Luup peale | Taani õudusloost on Kasperite vedamisel saanud tõeline muinasjutt (0)

Taanlasi jõudis lõpuks Bakuusse päris arvestataval hulgal. Foto: Scanpix / EPA / Dan Mullan / POOL

EM-finaalturniiri kahe kaotusega alustanud Taani koondis on vastu kõiki ootusi jõudnud välja nelja parima sekka, alistades haaravas ja lahtises veerandfinaalis 2:1 teise suurüllataja Tšehhi.

Võrdsete avaminutite järel asus Taani juhtima juba viiendal minutil, kui Thomas Delaney suunas kümnelt meetrilt peaga võrku Jens Strygeri nurgalöögi - 0:1! See olukord oli tekkinud sõna otseses mõttes eimillestki, sest Taani teenis nurgalöögi vaid tänu sellele, et äärekohtunik fikseeris ekslikult Ondrey Celustka pallipuute. Šokeeriv algus lõi tšehhid rivist välja, Taani teenis veel mitu nurgalööki ja domineeris mängu.

Tšehhide esimese võimaluse eest hoolitses 12. minutil individuaalse meisterlikkusega Patrick Schick, kuid tema löök blokeeriti nurgalöögiks. Kiirel kontrarünnakul pääses Mikkel Damsgaard Tšehhi väravavaht Tomaš Vaclikuga silmitsi, ent jäi terava nurga alla ja ei suutnud olukorda ära lahendada. Lahtine mäng jätkus ja 15. minutil saatis Petr Ševcik heast positsioonistlöögi üle värava. Taanlased nõelasid aga jällegi veel ohtlikumalt vastu, kui Delaney pääses 17. minutil taas Strygeri tsenderduse järel löögile, aga jalaga ei saanud ta palli raami sisse.

22. minutil jõudis Tšehhi väga lähedale viigiväravale, kui Kasper Schmeichel mängis palli oma poolel otse Lukaš Masopusti jalale, kuid Taani väravavaht ise ka paikas oma eksimuse, blokeerides lõpuks Tomaš Holeši üks-üks-olukorra.

Tšehhide peamine oht avaldus standardolukordades, mis tõid neile korduvalt häid löögikohti. Kui taanlased olid teeninud mängu alguses kolm nurgalööki järjest ja neist ka skoori teinud, siis poolaja lõpuks juhtisid tšehhid nurgalöökide arvestuses 6:3. Ühes parimas olukorras pääses Tomaš Soucek 26. minutil nurgalöögi järel viielt meetrilt peaga löögile, aga saatis palli väravast mööda.

Taanlased olid aga kõige ohtlikumad kiirrünnakutel, kus jäi mitmel korral puudu vaid viimane otsustav puude. 38. minutil jõudis Damsgaard kiire ülemineku järel ka korralikult löögile, kuid Vaclik tõrjus tema üsna terava nurga alt sooritatud ürituse. 42. minutil jõuti teise väravani ikkagi poolkiirrünnakul, kui Joakim Maehle andis vasakult äärelt välisküljega mõõdetud tsenderduse ning Kasper Dolberg suunas palli viielt meetrilt jalaga lati alla - 0:2!

Tšehhid tegid teiseks poolajaks kaks vahetust ja tulid peale metsiku ründeinnuga. Juba poolaja esimese minutiga pidi Schmeichel tõrjuma nii Michael Krmenciku kui ka Antonin Baraki löögid. Minut hiljem blokeeriti Schicki käärlöök kaitsja poolt. Mis õhus oli, see tulemata ei jäänud, kui Schick suunas 49. minutil penaltipunkti juurest jalaga väravasse Vladimir Coufali tsenderduse - 1:2!

Tormiliste avaminutite järel sai Taani asjad enam-vähem kontrolli alla ning mäng jätkus küll pigem lahtiselt, aga mõlemapoolsete võimalustega. 62. minutil Yusuf Poulseni lööki blokeerides pea veriseks saanud Souceki vigastusega kaasnes kolme-nelja minuti pikkune mänguseisak, mis võimaldas taanlastel hinge tõmmata ja mängu veelgi rahustada. Poulsen oli kontrarünnakutel jätkuvalt ohtlik, aga Vaclik püüdis 69. minutil tema teise ürituse.

Tasapisi sai aga Tšehhi uuesti surve peale. 72. minutil kukkus pall trahvikasti vasemal poolel õnnelikult ette Jakub Janktole, kuid tema terav pall värava ette klaariti Simon Kjaeri poolt. 74. minutil klaaris Schmeichel Baraki karistuslöögi viimasel hetkel Souceki peanupu eest, päästes niiviisi oma meeskonna näiliselt kindlast viigiväravast. Taanlaste oht vasturünnakutel püsis aga alati üleval ning 78. minutil nõudis Poulseni löök Vaclikult tasemel tõrjet.

82. minutil sai Maehle kuldse võimaluse mäng ära otsustada, kui ta viiekasti nurgas Vaclikuga silmitsi pääses, aga ründaja otsimise asemel otsustas ta löögi kasuks ning Tšehhi väravavaht sai jala vahele.

Tšehhid üritasid meeleheitlikult lõpuni, nii Soucek kui ka Jan Boril lõpetasid mängu valge sidemega ümber verise pea, pingul närvidega kaasnesid ka mitmed kollased kaardid, kuid kuldseid viigivõimalusi nad mängu lõpus kuuest lisaminutist hoolimata enam ei saanudki. Kuuendal lisaminutil lendas Baraki tugev kauglöök mängijate vahelt läbi, aga selgelt väravast mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mis kõik on!

Ka kõige õudsemates luupainajates ei oleks Taani turniir võinud saada inetumat algust, kui Christian Erikseniga juhtunu taustal jäädi Soomele 0:1 alla, olgugi et samas mängus võideti pealelöökide arvestus koguni 22:1. Pärast seda Kopenhaageni õuduste õhtut sai ülevaates kirjutatud:

"Mis kõik võinuks olla. Enne suurt õnnetust sujus Taani koondise jaoks kõik ideaali-lähedaselt. Väravani nad küll ei jõudnud, kuid mängu valitseti pea täielikult, rünnakul anti turmtuld all ning kaitses ei lubatud vastastele võimalusepoegagi. See kõik kinnitas turniirieelseid märke sellest, et Taani on võimeline sel EM-il tõsiselt üllatama. Taani oli üks viiest meeskonnast, mis läbis valikturniiri ilma kaotusteta, ning viimasest 28 kohtumisest olid nad üldse kaotanud vaid kaks, kui mõlemal korral jäädi Rahvuste liiga raames alla Belgiale. Viimasest 11 mängust olid nad võitnud üheksa, viimase 12 mängu jooksul oldi tehtud üheksa nullimängu. Need võimsad tulemused ühes faktiga, et Taani mängib alagrupimänge oma kodupubliku ees, värvisid taeva nende pea kohal vägagi helgeks."

Taani koondis reageeris oma iidoliga juhtunud õnnetusele parimal võimalikul moel. Muljetavaldav oli juba nende teine mäng Belgiaga, olgugi et FIFA tabeli liidrile vannuti lõpuks 1:2 alla. Seejärel pühiti aga oma tee pealt 4:1 võiduga Venemaa ja 4:0 võiduga Wales, enne kui täna ka tšehhid auti löödi.

Taani näidatav mäng on meeskondlikkuse musternäide ühendatud korralike individuaalsete oskustega. Wembley'l ootab neid nüüd ilmselt ees Inglismaa, kes on kodupubliku ees mõistagi suur soosik, ent taanlastel pole vähimatki kaotada ning saame näha, kui kaugele nad oma sõiduvees veel välja purjetavad.

Kasper Dolberg skooris taas. Foto: Scanpix / Dan Mullan / Pool / AFP

2. Kasperid teevad tegusid

Soccernet.ee peatoimetaja härra Elissaar on üks Eesti kuulsamaid Kaspereid ja võib-olla ka üks parimaid jalgpallureid. Taanis on aga nimekate jalgpalli-Kasperitega paremad lood ning sel turniiril korda saadetud muinasjutu peategelaste hulgas on koguni kolm Kasperit.

Peatreener Kasper Hjulmand on pannud meeskonna mängima väga hoogsat, dünaamilist ja mitmekülgset jalgpalli. Meeskond on igal ajal võimeline nii palliga domineerima, keskvälja kontrollima, kontrarünnakutel nõelama kui ka füüsiliselt valitsema. Samuti on Hjulmand juba sel turniiril tõestanud, et kui mäng ei suju, siis võib ta taktikat ka jooksvalt muuta, mängides niiviisi 1/8-finaalis üle Walesi.

Väravavaht Kasper Schmeichel jalgpallisõbrale tutvustamist ei vaja ning kuigi turniiri alguses sattus tal sisse ka eksimusi, on ta turniiri käigus esinenud tõusvas joones. Mängijaomaduste kõrval on aga ehk veelgi olulisem tema liidritüübiga karakter, mis aitab hoida Taani meeskonda väljakul ühtse, enesekindla ja organiseerituna.

Ründaja Kasper Dolberg on osutunud jokkeriks Hjulmandi kaardipakist. Alagrupis ainult ühe korra vahetusest peale saanud 23-aastane Nice'i ründaja on seejärel alustanud mõlemas sõelmängus, tänades peatreenerit selle eest kahe esimese väravaga Walesi vastu ning täna mängu teisega Tšehhile.

3. Schick tõusis tähtede kõrvale

Selle EM-i üks suurimaid komeete Patrick Schick lõi täna viienda värava, tõustes turniiri parimate väravaküttide tabelis Cristiano Ronaldo kõrvale. Konkurentsi jäänud mängijatest on nende lähimaks jälitajaks alles kolme värava peal olev Raheem Sterling, kes võib täna õhtul oma saldot kasvatada Ukraina vastu.

25-aastane Leverkuseni Bayeri ründaja tõusis ühtlasi jagama Tšehhi koondise ajaloo parima väravaküti tiitlit EM-finaalturniiridel. 2004. aastal jõudis viie tabamuseni Milan Baroš, kellele piisas sellest toona ka turniiri kuldse saapa võitmiseks.

4. Tšehhid legendide väärilised

Tšehhide praegusest rivistusest ei leia küll Pavel Nedvedi või Karel Poborsky mastist tähti, kuid esitused sel turniiril olid oma kuulsate eelkäijate väärilised. Tänagi ei jäädud mänguliselt Taanile sugugi palju alla, väljakul olid kaks võrdset võistkonda ja otsustavaks said pisidetailid. Mine näiteks tea, kuidas võinuks mäng kulgeda, kui abikohtunik ei oleks Taani avavärava eel vääralt nurgalööki määranud?

Ent selliseid pisidetaile kaldub igas mängus nii ühele kui ka teisele poolele ning lõpuks oleneb kõik ikkagi meeskondadest endist, kas nad suudavad need ära kasutada või mitte. Tšehhid olid täna sunnitud enamuse mänguajast tagaaajaja rollis olema ja riske võtma, kuid nad ei põlenud selles rollis niiviisi läbi nagu uelslased eelmises voorus, vaid hoidsid pinget kuni lõpuvileni välja.

Võrreldes viie aasta taguse EM-iga Prantsusmaal kuulus sel turniiril Tšehhi koosseisu ainult kolm mängumeest. Niisiis on tšehhidel põhjust optimistlikult tulevikku vaadata, sest enamik nende praegusest tuumikust on alles oma karjääri keskosas ning see EM tõstis kahtlemata ka nende aktsiaid üleminekuturul, mis annab lootust uute Nedvedite ja Kollerite esiletõusuks.

5. Mängu parim - Thomas Delaney

Taani keskväljahing jõudis täna kõikjale, olles mängu alguses korduvalt ise väravale ohtlik ning valitsedes samal ajal osavalt keskvälja, võites seal kahevõitlusi ning algatades täpsete söötudega rünnakuid.

Tšehhi - Taani 1:2 (0:2)