamist, sest türklased on FIFA edetabelis alles 29. kohal ning ka nende tänane heitlus Walesiga andis tunnistust sellest, et türklased vaevlevad hetkel suurte probleemide käes.

FIFA tabeli 13. riik Šveits pakkus aga juba oluliselt parema võrdlusmomendi, kasvõi puhtalt selle põhjal, et nende viimased kolm omavahelist mängu olid lõppenud viigiliselt. Roberto Mancini meeskonna stiilipuhas seljavõit, mis tähendas neile kümnendat kuiva võitu jutti, on tõsine avaldus, mis peaks vaigistama suurimadki skeptikud. Pole põhjust pidada itaallasi suuremaks soosikuks kui näiteks Prantsusmaad või teisi absoluutseid tippmeeskondi, aga pole ka mingit põhjust pidada neid hetkel kellestki väiksemaks soosikuks.

3. Itaalia kaotas kapteni ... kas lõplikult?

36-aastane Itaalia raudvara Giorgio Chiellini on viimastel aastatel pidevalt vigastustega hädas ja ka lõppenud liigahooajal sai ta Juventuse eest alustada ainult 16 korda. Seejuures vahetati ta mitmel korral keset mängu vigastusega välja, samamoodi nagu täna koondisegi eest.

Transfermarkti andmetel oli Chiellinil möödunud liigahooajal koguni viis vigastuspausi, mis valdavalt tingitud lihaseprobleemidest, aga kõik need kestsid vaid 8 kuni 21 päeva. Seega võivad Itaalia fännid siiski loota, et turniir ei ole tema jaoks veel läbi, sest esmapilgul näis taas olevat tegemist kergemat sorti lihasevenitusega.

Sõelmängud algavad 10 päeva pärast, veerandfinaalid 16 päeva pärast, poolfinaalid 20 päeva pärast ja finaal 25 päeva pärast.

4. Mängu parim - Manuel Locatelli

Locatelli etendas avavärava puhul stiilset versiooni sarjast "pikk ette ja ise järele", andes keskväljalt diagonaalpassi äärele ja lidudes seejärel elu eest viiekastini, et äärelt tagasi tulnud sööt tühja väravasse kõksata. Teine värav polnud ka sugugi paha - terav löök 20+ meetri pealt posti kõrvale. Eeskujuks ründajatele, kes palju lihtsamaid olukordi löömata jätsid.

Itaalia - Šveits 3:0 (1:0)